homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Din nou...CANCER!-68


#1274 2009-07-28 11:49:36

moniv
Full member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2006-10-05
Mesaje: 220

Re: Din nou...CANCER!

daca saptamana viitoare voi reusii totusi e bine.
am citit pe site-ul protv (sunt postari dupa articol) ca sunt lipsiti de orice seriozitate angajatii centrelor. o fata povestea ca i s-a recoltat sange dar nu i-au cerut date. se intreba daca o vor gasi compatibila cu cineva cum o vor anunta.
un alt caz cineva zicea ca i-au recoltat sange dar ziceau ca spitalul momentan nu are fonduri de analizele astea..drept urmare...nu stiu, depoziteaza fiolele pana vin de la guvern fodurile.

sper sa ma lamuresc luni cat is de seriosi aici la timisoara.
daca mai stii ceva posteaza.

Offline

 



#1275 2009-07-28 19:30:15

armand
Full member
Inregistrat: 2008-04-15
Mesaje: 352

Re: Din nou...CANCER!

dragii mei dragi......traim intr-o tara de rahat......mori cu zile in multe cazuri.
Baza de date contine doar 500 de donatori!!!! Si nu fac decar la rude testele, pt ca nu au fonduri sa efectueze testele!!!!!!
cred ca mai mult de 500 de persoane voiau sa mearga pt mine la fundeni sa doneze....
Aici, prietenii mei s-au dus sa doneze si au primit mancare, sucuri si un mic cadou pt ca s-au inscris.
Toata campania de la protv a fost o pacaleala politica....atata tot.
Este incredibil in ce tara putem trai.....o tara plina de hoti, de ordinari(ma refer la cei ce conduc, cica, tara asta).
A inteles ca la viena se face transplant si cu 50%compatibilitate, cum sunt eu cu fratele meu....sper sa fie adevarat, desi aici mi-au spus ca nu reusesc astfel de transplanturi.....
Ma rog zi si noapte sa apara un donator, sa fie o minune....insa se pare ca din romania nu poate aparea din cauza lipsei de fonduri....din cauza sistemului imputit in care trai.
oameni buni......va multumesc din suflet pt tot......poate totusi la timisoara , constanta.....mures....or mai avea fonduri, desi ei au spus ca doar pt rude fac testele.

In romania mori cu zile.....si o stiam.....

Offline

 

#1276 2009-07-29 00:11:09

lazi
New member
Inregistrat: 2009-07-28
Mesaje: 14

Re: Din nou...CANCER!

Nu am crezut ca o sa vorbesc cu tine pe un blog, dar data fiind distanta , incerc sa pun cateva ganduri aici.Te asteptam acasa, intremat, cu o boala depasita si cu viata inainte.Si probabil cu prea marea incredere ca nimeni si nimic nu il poate afecta prea tare pe Armand.Multi din amicii tai mai noi sau mai vechi habar nu au avut prin ce treci.Vrem sa facem ceva, ce putem face si unde  ??Am umblat si eu prin Timisoara, pe la Centrul de transfuzie sa nu fie acelasi cu cel de Imunologie, prin Judetean, urma sa ajung si la Spitalul de copii, oricum am vorbit cu cativa medici care se uitau la mine ca la unul venit de pe alta planeta cand le explicam ce vreau, sa donez sange, care sa fie analizat si apoi sa se verifice anumite compatibilitati.Mi-au explicat ca nu au fonduri, ca nu au solutii, ca nu au reactivi....

Offline

 

#1277 2009-07-29 00:23:41

lazi
New member
Inregistrat: 2009-07-28
Mesaje: 14

Re: Din nou...CANCER!

Si uite asa realizez ca suntem in Romania, tara in care se moare din orice daca ai nesansa sa te imbolnavesti, si ai nenorocul de a avea un sistem imunitar slabit.
Zi-mi si mie ce sa fac  ??
Unde sa ma duc  ??
Sunt alaturi de tine, si sunt convins ca voi sau vom gasi ceva care sa te faca sa treci peste perioada asta urata din viata   ! ! ! !

