homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

INTREABA STOMATOLOGUL!-79


#1483 2009-03-13 19:01:25

denisabia
New member
Inregistrat: 2009-02-21
Mesaje: 51

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

O cunosc de vreo 7 ani cred, eu mi-am facut obturatii si o data un detartraj ca n-aveam nevoie de altceva, ai mei au avut lucrari protetice si sunt ok.Raportul calitate/pret e bun, deci preturile sunt medii, fiindca efectua lucrari pentru buzunarele oamenilor obisnuiti, eu de ceva vreme n-am mai fost pe la ea sper sa fie ok, in privinta sterilizarii nu-ti fa probleme, ce am apreciat mereu a fost faptul ca mi-a lucrat usor si cu rabdare.Dr Balogh 0744/842093, are cabinetul la blocurile de la p-ta Dacia de langa Gara.
M-am exprimat gresit in legatura cu dintii.Daca spui ca sunt dupa premolari e vorba de molarul 1.Maseaua de minte(molarul 3) nu are cum sa ia locul molarul 1, chiar daca e acoperit un pic de gingie atata timp cat nu doare nu-i problema.Daca se inflameaza si doare, inseamna ca ai facut un abces si trebuie sa mergi pentru drenaj.Asta ar putea fi evolutia in cel mai rau caz si nu boala parodontala.Scoate-ti ideea, te-au vazut medicii si au zis ca e ok, plus ca nu se ajunge la parodontoza de la un dinte.Daca acopera asa mult gingia dintele si el a erupt/crescut in totalitate poate sa-ti taie gingia, in caz ca nu-ti place.

Offline

 



#1484 2009-03-15 20:27:32

arisa
New member
Inregistrat: 2009-03-03
Mesaje: 15

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Varianta cu fibra de sticla nu mi-a fost sugerata de doctorita .
Eu ma gandeam la aceasta varianta .
Pot eventual sa trimit o fotografie cu maseaua respectiva ca sa vedeti cum arata .

Offline

 

#1485 2009-03-16 09:41:17

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

multumesc mult denisabia, m-ai linistit. nu ma deranjeaza cu absolut nimic gingia aia, doar atat mi-era teama sa nu fac parodontoza din cauza ei. dumbom dar daca zici ca e ok, gata, imi iau gandul.

Offline

 

#1486 2009-03-16 20:40:54

irisutza
New member
Inregistrat: 2008-04-12
Mesaje: 13

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

am si eu cateva intrebari si va rog tare mult sa imi dati un raspuns avizat!sad am facut rezectie apicala acum un an la 4 dintisori frontali si acum unul dintre ei se misca din ce in ce mai tare!sad se cere schimbat.sad vreau cateva pareri daca se poate pro/contra implantului. eu personal, as opta pt implant, avand in vedere ca este un dinte frontal si ca sunt si tanara. inainte de a efectua implantul, tb facute analize?
in alta ordine de idei, un pansament cu cavitan cat tb tinut? tb indepartat si pusa o plomba sau pansamentul cu cavitan poate inlocui un timp indelungat o eventuala plomba? uff, sunt tare amarata:( multumesc mult pt rasp! o seara cat mai placuta!

Offline

 

#1487 2009-03-17 20:31:56

cristaup
Full member
De la: timisoara
Inregistrat: 2008-10-29
Mesaje: 136

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

arisa. poti pune o poza sa vedem cum arata
irisutza pot spune doar atat..nu toata lumea este facuta ptr implant. Daca osul tau o permite, se poate face implat. Ar fii de preferat implantul, mai ales ca e vorba de dintii frontali, dar trebuie vazut si de ce dintisorul tau a inceput sa se miste.
cat despre kavitan, el este recomandat de catre producator ca sa fie folositptr obturatii provizorii de lunga durata pe dinti permanenti., sau ca baza ptr o plomba definitiva.


rugaciune bebic

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1488 2009-03-18 12:11:13

arisa
New member
Inregistrat: 2009-03-03
Mesaje: 15

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Cristaup, poti vedea foto in linkul urmator:


http://img18.imageshack.us/img18/1794/dsc04172z.jpg

Offline

 

#1489 2009-03-18 14:10:12

cristaup
Full member
De la: timisoara
Inregistrat: 2008-10-29
Mesaje: 136

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

denisabia a scris:

Importa din Rep. Moldova de la consumabile pana la materiale care-s de calitate indoielnica.

In timp vei afla ca si materialele din republiba Moldova sunt de calitate buna..un exemplu ar fii frezele precum si turbinele sau piesa cot...inainte se facea cautau in nestire..erai tare fericit daca gaseai de cumparat

denisabia a scris:

Daca extragi un dinte si lasi mai mult timp  locul liber, dintele de pe arcada opusa va incepe sa-si mareasca dimensiunea.

Nu cumva dintii retanti de pe aceasi arcada dentara migreaza? Nu suntem rechini sau rozatoare sa ne creasca dintii permanent...

denisabia a scris:

Varianta sa lasi maselele de minte in locul acestor coroane e o prostie, deoarece sunt dintii care se strica cel mai repede si trebuie scosi.Din ce spui tu, unde ai coronite, e vorba de molarul 3, deoarece dupa el vin maselele de minte.

