homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

INTREABA STOMATOLOGUL!-78


#1464 2009-03-10 19:26:17

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

pana una-alta iti zic eu : detartraj ai facut ? si eu patesc la fel, si dupa detartraj cateva luni bune nu mai am nicio problema

Offline

 



#1465 2009-03-10 19:36:15

ela_is_sweet
Sr. member
Inregistrat: 2006-08-10
Mesaje: 1309

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

nu am facut inca....cam cat costa daca poti sa imi spui big_smile si daca doare .eu am si o sensibilitate la dintii de jos....de fapt simt gingia fff sensibila...stiu ca atuncic and mi-am facut o radiografie pentru o masea  mi-a zis doctorul ca am radacinile fff mici.poate si lucrul asta are vreo relevanta.ms heimdall puss

Offline

 

#1466 2009-03-10 20:07:26

titiluka
Full member
Inregistrat: 2008-06-15
Mesaje: 128

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

pai de aia te dor gingiile.....pt ca ai tartru...subgingival; deci, inainte de a folosi periuta soft si sensodyne (apropos...asta e pasta de dinti pt dinti sensibili, nu pt gingii....), trebuie sa mergi la medic ca sa-ti inlature (detartraj) factorul iritant si sa te invete o tehnica corecta de periaj.....

Offline

 

#1467 2009-03-10 20:11:03

ela_is_sweet
Sr. member
Inregistrat: 2006-08-10
Mesaje: 1309

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

ok ms.tehnica o am rotfl am sa merg si la un detartraj....la mine si dintii si gingiile sunt sensibile...nici nu stiu ce pasta de diniti sa mai folosesc.sensodyne a fost singura de acest gen...in rest ma spal cu blend a med sau colgate

Offline

 

#1468 2009-03-10 20:17:34

titiluka
Full member
Inregistrat: 2008-06-15
Mesaje: 128

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

arisa a scris:

Cristaup,

Maseaua este in partea de jos .Ar rezista mai bine obturatia ?
DCR - deci nu RCR  . Multumesc , inseamna ca m-am uitat gresit .Am gasit la mai multe cabinete "reconstructie corono radiculara " si am crezut ca despre asta esate vorba .
Tu zici ca-i mai rezistenta cu metal decat fibra , daca am inteles bine .

dcr=dispozitiv corono-radicular
rcr=reconstrustie corono-radiculara
cam acelasi lucru........
deci, cu ce sa incep?
1. ziceai ca a spus medicul ca trebuie slefuit subgingival......hmmmmm......si mai ziceai  ca ti-a spus si de varianta armare cu pivot de fibra de sticla si coronita de ceramica pe zirconiu; aici e o contradictie.....ca sa pui pivot de fibra de sticla dintele trebuie sa mai aiba ceva inaltime supragingivala, iar o coroana de ceramica pe zirconiu are nevoie de prag....asa ca daca ti s-a recomandat si varianta asta, nu inteleg dc, daca ti-ai pune dcr de metal si o alta coroana, ar trebui slefuit subgingival; si la varianta asta, se poate slefui cu prag, daca exista conditii....
2. varianta cu ceramica pe zirconiu e mai scumpa dar merita.....acum depinde si cum e tratamentul pe radacina....pt ca daca tratamentul nu e facut bine, degeaba iti pui tu pivot de fibra si zirconiu pe niste radacini aiurea tratate....

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1469 2009-03-10 20:20:00

titiluka
Full member
Inregistrat: 2008-06-15
Mesaje: 128

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

ela_is_sweet a scris:

ok ms.tehnica o am rotfl am sa merg si la un detartraj....la mine si dintii si gingiile sunt sensibile...nici nu stiu ce pasta de diniti sa mai folosesc.sensodyne a fost singura de acest gen...in rest ma spal cu blend a med sau colgate

pai, dupa detartraj, un timp poti folosi lacalut sau parodontax......astea sunt pt gingii
dar, mai multe intreab-l pe medicul tau.....el sigur stie cel mai bine....

