homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Din nou...CANCER!-41


#761 2009-02-09 22:58:16

claudia78
Insomniac member
Inregistrat: 2008-01-05
Mesaje: 6876

Re: Din nou...CANCER!

am vorbit in general
fiecare interpreteaza cum vrea - din pacate
si chiar nu cred ca e cazul sa transformam acest topic in asa ceva... Nu cred ca de asa ceva are nevoie acum armand....

Offline

 



#762 2009-02-09 23:52:37

armand
Full member
Inregistrat: 2008-04-15
Mesaje: 352

Re: Din nou...CANCER!

Incet-incet....simt ca ma lasa puterile....astazi am primit vizita profesorului care este seful sectiei din acest spital, o somitate in aceste boli. Evident, impreuna cu alti medici. A fost foarte amabil, foarte..uman. Cand a intrat mi-a strans mana, s-a prezentat, mi-a spus ce va urma, etc.....si cand sa plece s-a intors din usa si mi-a spus ca a fost in Romania si ca ce a vazut i-a placut...
Astazi mi-au bagat un medicament din cauza caruia mi-au dat sa mananc doua castroane cu gheata!! Si sa inghit.....evident ca am vomitat  de mi-ai iesit ochii din cap. De 3-4 zile nu pot sa mananc nimic, doar ceva sucuri de portocale, pe care la fel le vomit.
Am inteles ca in zilele urmatoare voi simti efectul chimio ca lumea.....voi face rani in gura....oricum simt gura ca si cum mi-o clatesc cu ulei de masina(nu stiu ce comparatie sa fac).
Legat de rautati.....ce am perceput ca rautate este ce a spus doctoressa....probabil din solidaritatea de breasla :

"evident nu din aceleasi motive ca tine insa sigur nici eu nu stiu daca mor sau traiesc...
pentru asta nu stau imbufnata pe aici nu nici nu astept sa imi pupe toata lumea picioarele...
stiu ca treci printr-o incercare grea, stiu ca e al naibii de dificil, insa esti om in toata firea, fi de acord ca nimic nu justifica atitudinea de baietel care se supara ca vacarul pe sat pentru ca nu i se da dreptate in toate..."

Pai afla draga doctoressa, ca simti nevoia, atunci cand esti in situatia mea, sa ti se pupe si picioarele, sa ti se faca orice, doar sa gasesti un strop de putere in a suporta ce suport eu. Aici nu e vorba de rasfat!!!!!!!!!!

Baietel care......etc.....ba cred ca in situatia mea trebuie sa fiu maxim protejat de orice,orice in plus rau nu face decat sa imi strice fragilul echilibru pe care il am.
Cum poti sa spui ca NIMIC nu justifica...etc? Nici viata sau moartea? Pai atunci cand se justifica?
In fine, e o rautate gratuita, care  poate avea destule cauze.

La mine s-au aruncat zarurile.....ce mi-au bagat hotarasc viata sau moartea!!!! Sa nu aveti idee vreodata ce inseamna sa traiesti astfel de clipe! NICIODATA! MA UIT PE CAMERA WEB ACASA, SI IMI VAD LIVE fetitele, ma striga si ma cheama acasa. stiu ca am buba, si ca fac nani aici.

Mai e ceva de spus??????????

Offline

 

#763 2009-02-10 01:24:05

still_dreaming
Full member
De la: Yes we can!
Inregistrat: 2006-11-28
Mesaje: 488

Re: Din nou...CANCER!

armand a scris:

Pai afla draga doctoressa, ca simti nevoia, atunci cand esti in situatia mea, sa ti se pupe si picioarele, sa ti se faca orice, doar sa gasesti un strop de putere in a suporta ce suport eu. Aici nu e vorba de rasfat!!!!!!!!!!

Baietel care......etc.....ba cred ca in situatia mea trebuie sa fiu maxim protejat de orice,orice in plus rau nu face decat sa imi strice fragilul echilibru pe care il am.
Cum poti sa spui ca NIMIC nu justifica...etc? Nici viata sau moartea? Pai atunci cand se justifica?
In fine, e o rautate gratuita, care  poate avea destule cauze.

La mine s-au aruncat zarurile.....ce mi-au bagat hotarasc viata sau moartea!!!! Sa nu aveti idee vreodata ce inseamna sa traiesti astfel de clipe! NICIODATA! MA UIT PE CAMERA WEB ACASA, SI IMI VAD LIVE fetitele, ma striga si ma cheama acasa. stiu ca am buba, si ca fac nani aici.