Offline

 

#1278 2009-07-29 00:33:46

Loveable
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2008-02-12
Mesaje: 51293

Re: Din nou...CANCER!

las ca ma duc cu moni si cu lazi luni si facem scandal daca ne spun ca nu se poate tongue
nu, serios acum... mie mi se pare inadmisibil asa ceva...pe bune. poate sunt eu inca naiva, dar totusi... nici chiar asa.. e imposibil sa nu iti ia sange si sa nu iti faca testul ala...


hjarta

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1279 2009-07-29 00:34:23

lazi
New member
Inregistrat: 2009-07-28
Mesaje: 14

Re: Din nou...CANCER!

moniv sau Loveable daca aveti idee unde se fac recoltari in Timisoara, puneti va rog adresa  !  !!  !

Offline

 

#1280 2009-07-29 00:43:35

Loveable
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2008-02-12
Mesaje: 51293

Re: Din nou...CANCER!

eu cred ca la Judetean, la centrul de transfuzii.. adica chiar acolo cum intri in curte la urgente, numai ca nu intri in curte, ci e o cladire in dreapta...
pana una alta am rugat`o pe matusa-mea sa se intereseze, dar cum nu e de acord cu ce vreau sa fac, nu prea am incredere... hmm

Ultima oara a fost editat de Loveable (2009-07-29 00:44:18)


hjarta

Offline

 

#1281 2009-07-29 01:51:28

armand
Full member
Inregistrat: 2008-04-15
Mesaje: 352

Re: Din nou...CANCER!

matusa ta nu e de acord cu ce vrei sa faci.....ca ea sunt multi.......refuza sa salveze  viata de om, care se roaga sa apara o minune in viata lui.Dar nu se gandeste nimeni ca poate ajunge in locul meu......Pooate si eu eram asa inainte...nu eram atent la suferintele oamenilor....
Va multumesc ca existati, toti cei care va ganditi la mine si ma rog pt voi sa aveti o viata lunga si fericita! Si imi pare rau ca nu am timp sa va arat ce mult insemnati pt mine.....

Din pacate, daca stati sa va ganditi bine, lumea se degradeaza pe zi ce trece, devina insensibila in alergatura nebuna dupa partea materiala.....nu mai e timp de sentimente, de suflet cald......E o lume ca va plati intr-un final toata aceasta nebunie......ne autodistrugem, valorile morale nu prea mai exista....
Am fost in biserica astazi.....e asa liniste si iti da o stare de impacare cu sine......ma rog sa apara o minune, sa ma salveze pe mine si familia mea......
Poate repet, am creierii amortiti de la pastile.....dar datele mele de compatibilitate sunt rare.....alta piedica......
am intrebat la fundeni.....daca cumpar testele...fac analizele? si au spus ca nu au cum sa faca la atatia oameni!!!!!!!
Fiti buni unii cu altii.......eu am simtit din plin ce inseamna sa am oameni buni langa mine, chiar si asa..la distanta.....ma simt iubit, si asta imi alina din suferinta.
Pt cine ma cunoaste, stie ca am avut o viata spectaculoasa, frumoasa, am fost un rasfatat.......insa atunci cand s-a intamplat ce este mai important in viata unui om....copiii....atunci mi se termina timpul!
Cred ca sensul vietii este iubirea.....altceva nu conteaza pe lumea asta! in numele iubirii esti in stare sa muti muntii....si daca ai parte de ea esti un om implinit.
Astept un raspuns de la o clinica...mayo, din sua....altul de la o clinica din viena....poate datele lor sunt altele si gasesc compatibil.
Sansele mari sunt insa in locul de nastere, loc unde din pacate nu ai sanse la viata prea mari!
Ma gandesc ca mai aveam atatea de facut in viata...atat de multe. As fi vrut sa fiu langa fetitele mele , sa le indrumin viata, sa le impartasesc din experienta mea de viata, sa le citesc povesti seara, sa le invat sa skieze, sa inoate.....as fi trait toata copilaria mea prin ele.......Si e minunat, nu? Copilaria e cea mai minunata perioada din viata unui om.
De ce se intampla sa moara oamenii......pe ce criterii , etc....intrebari fara raspuns.
Am fost toata viata un luptator, si am reusit tot timpul, indiferent de situatii. Dar acum nu ma pot lupta cu o bucatica de carne care contine celule canceroase.....As face orice....dar nu depinde de mine.
Oare ce ni se intampla depinde de noi?
Mi se umple sufletul de bucurie cand vad ca sunt atatia oameni care vor sa imi salveze viata.....
Sfarsitul meu nu va fi in tara, o tara care m-a dezamagit profund ca sistem de sanatate......voi muri aici probabil......am stabilit sa fiu incinerat si din cenusa se pot face diamante....vor fi 3 bucati.....pt sotia si fetele mele. Asa, cumva, voi fi langa ele in continuare.
O sa mai scriu......

