homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Din nou...CANCER!-74


#1388 2009-09-02 23:47:20

sunshine16
Banat
Inregistrat: 2008-09-01
Mesaje: 8121
Site

Re: Din nou...CANCER!

Armand, despre ce transplant e vorba?


True sophistication lies in simplicity!

www.bubulinagospodina.com

Offline

 



#1389 2009-09-03 05:41:49

Loveable
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2008-02-12
Mesaje: 51293

Re: Din nou...CANCER!

de maduva, love_t


hjarta

Offline

 

#1390 2009-09-03 10:52:54

armand
Full member
Inregistrat: 2008-04-15
Mesaje: 352

Re: Din nou...CANCER!

Voi explica din nou ce inseamna transplantul de maduva,cel de care am nevoie sa il fac, dar nu am gasit donator compatibil.
3 zile inainte de recoltare se urmeaza un fel de tratament constand...ori in 3 pastilute, cate una pe zi, sau 3 injectii subcutanate, la fel, cate una pe  zi. Asta pentru a stimula maduva sa produca cat mai multe celule stem.
Recoltarea inseamna ca pe o vena se va introduce un cateter....adica un fel de furtunas ca de la perfuzie, cu doua capete(doua furtunase) .printr-un furtunas iese sangele, care este centrifugat intr-o masinarie, intrand inapoi in corp pe celalat furtunas. In jur de 200 de grame de sange este in afara corpului, in timpul procesului de recoltare.
Celulele stem  inseamna un lichid, de culoare portocalie........Nu simti absolut nimic, doar eventual iti amortesc putin buzele caz in car e cel ce recolteaza face ceva....sa nu mai aveti senzatia asta, dar nu stiu ce, pt ca mie nu mi s-a intamplat.
Este procedura pe care eu am facut-o si este extrem de simpla.
Chimioterapia pe careo voi face pt acest transplant este asa de puternica, incat, fata de cea facuta in autotransplant(cu celule stem de la mine), imi distruge, pe langa boala, si maduva. iremediabil. Si atunci am nevoie de celule stem compatibile cu mine, pt a fi acceptate de organism.
Nu va temeti, procedura nu doare, nu vi se intampla nimi rau....in schimb salvati o viata! Poate nu e sa fiu eu, dar cineva in lumea asta poate trai din cauza unui gest aparent banal, dar extrem de important pt cineva.

Offline

 

#1391 2009-09-03 12:07:39

Loveable
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2008-02-12
Mesaje: 51293

Re: Din nou...CANCER!

armand, dar aia e recoltare de celule stem, nu de maduva.
ce ceapa mea m-ai speriat pana acu? smile


hjarta

Offline

 

#1392 2009-09-03 12:44:21

moniv
Full member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2006-10-05
Mesaje: 220

Re: Din nou...CANCER!

Loveable, si daca ar fi de maduva si ai fi compatibila, ar conta? Adica ai refuza sa dai o sansa doar de teama procedurii de recoltare?

armand, intradevar si eu m-am gandit ca i nevoie de maduva, nu de celule, dar irelevant, daca asi fi fost compatibila, asi fi donat si maduva (da, stiu cum e procedura de recoltare). in alta ordine de idei, e tampit ce spun, dar te-ai gadit cu sotia sa mai concepeti un copil? sa recoltati din cordon? cred ca sansele de compatibilitate sunt destul de mari. scuza-mi intrebarea daca e deplasata, doar ca am vazut ca multi recurg la asa ceva.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1393 2009-09-03 12:58:54

Loveable
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2008-02-12
Mesaje: 51293

Re: Din nou...CANCER!

bineinteles ca nu ar conta...ca finalitate (am mai scris intr`un post acum ceva vreme), dar ca "frica de idee" e diferenta enorma..


hjarta

Offline

 

#1394 2009-09-03 12:59:29

sunshine16
Banat
Inregistrat: 2008-09-01
Mesaje: 8121
Site

Re: Din nou...CANCER!

Moniv, trebuie sa astepte aprox 1 an, sa faca un copil si sa recolteze de la el.
Cum poti stii daca esti compatibil sau nu?
Trebuie sa ai o anumita grupa de sange?

Ultima oara a fost editat de love_t (2009-09-03 13:11:47)


True sophistication lies in simplicity!

www.bubulinagospodina.com

Offline

 

#1395 2009-09-03 15:15:23

armand
Full member
Inregistrat: 2008-04-15
Mesaje: 352

Re: Din nou...CANCER!

Inainte se recolta din oasele late ale bazinului, sub anetezie generala......insa s-au schimbat procedurile. Lucrul asta a fost confirmat si de cel care face recoltarile la timisoara, cand a explicat cum se procedeaza daca e cineva compatibil cu mine......

