homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Din nou...CANCER!-40


#742 2009-02-08 08:51:35

andrasa
New member
Inregistrat: 2008-11-03
Mesaje: 62

Re: Din nou...CANCER!

armand a scris:

"pentru asta nu stau imbufnata pe aici nu nici nu astept sa imi pupe toata lumea picioarele..." ???asa pare ca fac eu?
"nimic nu justifica atitudinea de baietel care se supara ca vacarul pe sat pentru ca nu i se da dreptate in toate..." .........

Nu inteleg unele reactii...chiar nu. Da, am venit pe forum pt ca am nevoie de sprijin moral si il primesc din plin.....si acum, in zilele astea, am cea mai mare nevoie! dar prima expresie de mai sus suna total aiurea, are rautate multa.
A doua........ce sa mai spun?
Doctoressa, te deranjez cu ceva? ca altfel nu iti inteleg atitudinea si implicarea asta brutala. Eu asa o percep. Fiind moderatoare, poti sa si inchizi topicul, nu? asta pt ca am indraznit sa  comentez la spusele tale....poate.
Nu vreau sa ma cert cu nimeni....nu am de ce. Doar ca ma afecteaza putin reactiile astea, pentru ca sunt gratuite.

Nu e bine deloc!!! Nu e frumos sa scrii asa. Judeca la rece si de fapt vei vedea ca intr-adevar in aceste zile esti teribil de irascibil. Intr-adevar suferinta de acum justifica oarecum aceasta atitudine Armand! Dar totusi de rautate multa nu poate fi vorba. Suntem diferiti si putem avea pareri diferite. Nu suntem la fotbal acolo unde cine nu e cu noi e impotriva noastra... Te-ai zbarlit ca un motan gata sa zgarie rau de tot. Nu e cazul, sa nu denaturam mesajul principal: toata lumea e langa tine, te incurajeaza si se roaga pentru tine. Si daca unul sau altul nu e de acord cu unele reactii ale tale, e dreptul lor. Priveste mai detasat ceea ce nu-ti convine in viata aceasta, mai tolerant ca doar nu pierzi nimic. Legea moralei crestine a depasit momentul ochiului pentru ochi. Fiecare dintre noi nu avem momente in care consideram ca nu primim dreptate sau acordul in ceea ce gandim sau in ceea ce facem. Depinde de cum reactionam. Tu aici nu deranjezi pe nimeni, cu atat mai putin pe doctoressa, insa reactia ta seamana cu cea a unui copil imbufnat ca .... oare de ce...... ca nici eu nu mai stiu prea bine. Te-a cenzurat cineva vreodata aici?  Eu cred ca nu. Incearca sa lasi deoparte orice afectare si sa gandesti numai frumos. Uite aproape ca vine primavara..

Offline

 



#743 2009-02-08 13:50:05

armand
Full member
Inregistrat: 2008-04-15
Mesaje: 352

Re: Din nou...CANCER!

de acord.....doar mi-este tare greu acum si ceva in plus care vine din afara pare ca e prea mult.
vb mai tarziu...acum imi este ingrozitor...

Offline

 

#744 2009-02-08 13:54:49

andrulina
Addicted member
Inregistrat: 2008-09-17
Mesaje: 10759

Re: Din nou...CANCER!

Armand nu mai pune la suflet vorbele care te dor si ti se par aiurea...uneori prin intermediul netului se intelege cu totul invers fata de realitate.
Tu acum trebuie sa te gandesti la tine, la familia ta, nu sa mai pui la suflet si vorbele unor straini practic. Daca nu-ti face bine ce spun unele persoane pur si simplu ignora asa e cel mai bine pt tine.
Hai priveste cu optimism inainte si totul va fi bine. Ai incredere in D-zeu. O sa treci cu bine peste tot.

Offline

 

#745 2009-02-08 15:59:48

andrasa
New member
Inregistrat: 2008-11-03
Mesaje: 62

Re: Din nou...CANCER!

Chiar daca ti-e ingrozitor NU DISPERA! Suntem toti langa tine cu gandul, si cu cuvantul .Incearca sa te odihnesti cat poti si roaga-te sa-ti dea Bunul Dumnezeu putere. Lupta cum poti mai bine. O sa fie bine ai sa vezi. Maine apare iar soarele.....

Offline

 

#746 2009-02-08 16:01:29

alinuutza_81_23_11
Hero member
De la: vest de carpati
Inregistrat: 2008-01-14
Mesaje: 4085

Re: Din nou...CANCER!

