homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Din nou...CANCER!-69


#1293 2009-07-29 19:21:54

hestia
Sr. member
Inregistrat: 2008-02-19
Mesaje: 1365

Re: Din nou...CANCER!

armand, concret: in buc, de ma duc la fundeni, la IOB,  nu ma vor testa ?


Omul nu se naşte pentru a fi fericit. Omul îşi cumpără fericirea şi o cumpără numai cu preţul suferinţei. Aici nu e vorba de nicio nedreptate...                                                                                                                 (F. Dostoievski) 

Offline

 



#1294 2009-07-29 19:59:13

lucia05
Insomniac member
De la: tara lui Papura Voda
Inregistrat: 2008-09-13
Mesaje: 7708

Re: Din nou...CANCER!

hestia, din cate mi-am dat seama nu la Oncologic trebuie mers ci la Clinic, la Institutul Clinic ( adica alaturi ) azi am sunat eu acolo pentru informatii, concluzia ( dupa ce mi-au tras un frecus zdravan explicandu-mi ca daca merg 5-10 oameni sunt sanse mici ca unul sa fie compatibil cu Armand - de parca stiu ei de unde sare iepurele!!!! mad ) este ca oricine poate merge si se poate testa acolo. nu au zis nimic de bani, de fonduri ca nu ar fi si alte chestii d-astea. in plus, ei stiu deja problema lui Armand si cred ca daca vreuna din persoanele nou aparute ar fi compatibila cu el ar stii imediat! am inteles , de asemenea, ca la noi compararea e gratis, in strainatate insa se plateste.

apropos de asta Armand: pentru comparari sau stiu eu ce la Budapesta ai nevoie de bani? financiar ai nevoie de ajutor? intreb pentru ca ar fi deja mult prea mult ca din cauza banilor sa nu-ti poti gasi donatorul dupa ce ai trecut prin tot ce ai trecut!


I am who I am and I choose to be me!

He is your friend, your partner, your defender, your dog / You are his life, his love, his leader
He will be yours, faithful and true, to the last beat of his heart / You owe it to him to be worthy of such devotion!

Offline

 

#1295 2009-07-29 20:15:40

ioana_4
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2006-11-13
Mesaje: 62895

Re: Din nou...CANCER!

este vreo limita de kg sau ceva de genul? ca la donarea de sange?

am vazut acum ca zice armand ceva de 50 de kg...

Ultima oara a fost editat de ioana_4 (2009-07-29 20:18:05)

Offline

 

#1296 2009-07-30 00:08:52

armand
Full member
Inregistrat: 2008-04-15
Mesaje: 352

Re: Din nou...CANCER!

Din fericire ....nu am problema banilor pt situatia asta...deja de la fundeni au trimis in mai multe tari vecine sa se compare baza de date....si nu au cerut sa platesc nimic.....
In afara, compararea nu se plateste, pt cetatenii tarilor respective....multe din tratamentele scumpe sunt acoperite de asigurarea sociala normala.....
Aici sunt si fundatii care suporta costurile analizelor...spitalul unde m-am tratat este sustinut de fundatia lui carreras...tenorul.
Am inteles ca un singur test costa peste 1000 de euro.....deci...e impossibil de acoperit asemenea sume....
maine sunt gata testele de compatibilitate cu verisorii mei, cu mama......poate aflu si unn raspuns de la viena.....
am o stare ciudata de liniste, de impacare cu mine....probabil e din cauza tratamentului cu pastilutele de nebuni.....

Offline

 

#1297 2009-07-30 00:55:10

alexa123
Hero member
De la: underground
Inregistrat: 2008-12-08
Mesaje: 3560

Re: Din nou...CANCER!

armand, am apucat sa-ti citesc si eu cateva posturi, de ajuns sa inteleg ce e de inteles. Am o senzatie tare ciudata cand citesc acest topic; ma face sa invat sa pretuiesc mult mai mult viata s de asemenea sa am mai mare grija de mine. Ma simt atat de neputincioasa cand vad ce se intampla, si cat de neiertatoare e viata...Gata, ca-mi pierd cuvintele.
Am trecut sa-ti las un mesaj de incurajare si sa mai adaug pe lista o persoana care se roaga pt sanatatea ta..macar atata lucru sa pot face. Sunt convinsa ca totul se va rezolva. Sa nu uitam totusi ca Dumnzeu bate trupul, pt a mantui sufletul.


when the pomp lights up,you shoot.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1298 2009-07-30 09:53:03

lazi
New member
Inregistrat: 2009-07-28
Mesaje: 14

Re: Din nou...CANCER!

Salut Armand   !! ! !
Desi e greu , eu zic ca exista o sansa la 20-30 de milioane, cat  timp exista spera ! ! ! !
Alaturi de tine noi, cunoscutii si necunoscutii tai, iti "tinem" pumnii, si credem cu tarie ca vom gasi pe cineva compatibil       ! !

Offline

 

#1299 2009-07-30 15:35:19

Olga13
New member
Inregistrat: 2009-07-29
Mesaje: 8

Re: Din nou...CANCER!