Offline

 

#1396 2009-09-03 15:17:27

moniv
Full member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2006-10-05
Mesaje: 220

Re: Din nou...CANCER!

love_t, nu, nu e legat de grupa sanguina, nu poti stii dupa anlizele de rutina. se fac teste speciale de adn, care dau compatibilitatea intre 2 oameni pentru a transplanta celule stern.
iar daca intrebai de copilul nenascut, se poate afla prin amniocenteza adn-ul copilului inainte de nastere. da, dureaza pana la recoltare din cordon dar daca pana atunci nu apare alt donator..tot e o sansa in plus.

Offline

 

#1397 2009-09-03 15:32:09

bella-yzaura
Full member
De la: iasi
Inregistrat: 2009-04-06
Mesaje: 728

Re: Din nou...CANCER!

sincer am zis k nu ma ating de topicul asta k imi fac ff mult rau cand se vb despre asta....
stand si analizand situatia , ma gandesc la faptul k as putea fiu eu intr-o zi, doamne fereste...si chiar as vrea sa incerc sa donez, dar cum se procedeaza?ce trebuie sa fac?ce conditii trebuie indeplinite?sunt din iasi, daca cineva stie va rog anuntati-ma si pe mine....


Daca am fi picaturi de ploaie/N-am avea nevoie de lacrimi/Daca am fi cuvinte/N-am avea nevoie de marturisiri/Dar cum suntem oameni/Avem nevoie de dragoste!!!

Offline

 

#1398 2009-09-03 15:54:43

moniv
Full member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2006-10-05
Mesaje: 220

Re: Din nou...CANCER!

http://stirileprotv.ro/exclusiv/avem_vi … e-hla.html

contacteaza numarul dat de la centrul din iasi si sper ca vei afla toate informatiile necesare.
in principiu trebuie sa faci urmatorul lucru: mergi pana la centru, completezi un formular cu datele, ti se iau 3 fiole mici de sange si pleci acasa. atat.
rezultatele testelor adn vor fi introduse in registrul national al donatorilor neinruditi. daca te vor gasi vreodata in timpul vietii compatibila cu vreun bolnav, vei fi contactata si vei putea salva o viata (decizia iti va apartine si atunci, faptul ca te inscrii nu te obliga sa si intrevii daca e cazul).

eu la numarul de fix de la spitalul din timisoara am gasit numa incompetenti si neinformati, norocul meu a fost cu numarul de mobil al domnului doctor. sper sa nu ai acelasi ghinion ca vad ca nu apare alt numar la iasi.

Ultima oara a fost editat de moniv (2009-09-03 15:57:30)

Offline

 

#1399 2009-09-03 22:37:31

iris.23.07.
Full member
Inregistrat: 2009-02-11
Mesaje: 275

Re: Din nou...CANCER!

armand a scris:

eu cred ca nu conteaza banii, uneori (f rar) nici locul unde te tratezi. Cred ca tine de soarta fiecaruia, nu putem fenta ce ne e scris....

poate asa este dar conteaza tot ... si banul si locul si cine te trateaza si soarta ... toate se pun in balanta ... credeti ma toate ... conteaza ... cind ai ceva sau dupa ce le obti anumite lucruri nu mai pui pret pe ele ... dar este adevarat ... fiecare are soarta lui ... dar inclin sa cred ca sunt multe aspecte legate de ... intrare in cimpul energetic al persoanei .... ne rugam .. lasam in voia lui Dumnezeu  rugaciune

Offline

 

#1400 2009-09-04 14:21:33

armand
Full member
Inregistrat: 2008-04-15
Mesaje: 352

Re: Din nou...CANCER!

