homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

INTREABA STOMATOLOGUL!-80


#1502 2009-03-20 10:51:51

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

pai cam la toate smile
eu m-am dus anul asta la un control, ingrijorata de gingiile care acopera o parte din maselele de minte. gingiile alea se si desprind in partea de sus de masea si asta m-a speriat cel mai tare. ce crezi ca ar tb sa fac? mi s-a spus ca nu au loc pe arcada si de aceea stau acoperite de gingii. ele sunt sanatoase, nu as vrea sa le scot. crezi ca taierea gingiei e o solutie?

apoi cu molarii cu coronite (sunt 2, in partea de jos, pozitionati simetric, imediat dupa ultimul premolar). pe radiografii, atat cat ma pricep eu, ii vad cam mancati, in afara de radacina, partea de sus e alba. medicii care s-au uitat mi-au spus ca nu au fost tratati cum tb, ca au pus pivot si nu stiu daca il pot scoate... pb pe care o am eu cu maselele astea cu coronita, e ca se aduna resturi intre ele si dintii de langa si sub gingia lor (care s-a si lasat mai jos fata de restul dintilor si asta e alt motiv care ma sperie). crezi ca daca as schimba coronita, s-ar rezolva pb asta? cu o coronita di ceramica, nu s-ar mai aduna resturi acolo? s-ar mai reface giniga aia lasata in jos? mie mi s-a parut ca a si traumatizat-o medicul care mi-a pus coronita, ca tot apasa pe ea si am durea. coronitele sunt din acril cu metal. nu s-au spart, na-m avut alta pb cu ele decat ca zona aia e mereu murdara, cu tot spalatul pe dinti si folositul atei sad

dintii galbeni nu ma obsedeaza asa tare. intrebam doar daca e posbil sa fie galbeni de la tartru, cum mi-a spus unul din medici. eu am facut detartraj prin noiembrie si deja in martie dentistul respectiv vroia sa-mi mai faca unul pe motiv ca dintii sunt galbeni. si intrebam daca e bine asa ceva, daca nu afecteaza smaltul sa tot fa detartraje, la mai putin de 6 luni.

nu stiu daca am fost destul de clara, te rog intreaba-ma daca m-am exprimat aiurea undeva. am si o radiografie la toti dintii, o sa incerc sa-i fac o poza si sa o pun maine.

multumesc frumos pt sfatul cu cristadent-ul. cred ca o sa imi fac o programare si acolo.

Offline

 



#1503 2009-03-20 11:51:29

cristina elena
New member
Inregistrat: 2009-03-11
Mesaje: 75

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Buuun....Ai fost foarte clara. Gingiile se desprind de dinte pentru ca, asa cum ti s-a spus molarii nu mai au unde creste. Exista o procedura foarte simpla si rapida prin care gingia respectiva este indepartata. Eu asta ti-as recomanda pentru ca altfel sub gingia respectiva, oricat de bine te-ai spala pe dinti raman resturi si de aici riscul de a face ceea ce se numeste pericoronarita adica mucoasa din jur se inflameaza. Este bine sa nu ajungi in stadiul asta pentru ca se trateaza mai greu. Concluzia pentru problema asta : elimina gingia din jur.

Pe radiografie nu ai cum sa vezi ce este sub corane pentru ca metalul este puternic radioopac adica nu se mai vede nimic de el. De aceea tu vezi numai radacinile. Ai gust si miros urat din cauza acrilatului pe de o parte care, dupa cum am mai spus este un material prost oricat de bun ar fi tehnicianul care il lucreaza, iar alta posibilitate ar fi ca acea coroana nu a fost bine adaptata. Retractia de care vorbesti s-a produs datorita faptului ca, acea coroana a fost prea larga si a fortat gingia dar pe de alta parte nu a facut contact cu dintii din fata si din spate. Acolo a ramas un spatiu in care intra mereu resturi alimentare. O alta posibilitate pentru care ti s-a retras gingia este ca periezi locul cu prea multa putere si nu ai o tehnica buna de periaj.
INCORECT : periaj vertical sus-jos, de pe dintii de jos pe cei de sus
CORECT : intai partea de sus de la gingie spre dinte INTOTDEAUNA! iar apoi partea de jos tot de la gingie spre dinte .In acest fel gingia nu mai este impinsa in jos.
Parodontax este o pasta de dinti foarte buna, nu este neaparat recomandata in caz de parodontoza, este o pasta BIO facuta din plante pe care o recomand in orice situatie.
Concluzia : priaj corect=gingii sanatoase, un control la stomatolog pentru schimbarea coroanelor. Nici ceramica nici un alt material nu impiedica retractia gingiei daca nu te speli corect pe dinti.

