homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Din nou...CANCER!-67


#1255 2009-07-24 21:26:49

olimp
New member
Inregistrat: 2009-02-09
Mesaje: 86

Re: Din nou...CANCER!

Dumnezeu sa te ajute si sa te octoteasca Armand !


sad...

Offline

 



#1256 2009-07-24 23:28:35

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: Din nou...CANCER!

Armand, nu iti pierde speranta! Ma rog pentru tine si sper din suflet sa gasesti un donator! Nu te lasa batut, inca mai exista o sansa si asta e foarte important!

in legatura cu intrebarea ta de mai sus, poti sa incerci sa printezi paginile

Offline

 

#1257 2009-07-25 12:11:39

armand
Full member
Inregistrat: 2008-04-15
Mesaje: 352

Re: Din nou...CANCER!

Nu mai suport sa traiesc. Ma rog in continuu de sotia mea sa imi dea voie sa termin acum,azi, cu toata suferinta mea.
Nu ma judecati gresit...dar totul s-a terminat pt mine. Nu pot sa astept sa vad cum ma sting incet-incet. 4-5 luni de trait in groaza asta nu inseamna nimic . Am doar 35 de ani.....
Viata este grea, urata de multe ori.....Nu vreau sa mai traiesc in lumea asta. Nu mi-e frica de moarte. Am peste 100 de pastile de diazepam, care sper ca ma pot ajuta sa plec repede si linistit din chinul vietii .....Acum sau peste 5 luni ...nu conteaza....toata lumea stie din jurul meu ca ma sting....ce rost are acest chin?
trezirea este un chin fara margini, am sufletul zdrobit si urlu de neputinta. Ce rahat de viata! Dumnezeu? nu poate sa isi bata asa joc de mine....de atatia oameni...
Aceti idee cati copilasi mor de cancer? unde e dumnezeu? nu e...e doar o inchipuire a noastra...Si daca exista, nu e bun, nu e drept......nu vedeti atatea nenorociri in jurul vostru?
Stiu, imi veti spune ca nu e asa...dar pe voi nu v-a lovit viata......
Ma uit la fetitele mele.....peste putin timp tati lor va fi pe luna.......cu treaba......
Unde e dumnezeu acum?
ma chinuiesc de 1 an si jumatate......si nimic......sunt sfarsit. Moartea pt mine va fi o alinare

Offline

 

#1258 2009-07-25 12:30:59

Tei
Hero member
Inregistrat: 2007-11-19
Mesaje: 3218

Re: Din nou...CANCER!

Armand, dragule, nu iti chinui sotia si nu te chinui pe tine, nu iti lasa fetele sa creasca si apoi sa traiasca gandindu-se: "dar daca tata nu facea un gest nebunesc exista o sansa", daca o sa vina sansa dupa ce vei recurge la ... calmante? Iti inchipui ca le nenorocesti? Nu te pierde cu firea si chiar daca tu nu mai speri intr-un donator, desi ar trebui sa o faci pentru ca in atitia oameni cat suntem exista unul compatibil cu tine, chiar daca nu mai crezi trebuie sa induri inca si sa te bucuri de fiecare dimineata alaturi de familia ta. Si ei au nevoie de tine, pentru ei conteaza chiar si o secunda in plus petrecuta alaturi de tine, tu contezi pentru ei, prezenta ta conteaza. Nu le rapi nici macar o zi prilejul sa iti fie alaturi pentru ca le-ar provoca mare suferinta. Chiar si puicilor tale care peste ani or sa planga si dupa o ora pe care nu au apucat sa o petreaca langa tine.

Nu trebuie sa renunti, din contra, trebuie sa lupti mai mult. Tu ai fost curajos in tot acest timp, mentine-te asa. Daca nu iti este frica de moarte, atunci nu trebuie sa te sperie nici aceasta agonie psihica. Lasa putine zile sa mai treaca si o sa iei lucrurile macar putin mai usor. Exista o sansa pentru tine, armand, accepta lucrul acesta. E real! O sansa inseamna mult, asteapt-o! da-i timp sa vina. Tu poti lupta cu timpul, caci organismul te ajuta. Nu lasa psihicul sa te doboare, chiar daca asta ar insemna sa discuti cu un psiholog, chiar daca asta ar insemna sa te legi in funii. Haide, pentru fetitele tale si sotia ta conteaza chiar o ora petrecuta alaturi de tine. Fa-ti curaj, armand, si ofera-le fetitelor tale dragostea ta atat de mare, arata-le-o si fi-le alaturi. Te rog, mai scrie-ne si vorbeste cu noi, dar nu ceda. Nu ceda si ai sa vezi ca peste cateva zile, caci acum e inca timpuriu, numai ce ai aflat vestea, peste cateva zile o sa-ti mai recapeti puterile.