In primul rand tinem pumnii armand , o sa fie bine, nu mai ai mult de tratament .... apoi vom dori sa te cunoastem si noi , pana atunci fii tare ...
In al doilea rand... spune-mi de gresc sau nu.... una e sa vb cu cineva fata in fata , astfel imediat iti dai seama de tonul vocii respectivei persoane , de cum se exprima ...si alta e sa corespondezi in scris... corespondand, doar citesti niste fraze si le interpretezi asa cum crezi ... uneori gresit , alteori aproape de realitate. Sunt sigura ca, daca ati vb fata in fata , lucrurile ar sta altfel, crede-ma faza asta este testata .... sunt sigura armand, ca nimeni de aici nu vrea sa te jigneasca, suntem prea aproape de tine si de povestea ta, si o urmarim neincetat, ca sa avem ceva impotriva.
E de laudat faptul ca vrei sa ii ajuti si pe altii aflati in suferinta, asa cum poti tu, si dupa posibilitatile tale.

In concluzie, fii tare , gandeste pozitiv, si vei vedea ca va fi bine. puss


Earth rotation is created by penguins running in circles around the south pole.Prove me wrong...

big_smile big_smile big_smile

Offline

 

 Publicitate


loading...

#747 2009-02-08 16:19:28

daria_25
Full member
Inregistrat: 2008-03-08
Mesaje: 743

Re: Din nou...CANCER!

fii tare armand, nu mai pune la suflet nimic din ce nu-ti place...important acum esti tu, sa te faci bine, sa pleci acasa sanatos impreuna cu familia...pa..

Offline

 

#748 2009-02-09 13:05:37

Detzy
Insomniac member
De la: ...mine pentru ....voi
Inregistrat: 2008-01-23
Mesaje: 7254

Re: Din nou...CANCER!

si still si armand sunt doi oameni foarte inteligenti si destul de incercati...si deci...foarte puternici smile asa ca era normal sa se iste dispute ....nu-i nimic...orice e constructiv pe lumea asta puss
aveti tot respectul meu amandoi!!! Armand...sa ne dai vesti...treaba cu blogu e minunata si daca ti se vor cere explicatii in continuare incearca sa nu fi deranjat...oamenii vor sa afle detalii...e normal...indiferent de felul in care ti se cer aceste explicatii....suntem diferiti si avem abordari diferite...face parte din normalitate smile sunteti niste exemple de reusita, de putere, de inteligenta si ...trebuie sa ramaneti asa
Sanatate!!!


baby Dragos hjarta rugaciune

Offline

 

#749 2009-02-09 14:24:10

Juli
Hero member
Inregistrat: 2008-07-03
Mesaje: 2472

Re: Din nou...CANCER!

E o diferenta foarte mare intre un cancer descoperit incipient care se trateaza si ai sanse foarte mari sa te vindeci si un cancer care te macina si nu sti daca te va termina pana la urma (cum e cazul lui Armand).
E diferenta mare cand ti se spune ca ai cancer incipient si daca faci tratamentul ai sanse de 80-90% de vindecare si alta e cand ti se spune "ai cancer si nu stim daca vei raspunde la terapie sau nu".

Nu stiu care dintre cei ce ati facut comentarii, uneori un pic rautacioase, stiti cum este un om are cancer sau ati stat langa un om care are cancer dificil de tratat si viata lui atarna de un fir de ata, sa-l vedeti cum se stinge usor sub ochi vostrii si sa nu puteti sa-l ajutati cand va roaga sa-l ajutati sa scape.
E cumplit sa intrebi peste tot ce va fi si toti medicii sa-ti raspunda ca nu se stie si asteapta si ei sa vada rezultatele. E cumplit atunci cand nu ai macar ceva de care sa te agati, o speranta....oricat ai fi de matur si in toata firea, te doboara si nu numai pe cel bolnav ci si pe cei de langa. E foarte usor de spus.....

Armand iti doresc sa te vindeci de boala asta cumplita, si aici ma gandesc la tine, dar si la familia ta (sotie si copii) caci stiu prin ce trec si ei, am trecut si eu si nu vreau sa-mi mai aduc aminte.

Multa sanatate si succes in ceea ce vrei sa faci!


Are mama un baiat tare frumusel - Razvan Andrei

Offline

 

#750 2009-02-09 14:36:11

tttttt
Hero member
Inregistrat: 2008-01-22
Mesaje: 4110

Re: Din nou...CANCER!

hai sa nu tragem concluzii pripite pe net , nu toata lumea reuseste sa isi exteriorizeze sentimentele si nu toti pot descrie in cuvinte trairile si problemele lor , din cate am inteles still are un caracter total diferit de al lui armand , tot respectul pt ea se vede ca e o luptatoare si  ca e un pic mai dura , probabil viata a facut-o sa fie asa , nu cere ajutor
armand e total diferit , la fel , tot respectul si sprijinul pt el , in schimb el recunoaste ca are nevoie de noi , dar stiti ce? cred ca si still are nevoie de suport, altfel nu mai intra pe forum ,
asa ca haideti sa nu fim rautaciosi pe degeaba si sa nu cantarim noi gravitatea bolii si sa catalogam oamenii
tot ce pot sa va zic : sanatate la amandoi si sa va dea dumnezeu sanatate , nu va pierdeti puterile pe certuri de 2 lei si mai bine incercati sa infrangeti boala