Mai e ceva de spus??????????

Armand,

toata lumea de pe forum este solidara cu tine sa stii si sa nu uiti asta!

si sa stii gresesti foarte mult aici, gindind ca ceea ce nu iti convine tie sint rautati!
puterea iti vine di dorinta de a vrea sa fii vindecat!
asta vrei sa te vindeci si sa iti continui viata si pentru asta treci acum prin acest dificil tratament.

eu ti-am spus sint multe lucruri bune, de care tu poti sa te bucuri in acest moment.

gindeste-te citi pacienti in spitale romanesti isi vad fetitele live prin camera de web?

sper ca ai inteles
toata lumea de pe forum este solidara cu tine, nimeni nu este impotriva ta!

si daca nu vezi ca multe lucruri bune ti se intimpla cere ajutorul unui psiholog!

PS:
asta e ultimul meu post la acest subiect!

Ultima oara a fost editat de still_dreaming (2009-02-27 19:14:10)


To accomplish great things, we must not only act, but also dream; not only plan, but also believe.
All our dreams can come true, if we have the courage to pursue them.

Offline

 

#764 2009-02-10 02:13:08

armand
Full member
Inregistrat: 2008-04-15
Mesaje: 352

Re: Din nou...CANCER!

Oare cum ati reactiona, in situatia asta, voi, care imi combateti nevoia de a fi "pupat pe picioare"?
Credeti ca poti ramane cu creierii normali dupa atata timp? Usor de spus....fii matur.....
Apoi.....inteleg ca esti avocatul cuiva......foarte bine, insa chiar si acel p.s.  nu isi avea rostul. E o pedeapsa, nu? era mai simplu sa nu mai scrii aici....nu crezi?
Stii ce e ciudat? ca desi m-ai "zgariat" in cateva randuri in care mi-ai scris(dar de, dupa cum spune avocatul tau, e greu sa te exprimi bine in romana, cu traducerile astea din engleza.....), si eu am inteles mai eronat unele afirmatii, am un sentiment de ...parasire....Stai linistita, e doar efectul tratamentului, sunt putin dus cu capul smile...cred ca maine o sa cer si camasa de forta.
Spitalele cu somitati.....eu vorbeam de un singur profesor.....si orice spital din lumea civilizata are psiholog, asa ca daca a vrut sa fie o ironie fina......uita. se poate sa gresesc, dar am scuze, chiar tu le-ai spus......si se poate sa fie asa. Eu de unde sa stiu acum? Chiar eu spuneam ca ma uit in oglinda si nu ma recunosc.......asa ca......nu dati cu pietre.
Stiu ca lumea e solidara cu mine, sunt foarte recunoscator, ma simt un  mai puternic......DAR CINE S-A SUPARAT CA VACARUL PE SAT?
Noapte buna, sunt sigur ca va e infinit mai buna ca a mea......
still, sincer, iti doresc tot binele din lume si multumesc pentru timpul in care ai fost alaturi de mine. FARA IRONIE!!!
somn usor

Offline

 

#765 2009-02-10 02:46:17

skumpi
Vizitator

Re: Din nou...CANCER!

chiar nu cred ca e cazu sa venim cu chestii de genu asta`
dak cineva are sa`i spuna o vorba buna...sa i`o spuna si atat... nu sa critice... si sa se dezbata aici probleme !
pana acum totu a fost okey... nu e cazu sa stricati topicu asta`... neutral

armand...ignora ce e de ignorat si gata... tu esti cel mai important in momentu de fata !
sanatate si asteptam vesti bune

 

 Publicitate


loading...

#766 2009-02-10 09:34:48

Juli
Hero member
Inregistrat: 2008-07-03
Mesaje: 2472

Re: Din nou...CANCER!

Mai oameni, Armand este bolnav si degeaba ii spuneti voi sa aibe incredere, sa fie matur si sa inteleaga. Este incurajator pt el, se simte bine cand vede ca sunt persoane in jurul lui care se gandesc la el, dar cand sti ca ai o boala greu de tratat (deja nu mai este stadiul 1, ci s-a extins, ceea ce nu este inbucurator) deja nu mai sti cum sa gandesti si ce sa gandesti.
Sa te gandesti la viitor......sa fim seriosi....la ce se poate gandi, este daca maine se va mai trezi sau nu....
Si am mai spus e diferenta mare intre cancerul incipient cu sanse de vindecare de 80% si cancerul care s-a extins si nu mai iti sti sansele. Si asta e dovedit si de medici nu e o clasificare facuta de mine.