Hello me...meet the real me
I love not man the less, but Nature more

Offline

 

#1259 2009-07-25 15:49:19

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Din nou...CANCER!

armand, Dumnezeu e sus si ne vede pe toti. iar tie iti zic, oricat de dur suna... daca vrei sa ai vreo sansa, primul pas e sa renunti la gandirea asta... e cel mai rau lucru pe care il faci, sa te superi pe Dumnezeu la greu pt ca nu Ii intelegi "logica"... roaga-te. daca imi dai un id de mess iti trimit niste carti... sa vezi ca se poate... cazuri aparent fara speranta se vindeca... dar totul pleaca de la un total alt mod de gandire. nu-ti taia singur ultima sansa!!!


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1260 2009-07-25 17:31:07

armand
Full member
Inregistrat: 2008-04-15
Mesaje: 352

Re: Din nou...CANCER!

Din ziua in care am aflat ce va urma....am murit. acum traiesc doar pt sotia mea si pt copii, si da, stiu ca trebuie sa astpt pana la ultima suflare aparitia unui donator.
Insa am sufletul sfasiat...deja am produs un haos pt toti cei apropiati mie.....si ma gandesc ca ajunge.  daca va fi sa mor....timpul asta in care ma chinui ca un caine a fost in zadar. Da, stiu, comorile mele trebuie sa stie ca nu am ratat sansa vindecarii...stiu....dar aveti idee ce e in mintea si sufletul meu? Iadul e o gluma buna, credeti-ma.
Azi sunt condamnat la moarte...si intr-o baza de date de 14 milioane de donatori nu mi-au gasit compatibilitate. Din pacate, fratele meu nu e compatibil cu mine...ar fi fost salvarea mea.
Luni primesc de la spital analizele mele de compatibilitate...am discutat deja sa le trimit si in alte baze de date cu donatori....Australia, Cuba, Ucraina, China, japonia....Mai este baza de date din Romania, comuna cu bulgaria Turcia, grecia....sper ca aceste baze nu sunt legate cu registrul mondial al donatorilor....asa mai am o sansa.
Stiti ce este incredibil? Ma simt excelent fizic, am analizele de sange perfecte...insa in mine sunt celule care vresc si vor invada organismul. Nu pot intelege cum poate corpul uman sa produca celule care sa isi distruga gazda.....

Ultima oara a fost editat de armand (2009-07-25 18:56:22)

Offline

 

#1261 2009-07-25 18:20:55

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Din nou...CANCER!

poti sa stergi idul daca vrei... am dat mail


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#1262 2009-07-25 19:43:52

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: Din nou...CANCER!

armand, parintii tai nu sunt compatibili cu tine?sau nu mai exista?


9 ani de copilarie ....

Offline

 

#1263 2009-07-25 20:25:21

armand
Full member
Inregistrat: 2008-04-15
Mesaje: 352

Re: Din nou...CANCER!

medicii mi-au spus ca parintii nu sunt compatibili cu copiii....sanse sunt doar intre frati.
traiesc amandoi......
Insa vor face analizele in tara sapt viitoare, cand eu imi trimit analizele mele...
As face si tratament experimental.....imi voi traduce analizele si le trimit la o clinica din viena, unde am vb sa vadasi ei situatia mea....Desi stiu ca doar un donator ma poate salva. Sansele de vindecare asa sunt fabuloase...asa mi-au spus de la clinica din viena.....
Si e vorba de o jumatate de seringa se lichid......doar atat!

Offline

 

#1264 2009-07-26 02:09:23

armand
Full member
Inregistrat: 2008-04-15
Mesaje: 352

Re: Din nou...CANCER!