Am reusit sa citesc o mare parte din jurnalul tau... de dimineata m-am trezit cu gandul la tine...
Pe langa faptul ca esti pus doar la incercare si totul va reveni la normal cat de curand si vei trai urmatorii 50 de ani ca sa-ti cresti fetitele, pot sa-ti spun ca VEI TRAI VESNIC...ai scris aceste randuri care vor ramane in gandurile multor oameni pentru totdeauna; ai dat viata fetitelor tale, iar tu vei trai prin ele si pentru ele (sotul meu, la vremea respectiva, si-a dorit sa traiasca pentru mama lui). Multa lume spera alaturi de tine, se roaga pentru tine si incercam sa facem ceva (luni am inteles ca se poate merge la spitalul judetean din Timisoara sa se doneze sange...mai departe vedem unde se ascunde norocul/speranta)
Linistea sufleteasca si mentala fac mai mult decat sute de medicamente.
Doamne ajuta si sa auzim de bine!

Offline

 

#1300 2009-07-30 15:41:34

lucia05
Insomniac member
De la: tara lui Papura Voda
Inregistrat: 2008-09-13
Mesaje: 7708

Re: Din nou...CANCER!

offtopic
Olga, bine ai venit printre noi  smile


I am who I am and I choose to be me!

He is your friend, your partner, your defender, your dog / You are his life, his love, his leader
He will be yours, faithful and true, to the last beat of his heart / You owe it to him to be worthy of such devotion!

Offline

 

#1301 2009-07-30 15:45:13

hestia
Sr. member
Inregistrat: 2008-02-19
Mesaje: 1365

Re: Din nou...CANCER!

lucia, mersi de raspuns.
o sa ma interesez si eu mai bine, coordonatorul lucrarii mele de diploma e in fundeni, insa la anatomopatologie, la sectia de gastroentero.
o sa vbesc, poate pot afla mai multe detalii.


Omul nu se naşte pentru a fi fericit. Omul îşi cumpără fericirea şi o cumpără numai cu preţul suferinţei. Aici nu e vorba de nicio nedreptate...                                                                                                                 (F. Dostoievski) 

Offline

 

#1302 2009-07-30 19:26:56

armand
Full member
Inregistrat: 2008-04-15
Mesaje: 352

Re: Din nou...CANCER!

Nasul meu e medic la fundeni...la sectia gastroentero : Cosmin Ciora

Offline

 

#1303 2009-07-30 19:52:54

Detzy
Insomniac member
De la: ...mine pentru ....voi
Inregistrat: 2008-01-23
Mesaje: 7254

Re: Din nou...CANCER!

armand a scris:

Nasul meu e medic la fundeni...la sectia gastroentero : Cosmin Ciora

armand...eu te pup ...te imbratisez si ma gandesc la tine...am convingerea ca vei fi bine...va veni solutia pentru tine   kram  kram


baby Dragos hjarta rugaciune

Offline

 

#1304 2009-07-31 01:41:12

armand
Full member
Inregistrat: 2008-04-15
Mesaje: 352

Re: Din nou...CANCER!

dragii mei dragi.....stau si ma  gandesc adesea la rostul vietii noastre pe acest pamant...Mai devreme sau mai tarziu totivom parasi aceasta lume, cu totii vom parasi viata asta pe care uitam cel mai des sa o traim. Si atunci cand suntem pusi in situatii grave, atunci ne trezim din letargia cu care ne-am dus zilele pana atunci. Pt unii e o revelatie , se trezesc si daca au sansa, isi traiesc restul vietii fericiti....altii nu invata nimic, din pacate. Si ce mai rau, pentru noi, oamenii,  ca nu invatam mai nimic din ce se intampla in jurul nostru....
Alerg ca un nebun prin lume sa imi salvez viata, sa pot fi tata pt fetitele mele.....Am sansa sa pot face asta, insa nici banii nu pot sa iti redea sanatatea. Ma uit buimac in oglinda si vad un om golit de viata...un om pierdut si speriat....Mi-am dat seama cand m-am imbolnavit ca suntem nimic , ca nu putem controla viata, desi cu trufie multi asa cred.
Ne pierdem in atatea lucruri mici....materiale......si adesea uitam sa iubim. Uitam sa iubim orice rasarit de soare, orice adiere de vant.......Care este sensul vietii noastre? Singurul raspuns care imi vine in minte este iubirea.....in toate formele ei.
Of...de as avea TIMP sa pot sa imi aranjez gandurile, sa pot sa imi scriu revelatiile pe care le am de o perioada incoace.....
Ma uit in jurul meu si vad o lume grabita, o lume care nu mai are timp sa se bucure de micile placeri ale vietii.....Alergam dupa partea materiala ca niste obsedati.....si nimic din ce avem nu luam pe lumea cealalta.
Incercati sa fiti buni, dragii mei....nu aveti idee ce inseamna sa primesti ajutor atunci cand esti in suferinta.....Nu treceti trufasi pe langa problemele altora...s-ar putea ca intr-o buna zi rolurile sa se schimbe....
Viata a facut ca eu sa am multi prieteni, amici.....imi pare rau ca nu mai am timp sa le pot arata cat inseamna pt mine....ca ei sunt bogatia mea.....
Viata mea depinde de putin lichiid.....atat. Si am doar 35 de ani......
Am nevoie de o minune.....si asta doar Dumnezeu o poate face.