Culoarea dintilor tai ma indoiesc ca este de la tartru ci eventual de la un tratament cu tetraciclina mama ta in timpul sarcii sau tu cand erai mica, sau pur si simplu asta este culoare ta naturala. Prin detartraj dintii nu se albesc, nu asta este scopul. Posibilitatea de albire este numai prin sisteme de albire profesionale sau fatetari. Detartrajul in mod normal se repeta de 2 pana la 4 ori pe an dar daca depunerea este mare si mai repede. Periajul profesional insa numai de 2 ori pe an. Concluzia : daca te deranjeaza foarte tare culoarea poti apela la una din metode dar nu abuza nici de detartraj nici de periaj.

Sper ca ti-am fost de un oarecare ajutor. Iti doresc o zi minunata!

Offline

 

#1504 2009-03-20 12:10:53

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

mi-ai fost de mare ajutor, multumesc mult pt rasunsurile punctuale. niciun alt dentist nu a avut atata rabdare sa imi explice totul pas cu pas.
legat de periaj, cred ca ai dreptate cu "periezi locul cu prea multa putere" rodnar
eu procedez asa: incep din coltul stanga sus si periez dintii de sus pe interior, de la gingie inspre dinte. dupa ce termin partea din inetrior, trec la exterior; tot partea de sus, cu aceeasi miscare, de la gingie inspre dinte. apoi partea de jos. plec dintr-un colt si periez pe interior, iar apoi pe exterior. posibil sa fie cam agresiv periajul meu si asta sa deranjeze gingiile...
m-am interesat de clinica cristadent si acolo sunt 2 medici toma, probabil sot si sotie. de ei spuneai? la care mi-ai recomanda sa merg?

Offline

 

#1505 2009-03-20 12:44:29

cristina elena
New member
Inregistrat: 2009-03-11
Mesaje: 75

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Ma bucur ca te-am putut ajuta. Amandoi sunt foarte draguti. Dl doctor e mai glumet si are niste ochi albastri mama mama. D-na doctor e foarte punctuala, si mereu cu zambetul pe buze si cu un sfat bun. Alegerea ramane a ta, amandoi sunt foarte buni profesional.

Offline

 

#1506 2009-03-21 20:27:38

life
Hero member
Inregistrat: 2008-05-23
Mesaje: 2469

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Stit in Bucuresti un stomatolog care sa puna aparate dentare in interior,in spatele dintilor? Si cam cat costq un aparat de genu cu tot cu montare.

Ultima oara a fost editat de life (2009-03-21 20:27:55)


We Have To Be Strong !!!

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1507 2009-03-22 08:17:11

denisabia
New member
Inregistrat: 2009-02-21
Mesaje: 51

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

cristina elena multumesc pentru gandurile bune, ma bucur ca ai rabdare sa le explici fetelor.Din pacate la stomatolog timpul de multe ori e prea scurt.Florescu anul acesta se pensioneaza, semestru asta e teroare cu cata materie avem la morfopat, sper sa trec cu bine ca si pana acum.
Am o rugaminte imi lasi un mesaj pe denys_0405@yahoo.com, as vrea sa te intreb ceva.Multumesc.

Offline

 

#1508 2009-03-22 19:52:38

cristina elena
New member
Inregistrat: 2009-03-11
Mesaje: 75

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Eu din cate stiu este in jur de 2000 de euro cu tot cu montat. Cu siguranta gasesti pe internet un ortodont care sa puna mai ales in Bucuresti.
Denisabia acum iti scriu.
Va pup! O seara minunata.

Offline

 

#1509 2009-03-23 00:24:44

life
Hero member
Inregistrat: 2008-05-23
Mesaje: 2469

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

O groaza de bani..


We Have To Be Strong !!!

Offline

 

#1510 2009-03-23 20:55:36

Rose
Hero member
Inregistrat: 2007-08-30
Mesaje: 2547

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Fetelor, am si eu o nelamurire. Cu ceva vreme in urma (2 ani), in urma unei extractii, in cicatrice/pe gingie mi-au aparut niste formatiuni albe, tari, micute ca niste varfuri de ac. Au disparut singure dupa ceva vreme. Aveti idee ce ar fi putut fi? Ati mai intalnit o asemenea situatie?