Offline

 

#1282 2009-07-29 02:54:13

Loveable
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2008-02-12
Mesaje: 51293

Re: Din nou...CANCER!

simt o oarecare liniste in cuvintele tale.. ceea ce e foarte bine, orice s-ar intampla mai departe.
sunt multe lucruri care-mi vin in minte, fara vreo ordine...
in primul rand trebuie sa lupti in continuare, am mai zis lucrul asta. uite, nu ti-am spus un lucru pana acum, ca sa nu te demoralizez, dar acum trebuie sa il zic. eu eram de parere ca, cancerul e o boala de care nu ai cum sa scapi. poate sa o tii o vreme sub control, sa amani anumite chestii, dar nu sa scapi de ea. insa acum nush de ce si nush de unde, dar simt si cred cu tarie ca "povestea" ta va avea un final fericit. ca mai devreme sau mai tarziu vei scapat  de boala asta si vei putea trai linistit.
stiu ca in viata se intampla multe nedreptati, cel putin asa le vedem noi, nu putem sa intelegem de ce Dumnezeu "face" anumite lucruri... dar tu din boala asta ai invatat enorm de multe, te-a transformat intr-un om mai bun, te-a facut sa intelegi cu adevarat ce e important in viata asta, adevaratele valori. si sunt convinsa ca Dumnezeu o sa te lase sa si pui in practica...tot ce ai invatat din experienta asta.
nu cred ca exista oameni rai (ca principiu), si totusi, exista atat de putini oameni buni. buni cu adevarat. calzi, iubitori, recunoscatori pentru minunile din viata lor (in cazul tau fetitele tale si sotia ta despre care vorbeai asa frumos). tu esti unul dintre ei. si sunt convinsa ca Dumnezeu iti va da ani multi, pentru a putea sa schimbi...o infima particica din lumea asta.. prin felul tau de a fi, prin lucrurile pe care le-ai invatat din experienta asta.
si nu pot sa nu ma gandesc si la cealalta posibilitate.. pentru ca intr-un colt mic al mintii trebuie sa luam in calcul toate posibilitatile. daca Doamne fereste povestea ta nu ar avea finalul pe care toti ni`l dorim, mi-a trecut o secunda prin minte.. cum ar fi sa fiu in locul fetitelor tale. si mi-am dat seama ca as prefera amintirea unui tata minunat, pentru care am insemnat totul, decat un tata care e alaturi de mine fizic, dar e indiferent, si pentru care intr-o viata intreaga nu insemn ce inseamna fetitele tale pt tine in fiecare secunda.

revenind la partea "pragmatica" a vietii.. sa stii ca si pe mine m-a surprins foarte tare atitudinea celor din jurul meu.. familia, oamenii la care tin, de care sunt apropiata mai mult sau mai putin..unii poate nu au spus un nu categoric la "ideea" mea, insa nimeni nu a reactionat cum m-as fi asteptat eu, adica ceva de genu "da, foarte bine, toti ar trebui sa facem lucrul asta, sa donam..maduva, sange, celule stem.. orice putem pt a ajuta pe cineva".
imi pare rau ca le-am spus, stiam dinainte ca nu ar trebui sa le spun, dar asa a fost situatia... daca altfel nu am putut da de matusa-mea..asta e.. fiecare cu felul lui de a fi...
stiu ca sansele reale de a fi chiar eu compatibila cu tine sunt mici, dar cum sa nu incerc? cum sa citesc 43 de pagini de forum, sa citesc trairile tale, sa-ti scriu cateva cuvinte inapoi si apoi sa ma culc linistita ca poate mi`e lene sa ma duc pana la spital, sau poate o sa ma doara intzepatura acului...?
si la fel stiu ca daca printr-o minune, ne-ar ajuta Dumnezeu sa fiu compatibila..as intra intr-o panica enorma in secunda aia (tot timpul am zis ca mai bine mor decat sa ma operez vreodata...oricat de mica ar fi "operatia"...am o frica de nedescris de taieturi/intepaturi/anestezii...si stiu ca daca e vb de maduva maduva...procedeul e cu anestezie generala, etc etc) dar stiu ca panica mea ar fi infima pe langa a ta, si oricum ar trece intr-o secunda cand m-as gandi la minunea si bucuria de a gasi un donator compatibil.