Care dintre voi ati stat langa un om cu un cancer agresiv a carui soarta atarna de un fir de ata, care face tratamente citostatice? Eu am stat si credeti-ma ca nu este usor deloc.
Stiti ce gandeste acel om bolnav, chiar daca este incurajat din toate partile: "oare Craciunul viitor il voi mai petrece cu familia mea?" La mine raspunsul a fost negativ, din pacate, cancerul a fost mai puternic.
Dar ma bucur ca am reusit sa-l fac sa se simta bine, sa-i ascult gandurile, fara sa consider asta ca egoism sau ca profita de pe urma bolii. Si nu am apelat la psihologi doctori, psihologi pot fi si oamenii de langa tine prin vorbele si faptele lor.

Armand, ce pot sa-ti spun Doamne ajuta, putere in aceasta lupta si sa dea Dumnezeu sa iesi invingator.
Sa ne tii la curent cu evolutia ta si ma rog la Dumnezeu sa te ajute in incercarea aceasta.


Are mama un baiat tare frumusel - Razvan Andrei

Offline

 

#767 2009-02-10 10:12:12

Detzy
Insomniac member
De la: ...mine pentru ....voi
Inregistrat: 2008-01-23
Mesaje: 7254

Re: Din nou...CANCER!

...eu imi sustin parerea...ca amandoi sunteti niste oameni foarte inteligenti...si tocmai pentru ca ati avut parte de niste experiente...e adevarat...armand inca mai are parte de aceasta experienta si e mai grea povara ...ar trebui sa "colaborati" pentru o educare in ceea ce priveste cancerul ....puterea exemplului si a reusitei este vitala in cazul cancerului...si sunt sigura ca amandoi veti avea multe de spus in acest sens...
Armand concentreaza-te pe vindecare...acum vine greul dar merita pana la ultima picatura de sudoare si lacrima de disperare sa lupti puss .... vei iesi invingator asa cum am stiut din prima clipa ... e greu sa-mi imaginez ce simti dar pe undeva am pretentia de la mine ca te pot intelege sau macar ca fac tot posibilu' ... curaj si te astept cu vesti smile


baby Dragos hjarta rugaciune

Offline

 

#768 2009-02-10 10:47:21

daria_25
Full member
Inregistrat: 2008-03-08
Mesaje: 743

Re: Din nou...CANCER!

skumpi a scris:

chiar nu cred ca e cazu sa venim cu chestii de genu asta`
dak cineva are sa`i spuna o vorba buna...sa i`o spuna si atat... nu sa critice... si sa se dezbata aici probleme !
pana acum totu a fost okey... nu e cazu sa stricati topicu asta`... neutral

armand...ignora ce e de ignorat si gata... tu esti cel mai important in momentu de fata !
sanatate si asteptam vesti bune

cred ca ce a spus skumpi spune totul...

Offline

 

#769 2009-02-10 12:44:28

wild_wind
Platinum member
De la: tara nimanui
Inregistrat: 2008-08-14
Mesaje: 23906

Re: Din nou...CANCER!

nu cred ca trebuia sa se intample asta aici.....
normal ca fiecare are dreptul sa-si spuna punctul de vedere,dar prea a fost ,,atacat,,Armand...poate a inteles el gresit,poate si eu am inteles gresit citind aceasta ,,disputa,,
tot ce stiu este ca eu voi urmari in fiecare zi acest toppic,ptr ca pe mine ma intereseaza Armand nu ce scriu alte persoane...si de aceea,as vrea Armand sa te rog,sa te detasezi de ceea ce s-a intamplat si sa te gandesti ca aici ti-ai gasit prieteni si ca sunt poate sute de fete care asteapta cu sufletul la gura vesti de la tine...atunci cand poti sa le dai...si asteapta vesti bune,ptr ca asa trebuie sa fie....
deci nu ne lasa si asteptam mereu sa vb cu noi,ptr ca noi suntem aici,iar mie personal,o banala fata de pe net,care acum cand scrie,are un nod in gat si plange,mie imi pasa...
deci eu,vreau sa aflu vesti de la tine,cand vei putea scrie....ptr ca eu,ma rog seara de seara ptr mine,fiul meu si...ptr tine...toti sa fim sanatosi...
Iti urez numai bine,astept vesti...si..MA INCLIN IN FATA TA!!!


