homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Din nou...CANCER!-15


#267 2008-09-13 22:37:26

lucia05
Insomniac member
De la: tara lui Papura Voda
Inregistrat: 2008-09-13
Mesaje: 7708

Re: Din nou...CANCER!

Nu te mai gandi la cele prin care treci acum, gandeste-te la cate lucruri bune te asteapta cand vei fi bine. Lupta asta o vei castiga tu! Am invatat asta de la cineva apropiat care la 27 de ani a fost diagnosticat cu cei ai tu dar in forma ganglionara si in stadiul 3. Dupa un an a fost declarata sanatoasa. Insa in tot acel an, cu toate tratamentele, efectiv a ignorat boala, a considerat ca nu face parte din viata ei. Ignor-o si tu! Nu te mai gandi la chimio si la toate nenorocirile de acolo, gandeste-te la cum te vei juca cu gemenele tale si la cat de fericita va fi familia ta sa va reincepeti din nou viata.


I am who I am and I choose to be me!

He is your friend, your partner, your defender, your dog / You are his life, his love, his leader
He will be yours, faithful and true, to the last beat of his heart / You owe it to him to be worthy of such devotion!

Offline

 



#268 2008-09-15 20:13:28

daria_25
Full member
Inregistrat: 2008-03-08
Mesaje: 743

Re: Din nou...CANCER!

sanatate multa, sper sa vina ziua in care sa ne dai vestea cea mare: ca esti vindecat !!

Offline

 

#269 2008-09-15 22:02:22

armand
Full member
Inregistrat: 2008-04-15
Mesaje: 352

Re: Din nou...CANCER!

de aseara mi-e rau. Am o stare de voma permanenta, cu ameteli si oboseala.
si mai am si maine perfuzii...
depresiile....musca un pic, azi m-a luat dorul de piticute.....nu mai plansesem de mult timp....mi-e asa dor de ele!!!!

of...am obosit. Azi le-am auzit la telefon....ce nedrept e sa fiu departe de ele, si in ce pericol!
incerc sa scriu ceva, privesc in gol monitorul si nu pot sa ma adun. e clar, azi nu e bine
mai vb

Offline

 

#270 2008-09-16 08:49:27

Detzy
Insomniac member
De la: ...mine pentru ....voi
Inregistrat: 2008-01-23
Mesaje: 7254

Re: Din nou...CANCER!

daca nu e binee...lasa ca maine o sa fie...odihneste-te...uite-te la tv, daca poti...si nu te mai gandi, maine o sa fie bine!!


baby Dragos hjarta rugaciune

Offline

 

#271 2008-09-16 20:28:32

daria_25
Full member
Inregistrat: 2008-03-08
Mesaje: 743

Re: Din nou...CANCER!

ce mai faci Armand? Cum te mai simti ?

Iti doresc multa sanatate tie si familiei...

Offline

 

 Publicitate


loading...

#272 2008-09-16 22:43:38

armand
Full member
Inregistrat: 2008-04-15
Mesaje: 352

Re: Din nou...CANCER!

Azi ultima cura. Am mainile amortite, abia tastez......la transplant o sa fie si mai nasol....cu voma, diaree, etc, asa mi-au zis azi , la consultatie cu medicul de transplant
Izolare, sistem imunitar jos, febra, infectii...
Ma simt neputincios.....ametesc, imi vine sa vomit...si nu pot
Nu am prea mancat nimic de 2 zile... ma simt slabit rau si incep sa imi pierd curajul. Mi-e frica......
Mai vb....zilele astea sunt acasa...o sa va mai spun i altele.
papa

Offline

 

#273 2008-09-16 22:48:20

LadyInRed
Hero member
De la: _________
Inregistrat: 2007-06-07
Mesaje: 3261

Re: Din nou...CANCER!

ufff armand acum am citit topicu tau sper din tot sufletul sa fii bine puss

Offline

 

#274 2008-09-16 22:52:12

alinuutza_81_23_11
Hero member
De la: vest de carpati
Inregistrat: 2008-01-14
Mesaje: 4085

Re: Din nou...CANCER!

armand fii tare suntem alaturi de tine....... puss


Earth rotation is created by penguins running in circles around the south pole.Prove me wrong...

big_smile big_smile big_smile

Offline

 

#275 2008-09-17 08:55:32

dia2010
Hero member
Inregistrat: 2006-07-26
Mesaje: 3313

Re: Din nou...CANCER!

Armad, nu te lasa! Starile de rau stii si tu ca sint normale, nu le lasa sa te descurajeze. :k?ra:
still_dreaming, Armand o sa faca auto-transplant cu celule stem. O chestie foarte interesanta.