Offline

 

#1470 2009-03-10 20:26:05

ela_is_sweet
Sr. member
Inregistrat: 2006-08-10
Mesaje: 1309

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

oki.ms mult de raspunsuri puss

Offline

 

#1471 2009-03-10 21:00:52

denisabia
New member
Inregistrat: 2009-02-21
Mesaje: 51

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

titiluka a scris:

ela_is_sweet a scris:

ok ms.tehnica o am rotfl am sa merg si la un detartraj....la mine si dintii si gingiile sunt sensibile...nici nu stiu ce pasta de diniti sa mai folosesc.sensodyne a fost singura de acest gen...in rest ma spal cu blend a med sau colgate

pai, dupa detartraj, un timp poti folosi lacalut sau parodontax......astea sunt pt gingii
dar, mai multe intreab-l pe medicul tau.....el sigur stie cel mai bine....

Nu lua Parodontax se indica in parodontoza, ori tu nu suferi decat de gingivita din ce descrii.Pasta asta costa si mult, plus gustul e foarte neplacut.Ideea e ca nu e nevoie de o pasta speciala pentru dinti, important e tehnica, vezi ca multi pacienti insista cu periajul orizontal pe suprafete si e incorect.Eu zic sa mergi la dentist si ne zici ce ti-a gasit la consult, in functie de asta iti recomand o apa de gura care te va ajuta mai mult.
Trebuie sa ma lamuresc daca sangerarea gingiilor este din cauza ca periajul tau este incorect si ai facut tartru sub/supragingival(depozit tare de culoare alb-galbuie) sau gingivita ta e de alta natura si aici cauzele sunt diverse pana si antibebe poate cauza gingivite.
Roaga-ti medicul sa-ti aplice  o solutie pe dinti, ca sa vezi cata placa bacteriana ai(depozit moale uneori nu e vizibil cu ochiul liber) si asa te vei convinge daca te speli corect pe dinti.Daca se coloreaza mult din fetele lor, probabil vei face si un periaj profesional ca sa-ti indeparteze placa bacteriana.Asta se face la finele detartrajului si nu doare.
Si ca sa te mobilizez un pic, daca nu vei rezolva gingivita care e reversibila, vei ajunge in timp sa faci parodontoza, unde cel mai mare neajuns este pierderea dintilor.

Offline

 

#1472 2009-03-10 21:21:37

denisabia
New member
Inregistrat: 2009-02-21
Mesaje: 51

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

anca9 a scris:

spuneti-mi va rog, cornitele din portelan sunt mai rezistente decat cele din acril si metal? am 2 coronite cu metal sus si in partea din interior si acril la exterior. au fost facute cu pivoti si medicii la care am fost acum mi-au spus ca n-au fost lucrate bine sad si tb sa le schimb. mi-au zis sa le fac din portelan, dar sunt ft scumpe (650 una, plus tratament pe fiecare masea de 450 lei). vreau sa stiu daca se merita sa dau banii astia (1100/masea). care sunt avantajele coronitelor din portelan? in afara de cel estetic. astea pe care le am acum n-au cedat, doar ca nu-mi place ca se aduna resturi intre lucrare si gingie, sangereaza gingiile...

daca m-am trezit peste noapte cu o usoara durere la toti dintii de jos, inseamna ca i-am scrasnit in timpul somnului sau posibil sa ii fi impins maselele de minte si de asta sa doara?

Daca ai avut coroane mixte metalo-acrilice, inseamna ca le-ai avut pe dinti laterali si cred ca e bine daca le schimbi sa alegi tot coroane mixte dar metalo-ceramice si nu coroana integral ceramica.Motivele sunt multe in primul rand pentru ca aceasta coroana mixta metalo-ceramica imbina proprietatile ambelor materiale.Stiu ca ceramica e scumpa, dar gandeste-te ca e cel mai sanatos material pentru gingiile tale, e o diferenta enorma fata de acrilat.Ceramica e de multe feluri, in functie de buzunarele fiecarui client, asa ca intreaba si asta.Sa stii ca fiecare cabinet face prin 1-2 sisteme, deci e bine sa mai intrebi si dupa sa alegi.Faptul ca nu ti-au fost bine adaptate coronitele si ai probleme, e clar ca trebuie sa le schimbi, oricum sa stii ca ele au o durata de viata limitate din pacate.Sper ca am inteles bine ca coroane aveai tu inainte, din descriere e un pic neclar.
In privinta bruxismului, nu trebuie neaparat sa tii se toceasca dintii, poate nu il ai demult timp.Si asta se rezolva la cabinet daca intr-adevar asta e motivul.Dintii mai dor, apropo ti s-a mai intamplat?

