homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Din nou...CANCER!-71


#1331 2009-08-11 12:54:06

armand
Full member
Inregistrat: 2008-04-15
Mesaje: 352

Re: Din nou...CANCER!

sunt in tara....astept,astept. la orice telefon care suna ma gandesc ca poate e vestea , e miracolul.....Pana acum nimic insa.....
Acasa e mai bine si macar pt ca are cine sa ne ajute cu fetitele, insa se simte tensiunea in aer. Deocamdata ma simt bine fizic.
Si astept.....pana acum nu mai am solutii de  vindecare.
Astept si ma rog pt un miracol.

Offline

 



#1332 2009-08-11 14:03:18

moniv
Full member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2006-10-05
Mesaje: 220

Re: Din nou...CANCER!

si noi ne rugam alaturi de tine armand. o sa fie bine.

nu stiu daca ai citit, ziceai ca ar mai fi multi care ar vrea sa faca testele de compatibilitate dar nu pot din lipsa de fonduri. ma intrebam oare nu ii poti trimite la timisoara? am inteles ac nu sunt probleme de fonduri aici.

Offline

 

#1333 2009-08-11 14:11:42

tttttt
Hero member
Inregistrat: 2008-01-22
Mesaje: 4110

Re: Din nou...CANCER!

E pacat ca la noi in tara nu se pune accent pt testarea donatorilor , si ca nu se aloca fonduri pt asa ceva , sunt convinsa ca sunt multe persoane care au nevoie , si care se afla in situatia ta armand , si mai mult ca sigur multi din ei nu au posibilitatea de a incerca si in alte tari.
Greu , ca tara ne mobilizam foarte greu si e pacat .
Tu trebuie sa fi optimist armand , sunt convinsa ca sunt persoane care lupta pentru tine acum , mai ales daca ai zis ca sunt monitorizate bazele de date cu donatori.
Poate tu vei reusi prin mediatizarea cazului tau sa faci cunoscuta realitatea .
Iti doresc numai sanatate si sunt convinsa ca va suna telefonul si cu vestea cea mare .

Offline

 

#1334 2009-08-13 13:06:21

armand
Full member
Inregistrat: 2008-04-15
Mesaje: 352

Re: Din nou...CANCER!

La Timisoara am inteles ca sunt fonduri mai multe, si cel ce se ocupa de asta e f amabil......
Acum astept un miracol, pt ca doar un miracol poate sa ma salveze. Conectarea tarii noastre la baza de date internationala nu e posibila decat atunci cand se indeplinesc niste conditii, printre care si nr de donanti inscrisi. Si pana la nevoia mea......erau doar 400 de persoane!
Traim intr-o tara din lumea a treia......si nu o spun pt ca ma afecteaza direct si ca imi pierd viata poate pt ca nu am avut sansa sa ma intalnesc cu donatorul chiar in tara mea.......din cauza sistemului si a starii de inapoiere in care traim.....
\si totul pleaca de la conducere, de la presedinte in jos.....Coruptie, coruptie, coruptie.....

Offline

 

#1335 2009-08-13 13:24:59

Loveable
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2008-02-12
Mesaje: 51293

Re: Din nou...CANCER!

am uitat sa spun ca am fost si eu neutral acum citeam in urma topicul si nu`mi vedeam mesajul, dar de fapt nu-l scisesem.
la mine a fost mai cu cantec...peripetii de peripetii.. daca nu`l suni pe omu ala (de pe site de la pro), aia de acolo sunt pe langa total. si acolo ma refer la centrul de transfuzii, unde iti ia sange...
aia de la fisier: nu domnisoara, la noi nu se face asa ceva, nu exista...
doctorita: nuuu exista asa ceva la noi, am auzit ca poate se va introduce ceva in septembrie neutral etc...
in fine, daca vb cu nenea ala la tel, e chiar ok si simplu


hjarta

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1336 2009-08-13 14:09:17

moniv
Full member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2006-10-05
Mesaje: 220

Re: Din nou...CANCER!

asa-i Loveable, nenea e singurul care are habar. la judetean cand am sunat or zis sa ma duc la bega (la maternitate ma gandesc).
dar cu nenea ai vazut, e usor. poate ar mai trebui si nenea ala sa zica prin spital cu ce se ocupa, poate ar putea si altii indruma oamenii catre centru.

armand tinem pumni si ne rugam. va venii si solutia salvatoare.

Ultima oara a fost editat de moniv (2009-08-13 14:10:16)

Offline

 

#1337 2009-08-14 23:55:21

iris.23.07.
Full member
Inregistrat: 2009-02-11
Mesaje: 275

Re: Din nou...CANCER!

putere si speranta ... sa auzim de bine , Armand ! ... zile pline de liniste si pace in suflet !