E noapte....imi e frica de intuneric.....fetitele dorm si mi-e dor de ele....Neputinta, deznadejdea au pus stapanire pe mine.
M-am rugat zi si noapte sa fiu sanatos, sa imi cresc fetitele ...si ce am primit? Durere, nedreptate, suferinta......si mie si celor dragi mie.
As vrea sa pot descrie in cuvinte ce suferinta simt..insa orice as scrie e o gluma....Am sufletul sfasiat, inima imi este zdrobita....nu pot sa fac nimic sa traiesc. O sa repet la nesfarsit...insa singurul tel al meu in viata este sa imi cresc fetitele, sa fiu langa ele , sa le protejez. Le las singure....sotia si fetele....minunile vietii mele....
In iad vreau sa ajung pt ca nu am fost in stare sa traiesc langa ele.....nimic nu ma va face sa sufar mai mullt decat sufar acum.
Simt(e ciudat....) cum se apropie sfarsitul. Cum as putea sa ma pregatesc pt asa ceva? Cum sa accept asa ceva?
Sotia mea este disperata, ma roaga sa nu renunt la viata pana spre final, in speranta aparitiei unui donator.....si atunci sunt condamnat sa imi duc iadul din suflet inca cateva luni.
As pleca acum fara frica din lumea asta ... viata si-a batut joc de mine rau de tot.
5 luni de trait in asa fel nu inseamna nimic in atatia ani pe care i-as fi avut de trait, daca eram sanatos.
Nu sunt las, pur si simplu acum stiu ca viata mea s-a terminat si acum sau peste 5 luni tot aia este.
Acum caut in SUA...am gasit si am si vorbit acolo, la o clinica mayo....au un medicament care stopeaza o perioada boala.....insa alt chin printre straini...o amanare inutila......sanatos nu voi mai fi...Doar un donator ma salveaza.....sansele sunt imense sa ma vindec...dar nu il am.
Speranta mea este sa gasesc in tara un donator.....ar fi minunea pt care ne rugam in fiecare clipa.
imi vine sa ies pe strada si sa imi urlu neputinta.....Oameni buni, voi muri si copiii mei vor fi orfani! Cum pot sa traiesc asemenea sentimente?
of doamne, cate pl;anuri, vise imi facusem .....voiam sa le citesc in fiecare seara povesti, sa le impartasesc experienta mea si sa le ajut sa isi gaseasca un drum in viata......
Nimic din toate astea nu voi putea sa fac....
un donator, doamne, un donator ma salveaza!!!!
dragii mei, nu aveti idee ca un simplu gest salveaza de la nenorocire o familie intreaga! fiti buni, umani.......Poate nu pe mine, insa sunt atatea suflete ca mine care spera in disperare......

Offline

 

#1265 2009-07-26 08:48:19

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: Din nou...CANCER!

armand, am citit e net ca pt cancerul de sange (din cate am inteles tu ai o astfel de forma) se face transplant de celule stem acum. sau ma insel?

si te rog, nu te simti vinovat pt boala ta, nu ai de ce sa ajungi in iad, si sigur nu vei ajunge acolo. vei ajunge in rai, la batranete..


armand a scris:

o intrebare pt moderatori: se poate scoate pe foaie tot acest subiect? As vrea, candva, fetitele mele sa citeasca si sa stie ce mult le iubeste tati lor.....

sigur ca se poate

Offline

 

#1266 2009-07-26 11:28:37

iris.23.07.
Full member
Inregistrat: 2009-02-11
Mesaje: 275

Re: Din nou...CANCER!