"Daca plangi pentru ca soarele a disparut din viata ta, lacrimile te vor impiedica sa vezi stelele."~Rabindranath Tagore

Offline

 

#276 2008-09-17 08:58:46

Detzy
Insomniac member
De la: ...mine pentru ....voi
Inregistrat: 2008-01-23
Mesaje: 7254

Re: Din nou...CANCER!

armand a scris:

Azi ultima cura. Am mainile amortite, abia tastez......la transplant o sa fie si mai nasol....cu voma, diaree, etc, asa mi-au zis azi , la consultatie cu medicul de transplant
Izolare, sistem imunitar jos, febra, infectii...
Ma simt neputincios.....ametesc, imi vine sa vomit...si nu pot
Nu am prea mancat nimic de 2 zile... ma simt slabit rau si incep sa imi pierd curajul. Mi-e frica......
Mai vb....zilele astea sunt acasa...o sa va mai spun i altele.
papa

esti foaaarte curajos...nici nu-ti dai seama cat!! si daca o sa ai stari de voma si diaree...n-are nimik...si eu cand fac indigestie le am....asa sa te gandesti si tu... smile
gandeste-te ca tot ce faci acum iti face bine...te ajuta si fii tare!! puss puss


baby Dragos hjarta rugaciune

Offline

 

#277 2008-09-17 09:22:13

baciu
Insomniac member
Inregistrat: 2007-02-25
Mesaje: 6315

Re: Din nou...CANCER!

Armand, draga Dumnezeu sa te aiva in paza lui. Sper sa se termine totul cu bine, sa te insanatosesti si sa mergi la iuitele tale fetite.


Unde dragoste nu e, nimic nu e.

Offline

 

#278 2008-09-17 09:27:26

daria_25
Full member
Inregistrat: 2008-03-08
Mesaje: 743

Re: Din nou...CANCER!

Sunt de aceeasi parere cu deliav, esti foarte, foarte curajos. Ai sa vezi ca o sa treaca toate astea si ai sa te simti din ce in ce mai bine ... chiar daca nu te cunoastem personal draga Armand, noi cei de aici te iubim tare mult si o sa te sprjinim atat cat putem...crede-ma ca m-am trezit si am intrat repede pe site ca sa vad ce mai faci, suntem alaturi de tine.

Offline

 

#279 2008-09-17 09:41:46

dia2010
Hero member
Inregistrat: 2006-07-26
Mesaje: 3313

Re: Din nou...CANCER!

Vezi, Armand, am avut dreptate cand ti-am zis ca aici pe forum lumea e foarte solidara si draguta puss
Imi aduc aminte cat de disperata si speriata am fost io si ma simteam atat de singura si aici intre voi am primit cate un strop de optimism si energie pozitiva. :k?ra:


"Daca plangi pentru ca soarele a disparut din viata ta, lacrimile te vor impiedica sa vezi stelele."~Rabindranath Tagore

Offline

 

#280 2008-09-17 11:47:30

armand
Full member
Inregistrat: 2008-04-15
Mesaje: 352

Re: Din nou...CANCER!

asa e, vdaiana. Intru f des sa vad ce imi mai scriu. imi face f bine....
Autotransplantul inseamna colectarea celulelor stem de la mine, care se separa cu un aparat ca cel de dializa, apoi se ingheata acel sange.
apoi sunt cure puternice, cele mai puternice de chimioterapie, care duc sistemul imunitar la 0 .....dupa care se reintroduce sangele cu celulele stem, care vor fi ajutate de medicamente sa creasca sistemul imunitar. scopul este sa moare boala, evident. Ce am eu reactioneaza fbine la radioterapie, pe cafe o voi face oricum....ceea ce e f bine, fiind o sansa in plus, indiferent daca dupa autotransplant sunt curat sau nu. daca sunt curat, e pt consolidare.
azi ma simt bine, nu mai am stari de rau deloc.mi-e si teama sa scriu.....sa nu imi vina:)
Doar mainile si picioarele le am amortite usor....asa cum mi-au spus ca o sa fie.
De azi am 10 zile de antibiotic si de regim.....contra infectiilor.
pt transplant o sa am o camera in spital, izolata, dar o parte din timp  sa stau acasa, pt ca emai steril acasa ca in spital. camera va fi in permanenta a mea, in caz de urgenta, si am alocati un medic si o asistenta special pt mine care vin acasa sa imi puna diverse chestii in perfuzii!!!! Analize, etc.....Asta se face pt cine face transplant,adica pt oricine!
Acasa voi fi ca la spital......
Deci perioada de izolare in spital va fi mai scurta.
Dupa vindecare, promit ca o sa ma intalnesc cu cine va dori sa ma cunoasca. Eu as vrea sa va cunoc pe toti, pt ca imi sunteti prieteni! Va pup

