homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

INTREABA STOMATOLOGUL!-77


#1445 2009-02-23 09:25:18

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

skumpi a scris:

pai dak ar impinge dintii inseamna ca te`ar durea...ca asta`i semnu ca impinge dintii....
pe tine te doare ?

e regula ca tb sa doara daca impinge dintii? pe mine nu ma doare deloc, deloc.

cristaup, n-am facut radiografie. e doar impresia mea ca s-ar mai fi decalat dintii, nu stiu daca e sau nu asa. cred ca tb sa-mi fac curaj si sa mia merg la un dentist, sa mia cer o parere.

Offline

 



#1446 2009-03-02 15:41:01

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

fetelor lamuriti-ma si pe mine
cam acum o luna si ceva mi-i s-a scos un nerv la o masea...toate bune si frumoase pana acum vreo o saptamana si ceva cand a inceput sa ma doara(initial am crezut ca e cea de langa, care e si ea putin cariata). la inceput durea cand apasam pe ea, daca o lasam in pace era ok. de cateva zile incepuse sa fie tot mai rau si azi am mers la dentist deoarece aseara dupa ce m-am splat pe dinti m-a apucat o durere ingrozitoare si ma durea si la cea mai mica atingere

stomatologul mi-a zis ca e inflamat tesutul(asa s-a exprimat) si ca daca nu trece va trebui sa iau antibiotic. mi-a mai zis sa imi pun compresa cu apa rece pe obraz si sa evit caldura. am intrebat daca e nervul si a zis ca nu, ca la scos...

acum intrebarea mea...se poate sa fi facut abces de la faptul ca nu mi-a scos bine nervul? sau poate fi si alta explicatia?
in sfarsit crezusem ca am gasit un dentist bun...

Offline

 

#1447 2009-03-03 15:20:10

arisa
New member
Inregistrat: 2009-03-03
Mesaje: 15

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Buna ziua,


Va rog daca puteti sa ma ajutati cu un raspuns cat mai repede intrucat trebuie sa iau o decizie si nu stiu cum e mai bine sa procedez.

Am o masea la care am facut tratament endodontic si  obturatia de canal .
Maseaua mai are 2 pereti .Medicul care m-a tratat mi-a spus ca solutia ar fi o rcr turnata si coronita (mi-a spus ca trebuie facuta subgingival ceea ce ma ingrijoreaza ,aceasta inseamna sa "rada " peretii dontelui sub gingie ? )
As vrea sa va intreb se mai poate plomba daca exista totusi 2 pereti ?
Nu as vrea sa renunt la ceilalti 2 pereti iar in cazul rcr turnata am inteles ca se pierd acei pereti +riscul de contaminare a canalului la amprentare (si nici nu prea vreau metal in gura )
  Din cate am citit exista si risc de fracturare in timpul manoperei dar si ulterior .
In cazul rcr turnat as fi optat pentru   aur platinat fiind mai usor de scos in cazul in care ar trebui sa se mai intervina vreodata pe acel canal.

Mai exista varianta rcr cu fibra de sticla si deasupra as putea pune o coronita portelan pe suport de zirconiu.

As vrea sa aleg varianta care traumatizeaza cel mai putin radacina si ma gandesc ca o plomba ar fi cea mai indicata .
Ce sunt plombele armate cu fibra de sticla ? In cazul meu ar ajuta?

Offline

 

#1448 2009-03-03 15:44:26

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

pot doar sa-ti spun ca mie mi-a pus coronita la o masea care avea chiar 3 pereti buni si unul sfaramat. inainte a incercat si cu plomba si n-a stat mult. e tot asa, sub gingie. si da, a polizat inainte peretii sad. e nasol ca se tot aduna acolo resturi si apar mirosuri neplacute. sad poti sa mai intrebi un dentist inainte de a face lucrarea, ca sa fii sigura ca chiar e singura solutie. la materiale, nu ma pricep. a mea e cu metal inspre limba si sus si culoarea dintelui inspre exterior, ca sa nu se vada urat.

Offline

 

#1449 2009-03-03 15:47:12

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

nu tine plomba la 2 pereti, arisa, coronita e singura optiune
si eu am una asa, cu pivot metalic si coroana metalo-ceramica si nu s-a intamplat nicio nenorocire

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1450 2009-03-03 15:50:55

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

la tine nu ai observat un miros urat cand cureti cu ata pe acolo? rodnar intreb ca sa stiu daca a mea nu-i bine facuta sau asta e regula.