si 2 intrebari: (eu nu inteleg prea bine toata chestia asta, asa ca scuze daca intreb aiurea)
1.daca maduva ta e sanatoasa, si tratamentul ti-ar distruge-o si ai avea nevoie apoi de maduva... de ce nu poate sa iti recolteze acum din maduva ta sanatoasa, si sa ti`o "dea" inapoi dupa tratament?
2.cat costa un test din ala? sau ce le trebuie lor pentru a face testul?


hjarta

Offline

 

#1283 2009-07-29 08:11:02

lazi
New member
Inregistrat: 2009-07-28
Mesaje: 14

Re: Din nou...CANCER!

Salut, o noapte aiurea, in care realizez ca sunt neputincios.O sa incerc sa iau legatura cu niste prieteni care apartin Bisericii baptiste si ale caror legaturi si cunostinte sunt si in lumea medicala, atat europeana cat si nord americana, ma dispera starea asta de neputinta, dar am incredere ca voi gasi ceva.

Offline

 

#1284 2009-07-29 08:58:00

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: Din nou...CANCER!

lazi ai warn pt mesaje consecutive, nr. 1278-1279. citeste te rog regulamentul.

Offline

 

#1285 2009-07-29 09:03:42

daria_25
Full member
Inregistrat: 2008-03-08
Mesaje: 743

Re: Din nou...CANCER!

Loveable a scris:

simt o oarecare liniste in cuvintele tale.. ceea ce e foarte bine, orice s-ar intampla mai departe.
sunt multe lucruri care-mi vin in minte, fara vreo ordine...
in primul rand trebuie sa lupti in continuare, am mai zis lucrul asta. uite, nu ti-am spus un lucru pana acum, ca sa nu te demoralizez, dar acum trebuie sa il zic. eu eram de parere ca, cancerul e o boala de care nu ai cum sa scapi. poate sa o tii o vreme sub control, sa amani anumite chestii, dar nu sa scapi de ea. insa acum nush de ce si nush de unde, dar simt si cred cu tarie ca "povestea" ta va avea un final fericit. ca mai devreme sau mai tarziu vei scapat  de boala asta si vei putea trai linistit.
stiu ca in viata se intampla multe nedreptati, cel putin asa le vedem noi, nu putem sa intelegem de ce Dumnezeu "face" anumite lucruri... dar tu din boala asta ai invatat enorm de multe, te-a transformat intr-un om mai bun, te-a facut sa intelegi cu adevarat ce e important in viata asta, adevaratele valori. si sunt convinsa ca Dumnezeu o sa te lase sa si pui in practica...tot ce ai invatat din experienta asta.
nu cred ca exista oameni rai (ca principiu), si totusi, exista atat de putini oameni buni. buni cu adevarat. calzi, iubitori, recunoscatori pentru minunile din viata lor (in cazul tau fetitele tale si sotia ta despre care vorbeai asa frumos). tu esti unul dintre ei. si sunt convinsa ca Dumnezeu iti va da ani multi, pentru a putea sa schimbi...o infima particica din lumea asta.. prin felul tau de a fi, prin lucrurile pe care le-ai invatat din experienta asta.
si nu pot sa nu ma gandesc si la cealalta posibilitate.. pentru ca intr-un colt mic al mintii trebuie sa luam in calcul toate posibilitatile. daca Doamne fereste povestea ta nu ar avea finalul pe care toti ni`l dorim, mi-a trecut o secunda prin minte.. cum ar fi sa fiu in locul fetitelor tale. si mi-am dat seama ca as prefera amintirea unui tata minunat, pentru care am insemnat totul, decat un tata care e alaturi de mine fizic, dar e indiferent, si pentru care intr-o viata intreaga nu insemn ce inseamna fetitele tale pt tine in fiecare secunda.