Offline

 

#1338 2009-08-16 00:30:43

mimoo
Sr. member
Inregistrat: 2008-03-01
Mesaje: 1448

Re: Din nou...CANCER!

armand ....fi puternic.....si optimist ...imi doresc din tot sufletu sa fie bine sad


when god made man she was only kidding.

Offline

 

#1339 2009-08-16 12:59:42

iris.23.07.
Full member
Inregistrat: 2009-02-11
Mesaje: 275

Re: Din nou...CANCER!

... ce faci ... ce noutati sau ce trebuie sa facem ca tie sa ti fie bine ... da , daca postam aici 3 cuvinte , te sustinem moral ... dar spune ce vesti ai , ce sperante ... sanatate si pace in suflet !

Offline

 

#1340 2009-08-17 14:30:42

armand
Full member
Inregistrat: 2008-04-15
Mesaje: 352

Re: Din nou...CANCER!

Acum sunt in barcelona...in seara asta am o cura de chimioterapie care cica trebuie sa mai stopeze boala....acum astept rezultatele de la analize.
Maine ma intorc in tara....si astept vesti . Minunea pt mine trebuie sa se intample...altfel timpul in care ne intalnim  aici, pe forum, se scurteaza f repede.
Nu sunt pesimist, sunt linistit doar pt ca omeneste am facut toate tratamentele posibile, lucru care in tara nu aveam cum sa il fac.
Ma las in mana Domnului.......el stie ce vrea sa faca cu mine.
Il rog doar sa faca o minune pt fetitele mele.......

Offline

 

#1341 2009-08-17 14:41:48

carmen_21
Insomniac member
De la: ei
Inregistrat: 2008-03-19
Mesaje: 7980

Re: Din nou...CANCER!

multa sanatate armand kram
sa te ajute Dumnezeu
fetitele ce mai fac?


Everything will be ok in the end.
If it's not ok, it's not the end.

Offline

 

#1342 2009-08-17 14:55:06

moniv
Full member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2006-10-05
Mesaje: 220

Re: Din nou...CANCER!

o sa fie bine armand. minunea o sa vina, intr-o forma sau alta.
sanatate si putere psihica.

sa ne tii la curent.

Offline

 

#1343 2009-08-18 11:08:32

iris.23.07.
Full member
Inregistrat: 2009-02-11
Mesaje: 275

Re: Din nou...CANCER!

... ce as putea sa ti mai spun ... ca asteptarea este grea dar trebuie sa speri... mereu vreau sa ti transmit aici ceva ... nu reusesc sa aranjez cuvintele intr o ordine ... dar gindul meu zboara mereu la tine ... la familia ta ... iti spun atit ... impacare , liniste in suflet , calm si speranta ! ... va veni minunea ... trebuie ... ce forme multiple are acest nonhodgkin... celule mari , mici ca sunt b ca sunt t ... ca este difuz ... ca este indocitom .... ca este crestate ... ca indolent sau folicular ... ca este agresiv sau fff agresiv... doamne , tu ne ai pe toti cei bolnavi in miinile tale ... unii spun ca cine stie ce am facut ... nu am trait ca oamenii ... ca multi altii ... dar ne a ales ... Dumnezeule , nu ne lasa ! Armand , sunt mereu alaturi de tine ... lumea ne incurajeaza dar noi stim destule si mai nimic ... tu stii prea multe dar tot Dumnezeu decide ... asa ca te rog sa speri ....

Offline

 

#1344 2009-08-18 19:08:58

daria_25
Full member
Inregistrat: 2008-03-08
Mesaje: 743

Re: Din nou...CANCER!

Sper sa apara minunea Armand !

Iris tu cum mai esti? Te rog sa ne mai spui..

Offline

 

#1345 2009-08-18 19:11:25

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: Din nou...CANCER!

da iris...mai zi-ne si despre tine!!

Offline

 

#1346 2009-08-19 13:01:55

iris.23.07.
Full member
Inregistrat: 2009-02-11
Mesaje: 275

Re: Din nou...CANCER!

... aici este topicul lui Armand ... am avut aceea experienta trista ... inainte sa merg la radioterapie si nu vreau sa mai scriu nimic despre mine ... astept sa mi treaca viata si zilele ... dar sunt impacata si optimista si am incredere in dumnezeu ca ma lasa sa mi indeplinesc ultimile sarcini... il rog sa nu ma ia repede ... /// ... cind aveam nevoie de mai mult sprijin moral ... nu aveam nevoie sa stiu ce reguli sunt .... nici nu citisem de ele ... apoi ... nu vreau sa stiu cum am fost tratata si blamata si .... nu rana din sufletul meu s a cicatrizat putin ... nu vreau sa mai intru aici sa mi pun viata pe rol si sa fiu ... blamata .. a intrat si asta ... ca are ... atitia ani etc... de la unele ce ar putea sa mi fie ca , copii mei ... ma simt bine  acolo unde scriu... daria iti multumesc ... la fel tie be-happy ... numai daria a intrebat odata .... pentru ca nu am vrut sa va ignor caci nu meritati asta eu v am raspuns .. nu ma judecati ... eu intru si transmit mailuri tutror ce mi scriu ... inca odata va multumesc ... chiar le rog pe modelatoare sa nu mai lase pe nimeni sa ma blemeze .. asa cum spunea Armand ... nu se stie cui vine rindul ... si nu s ar simti bine sa primesca in dar ce mi au oferit mie inaite de cele 2 luni de internare la bucuresti...  /// acum ... avind o boala grea cu care eu m am obisnuit sa o accept si sa traim amindoua asa ... vreau pace si liniste ... aveam nevoie de suport moral ... l am primit dar si mizerii destule ... si de la un mic nimic ... sanatate si salutari . ///   ... scuze ... nu mi am dat seama ... am corectat ca sa nu apara ca reclama...