Offline

 

#1451 2009-03-03 15:53:24

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

e cimentata definitiv, anca ?
a mea a fost cimentata temporar, se deplasase putin si intrau resturi sub ea, intr-adevar
dar ma duc peste 2 saptamani s-o cimentez definitiv

Offline

 

#1452 2009-03-03 15:59:29

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

o am de vreo 5 ani, deci cred ca e definitiv smile
la mine intra resturile intre gingie si masea. sad
eu ma curat cu ata dupa ce ma spal pe dinti, ca sa fiu sigura ca n-a ramas nimic. la restul maselelor nu ramane nimic, dar la asta miroase urat. sad si mai intotdeauna sangereaza, dar asta-i alta poveste, ca si in alte parti imi mai sangereaza gingia sad

Offline

 

#1453 2009-03-03 16:01:03

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

anca, mergi sa vada stomatologul ce e acolo, ori nu sta cum trebuie, ori s-a deplasat intre timp
detartraj ai facut ? se poate ca de la tartrul de sub gingie sa sangereze

Offline

 

#1454 2009-03-03 16:03:29

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

merg astazi la un control, la alt dentist big_smile
unde am fost pana acum, mi-a zis ca e normal sa fie asa neutral
sper sa nu uit sa intreb si de chestia asta, ca am multe de intrebat smile
parca n-au trecut 6 luni de la ultimul detartraj roll

Ultima oara a fost editat de anca9 (2009-03-03 16:04:19)

Offline

 

#1455 2009-03-04 11:07:45

arisa
New member
Inregistrat: 2009-03-03
Mesaje: 15

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Multumesc pentru raspuns si promptitudine.
Inteleg ca nici voi nu sunteti medici stomatologi .
Poate ma ajuta si un profesionist cu un sfat competent .

Offline

 

#1456 2009-03-07 13:00:29

cristaup
Full member
De la: timisoara
Inregistrat: 2008-10-29
Mesaje: 136

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

arisa draga mea pot sa iti spun ca se poate reconstituii maseluta..dar depinde si unde este, sus sau jos. O alta chestie este ca sar pitea sa nu tina mult, sa te trezesti cand e lumea mai draga sa iti pice..alti bani, alta distractie..cel mai bine este o coronota..da si cea mai buna varianta este cea cu DCR (dispozitiv corono-radicular) nu rcr, fibra de  sticla..dar costurile sunt mai mari...sa stii ca operatia in sine de slefuire a maselei pana la nivelul gingival, si chiar subgingival nu este chiar asa de invaziva..sau chair asa de dureroasa..o lucrare bine executata va tine anii buni, daca radacina o permite...si nu se va aduna mancare sub ea sau nu vei emana mirosuri smile Eu am un dcr de 5 ani si vreau sa zic ca nu am nici un fel de problema...e chiar ok si practic.
e adevarat ca era de preferabil sa nu se ajunga aici..dar ar fii trebuit sa mergi la stomatolog din timp..daca tot sa ajuns aici cel mai bine din punctul meu de vedere este sa iti faci un DCR

Ultima oara a fost editat de cristaup (2009-03-07 13:01:25)


rugaciune bebic

Offline

 

#1457 2009-03-07 22:44:04

arisa
New member
Inregistrat: 2009-03-03
Mesaje: 15

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Cristaup,

Maseaua este in partea de jos .Ar rezista mai bine obturatia ?
DCR - deci nu RCR  . Multumesc , inseamna ca m-am uitat gresit .Am gasit la mai multe cabinete "reconstructie corono radiculara " si am crezut ca despre asta esate vorba .
Tu zici ca-i mai rezistenta cu metal decat fibra , daca am inteles bine .

Offline

 

#1458 2009-03-09 10:36:19

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

spuneti-mi va rog, cornitele din portelan sunt mai rezistente decat cele din acril si metal? am 2 coronite cu metal sus si in partea din interior si acril la exterior. au fost facute cu pivoti si medicii la care am fost acum mi-au spus ca n-au fost lucrate bine sad si tb sa le schimb. mi-au zis sa le fac din portelan, dar sunt ft scumpe (650 una, plus tratament pe fiecare masea de 450 lei). vreau sa stiu daca se merita sa dau banii astia (1100/masea). care sunt avantajele coronitelor din portelan? in afara de cel estetic. astea pe care le am acum n-au cedat, doar ca nu-mi place ca se aduna resturi intre lucrare si gingie, sangereaza gingiile...

daca m-am trezit peste noapte cu o usoara durere la toti dintii de jos, inseamna ca i-am scrasnit in timpul somnului sau posibil sa ii fi impins maselele de minte si de asta sa doara?