revenind la partea "pragmatica" a vietii.. sa stii ca si pe mine m-a surprins foarte tare atitudinea celor din jurul meu.. familia, oamenii la care tin, de care sunt apropiata mai mult sau mai putin..unii poate nu au spus un nu categoric la "ideea" mea, insa nimeni nu a reactionat cum m-as fi asteptat eu, adica ceva de genu "da, foarte bine, toti ar trebui sa facem lucrul asta, sa donam..maduva, sange, celule stem.. orice putem pt a ajuta pe cineva".
imi pare rau ca le-am spus, stiam dinainte ca nu ar trebui sa le spun, dar asa a fost situatia... daca altfel nu am putut da de matusa-mea..asta e.. fiecare cu felul lui de a fi...
stiu ca sansele reale de a fi chiar eu compatibila cu tine sunt mici, dar cum sa nu incerc? cum sa citesc 43 de pagini de forum, sa citesc trairile tale, sa-ti scriu cateva cuvinte inapoi si apoi sa ma culc linistita ca poate mi`e lene sa ma duc pana la spital, sau poate o sa ma doara intzepatura acului...?
si la fel stiu ca daca printr-o minune, ne-ar ajuta Dumnezeu sa fiu compatibila..as intra intr-o panica enorma in secunda aia (tot timpul am zis ca mai bine mor decat sa ma operez vreodata...oricat de mica ar fi "operatia"...am o frica de nedescris de taieturi/intepaturi/anestezii...si stiu ca daca e vb de maduva maduva...procedeul e cu anestezie generala, etc etc) dar stiu ca panica mea ar fi infima pe langa a ta, si oricum ar trece intr-o secunda cand m-as gandi la minunea si bucuria de a gasi un donator compatibil.

si 2 intrebari: (eu nu inteleg prea bine toata chestia asta, asa ca scuze daca intreb aiurea)
1.daca maduva ta e sanatoasa, si tratamentul ti-ar distruge-o si ai avea nevoie apoi de maduva... de ce nu poate sa iti recolteze acum din maduva ta sanatoasa, si sa ti`o "dea" inapoi dupa tratament?
2.cat costa un test din ala? sau ce le trebuie lor pentru a face testul?

E foarte frumos ce ai scris...
Am sa-ti raspund eu la prima intrebare, sper sa nu gresesc...din cate stiu aia inseamna autotransplantul si el a facut deja acest lucru. sa ma corectezi armand daca am spus prostii.

Offline

 

#1286 2009-07-29 10:48:12

moniv
Full member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2006-10-05
Mesaje: 220

Re: Din nou...CANCER!

o fi o tara de rahat dar mai sunt cativa oameni cu suflet. hai sa ne punem speranta in ei.
pe site-ul stirilor protv la centrul din timisoara apare un nume: Dan Ilincariu. daca veti da un google veti vedea lucruri minunate despre el. un om care din umbra incearca sa salveze vieti. sarcina lui grea este (printre altele) sa convinga rudele persoanelor in moarte clinica sa semneze pentru donarea organelor.

eu am sunat initial pe numarul de mobil dat de protv, din dreptul numelui cu pricina. nu mi s-a raspuns. apoi am fost sunata inapoi de pe alt numar. un domn cu voce calma mi-a zis ca a fost sunat de pe numarul meu. i-am zis ca intradevar il sunasem, i-am zis de ce. mi-a povestit despre ce e vorba si m-a rugar sa ma duc saptamana care vine.