Armand ,  trebuie sa ti scriu ... imi calc pe suflet si intru iar sa te incurajez... oamenii au moduri diferite de reactie... este normal sa te simti frustat...eu  am fost socata .. despre tine ... nu am cuvinte .. mi e groaza sa ma gindesc ... vreau sa fi un adevarat luptator ... ai trecut clipe grele ... am recitit postarile tale ... cite framintari si suferinte ... vreau sa gindesti pozitiv.. am mai scris ...refuza sa intri in rolul de victima si vi simti ca vei detine macar in parte controlul asupra multor aspecte ale parsivei boli. SHLOMO BREZNITZ, psiholog la Universitatea Ebraica Dion Ierusalim a demostrat recent ca asteptarile pozitive si negativeau efecte opuseasupra concentratiei de cortizol si prolactina din singe , doi hormoni care contribuie la activitatea sistemului imunitar . Daca nu se produce acum evenimentul pe ca il astepti din tot sufletul tau ravasit si franjurat de atita durere poti pe parcurs sa realizezi multe lucruri ... pentru ca donatorul va veni .. numai rugaciunea mea si dorinta mea de a gasi .. numai spun ca aici suntem multi ce suntem uniti cu acelasi scop .. sa te ridicam din starea aceasta ... sa incercam sa gasim donatori ... rugaciunea comuna a tuturor persoanelor de aici si din partea tutror cunostintelor si prietenilor va duce la rezolvarea .. . Dumnezeu iti da sansa ... nu te indoi .. nu intreba unde este el ... este peste tot ... il simti il ai linga tine .. nu te lasa diavolul .. el iti da starea de deznadejde .. el te chinuie .. si iti limiteaza viata... ce 5 luni.. vei trai ani buni linga cele trei fiinte dragi tie ... luptaaaaaaaaa .... nu inceta sa speri... vreau sa vad minune si sa mi zici sunt echilibrat ... nu vreau sa mai sufar .. in 5 luni ma voi ridica din patul durerii....    //// Doamne , Iisuse Hristoase , Dumnezeul nostru , primeste smerita mea rugaciune pentru iertarea pacatelor mele si ca un indurat , stinge cu DREAPTA  TA cea atotputernica focul ce m a cuprins.Inceteaza-mi boala si cu milostivirea TA ridica-ma din patul durerii, intru slava Numelui Tau.Ca Tu esti Doctorul sufletelor si al trupurilor noastre, Hristoase Dumnezeule , si Tie slava inaltam : TATALUI SI fIULUI SI SFINTULUI DUH , ACUM SI PURURE SI IN VECII VECILOR . Amin te rog .. nu te indoi .. roaga te cum poti ...daca nu oricine poata sa faca aceasta mica rugaciune pentru Amand ... pentru oricine este aflat in grele suferinte ... ///

Ultima oara a fost editat de iris.23.07. (2009-07-26 11:31:48)

Offline

 

#1267 2009-07-26 11:53:39

iris.23.07.
Full member
Inregistrat: 2009-02-11
Mesaje: 275

Re: Din nou...CANCER!

... sper sa respect timpul ... distanta in secunde sau minute... Armand , in a doua saptamina cind veneam de la radioterapie [ intr o vineri ..] , nu mai puteam rezista de durere si m am ridicat de pe scaun in tren .. ca sa merg la aer si sa nu ma vada cineva ca sufar ... pe mine cine ma vede ..nu crede ca am aceasi boala parsiva ca a ta dar cu celula mica b ... agresiva dar nu   ff agresiva ca a ta ... asa cum spui .. aparent suntem ok... venim pe rind si plecam pe sarite ... ... sa continui am primit atunci in tren .. un actist ...ti l voi da... iti voi scrie rugaciunea ... rugaciune se numeste  ,,acatistul MAICII DOMNULUI VINDECATOARE DE CANCER PANTANASSA ,, ICOANA ACEASTA ESTE LA MUNTELE ATHOS ... SPUNE MI MIE .. DACA NU EXISTA DUMNEZEU ... calugarita ce mi a dat o .. ce rang o avea nu stiu .. a avut cancer si s a rugat 40 de zile ... eu de cind am primit o ma rog pe sarite ... nu o pot face decit asa ... dar se spune ca aceasta rugaciune  sfinteste gura , sfinteste aerul, sfinteste locul in care a fost rostita !  /// multa bafta si  goodluck  in gasirea grabnica a unui donator compatibil .. nu ti pierde speranta!

Ultima oara a fost editat de iris.23.07. (2009-07-26 13:19:40)

Offline

 

#1268 2009-07-26 13:30:23

iris.23.07.
Full member
Inregistrat: 2009-02-11
Mesaje: 275

Re: Din nou...CANCER!

RUGACIUNE CATRE NASCATOAREA DE DUMNEZEU 
O, Preabuna si mult milostiva Nascatoare de Dumnezeu , Imparatewasa tuturor ! Nu sunt vrenic sa intri sub acoparamintul meu ! Dar ca Maica cea multaducatoare a Mintuitorului nostru Cel milostiv , zi un cuvant ca sa se vindece sufletul meu si sa se intareasca neputinciosul meu trup! Vezi boala mea si chinul meu , alineaza mi durerile si _mi trimite vindecare.Numai tu poti face aceasta prin iubirea ta de maica , si nici un cuvint la tine nu este peste putinta , tu ai stapinire nebiruita , o Impareteasa noastra a tuturor! Roaga pentru mine pe FIUL TAU , pe Domnul nostru IISUS HRISTOS , CA VINDECAT FIIND , SA PROSLAVESC MARITUL TAU NUME , ACUM SI IN NESFIRSITII VECI . AMIN