Ai dreptate ca maselel de minte se strica cel mai repede, e o zicala, ultimii veniti, primii serviti.o singura chestie ...dupa molarul3 nu mai e nimic...avem doar molarul de 6 ani, molarul de 12 ani si ultimul care erupe pe arcada este molarul de minte sau molarul3...
Sper ca nu te-ai suparat ce te-am corectat, nu e cu intentie rea...am vrut doar sa iti atrag atentia...

arisa, din fotografie nu imi pot da seama doar ca nu prea mai e reconstruii la ea..spunea cineva aici, nu mai stiu exact cine, ca cel mai bine ar fii sa mergi la medic, sa il intrebi exact ce re de gand sa iti fac..el stie si starea radacinii tale...cat despre varianta cu ceramica pe zirconiu e mai scumpa dar merita.


rugaciune bebic

Offline

 

#1490 2009-03-18 14:15:56

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

cristaup, tu ce parere ai de cazul meu? cum crezi ca ar tb sa procedez?

Ultima oara a fost editat de anca9 (2009-03-18 14:16:13)

Offline

 

#1491 2009-03-18 16:13:36

denisabia
New member
Inregistrat: 2009-02-21
Mesaje: 51

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

cristaup incurcatura cu maselele a fost greseala mea oboseala isi spune cuvantul seara, in rest nu gasesc cu folos comentariile tale scoase din context.
Cred ca si tu esti de parere ca nu trebuie sa lasi mult timp un spatiu gol pe arcada.Deplasata asocierea care ai facut-o cu rozatoarele&co.Dintii vecini se inclina spre spatiul liber de pe o arcada, iar dintele de pe maxilarul opus va creste in acea bresa. In timp, pot aparea contacte nefiziologice intre dinti care pot cauza complicatii. In plus, si osul care sustine dintele se va micsora (inaltimea osului maxilar se reduce), ceea ce complica tratamentul.
Te rog sa nu-mi mai dai copy-paste la mesaje, inafara cazului in care spun ceva eronat, in rest n-am nevoie de remarci rautacioase gratuite.Incerc sa lamuresc niste lucruri care ar trebui sa le afle de la medicul lor nu sa ma contrazic cu tine.

Offline

 

#1492 2009-03-18 21:40:10

pufu
Sr. member
De la: Ploiesti
Inregistrat: 2008-06-28
Mesaje: 1298

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

am si eu nevoie de un sfat va rog!
ieri am fost la dentist si am scos o masea (46)....am avut apana acum vreo 2 ani vreo 3 plombe la ea si au picat pt k era f stricata....nu se mai putea face nimic....am avut si putina infectie...mi-a aratat cand a scos-o....in timpul procedurii nu am avut dureri....dupa ce s-a dus anestezia a inceput sa ma doara si am luat un ketonal....dar azi am inceput sa ma umflu....si ma doare toata partea dreapta jos...cu tot cu amigdala.....
acum nu stiu care este motivul si ce sa fac...oare am tras curent aseara cand am plecat de la dentist si am vb la telefon (era aerul fff rece)....sau sa fie o infectie ceva?
ce ar trebui sa iau? antibiotic sau altceva?
si inca ceva....mi-a zis doamna dentist k a mai ramas acolo un colt mi de tot pe care nu a putut sa-l scoata.....varful radacinii....si k ar trebui sa pice singur in cateva saptamani....si m-a chemat din nou petse 2 luni sa facem o radiografie sa vedem daca mai e acolo sau nu....si daca da sa-l scoatem....mie nu mi-a placut chestia asta....ce parere aveti?


Tot ceea ce suntem este rezultatul a ceea ce am gandit. - Buddha

Offline

 

#1493 2009-03-18 22:52:47

arisa
New member
Inregistrat: 2009-03-03
Mesaje: 15

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Cristaup nu am inteles la ce te referi exact cand spui ca nu prea mai poate fi reconstituita maseaua (tratamentul endodontic este foarte bine facut dupa opinia a 2 medici care l-au vazut ).

Cum pot sa ma asigur ca acel dcr este intr-adevar aur platinat (procentele de aliaj ) laboratorul ofera un certificat de garantie , pot urmari lucrarea ca sa ma asigur ca este calitatea comandata ? Ce puteti sa-mi spuneti ?

Nu vreau sa mi se faca acest dcr din maselele altora , de aceea as vrea sa va rog sa-mi dati un sfat cum sa procedez .Sunt stresata rau.

Offline

 

#1494 2009-03-19 23:13:18

cristina elena
New member
Inregistrat: 2009-03-11
Mesaje: 75

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Salut tuturor! Am avut rabdare sa citesc cele 51 de pagini ale subiectului si am gasit cateva lucruri de care m-am ingrozit. Nici nu stiu de unde sa incep. O sa incerc sa clarific cateva probleme.