Ultima oara a fost editat de tttttt (2009-02-09 14:38:24)

Offline

 

#751 2009-02-09 14:42:08

SoareleMeu
Hero member
Inregistrat: 2007-11-16
Mesaje: 2284

Re: Din nou...CANCER!

http://www.no-surrender.org/
http://no-surrender-network.org/
un tanar care a murit de cancer avea blog pe youtube a infintat site-ul respectiv.. si-a impartasit trairile sale cu toata lumea pana in ultima clipa.

Ultima oara a fost editat de SoareleMeu (2009-02-09 14:43:04)

Offline

 

#752 2009-02-09 17:01:49

still_dreaming
Full member
De la: Yes we can!
Inregistrat: 2006-11-28
Mesaje: 488

Re: Din nou...CANCER!

ET a scris:

still_dreaming a scris:

medicii romani se pare ca sint criticati peste tot si toata lumea se plinge de ei (este si aici un subiect in care s-a dezbatut problema asta si se mai dezbate) de mult timp dar nimic nu se schimba

eu cred ca nu numai medicii si restul personalului ce lucreaza in spital sint de vina, si pacientii i-au ajutat sa devina cum sint.

Nu sunt de acord still cu prima afirmatie, ba dimpotriva iti pot exemplifica. Avem medici foarte buni si sunt ft. bine vazuti peste hotare. Am prieteni medici rezidenti care lucreaza in UE, spre exemplu si ne fac cinste.

In schimb sunt de acord cu cea de-a doua afirmatie. Intr-adevar pacientii romani nu numai ca nu au o minima educatie medicala, dar parca nici nu prea vor sa si-o insuseasca.
La noi medicul e incompetent in cazul in care pacientul moare, nestiindu-se ca sunt boli care duc la deces chiar daca se aplica tratamentul corect.

ET, nu ai inteles ce am vrut sa spun,
ma citez pe mine poate asa o sa intelegi

still_dreaming a scris:

si daca tratamentul e diferit de cel din alte tari nu inseamna ca e gresit, au si medicii romanii experienta lor si mijloacelor lor de a face ceva bun. Important e sa nimeresti la un medic care stie ce face.

Aici e o descriptie cum se vad lucrurile de cei care nu sint romanii despre situatia in medicina romaneasca.
nu e chiar asa de speriat.
http://forum.anticonceptionale.ro/uploads/2980_untitled.jpg

Din cite vad toti avem o experienta neplacuta in situatia cind am ajuns sa avem nevoie de a face cu personalul medical ( medic, asistenta, se pare ca si femeile de serviciu) - asta se intimpla peste tot in lume.
si nu intotdeuna inseamna ca nu sint buni, uneori poate au avut ei sau noi o zi proasta sau nu sintem compatibili cu aceea persoana (si daca dai "spaga" nu devii compatibili cu o persoana, vei avea inca odata ocazia sa te plingi.........)

si tot ce se face se critica, asa s-a generalizat criticatul ca nu se mai vede nimic, nici cine lucreaza bine si nici "contributia" pacientului la situatia actuala, care nu este numai data prin educatia medicala saraca......
dar eu nu am auzit niciodata ce ar crede personalul medical si pacientii ca trebuie schimbat.
ceva diferit de salarii mai mari sau sa dam bani la medic ca sa ne asiguram ca ne face bine (si uneori cei care dau nu discuta care este cursul tratamentului iar ce se intimpla nu este pe masura asteptarilor ......

ET a scris:

La noi medicul e incompetent in cazul in care pacientul moare, nestiindu-se ca sunt boli care duc la deces chiar daca se aplica tratamentul corect.

asta ar trebui discutat inainte, sa stie pacientul care sint sansele de vindecare, chiar daca nu e ce vrea sa auda pacientul.

Ultima oara a fost editat de still_dreaming (2009-02-09 17:11:37)


To accomplish great things, we must not only act, but also dream; not only plan, but also believe.
All our dreams can come true, if we have the courage to pursue them.

Offline

 

#753 2009-02-09 18:36:03

armand
Full member
Inregistrat: 2008-04-15
Mesaje: 352

Re: Din nou...CANCER!