Offline

 

#1459 2009-03-10 12:50:33

flinstone
Membru
Inregistrat: 2009-03-10
Mesaje: 1

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

buna ziua

m-am operat aseara si mi-a scos o masea de minte, operatia a durat f putin si a costat ffff mult iar doctorul nu mi-a dat nici un fel de informatii despre ce sa fac si sa nu fac postoperatoriu, credeti ca puteti sa ma ajutati?

din gura targului am aflat ca nu am voie bauturi acidulate, alcool, lactate

cineva mi-a zis ca ar trebui sa ma spal pe dinti si sa dau si in zona fostei masele ca sa nu fac infectie insa mi-e frica deoarece de fiecare data cand scuip, scuip si sange si ma gandesc sa nu lezez mai rau zona

ma gandeam sa incerc sa clatesc gura cu ceai de musetzel deoarece apa de gura are si alcool si cum am inteles ca nu am voie alcool.....

HELP... ce trebuie sa fac dupa extractia molarului de minte???

multumesc!

Offline

 

#1460 2009-03-10 15:03:51

Monica10
New member
Inregistrat: 2009-02-27
Mesaje: 11

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Eu si medicina nu avem nimic in comun,insa ma gandesc ca o periuta de dinti ar irita zona in care a fost maseaua respectiva.Iti spun ce as face eu.As fi atenta sa nu ajunga periuta pe acolo pana s-ar reface tesutul,as mesteca pe partea opusa,nu as consuma lactate,iar daca sangerarea nu s-ar opri in cateva ore,as merge la stomatolog(cred ca poate pune o substanta care poate opri sangerarea).

Offline

 

#1461 2009-03-10 15:31:53

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

flinstone a scris:

buna ziua

m-am operat aseara si mi-a scos o masea de minte, operatia a durat f putin si a costat ffff mult iar doctorul nu mi-a dat nici un fel de informatii despre ce sa fac si sa nu fac postoperatoriu, credeti ca puteti sa ma ajutati?

din gura targului am aflat ca nu am voie bauturi acidulate, alcool, lactate

cineva mi-a zis ca ar trebui sa ma spal pe dinti si sa dau si in zona fostei masele ca sa nu fac infectie insa mi-e frica deoarece de fiecare data cand scuip, scuip si sange si ma gandesc sa nu lezez mai rau zona

ma gandeam sa incerc sa clatesc gura cu ceai de musetzel deoarece apa de gura are si alcool si cum am inteles ca nu am voie alcool.....

HELP... ce trebuie sa fac dupa extractia molarului de minte???

multumesc!

mie mi-a spus ca pot sa clatesc cu apa cu bicarbonat

Offline

 

#1462 2009-03-10 19:19:55

cristaup
Full member
De la: timisoara
Inregistrat: 2008-10-29
Mesaje: 136

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

anca9 srasnitul de dinti peste nospte sau in timpul somnului se poate vedea...te uiti la premolari in special si vezi daca varfurile sunt tocite sau nu..o masea daca e "tocita" insemana ca suferi de "bruxism", asa se numeste boala scrasnitului de dinti.Cat despre coroniotele de porteleam sunt cele mai bune..e un adevarat mit despre ele..se muleaza mai bine, se prelucreaza mai bine, au o viata mai indelungata.
flinstone iti spun eu cum e cu scosul de dinti...dupa extractie e bine sa nu consumi lactate, bauturi acidulate, sa nu bei alcool, sa nu bei bauturi calde sau fierbinti, sa incerci sa nu atigi locul cu llimba, incearca sa mesteci pe partea opusa, sa nu  tragi sange din partea respectiva, cat despre spalatul cu periuta de dinti in locul respectiv, nici vorba...e o rana care trebuie sa se inchida si cum este in cavitatea bucala se inchide greu din cauza mediului umed..asa ca inceaca sa o lasi in pace..

Ultima oara a fost editat de cristaup (2009-03-10 19:20:45)


rugaciune bebic

Offline

 

#1463 2009-03-10 19:24:54

ela_is_sweet
Sr. member
Inregistrat: 2006-08-10
Mesaje: 1309

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

cristaup big_smile poate imi raspunzi si mie....banuiesc ca esti stomatolog wink)   sangerarea gingiilor la periaj e o problema.cum se poate trata? am folosit si sensodyne si periuta de dinti pe kre scrie soft..cu perii mai moi...dar problema inca persista.exista la stomatolog vreun tratament?

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.