Offline

 

#1473 2009-03-11 09:36:16

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

multumesc mult pt raspunsuri.
cele 2 masele cu coronite sunt in partea de jos si sunt primii molari de dupa premolari. coronitele sunt din acril cu metal (partea din exterior e acril, partea din interior si de sus e metal). cand mi le-a pus (acum 5-6 ani), mi s-a parut o operatie cam traumatizanta pt gingii: a impins prea tare pe ele, ma dureau gingiile. e normal, asa se procedeaza?

ca timp de schimbare, nu e prea devreme 5 ani? coronitele au fost facute cu pivoti si medicii la care am fost acum mi-au zis ca nu au fost tratate bine. aveti idee la ce se refera? ultimul dentist mi-a zis ca o sa incerce sa scoata pivotii aceia dar nu-mi garanteaza ca o sa se poata. l-am tot intrebat ce se intampla daca nu merg scosi si a tot ocolit raspunsul. se pot rupe maselele? pe radiografii, cele 2 masele par cam terminate, adica in afara de radacini nu par sa mai aiba altceva. de asta nu stiu daca se merita sa investesc 1100 pe fiecare masea... oare ma mai tin?

un alt doctor venise cu o teorie ca sa scoatem maselele astea 2 cu acoperite cu coronite si atunci vor veni maselele de minte in locul lor. doar ca maselele de minte sunt deja crescute (una a ramas insa in cea mai mare parte acoperita de gingie). de asta nu stiu daca e plauzibila teoria asta si nici nu mi-a mai confirmat-o si alt medic.

eu inital m-am dus la control pt ca ma suparau gingiile: nu-mi sangereaza la periaj, dar cateodata mai sangereaza pe timpul noptii (ma trezesc si scuip cu sange hmm ) in jurul maselelor acoperite, cand curat cu ata dentara e un miros urat (desi ma spal inainte pe dinti) si mai si sangereaza cel mai adesea. la fel, ma ingrijorau maselele de minte acoperite partial de gingii, mai ales ca acele gingii se desprind. mi-a fost teama sa nu fac parodontoza. medicii insa au zis ca nu e vb de asa ceva, totusi ma ingrijoreaza acele gingii care se desprind de pe maselele de minte.

spuneti-mi va rog, ce credeti ca ar fi de facut in situatia mea. si imi cer scuze daca m-am intins prea mult.

LE: legat de durerea aceea de dinti, nu mi s-a mai intamplat. doar in noaptea aceea m-am trezit cu o durere asa ca o amorteala a tuturor dintilor din partea de jos.


eu m-am spalat intr-un timp cu parodontax (fara sa mi se rezolve pb cu sangeratul pe timp de noapte). poate sa faca vreun rau pasta asta de dinti?

dupa detartraj si periaj, la mine nu rezista mult culoarea dintilor. mi se ingalbenesc ft repede. si nu sunt fumatoare. oare asta e culoarea lor? ca parca nici dupa detartraj nu sunt cine stie ce albi. sau oare sa nu fi facut detartrajul bine unde am fost eu?

Ultima oara a fost editat de anca9 (2009-03-11 09:40:03)

Offline

 

#1474 2009-03-11 10:20:20

ela_is_sweet
Sr. member
Inregistrat: 2006-08-10
Mesaje: 1309

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

ms de raspuns denisabia.stiam ca este o problema grava treaba cu sangeratul gingiilor si ca poate duce la parodontoza mai tarziu.am sa merg la medic cat de curand am sa pot si dupa aceea am sa postez pe forum ce si cum mi-a zis....cand ma spal pe dinti periajul il fac ppe verticala cum ar veni,iar la masele tot pe verticala alternat cu miscari circulare,si dau de obicei si prin interiorul dintilor si al maselelor.imi ia cam 3 minute toata treaba asta.folosesc si ata dentara in special pentru masele (am o masea pusa si mai raman resturi de mancare  si folosesc ata dentara ca sa nu se carieze si celelalte masele de langa ea).si ma spal de 2 ori pe zi pe dinti dimineata si seara inainte de culcare.oricum am sa merg la detartraj  smile

Offline

 

#1475 2009-03-13 10:43:11

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

dintii pot fi galbui numai daca au tartru?
eu am facut detartraj prin noiembrie si sapt trecuta mi-a zis alt dentist ca ii am prea galbeni neutral si sa fac detartraj. dar ma gandesc eu asa: oare nu se strica smaltul de la atatea detartraje? mai ales daca sunt facute la mai putin de 6 luni.