Am gresit ca am spus de blog.....nu voiam sa apara astfel de discutii aici, acum. M-a surprins ca nu s-a inteles din prima postare ce idee am cu acel blog, care poate fi doar o copilarie.
Reactii cam dure, avocati,.....chiar nu era cazul.
Nu vad de ce. stiu ca sunt atatia oameni cu probleme si mai mari ca ale mele, dar aici era problema mea. Si am considerat ca pot sa va spun aproape orice. Cum, De ce? Poate si din disperarea de a nu pleca de pe lumea asta fara sa exprim ce simt.....sa nu duc cu mine atata durere! Asta in cazul nefericit in care nu reusesc........oricum am sanse. sper ca mari.....chiar nu cred ca nu pot vindeca! Insa asteptarea.......
O perioada nu am sa mai scriu, oricum ma simt foarte rau si mi-este f greu sa gasesc o pozitie buna sa vad tastele.....Nu o sa mai scriu nu ca m-am suparat, ar fi culmea, ci pur si simplu pentru ca tratamentul  incepe sa isi faca efectul si este foarte dur. Astazi am dormit toata ziua, cu pauze de vomitat, dureri groaznice de cap......
Si se mai linistesc si spiritele pe aici....
Stiu ca sunt multi care se gandesc la mine......si va multumesc inca o data! Nu am uitat de invitatia la petrecere, sa stiti! smile
Cand capat ..combustibil....revin.
Sanatate multa!

Offline

 

#754 2009-02-09 19:30:10

codrutza
Full member
Inregistrat: 2008-01-03
Mesaje: 191

Re: Din nou...CANCER!

iti doresc din suflet sa ai putere sa duci tratementul la bun sfarsit cu rezultate maxime.o sa ma rog bunului Dumnezeu sa te ajute,asa cum a facut-o pana acum.in rest sunt lucruri marunte ,rautati cu care nu trebuie sa te mai amarasti.
toate cele bune,tie si familiei tale

Offline

 

#755 2009-02-09 19:37:12

baciu
Insomniac member
Inregistrat: 2007-02-25
Mesaje: 6315

Re: Din nou...CANCER!

iti doresc sa ai puterea de a reveni pe picioare. E o bola grea insa nu e exclus sa te vindeci. Sanatate si capul sus!


Unde dragoste nu e, nimic nu e.

Offline

 

#756 2009-02-09 19:46:05

andrasa
New member
Inregistrat: 2008-11-03
Mesaje: 62

Re: Din nou...CANCER!

Vezi Armand o mie de capete o mie de pareri. Ce ne leaga de fapt de ceea ce scriem aici? Dorinta ca Tu sa invingi. Cunosc oameni care impart aceeasi soarta si care nu scriu aici dar care asteapta cu sufletul la gura castigarea luptei tale cu boala. Asemenea conflicte ii afecteaza si pe ei pentru ca ies la iveala atat rautati cat si caractere. Si asta doar dintr-o banala neintelegere. As fi dorit sa nu se mai reia acest aspect. Sa ne gandim cum sa facem sa te ajutam sa treci si tu si toti cei care au o asemenea incercare, o asemenea cruce grea sa va fie mai usor sa simtiti ca NU sunteti singuri. Maine e Sf. Haralambie  care e vindecator si mare rugator inaintea lui Dumnezeu pentru cei bolnavi. Maine te vei simti mai bine pentru ca ne rugam lui si el se roaga pentru noi. Vei vedea ca asa va fi. Multa sanatate si fie ca toate durerile sa ti se ia de la tine!

Offline

 

#757 2009-02-09 20:14:23

rh
Hero member
Inregistrat: 2007-01-11
Mesaje: 2327

Re: Din nou...CANCER!

apropo de combustibil....sa-ti faci plinul cit mai curind, armand, asta iti doresc acum  :k?ra:

Offline

 

#758 2009-02-09 20:56:32

Detzy
Insomniac member
De la: ...mine pentru ....voi
Inregistrat: 2008-01-23
Mesaje: 7254

Re: Din nou...CANCER!

te-asteptam cat mai repede prietene puss cu vestile bune ...


baby Dragos hjarta rugaciune

Offline

 

#759 2009-02-09 22:50:49

claudia78
Insomniac member
Inregistrat: 2008-01-05
Mesaje: 6876

Re: Din nou...CANCER!

Armand eu nu am scris la acest topic pt ca pur si simplu nu pot ! nu pot !
te-am citit inca de la primul post ! esti un luptator ! te admir ! si cred din tot sufletul ca esti un invingator ! vei invinge boala ! si rautatile oamenilor pe langa....
puss

Offline

 

#760 2009-02-09 22:53:27

still_dreaming
Full member
De la: Yes we can!
Inregistrat: 2006-11-28
Mesaje: 488

Re: Din nou...CANCER!

claudia78 a scris:

si rautatile oamenilor pe langa.... puss

tu ce intelegi prin "rautatile oamenilor"?

poti sa dai exemple de asa ceva in caz concret ?

Ultima oara a fost editat de still_dreaming (2009-02-09 22:53:50)


To accomplish great things, we must not only act, but also dream; not only plan, but also believe.
All our dreams can come true, if we have the courage to pursue them.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.