Loveable si lazi, este posibil ca tocmai din cauza lipsei de fonduri sa nu ne fi chemat saptamana asta, sa nu ne recolteze pana nu se pot face testele. poate primesc si ei lunar fonduri si consumasera plafonul. luni e 3 august, inceput de luna...nu stiu, zic si eu.

uite eu citisem o postare de la sfarsitul lui mai, atunci erau 400 inscrisi...deci lucrurile se misca, doar ca incet inca.
vor canaliza fonduri probabil tot mai multe si pentru teste, dar trebe sa ne gandim ca abia a inceput totusi procesul.

eu sunt hotarata sa ma duc saptamana viitoare, daca chiar o fi cazul fac si scandal, dar ma indoiesc ca o sa dau peste indiferentza totala. cred ca intentii bune mai exista, doar sistemul are lagune.

Offline

 

#1287 2009-07-29 11:45:12

lucia05
Insomniac member
De la: tara lui Papura Voda
Inregistrat: 2008-09-13
Mesaje: 7708

Re: Din nou...CANCER!

Armand, inca nu e totul pierdut si eu inca mai cred ca se va termina cu bine, ca asta mai este un hop peste care trebuie sa treci...cine stie?! poate este hopul care te va invata sa speri, sa fii optimist mereu, sa iti dea certitudinea ca lucrurile se rezolva mereu cu bine, sa simti ca vei crede mereu in Dumnezeu. Iti pot intelege disperarea insa nu o lasa sa te cuprinda si nu te mai lasa sa ai nici un gand "negru", stii doar ca astea ajuta boala! Si eu am fost la un moment dat suparata pe Dumnezeu pentru ca nu intelegeam de ce ma supune la atatea incercari, de ce altii care fac rau nu patesc nimic, iar mie, care incerc sa ma port crestineste, imi tot da necazuri....am trecut peste....ma gandesc ca, poate, are el un plan ceva si nu il inteleg eu acum si nu-l mai rog decat sa ma ajute sa trec si peste urmatoarele incercari cu bine. Atat!

Sper sa nu te superi, insa am postat despre tine si pe alt forum foarte populat si am pus link catre blogul tau....din miile de oameni care intra acolo poate 50 se duc sa se testeze si poate unul va fi al tau!

Nu ma pricep la probleme din astea insa ar exista vreo sansa ca vreuna dintre fetitele tale sa fie compatibila cu tine? Sau sunt prea mici inca pentru asa ceva? Si stiu cazuri concrete de recoltari de celule stem la nastere bebelusilor, acolo e posibil sa existe aceasta compatibilitate? La datele alea ai avea acces?


I am who I am and I choose to be me!

He is your friend, your partner, your defender, your dog / You are his life, his love, his leader
He will be yours, faithful and true, to the last beat of his heart / You owe it to him to be worthy of such devotion!

Offline

 

#1288 2009-07-29 12:11:55

pinguin
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-12-19
Mesaje: 1041

Re: Din nou...CANCER!

Armand, spune-mi daca pot sa te ajut sa gasesti un donator cu un banner pus in coloana din dreapta pe fiecare pagina a forumului, sau cu un anunt general care sa apara sus pe fiecare pagina... Poate din cei 200 000 de vizitatori unici pe luna se gaseste si cineva care poate fi de ajutor...
Daca crezi ca poate fi util trimite-mi te rog textul pe care il vrei, sau bannerul (de marimea celui cu horoscop) si linkul spre pagina/blogul unde ai scris detaliile situatiei si de ce anume ai nevoie.
Trimite-mi pe ciprian at 24mc.ro

Offline

 

#1289 2009-07-29 15:08:26

armand
Full member
Inregistrat: 2008-04-15
Mesaje: 352

Re: Din nou...CANCER!

Pinguin...multumesc mult. Scrie tu ce text crezi ca se potriveste, blogul meu apare la fiecare postare a mea, amcancer.blogspot.com.Nu ma pot concentra deloc.....
Ma ajuta orice metoda prin care oamenii afla despre situatia mea....
Copiii nu au sanse sa fie compatibili, si oricum sunt prea mici.....se poate doar dupa 18 ani si o greutate de peste 50 kg, din ce am inteles.
Loveable.....ai scris minunat. M-ai emotionat profund.....iti multumesc din suflet!
Testele costa f mult.......
Tatamentul de chimioterapie la transplantul de maduva ucide pur si simplu maduva mea...si probabil si boala. Am nevoie de o alta maduva care sa se dezvolte, sa imi creeze un nou sistem imunitar, sanatos, fara anomalia care a dus la cresterea limfocitelor in mod necontrolat.....