Offline

 

#1476 2009-03-13 10:50:30

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

anca, fiecare are o anumita nuanta a dintilor, care poate mege de la alb catre galben... de-asta sunt si numerotate... orice dentist iti va spune asta, nu exista culoare standard a dintilor
tartrul e maroniu de-a dreptul
unele persoane au nevoie de detartraj mai des, dar la 6 luni eu zic ca e suficient
asta e, voia sa-ti ia banii pe un detartraj probabil  neutral

Offline

 

#1477 2009-03-13 11:02:20

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

si eu ma gandesc. ca e 200 de lei unde am fost. punish
oricum, nu l-am facut. chicot am zis ca nu e bine asa curand, imi tocesc dintii aiurea.

dar chiar nu stiu de la ce sunt dintii mei galbeni. fumatoare nu-s, sucuri nu beau, dulciuri mai rar...

Offline

 

#1478 2009-03-13 11:54:03

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

e simplu, aia e culoarea lor
mass-media ne-a bagat in cap ca toti dintii trebuie sa fie albi ca zapada, e o prostie

Offline

 

#1479 2009-03-13 15:41:35

denisabia
New member
Inregistrat: 2009-02-21
Mesaje: 51

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

anca9 a scris:

dintii pot fi galbui numai daca au tartru?
eu am facut detartraj prin noiembrie si sapt trecuta mi-a zis alt dentist ca ii am prea galbeni neutral si sa fac detartraj. dar ma gandesc eu asa: oare nu se strica smaltul de la atatea detartraje? mai ales daca sunt facute la mai putin de 6 luni.

Sa nu mai mergi la acel medic.Cum sa-ti spuna asa ineptii.Sa ne intelegem detartrajul se poate face si mai des de 6 luni, daca intr-adevar e o persoana care acumuleaza multa placa bacteriana indiferent de igiena si care se transforma in tartru.Daca te uiti in oglinda il vei vedea la baza dintelui, pentru ca nu reusim sa igienizam corespunzator suprafetele dintilor din apropierea ginigiei.Nu stiu daca reusesc sa ma fac bine inteleasa, fiindca sunt obisnuita cu termenii de specialitate.In fine daca poate fi vorba e de placa dentara ce poate da un aspect galbui dintelui, in nici un caz tartru, mai ales ca l-ai indepartat acum 6 luni si trebuia sa-ti fi facut obligatoriu si periaj profesional la final, care este pentru indepartarea placii.Se face cu o periuta care se adapteaza in acelasi loc unde medicul pune frezele si te da cu o pasta pe dinte care are un anumit grad abraziv,dupa care tureaza periuta si curata pe rand ambele arcade, insistand pe toate suprafetele.La finele operatiunii vei avea dintii curati si mai albi, se indeparteaza un strat de 1-2 microni din smalt si de asta se indica la cel mult 6 luni.
Dintii au o culoare mai galbuie din nastere, poti doar sa-i fatetezi sau sa-i albesti.Albirea va avea repercursiuni nefaste asupra dintelui, nu doar ca indeparteaza mult din smalt, dar poti sa ai si reactii la nivelul pulpei si sa fi nevoita sa scoti nervul.Din pacate nimeni nu vorbeste de efectele secundare, ca sa numai spun ca trebuie sa inlocuiesti toate plombitele, pentru a le schimba culoarea, albirea nu se face uniform pe dinte, revin la culoarea initiala intr-un timp etc Sunt multe aspecte neplacute.

Offline

 

#1480 2009-03-13 15:51:48

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

multumesc foarte mult pt raspuns puss
denisabia, tu esti din bv parca, nu? esti medic stomatolog? as putea veni pt o consultatie la tine?

eu am fost la dentalmed, am zis ca sunt profesionisti. dar cred ca la fel ca in orice alta parte, nu sunt interesati decat sa-ti ia banii.

legat de tartru, eu nu vad pete maronii. doar atat ca am dintii galbui. si oricum, nu asta ma derajeaza pe mine, ci pb cu gingiile, mi-e teama sa nu fac parodontoza.