Offline

 

#1269 2009-07-27 11:56:38

moniv
Full member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2006-10-05
Mesaje: 220

Re: Din nou...CANCER!

armand, acum am vorbit un domn amabil de la centrul de imunologie din timisoara.
din pacate saptamana asta nu pot face nimic, m-a rugat sa ma duc luni dimineatza la el si el ma conduce prin toti pasii (formulare, recoltare, informare)

odata cu mine voi duce cat mai multa lume, deja am cooptat apropiati, familia si unii din prieteni.
ne mobilizam si il gasim si pe donatorul tau.

tu doar gandeste-te ca va fi bine, starea ta de spirit se va mai schimba odata ce digeri ultimele stiri.
asculta sotia cand iti spune sa nu renunti, ia toate ajutoarele psihice accesibilie (consiliere, tratamente..) si va fi bine, stiu eu ca va fi bine.

Offline

 

#1270 2009-07-27 16:38:36

Loveable
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2008-02-12
Mesaje: 51293

Re: Din nou...CANCER!

mda...cunosc neutral
intre timp incerc sa ajung acolo printr-o cunostinta buna care lucreaza la centrul de transfuzii...
daca chiar nu se poate, e bine si luni.
mult curaj, armand...si capul sus. va fi bine, ai sa vezi!


hjarta

Offline

 

#1271 2009-07-27 16:43:55

moniv
Full member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2006-10-05
Mesaje: 220

Re: Din nou...CANCER!

Loveable a scris:

mda...cunosc neutral
intre timp incerc sa ajung acolo printr-o cunostinta buna care lucreaza la centrul de transfuzii...
daca chiar nu se poate, e bine si luni.

Loveable, esti din timisoara? la ce anume ai zis "cunosc"? ai incercat sa vorbesti si tu?
sa imi zici daca reusesti sa mergi mai devreme.
nu stiu cine era domnul cu care am vorbit (am sunat la numarul de mobil dat de site-ul protv) si nici nu am inteles exact de ce nu se poaet saptamana asta. totusi mi s-a parut de treaba domnul, serios. mi-a explicat inca odata ce inseamna testele si ce urmeaza. a ramas ca revin cu un telefon la sfarsitul saptamanii.

Offline

 

#1272 2009-07-27 18:22:39

iris.23.07.
Full member
Inregistrat: 2009-02-11
Mesaje: 275

Re: Din nou...CANCER!

Armand , toata lumea s a mobilizat si tu trebuie sa crezi si sa speri in reusita ...  nu lasa aceasta stare sa puna stapinire pe tine ... stiu cam ce simti ... nu sunt prea departe dar lupt ... cancerul este o boala a mintii , corpului si a spiritului.Gandirea pozitiva si o viata activa [ cam greu cu amindoua ..] ne ajuta sa supravietuim. Trebuie sa ne relaxam si sa ne bucuram de viata .... promitem ... promitem ca lupti !

Offline

 

#1273 2009-07-27 20:22:07

Loveable
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2008-02-12
Mesaje: 51293

Re: Din nou...CANCER!

moniv a scris:

Loveable a scris:

mda...cunosc neutral
intre timp incerc sa ajung acolo printr-o cunostinta buna care lucreaza la centrul de transfuzii...
daca chiar nu se poate, e bine si luni.

Loveable, esti din timisoara? la ce anume ai zis "cunosc"? ai incercat sa vorbesti si tu?
sa imi zici daca reusesti sa mergi mai devreme.
nu stiu cine era domnul cu care am vorbit (am sunat la numarul de mobil dat de site-ul protv) si nici nu am inteles exact de ce nu se poaet saptamana asta. totusi mi s-a parut de treaba domnul, serios. mi-a explicat inca odata ce inseamna testele si ce urmeaza. a ramas ca revin cu un telefon la sfarsitul saptamanii.

ca si mie mi s-a zis ca nu se poate saptamana asta, dar mi se pare inadmisibil asa ceva...
matusa mea lucreaza la centrul de transfuzii, dar nu reusesc sa dau de ea...
te anunt cand aflu ceva

Ultima oara a fost editat de Loveable (2009-07-27 20:23:07)


hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.