Pentru Ella : exista doua posibilitati care ar putea fi cauza simptomelor pe care le descrii : extractia a fost mai greoaie, gingia mai solicitata, de aceea te-ai umflat, iar a doua din anumite motive care tin atat de medic cat si reactia organismului tau, ai facut ceea ce se numeste alveolita postextractionala. Suna bombastic dar de fapt nu e cine stie ce. De la oboseala, alimentatie necorespunzatoare, nerespectarea indicatiilor dupa extractie locul s-a infectat putin. Ideea principala este ca daca faci febra trebuie neaparat sa te duci din nou la medicul care ti-a scos maseau sa-ti prescrie niste antibiotic si sa-ti puna o pasta cu antibiotic acolo.
P.S: faptul ca dupa ce ai iesit din cabinet si ai vorbit la telefon imi arata ca nu ai facut chiar ce ti-a spus medicul sau ce ar fi trebuit sa-ti spuna si anume sa tii strans o ora si dupa aceea sa scoti cu mana curata pansamentul din gura. Toate acestea au un rationament.


Pentru Arisa : DCR este o alternativa foarte buna la extractie. Nu ai de ce sa-ti faci probleme. Dupa ce am vazut eu in poza maseluta ta  poate fi reconstituita si de medic in cabinet printr-un pivot introdus in cel mai mare canal din radacina. Cu adevarat DCR are orecare avantaje fata de recostituirea cu pivot dar este mult mai usor cu pivot. La ora actuala exista pivoti din fibra de sticla foarte biocompatibili (asta inseamna ca organismul ii accepta foarte bine ) si pivoti din aur. DCR din aur este foarte scump pentru ca intra mult material iar aurul dentar are o puritate mare (22K). Acrilatul este un material prost, care se degradeaza repede iar singurul avantaj este pretul scazut. Daca ai posibilitatea fa-ti coroane din ceramica sau compozit.



Pentru Denisabia : am vazut ca esti studenta la stoma in Cluj. Multa bafta la facultate ca ai nevoie. Am observat ca esti foarte interesata de acesta meserie. Este un lucru foarte bun mai ales ca o sa fii un medic pasionat iar pasiunea transforma un medic bun intr-unul extraordinar. Mai ai putina rabdare insa, sa mai inveti cateva lucruri pe care dupa aceea le vei pune cap la cap si va rezulta o informatie completa si corecta. Tine-o tot asa si mult succes. Ai grija la Florescu.

In rest cateva lucruri de care mi-au sarit in ochi : sangerare gingivala este cu adevarat de luat in seama; sunt multe cauzele care o genereaza dar ea nu duce in mod obligatoriu la parodontoza ( care in termeni medicali are un nume foarte lung si complicat). Administrarea de anticonceptionale, fumatul alimentatia necorespunzatoare sunt numai cateva dintre ele. In general arata o carenta serioasa de vitamine si mai ales de vitamina C. Deci fetelor multa apa plata cu lamaie.
 
Un cabinet foarte bun in Brasov: CRISTADENT. Este o miniclinica unde au cam de toate. O recomand cu toata increderea medici de exceptie si personal foarte dragut.

Va pup si o seara minunata!

Offline

 

#1495 2009-03-20 09:32:58

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

multumim si te mai asteptam wink

Offline

 

#1496 2009-03-20 09:33:42

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

cristina elena, esti stomatolog? daca da, te mai asteptam pe la topicul asta, sa ajuti lumea suferinda smile

Offline

 

#1497 2009-03-20 10:01:17

cristina elena
New member
Inregistrat: 2009-03-11
Mesaje: 75

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Da, sunt stomatolog si cu cea mai mare placere impartasesc din cunostintele mele. Intrebati orice nelamurire aveti, daca nu v-a fost explicat ceva sau daca nu va este foarte clar.
Va pup!

Offline

 

#1498 2009-03-20 10:08:28

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

cristina, esti din bv? lucrezi la cristadent?
nu stiu daca ai citit si pb mea din posturile de pe paginile anterioare... ce recomandare ai putea sa-mi faci?

Offline

 

#1499 2009-03-20 10:31:17

cristina elena
New member
Inregistrat: 2009-03-11
Mesaje: 75

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Salut Anca! Eu sunt din Brasov dar cabinetul il am in Cluj. Pe cei de la Cristadent ii cunosc de foarte multi ani si iti spun ca sunt printre cei mai buni stomatologi din Brasov. Nu stiu exact la care dintre probleme te referi cea cu dintii galbeni, molarii de minte sau coronitele.

Offline

 

#1500 2009-03-20 10:43:59

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Cristina ne bucuram sa te avem printre noi. Ne vor prinde foarte bine sfaturile tale.

Si te asteptam si pe la topicul de discutii diverse. Sa ne cunosti mai bine.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#1501 2009-03-20 10:50:46

cristina elena
New member
Inregistrat: 2009-03-11
Mesaje: 75

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Multumesc pentru cuvintele frumoase si calde de intampinare. Cu siguranta voi avea nevoie de sfaturi si sugestii.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.