Offline

 

#1290 2009-07-29 16:00:44

lucia05
Insomniac member
De la: tara lui Papura Voda
Inregistrat: 2008-09-13
Mesaje: 7708

Re: Din nou...CANCER!

Armand, tie ti s-a spus de la Fundeni sa contactezi Budapesta? Daca da, ai facut-o? Ca am inteles ca ai avea ceva sanse acolo.....
Eu am sunat la Fundeni sa iau relatii pentru ca sunt cateva persoane care ar vrea sa mearga sa se testeze si intrebau detalii si tipa de acolo ( cam ratoita, ce-i drept! ) m-a intrebat daca este pentru Alin ca i-a transmis ( prin nu stiu cine ) sa contacteze Budapesta si mai zicea ceva de o compatibilitate buna a noastra cu cei registrul italian si bulgar.


I am who I am and I choose to be me!

He is your friend, your partner, your defender, your dog / You are his life, his love, his leader
He will be yours, faithful and true, to the last beat of his heart / You owe it to him to be worthy of such devotion!

Offline

 

#1291 2009-07-29 16:24:12

Olga13
New member
Inregistrat: 2009-07-29
Mesaje: 8

Re: Din nou...CANCER!

Am descoperit problema ta postata pe un alt forum cu link aici si pe blogul tau...
Nu am cuvinte, citesc (nu pot citi tot), tremur si plang.... stiu ca nu este reactia potrivita (ca nu te ajuta deloc), dar am avut un unchi ce a murit la 28 de ani de cancer la testicule, iar in mai, anul acesta mi-a murit un prieten de limfom... care initial i s-a zis ca e non-hodgkin, iar apoi ca e hodgkin. A luptat timp de 3 ani cu boala, dar i-a cedat organismul...avea doar 26 de ani... si un caz fericit este sotul meu, care la 16 ani s-a luptat cu limfom hodgkin si acuma are aproape 30, deci a reusit.
Prietenul care a murit recent a fost tratat intai in Timisoara (de aceeasi medici care l-au tratat si pe sotul meu), dar se pare ca i-au pus diagnosticul gresit (non-hodgkin) si dupa un an jumate-doi de tratament, a ajuns in Viena unde i s-a zis ca e hodgkin... a urmat si acolo un tratament lung si intr-un final l-au trimis acasa sa se recupereze cu gandul ca mai mult de atat nu au ce sa-i faca si totul depinde de organismul lui, daca mai poate lupta... dar dupa 3 ani de chinuri, a ajuns la 48 Kg, era foarte slabit si nu a mai reusit sa razbata.
Daca poti, mergi in Viena cat mai repede, ca din cate am inteles acolo sunt cele mai mari sanse daca ajungi la timp!
Imi cer scuze ca ti-am relatat 2 cazuri cu final tragic, dar nu trebuie sa te dai batut...minuni se intampla!
Dupa cum am zis, nu pot citi tot ce s-a scris, din cate am inteles ai nevoie de un transplant de maduva...ma gandesc ca una din probele de compatibilitate ale sangelui este si grupa sanguina si rh-ul... zi-mi te rog cum trebuie sa fie!? Eu am o grupa rara.. 0 negativ... daca te ajuta... donez cu toata inima
Multa putere de lupta si Dumnezeu sa te ajute!
Olguta

Offline

 

#1292 2009-07-29 17:40:09

armand
Full member
Inregistrat: 2008-04-15
Mesaje: 352

Re: Din nou...CANCER!

Pt compatibilitate sunt anumiti parametrii care trebuie sa coincida, nu are legatura cu grupa de sange...Si da, am vorbit si la Budapesta....femeia care a raspuns la telefon se ocupa de compararea datelor, insa nu au bani sa faca mai multe teste.....
Eu am parcurs 5 tipuri de tratament pt boala mea......inclusiv autotransplantul....Singura solutie este un donator de maduva.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.