Offline

 

#1305 2009-07-31 08:33:18

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: Din nou...CANCER!

Dumnezeu o va face , Armand, sunt sigura...o sa vezi....

eu am incredere ca dintre cei testati in familia ta , sigur se va gasi un donator ok.....sa ne tii la curent cu rezultatele lor ...


9 ani de copilarie ....

Offline

 

#1306 2009-07-31 09:01:12

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: Din nou...CANCER!

armand, am mai intrebat pe pagina dinainte: se poate doar cu transplant de maduva sau si cu cel de celule stem?
am citit pe net ca acum se face cel de celule stem pt cancerul de sange...

Offline

 

#1307 2009-07-31 09:12:15

lucia05
Insomniac member
De la: tara lui Papura Voda
Inregistrat: 2008-09-13
Mesaje: 7708

Re: Din nou...CANCER!

Ai dreptate, Armand! Din fericire exista foarte multi oameni sanatosi care "alearga" prin viata vazand doar partea materiala, care sunt intr-o permanenta concurenta cu ceilalti, care vor mereu mai mult, mai sus, care nu cred celor bolnavi ( chiar si cu afectiuni usoare ) si care, din pacate, nu prea stiu sa intinda o mana de ajutor, nu au timp pentru o vorba buna, sunt fericiti ca ei si ai lor sunt bine si nu le mai pasa de cei din jur. Dar fara ei am trai intr-o lume ideala si probabil ca nu am mai fi asa nici noi ceilalti, de multe ori si dintr-un exemplu negativ inveti lucruri bune.

Armand, picaturile alea de lichid le vei gasi! Pentru ca, gandindu-ma la tine, eu am imaginea ta ( desi nu te stiu fizic ) povestindu-ne peste ani de zile despre "petitorii" care-ti vin la usa dupa fetele tale, despre plecarile lor in oras si tot asa......stiu, e o imagine a micilor banalitati ale vietii dar care mie imi spune ca vei ajunge ca in viata ta de zi cu zi sa se intample banalitatile astea.

Capul sus! si NU TE MAI GANDI CA SE TERMINA AICI!!! ( nu tip, subliniez ) daca stiu eu, tu ar trebui sa stii si mai bine ca un psihic bun este unul dintre "medicamentele" decisive in lupta cu boala asta, iar "medicamentul" asta il ai, iti apartine si il poti folosi oricat! Este cel mai sigur si simplu mod prin care te poti ajuta singur, fara sa depinzi de cineva.  par


I am who I am and I choose to be me!

He is your friend, your partner, your defender, your dog / You are his life, his love, his leader
He will be yours, faithful and true, to the last beat of his heart / You owe it to him to be worthy of such devotion!

Offline

 

#1308 2009-07-31 10:13:04

armand
Full member
Inregistrat: 2008-04-15
Mesaje: 352

Re: Din nou...CANCER!

am facut deja autotransplantul cu celule stem......acum singura solutie este doar transplant de maduva de la un donator compatibil

Offline

 

#1309 2009-07-31 11:43:32

Olga13
New member
Inregistrat: 2009-07-29
Mesaje: 8

Re: Din nou...CANCER!

lucia05 a scris:

offtopic
Olga, bine ai venit printre noi  smile

Bine v-am gasit!
Armand... vorbesti despre iubire... iubirea aproapelui este relatata si in cele 10 porunci, dar de multe ori este trecuta cu vederea... tu ai reusit sa te bucuri de asta aici. Toti de aici te iubesc fara sa te cunoasca, iar aceasta legatura ai format-o tu, oferind iubire!

Offline

 

#1310 2009-07-31 12:56:17

moniv
Full member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2006-10-05
Mesaje: 220

Re: Din nou...CANCER!

asa-i olga, armand a invatat multe din aceasta grea incercare

armand te rog sa nu mai vorbesti ca si cum nu ar mai exista timp. o sa fie timp, vei trece cu bine de aceasta perioada si vei avea marele avantaj de a putea pretui viata.
in alta ordine de idei, ziceai ca azi vin rezultatele de compatibilitate de la verisori si mama. sa ne tii la curent.
eu ma pregatesc de luni, numa un we ma mai desparte. luni dimineatza vorbescu cu domnul de la centru si sper ca in pauza de masa sa ma infiintez la judetean pentru recoltare de sange.

Offline

 

#1311 2009-08-02 14:54:15

daria_25
Full member
Inregistrat: 2008-03-08
Mesaje: 743

Re: Din nou...CANCER!

Ce mai faci armand? Cum mai esti?
Cum au iesit testele de compatibilitate cu mama si verii tai?
Ai spus ceva, cum ca la Viena se face transplant si cu doar 50% compatibilitate...au avut asa rezultate sau e doar 50% sigur??

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.