VA ROG NU MA CITATI CAND SPUN TAMPENII!!!

Offline

 

#770 2009-02-10 15:27:55

andreea-cristina
New member
Inregistrat: 2009-01-07
Mesaje: 9

Re: Din nou...CANCER!

Treci prin niste momente dificle,cele mai dificile din viata ta ,dar nu uita ca trebuie sa lupti pt. cea mai mare dorinta a ta si a fiecarui om aceea de a fi sanatos.VEI FI SANATOS SI TE VEI BUCURA DE CEEA CE IUBESTI CEL MAI MULT PE LUME:FETITELE TALE MINUNATE.Mult curaj si multaSANATATE.

Offline

 

#771 2009-02-10 15:38:29

codrutza
Full member
Inregistrat: 2008-01-03
Mesaje: 191

Re: Din nou...CANCER!

pentru mine numai gandul ca as putea suferi de o asemenea boala cumplita intr-o tara unde sansele de a fi macar diagnosticata ,darmite salvata,tind spre ZERO, ma face sa lesin.
Armand,esti in rugaciunile mele,ma rog pentru toti oamenii bolnavi. rugaciune
si...........,da,iti sarut picioarele ,si-ti transmit  energie si putere sa mergi mai departe.
Doamne ajuta-l! rugaciune

Ultima oara a fost editat de codrutza (2009-02-10 15:39:22)

Offline

 

#772 2009-02-10 16:15:30

armand
Full member
Inregistrat: 2008-04-15
Mesaje: 352

Re: Din nou...CANCER!

multumesc din suflet!!!! si tot e prea putin pentru vorbele voastre!sunteti ......nu am cuvinte!

Astazi mi-au facut 3 examene legate de inima pt ca m-am plans ca simt intepaturi destul de mari in zona inimii. Adevarul este ca ma doare ori de cate ori trag aer in piept, si am inteles ca as avea si la inma putin lichid. Nu stiu inca daca e normal, ce inseamna...Am convingerea ca nu e o piedica.
Astazi, in timp ce ma duceau cu un scaun cu rotile prin spital, m-am vazut intr-o oglinda...si m-am infiorat. Aveam o masca la gura, cu orificiu de filtrare al aerului, cu un hanorac cu gluga trasa peste cap....doar niste ochi obositi mi se vedeau. Parca am vazut o epava!
Astazi am vomitat iar, dureri de cap aproape in permanenta. Cand ma gandesc ca daca Doamne-Doamne ma ajuta, am facut ultima cura de chimio........
Adorm si ma trezesc tot aici...nu reusesc sa ma trezesc la mine in pat , acasa....INCA!
Azi sunt 9 zile de spitalizare....mai am destule insa. mai vorbim......

Offline

 

#773 2009-02-10 16:32:30

Detzy
Insomniac member
De la: ...mine pentru ....voi
Inregistrat: 2008-01-23
Mesaje: 7254

Re: Din nou...CANCER!

armand a scris:

multumesc din suflet!!!! si tot e prea putin pentru vorbele voastre!sunteti ......nu am cuvinte!

Astazi mi-au facut 3 examene legate de inima pt ca m-am plans ca simt intepaturi destul de mari in zona inimii. Adevarul este ca ma doare ori de cate ori trag aer in piept, si am inteles ca as avea si la inma putin lichid. Nu stiu inca daca e normal, ce inseamna...Am convingerea ca nu e o piedica.
Astazi, in timp ce ma duceau cu un scaun cu rotile prin spital, m-am vazut intr-o oglinda...si m-am infiorat. Aveam o masca la gura, cu orificiu de filtrare al aerului, cu un hanorac cu gluga trasa peste cap....doar niste ochi obositi mi se vedeau. Parca am vazut o epava!
Astazi am vomitat iar, dureri de cap aproape in permanenta. Cand ma gandesc ca daca Doamne-Doamne ma ajuta, am facut ultima cura de chimio........
Adorm si ma trezesc tot aici...nu reusesc sa ma trezesc la mine in pat , acasa....INCA!
Azi sunt 9 zile de spitalizare....mai am destule insa. mai vorbim......

kram  puss


baby Dragos hjarta rugaciune

Offline

 

#774 2009-02-10 16:39:00

daria_25
Full member
Inregistrat: 2008-03-08
Mesaje: 743

Re: Din nou...CANCER!