Offline

 

#281 2008-09-17 12:12:54

dia2010
Hero member
Inregistrat: 2006-07-26
Mesaje: 3313

Re: Din nou...CANCER!

armand a scris:

Dupa vindecare, promit ca o sa ma intalnesc cu cine va dori sa ma cunoasca. Eu as vrea sa va cunoc pe toti, pt ca imi sunteti prieteni! Va pup

Bucuresti-ul e departe, da' pe bune ca as veni smile


"Daca plangi pentru ca soarele a disparut din viata ta, lacrimile te vor impiedica sa vezi stelele."~Rabindranath Tagore

Offline

 

#282 2008-09-17 13:31:38

monica01
New member
Inregistrat: 2008-07-14
Mesaje: 41

Re: Din nou...CANCER!

Multa tarie Armand!!!

Trebuie sa sari hopurile astea ale sortii, sa lupti cat poti de mult cu boala ta. Pana acum ai dovedit extrem de multe lucruri pozitive, sunt convinsa ca vei infrunta si celelalte batalii si ca vei fi un mare, mare invingator!!!
....Am invatat ca tot ceea ce e usor, nu e de durata si nu da satisfactii mari, ci numai ce a fost dificil m-a intarit , m-a facut sa fiu mai inteleapta si sa  stiu sa ma bucur mai mult de ceilalti!!

Iti doresc tot binele din lume, sa fii puternic si ambitios ca vei reusi sa-ti recapeti sanatatea!!

Cu bine.

Offline

 

#283 2008-09-17 14:50:13

Detzy
Insomniac member
De la: ...mine pentru ....voi
Inregistrat: 2008-01-23
Mesaje: 7254

Re: Din nou...CANCER!

armand a scris:

asa e, vdaiana. Intru f des sa vad ce imi mai scriu. imi face f bine....
Autotransplantul inseamna colectarea celulelor stem de la mine, care se separa cu un aparat ca cel de dializa, apoi se ingheata acel sange.
apoi sunt cure puternice, cele mai puternice de chimioterapie, care duc sistemul imunitar la 0 .....dupa care se reintroduce sangele cu celulele stem, care vor fi ajutate de medicamente sa creasca sistemul imunitar. scopul este sa moare boala, evident. Ce am eu reactioneaza fbine la radioterapie, pe cafe o voi face oricum....ceea ce e f bine, fiind o sansa in plus, indiferent daca dupa autotransplant sunt curat sau nu. daca sunt curat, e pt consolidare.
azi ma simt bine, nu mai am stari de rau deloc.mi-e si teama sa scriu.....sa nu imi vina:)
Doar mainile si picioarele le am amortite usor....asa cum mi-au spus ca o sa fie.
De azi am 10 zile de antibiotic si de regim.....contra infectiilor.
pt transplant o sa am o camera in spital, izolata, dar o parte din timp  sa stau acasa, pt ca emai steril acasa ca in spital. camera va fi in permanenta a mea, in caz de urgenta, si am alocati un medic si o asistenta special pt mine care vin acasa sa imi puna diverse chestii in perfuzii!!!! Analize, etc.....Asta se face pt cine face transplant,adica pt oricine!
Acasa voi fi ca la spital......
Deci perioada de izolare in spital va fi mai scurta.
Dupa vindecare, promit ca o sa ma intalnesc cu cine va dori sa ma cunoasca. Eu as vrea sa va cunoc pe toti, pt ca imi sunteti prieteni! Va pup

fii sigur ca o sa ne intalnim sa ne cunoastem si sa ne cinstim ... ca dupa o lupta grea dar castigata cu satisfactie!!


baby Dragos hjarta rugaciune

Offline

 

#284 2008-09-17 15:03:54

dia2010
Hero member
Inregistrat: 2006-07-26
Mesaje: 3313

Re: Din nou...CANCER!

Armand, io deja-s cu gandul la chef storstarkmusicparty
monica01, adevar graiesti :k?ra:


"Daca plangi pentru ca soarele a disparut din viata ta, lacrimile te vor impiedica sa vezi stelele."~Rabindranath Tagore

Offline

 

#285 2008-09-18 09:23:12

drusk33
New member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 34

Re: Din nou...CANCER!

Buna armand nu am mai intrat demult aici...chiar in dimineata asta am decis sa intru sa citesc cum te mai simti...curaj maxim si incredere in dzeu k sa rezisti..chiar ma uitam la tv la anca parghel si femeia asta are un optimism extrem de mare....
ai grija de tine..si succes pe mai departe


..eu stiu k ma pot depasi...dar tu??sperantza moare ultima..viatza te pune la incercare demonstreaza-i k poti depasi orice obstacol...diana

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.