21.04.2013 -  bebic Bebe Chitaila
www.pisicamov.ro

Offline

 

#1511 2009-03-23 21:44:49

decenaiba
New member
Inregistrat: 2008-03-11
Mesaje: 13

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Buna.
Am si eu o problema, pe care incerc sa o prezint cat mai succint. Acum 3 saptamani a inceput sa ma doara putin o masea care trebuia scoasa demult, odata cu acea durere a inceput sa ma doara si capul*pe partea dreapta, aceeasi parte unde este si maseaua cu pricina. Durerea de cap impreuna cu durerea de masea a durat 2-3 zile, dupa care durerea de masea a incetat, insa nu si cea de cap. In plus, cu ochiul drept am inceput sa vad putin in ceata si sa ma doara.Ca si cum toate astea nu erau de-ajuns, si sinusurile imi sunt afectate de atunci, in special, in partea dreapta imi e foarte infundat nasul.
Am fost la dentist si mi-a gasit puroi pe cerul gurii,mi-a recomandat sa ma duc sa imi fac o radiografie si m-a trimis la un chirurg,in cazul in care necesita operatie. Azi am fost la chirurg si a zis ca nu necesita operatie si mi-a extras maseaua, a zis ca am avut si un chist, insa nu mi-a scos puroiul de acolo. A zis sa astept o saptamana si daca nu imi dispar simptomele sa ma duc la orl. E in regula ca nu mi-a scos puroiul? Ce parere aveti?

Offline

 

#1512 2009-03-24 09:12:21

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

dupa mintea mea, ar fi tb sa iti dea macar niste antibiotic, daca nu sa scoata cumva puroiul ala. dar medicul stie mai bine.

Offline

 

#1513 2009-03-24 20:50:05

cristina elena
New member
Inregistrat: 2009-03-11
Mesaje: 75

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

decenaiba a scris:

Buna.
Am si eu o problema, pe care incerc sa o prezint cat mai succint. Acum 3 saptamani a inceput sa ma doara putin o masea care trebuia scoasa demult, odata cu acea durere a inceput sa ma doara si capul*pe partea dreapta, aceeasi parte unde este si maseaua cu pricina. Durerea de cap impreuna cu durerea de masea a durat 2-3 zile, dupa care durerea de masea a incetat, insa nu si cea de cap. In plus, cu ochiul drept am inceput sa vad putin in ceata si sa ma doara.Ca si cum toate astea nu erau de-ajuns, si sinusurile imi sunt afectate de atunci, in special, in partea dreapta imi e foarte infundat nasul.
Am fost la dentist si mi-a gasit puroi pe cerul gurii,mi-a recomandat sa ma duc sa imi fac o radiografie si m-a trimis la un chirurg,in cazul in care necesita operatie. Azi am fost la chirurg si a zis ca nu necesita operatie si mi-a extras maseaua, a zis ca am avut si un chist, insa nu mi-a scos puroiul de acolo. A zis sa astept o saptamana si daca nu imi dispar simptomele sa ma duc la orl. E in regula ca nu mi-a scos puroiul? Ce parere aveti?

Salut! La care masea te referi mai exact? Sa inteleg ca dreapta sus? Extractia care ti-a facut-o doctorul este corecta din punctul de vedere al succesiunii procedurilor dar nu inteleg de ce nu ti-a dat antibiotice macar cinci zile. Nu exista o procedura separata de " scos puroiul" el se elimina automat prin "gaura" lasata de dintele extras. Ceea ce vreau sa stiu ca nu prea am inteles din ce ai scris este daca extractia ti-a fost facuta dupa ce te-ai desumflat sau daca ai luat inainte de extractie antibiotic.
In ceea ce priveste sinusul daca simti ca iti este infundat nasul pe partea dreapta, iti curge numai din nara dreapta mucus, te doare capul mai ales dimineata, cand te apleci sau cand schimbi pozitia, faci febra du-te la un ORL-ist.

Rose spune-mi putin erau pline cu lichid sau tari ca osul?

Offline

 