Ultima oara a fost editat de iris.23.07. (2009-08-19 13:04:48)

Offline

 

#1347 2009-08-20 10:23:47

armand
Full member
Inregistrat: 2008-04-15
Mesaje: 352

Re: Din nou...CANCER!

Am fost in Barcelona pt tratament.....ceva atat de usor incat nu cred ca are mare efect....sau organismul meu s-a obinuit cu lucruri mai grele.
Inca nu am nici o veste de nici unde, toti amicii care au facut testele de compatibilitate la Timisoara nu s-au potrivit cu mine pana acum......
Asteptarea asta e asa de ciudata, fiecare zi care trece mai scade nr zilelor pe care le mai am de trait.....Si trec repede, pt ca dorm destul de mult din cauza pastilelor.
O minune astept......am ajuns sa astept o minune. Inca nu sunt disperat, inca nu am intrat in criza de timp, insa peste o luna deja parca se aude gongul de final....de undeva de departe si care se apropie, se apropie.....
Constientizarea trecerii in nefiinta, cu toate efectele ei pt cei din jurul meu e sinistra, grea....desi uneori am impresia ca nu voi muri, ci doar ma ascund de cei dragi, ca la v-ati ascunselea.....
Ce prostii imi trec prin cap......
iubesc atat de mult viata...si nu vreau sa o parasesc sub nici o forma......Ce sa fac??????

Offline

 

#1348 2009-08-20 10:45:16

moniv
Full member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2006-10-05
Mesaje: 220

Re: Din nou...CANCER!

continua sa speri armand si va fi bine.
foarte bine ca te gandesti ca nu vei muri, pentru ca mai ai mult pana sa parasesti aceasta lume.
imi pare rau ca nu s-a gasit nimeni compatibil, visam deja ca ma vor suna de la spital. poate din egoismul meu chiar asi dori sa salvez o viata.

de la viena nici o veste?
sa nu crezi ca tratamentul de acum e prea usor pentru a avea vreun efect, in mod sigur are.
tot am vrut sa te intreb, cine anume ti-a dat tie un pronostic de cateva luni, de ce traiesti cu ideea ca ai doar cateva luni. mi se pare incompetentza sa dai omului o limita atata vreme cat nu ai capacitatea sa intelegi ce i se intampla si cum sa stopezi evolutia. vreau sa zic ca atata vreme cat un doctor recunoaste ca ceva il depaseste, ceva nu poate vindeca, cum isi permite sa estimeze cum va evolua. e doctor, nu lucreaza la biroul de statistici.

numa bine armand, tinem pumnii si ne rugam in continuare.

Offline

 

#1349 2009-08-20 17:07:43

armand
Full member
Inregistrat: 2008-04-15
Mesaje: 352

Re: Din nou...CANCER!

Nu mi-a spus direct ca mai am 4-5 luni...insa de la inceput mi s-a spus ca dimensiunea uriasa a tumorii, cand am descoperit-o, a fost atinsa in 3-4 luni de la dclansarea anomaliei......Apoi faptul ca in timpul tratamentului, in decembrie, ea a avansat chiar si pe organe.....si faptul capoate maxim 4 luni poate sa mai franeze cat de cat cresterea tumorii, raspandirea ei.........am tras concluzia ca totul se masoara in luni.
Am intrebat chiar daca doare, cum este cand mori de asa ceva......Cu greu a acceptat sa imi spuna ca nu am de ce sa fiu ingrijorat de asta.
Ce consolare....
De asemenea, in registrul mondial in care sunt inscris pt cautarea unui donator sunt 7 milioane, nu 14 milioane de donatori, asa cum citisem undeva....Aici intra si sua. Germania are cei mai multi donatori ....A spus ca noi, tarile estice, avem niste gene f ciudate, amestecate.......deci sansa mea este sa imi gasesc tot in tarile estice donator. si din pacate.....aici totul este anapoda. Va dati seama, Romania are doar 400 de donatori inscrisi....

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.