...sper sa fii bine si maine sa-ti reuseasca transplantul...TOT BINELE DIN LUME !

Offline

 

#775 2009-02-10 20:25:47

andrasa
New member
Inregistrat: 2008-11-03
Mesaje: 62

Re: Din nou...CANCER!

[. Aveam o masca la gura, cu orificiu de filtrare al aerului, cu un hanorac cu gluga trasa peste cap....doar niste ochi obositi mi se vedeau. Parca am vazut o epava!
Astazi am vomitat iar, dureri de cap aproape in permanenta. Cand ma gandesc ca daca Doamne-Doamne ma ajuta, am facut ultima cura de chimio........

Armand  nu esti o epava. Esti o corabie pe niste valuri uriase. Valuri de durere, de suferinta si de celule care au luat-o razna.. E furtuna acum. Dar se va linisti. Va fi un cer senin si o mare limpede si linistita si pe ea va pluti o mare familie. Tu, soția ta si fetele.
Nu lua nimic din ce ti s-a spus in nume de rau. Doctoressa e un om deosebit, valoros, citeste raspunsurile ei la fiecare problema si vei vedea si retine ca nimeni dintre noi nu iti vrea raul. Vad ca intre timp s-au mai ascutit niste gheare si sincer imi pare rau. Nu era cazul aici si tocmai acum de asa ceva. Nu mai tine minte ceea ce crezi ca te afecteaza negativ si gandeste numai pozitiv.  E mai bine pentru tine si pentru noi toti. Multumeste lui Dumnezeu ca tu esti acolo si ai o sansa pe care atatia din tara nu o au sau nici nu viseaza sa o poata avea. Pentru sansa asta trebuie sa lupti.  Nimeni nu te paraseste din ce iti citesc randurile !!! Nici still nu o va face. S-a retras intr-o carapace pe care n-o merita, Trebuie sa fim BUNI si REALISTI. In orice moment. Va fi cu mult mai bine maine asa cum azi a fost mai bine ca ieri nu?

Offline

 

#776 2009-02-10 20:56:47

carmen_21
Insomniac member
De la: ei
Inregistrat: 2008-03-19
Mesaje: 7980

Re: Din nou...CANCER!

multa sanatate!!


Everything will be ok in the end.
If it's not ok, it's not the end.

Offline

 

#777 2009-02-10 22:00:08

persifona
Vizitator

Re: Din nou...CANCER!

Armand, si eu ma rog pentru tine in fiecare seara si vezi ca nu sunt singura. Toate ne dorim din suflet sa te vindeci si stiu ca asa va fi. Fii tare sa treci si peste hopul asta!

 

#778 2009-02-11 01:03:11

alexutza12345
Sr. member
Inregistrat: 2008-02-11
Mesaje: 1921

Re: Din nou...CANCER!

nu am postat niciodata aici desi urmaresc topicul de cand s-a deschis.

Armand, iti doresc multa sanatate si  tot binele din lume, sa te faci bine si sa fii fericit alaturi de familia ta. Sa iti dea Dumnezeu putere si vointa in continuare si blogul acela.....gandeste-te la el....tot intru acolo si citesc tocmai pentru ca imi doresc sa iti indrepti atentia si spre altceva - altceva-ul acesta iti face bine.

Ne rugam pentru tine, stiu ca nu este usor dar esti unul din cei mai curajosi oameni pe care am avut ocazia sa "ii intalnesc" si un asa om merita sa traiasca, merita sa fie iubit si sanatos.

puss sa te faci bine dragule si dupa ce termini cu cosmarul acesta sa mai intri pe la noi smile


Para hacer bien el amor hay que venir al sur....

Offline

 

#779 2009-02-11 02:45:11

Loveable
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2008-02-12
Mesaje: 51293

Re: Din nou...CANCER!

prin cate ai trecut, ce urmeaza e chiar putin..
e greu, dar nu mai e mult si o sa te faci bine
si eu ma rog pt tine, si sigur o sa ne asculte Doamne Doamne si o sa fie totul bine. mai trebuie sa ai putin putere

Ultima oara a fost editat de Loveable (2009-02-11 02:45:55)


hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.