#1514 2009-03-24 21:01:26

arisa
New member
Inregistrat: 2009-03-03
Mesaje: 15

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Iata ce noutati am .
La prima intalnire cu stomatologul mi s-a facut o consultatie si mi-a fost recomandat acel dcr despre care am vorbit in mesajele anterioare .
Desi eu as fi preferat o reconstructie cu fibra de sticla ( nu-mi placea deloc ideea de metal in gura ) dr spunea ca fibra nu e asa rezistenta . Mi-a spus atunci ca acest dcr din aur platinat poate costa 6-7 milioane in functie de cantitatea de aur necesara si aceasta nu poate fi cunoscuta anterior amprentarii .
Am platit atunci consultatia si ulterior am mai avut o programare , cand mi-a pus o obturatie foarte frumos lucrata .Aceasta a costat 2,5 mil.
M-a programat peste 20 zile ,(fiind foarte ocupati ) pt amprentare dcr . Intrucat am sunat sa mai cer ceva detalii am aflat ca pretul acelui dcr poate ajunge si la 10 mil. , iar coronita pe suprt de aur platinat mi s-a spus ca va costa si ea mai mult de 10 mil (mi se spusese 8-10 mil ).
Am intrebat atunci daca nu pot aduce eu aurul dentar si mi s-a spus ca  nu se poate .
Am rugat asistenta sa intrebe doctorita daca nu poate totusi sa faca aceasta reconstructie din fibra si dupa ce am asteptat putin la tel . timp in care a vorbit cu dr , asistenta mi-a comunicat ca nu se poate deoarece nu au pivoti din fibra de sticla , nu se gasesc .
Eu nu stiu ce sa mai cred , mi se pare ca nu s-a agreat faptul ca am intrebat cat costa exact acest dcr .Mi se pare f ciudat ca intre pretul initial (6 mil) acum dupa ce am pierdut o luna de zile mi se spune ca ar costa 10 , si chiar si coronita costa deja mai mult .
Inteleg ca pretul unui dcr variaza in functie de cantitatea de aur , dar totusi un tehnician dentar stie ca de regula intra intre 3 si 5 grame .Atunci el poate spune ca pretul este 6 mil pt un dcr de 4 grame , plus (minus ) un milion care ar reprezenta diferenta de gramaj .Dar cum ar putea aparea o eroare de 4 milioane ?
Regret ca imi era simpatica doctorita si nu inteleg atitudinea .
Ce parere aveti ?

Cristina-Elena iti multumesc f mult pt ajutor .

Ultima oara a fost editat de arisa (2009-03-24 21:02:52)

Offline

 

#1515 2009-03-25 10:05:12

cristina elena
New member
Inregistrat: 2009-03-11
Mesaje: 75

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Salut! O sa incep cu o intrebare : aurul pe care vrei tu sa il esti sigura ca este dentar? Adica nu se pot face dinti din bijuterii chair daca au puritate mare. Poti merge la BNR (banca nationala a Romaniei) sa-ti schimbe aurul tau in aur de 22K.
Doctorita ti-a refuzat aurul pentru ca metalele pretioase au un regim special de manipulare. Trebuie facute acte pe cat aur aduci,la arderea aurului se pierde cam 25% din greutatea initiala, trebuie cantarit la inceput si la sfarsit, recuperata toata pilitura, tijele de turnare, etc. Plus ca mai exista un mare dezavantaj si  de aceea aurul se foloseste foarte rar pentru DCR-uri: este foarte moale.
Cu adevarat la un DCR intra cam 4-5 grame din care DCR-ul propriu-zis cantareste cam 1 gram la final. Restul se pierde prin ardere, tije de turnare, cuveta de turnare, frezaj.
Acum sper sa intelegi de ce doctorita ti-a refuzat aurul, este totusi o responsabilitate prea mare.
Nu inteleg de ce vrei neaparat din aur. Materialele care se folosesc la ora actuala pentru DCR-uri sunt aliajele de argint, dar din nou nu este acelasi argint din care sunt confectionat bijuteriile.
Daca vrei metale nobile exista Paliag si Palidor care, dupa cum le spune numele sunt aliaje de aur si argint cu platina. Acestea se folosesc in tehnica dentara in mod curent.
Inca un lucru: este o diferenta intre pretul tehnicianului si cel de cabinet in sensul ca pretul unei lucrari dentare de orice tip se imaparte intre cei doi in diferite proportii. De aceea nu poti aprecia diferenta ca fiind prea mare sau prea mica.
Parerea mea este ca a vrut sa te descurajeze in a-ti face un DCR din aur si pe buna dreptate. Nu o cosidera o ofensa din partea doctoritei, ea a vrut cea mai buna solutie pentru tine. Si inca o data aurul nu este cea mai buna. Pivoti din fibra de sticla exista insa sunt scumpi si de aceea la noi in tara destul de putin folositi.
Sper ca am mai adus putina lumina in cazul tau. Va pup!