Offline

 

#1481 2009-03-13 17:22:02

denisabia
New member
Inregistrat: 2009-02-21
Mesaje: 51

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Anca vad ca ai pus mai multe intrebari mai sus incerc atat cat stiu sa te lamuresc, sunt anul 3 la stoma, dar abia anul acesta am inceput clinicul si acum invat practic meseria.Sunt brasoveanca, studiez in cluj.
Nu vreau sa fac reclama negativa Dentalmedului, dar preturile sunt exagerate pentru serviciile lor.De multe ori clientii s-au intors cu plomba cazuta spre exemplu.Importa din Rep. Moldova de la consumabile pana la materiale care-s de calitate indoielnica.Daca vrei iti pot recomanda doctorita e pe la 40 de ani, la care merg de multi ani, atat eu cat si parintii si de care sunt multumita cu un singur amendament.Nu are lux in cabinet, preturile sunt normale.
Nu stiu sa te sfatuiesc in privinta coroanelor, daca vrei in vacanta de paste vin acasa si putem sa ne intalnim sa-mi dai radiografiile si sa i le arat verisoarei mele care e rezidenta la bucuresti, sa vedem ce parere are.Gingiile iti sunt imflamate, fiindca banuiesc ca patrund resturi alimentare si nu poti igieniza sau sunt adaptate gresit si lezeaza tesuturile.Faptul ca ai sangerare spontana inseamna ca e destul de serios si  cel mai bine e sa mai mergi in alta parte si sa intrebi sincer care-s optiunile.Sa refaci o alta coroana si care va fi durabilitatea sau daca nu, eu zic sa optezi pentru un implant, imi povestea vara mea ca si la 1000 roni poti pune unul bun.Sa slefuiesti dintii de langa ca sa faci o punte nu cred ca e bine, deoarece esti tanara.Va trebui sa inlocuiesti lucrarea peste niste ani si vei mai lua din dinte si tot asa.Daca extragi un dinte si lasi mai mult timp  locul liber, dintele de pe arcada opusa va incepe sa-si mareasca dimensiunea.
Varianta sa lasi maselele de minte in locul acestor coroane e o prostie, deoarece sunt dintii care se strica cel mai repede si trebuie scosi.Din ce spui tu, unde ai coronite, e vorba de molarul 3, deoarece dupa el vin maselele de minte.Faptul ca e partial acoperita de gingie este pentru ca nu ai loc pe arcada si el nu poate iesi complet.Si eu am problema asta si trebuie sa le extrag, fiindca inghesuie ceilalti dinti, insa e destul de dureros.Stai calma n-ai parodontoza.Ca sa intelegi, intai trebuie sa ai gingivita, care sa se cronicizeze in cativa ani netratata, ceea ce va duce la formarea unui mic spatiu intre dinte si gingie, care nu e vizibil de la exterior, in care vor patrunde bacterii si se va forma un tesut de granulatie , numindu-se punga parodontala.Aceasta e boala parodontala, care inseamna sangerarea gingiilor spontan sau la apasare, pungi parodontale, halena, eventual proliferarea gingiei peste dinte ,iar in ani  se complica cu retractia gingiei si expunerea radacinii, dureri dentare si in final mobilitatea dintilor, pana la pierderea lor.
Nu-i o problema ca te-ai spalat cu parodontax, doar ca nu-i necesar, fiindca tu n-ai parodontoza.Poti folosi orice marca de pasta buna, investeste intr-o periuta de dinti moale de preferabil sau media si ata dentara.

Ultima oara a fost editat de denisabia (2009-03-13 17:28:08)

Offline

 

#1482 2009-03-13 17:33:28

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

am citit tot denisa, multumesc frumos.

spune-mi te rog despre ce doctorita e vorba si unde o gasesc. zici ca nu are lux, dar pot avea incredere in sterilizarea aparaturii si in calitatea materialelor?

intre maselele de minte si cele acoperite mai e o masea. deci e vorba de primele masele de dupa premolari. acelea sunt imbracate. cele de minte sunt sanatoase deocamdata.

legat de desprinderea gingiei, cea care acopera o mare parte din maseaua de minte, se cam desprinde, asta m-a speriat. e drept ca nu am parodontoza, dar vreau sa fac tot posibilul sa nu fac niciodata asa ceva. daca mi-ar taia gingia aia, tot n-ar fi bine? ar inghesui in continuare dintii din fata? pe radiografii se vad destul de mature maselele de minte, deci dupa mintea mea as zice ca nu mai cresc... dar nici nu ma pricep eu.

am fost la vreo 3 medici (2 de la dentalmed) si am obtinut pareri impartite legat de ce e de facut. neutral nici nu stiu in care sa am incredere, ca interesul lor e sa obtina cat mai multi bani...

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.