Offline

 

#1516 2009-03-25 14:31:54

rb1891
Full member
De la: SPANIA
Inregistrat: 2009-03-24
Mesaje: 116

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Salut, as avea si eu o problema.Sa o iau de la inceput.Acum 2 ani mi s-a pus o punte/un pod, de vreo 2 luni ultima masea din punte (a treia dupa canin),cea care sustine lucrarea ma doare destul de des.Ma doare atit masea cit si urechea si dintii din fata.Lucrarea e in partea stinga sus.In prima faza cind au inceput durerile am banuit urechea.Am fost la medic mi-a dat antibiotic si antiinflamator si mi-a recomandat sa merg la dentistul care mi-a facut lucrarea pt a vedea ce poate fi.Sa descriu putin durerea-e permanenta adica vreau sa zic ca nu simt junghiuri repetate, nu ff puternica,dar destul cit sa ma streseze, iar de vreo sapt a inceput sa devina fff sensibila la cald/rece sau o muscatura mai puternica.Si am zile cind nu ma doare absulot deloc,uit de ea.Eu ma gindesc ca ar fi nervul inflamat-masea era neatinsa inainte de a o slefui dentistul pt imbracare-deci nervul e acolo.Daca nu e nervul ce poate fi?V-as intreba eu cind voi ajunge la dentist-momentan sunt in afara tarii si mai am o luna pina voi ajunge la el-va trebui sa imi traga jos lucrarea pt a vedea ce e acolo sau cu o radiografie se va putea lamuri?Mie teama de partea cu trasul lucrarii pt ca am inteles ca exista riscul de a se rupe si sa fie nevoie sa faca alta.Multumesc pt ajutor.

Offline

 

#1517 2009-03-25 14:51:13

Scarletgirl
New member
Inregistrat: 2009-01-07
Mesaje: 86

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

pentru a vedea daca am candidoza bucala trebuie sa merg la o policlinica sa fac un exudat? sau cum aflu? stiu ca par neinformata dar chiar nu stiu procedura exacta

Offline

 

#1518 2009-03-25 15:03:02

cristina elena
New member
Inregistrat: 2009-03-11
Mesaje: 75

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Te-ai gandit bine, nervul este cu adevarat inflamat iar durerea la muscatura arata ca afectiunea a trecut dincolo de radacina dintelui. Cu radiografia se poate lamuri insa asta nu inseamna ca iti si rezolva problema. Cel mai sigur este sa mergi la un control.
Pentru a-ti rezolva problema lucrarea trebuie data jos, gaurita in cel mai bun caz si vazut ce este cu maseluta respectiva. O lucrare odata data jos, nu se mai poate refolosi ea trebuie inlocuita; ca sa poata fi scoasa de pe dinti ea se taie.
Afectiunea ta nu are legatura cu slefuitul, te-ar fi durut atunci.
Nu mai astepta prea mult, durerile nu vor inceta ci vor creste in intensitate. Imi pare rau pentru vestile nu tocmai bune.
Iti doresc sa-ti rezolvi problema cat mai curand.

Offline

 

#1519 2009-03-25 15:05:37

cristina elena
New member
Inregistrat: 2009-03-11
Mesaje: 75

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Scarletgirl a scris:

pentru a vedea daca am candidoza bucala trebuie sa merg la o policlinica sa fac un exudat? sau cum aflu? stiu ca par neinformata dar chiar nu stiu procedura exacta

Salut! Da, cam asta e procedura. Poti merge la orice cabinet care recolteaza analize sa-ti ia un exsudat. Foarte important sa nu te speli pe dinti. Cam intr-o saptamana iti vine si rezultatul. De ce crezi ca ai candida?

Offline

 

#1520 2009-03-25 15:16:33

Scarletgirl
New member
Inregistrat: 2009-01-07
Mesaje: 86

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

vreau sa vad daca mi-a trecut sau nu, sa stiu si eu o treaba:) am avut candidoza bucala manifestata destul de usor dar cu simptomele specifice (limba incarcata spre baza, unele locuri dureroase si gust oribil in gat). Am luat ketoconazol 200mg/zi, de o saptamana iau si nu am de gand sa intrerup. Am luat Biotics cam tot de o saptamana si o sa mai iau; am mancat usturoi, am baut ceai de galbenele si am facut gargara cu bicarbonat, iar zahar si gluten foarte rar. acum nu mai am gustul amar in gat si nu mai am bubite dureroase prin gura dar inca mi se pare k ciuperca e acolo (limba nu mi s-a curatat de tot, spre baza tot putin alba e.  Sper sa nu mi se fi transmis si vaginal... am facut o infectie urinara ieri si sper k nu e de la asta. La urocultura depisteaza daca ai candida? sau doar daca e un microb, nu o ciuperca?

si inca ceva.. costa mult exudatul?

Ultima oara a fost editat de Scarletgirl (2009-03-25 15:18:47)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.