Despre transplantul de celule stem
AVEM VIAŢĂ ?N S?NGE!
?n Rom?nia există 3 clinici unde se poate face transplant cu celule stem, doar că bolnavii sunt selectaţi. ?n Rom?nia au şanse la viaţă doar cei care pot să facă auto-transplant sau au un donator compatibil ?n familie. Ceilalţi sunt sfătuiţi să-şi caute salvarea ?n străinătate, ?n statele care au Registrul donatorilor onorifici. Din cauza costurilor uriaşe, prea puţini ajung acolo. ? Paula Herlo.
Celulele stem din s?ngele periferic. Celulele stem hematopoietice.
Cu ele putem salva bolnavii care au boli de s?nge. Cancerele de s?nge.
1.500 de copii bolnavi de leucemie din Rom?nia
3.700 de copii cu talasemie majoră din Rom?nia
3.500 de rom?ni care au Boala Hodgkin.
Sau alţi oameni, de oriunde.
?n Registrul Internaţional sunt ?nscrişi 13.000.000 de oameni.
Donatorii onorifici. Au salvat 10.000 de oameni.
?n fiecare zi ?n lume sunt salvaţi 50 de oameni.
Spania are 85.000 de donatori
Germania are 3.500.000 de donatori
Anglia are 650.000 de donatori
Cipru are 100.000 de donatori
America are 5.000.000 de donatori.
Rom?nia are NEVOIE
Măcar de 20.000 de donatori onorifici.
Cam at?t ne revine, la o populaţie de 20 de milioane.
Pentru a se putea ?nscrie ?n Registrul Internaţional.
Campania PRO TV Avem viaţă ?n s?nge
Dialogul Paulei Herlo cu dr. Victor Zota, directorul Agenţiei Naţionale de Transplant. Tema: posibilitatea ?nfiinţării unui nou program medical, care să le dea o şansă la viaţă bolnavilor care nu au un donator ?nrudit. Concluziile ?n sinteză, foarte bune pentru lămurirea problemei:
- in momentul de fata (n.b. martie 2009) in tara noastra se fac circa 150 de transplanturi pe an, dintre care aproape 140 cu ajutorul donatorilor din familie;
- in Romania este nevoie de o institutie care sa caute si sa tina evidenta unor potentiali noi donatori;
- infiintarea Registrului donatorilor ar putea costa aproximativ 1 milion de euro, plus costuri de mentenanta;
-  o persoana care doreste sa doneze va face o serie de testari si va fi inscrisa intr-o baza de date; celulele stem se preleveaza doar in momentul in care exista compatibilitate;
- Victor Zota: ?Cosmarul vietii mele a fost cand am vizitat sectia de oncopediatrie a Spitalului Fundeni?;
- donarea nu mai presupune extragerea de maduva osoasa; procedura nu este riscanta si nu presupune nici macar donarea de sange, ci se extrag exclusiv celulele stem din acesta; este o simpla intepatura;
- sansele de compatibilitate cresc daca donatorul este din zona de unde provine pacientul;
- nasterea unui al doilea copil pentru a-l salva pe altul bolnav nu reprezinta o garantie ca el va fi compatibil; sansele sunt de numai 25%;
- in SUA este posibil chiar sa fie ales embrionul compatibil, acesta fiind cel implantat in uterul mamei pentru a se naste si a-si salva ruda bolnava; in Anglia o astfel de procedura este interzisa;
- daca se obtine finantare, acest Registru ar putea fi functional pana la sfarsitul anului;
- in Romania, acum exista 400 de donatori, insa nici acestia nu sunt 100% siguri;
- cu ajutorul celulelor stem se pot trata CANCERELE DE SANGE;
- Victor Zota: ?Efortul nostru este minim, ca sa nu salvam atatea vieti?.
In cazul bolilor de sange, tratamentele cu celule stem sunt singurele care dau rezultate. In alte cazuri, acestea nu si-au dovedit eficienta.
Cancerele si alte boli ale sangelui pot fi tratate numai cu celule stem. In ceea ce priveste alte afectiuni, transplantul de maduva nu a fost inca suficient testat. Medicii avertizeaza impotriva unor inselatorii cu astfel de tratamente pentru afectiuni carora ele nu le sunt adresate. Pe langa faptul ca nu se cunoaste exact ce efecte benefice pot avea pentru alte boli decat cele de sange, se poate ca transplantul inadecvat de celule stem sa fie chiar nociv.
Campania Stirilor ProTV, ?Avem viata in sange?, militeaza in primul rand pentru crearea Registrului de Donatori Neinruditi si in al doilea rand pentru a sensibiliza oamenii sa se inscrie in acest registru.
Pentru aceasta, toti cei care ar fi dispusi sa doneze trebuie sa stie ca procedura este asemanatoare cu cea a donarii de sange.
In randul oamenilor care ar vrea sa doneze exista inca teama ca li se va extrage maduva osoasa, insa medicii spun ca in ultimii ani s-a renuntat la aceasta procedura.
Pasul 1. Ca sa se inscrie in Registru, donatorii trebuie sa faca o simpla analiza de sange. Proba va fi analizata din toate punctele de vedere, iar rezultatul (daca potentialul donator este apt pentru a dona) va fi aflat in doua-trei zile. Daca este sanatos si deci apt sa devina donator este inscris intr-o baza de date, adica in Registrul Donatorilor Onorifici.
Numai in cazul in care donatorul este compatibil 100% cu bolnavul, acesta va fi solicitat sa doneze celule stem.
Pasul 2. Daca este compatibil cu un bolnav, donatorul trebuie sa ia pastile pentru stimularea procedurii de celule stem in sangele periferic.
Pasul 3. Pe vena se monteaza un cateter care este conectat la un aparat care seamana cu cel dializa. Procedura nu dureaza mai mult de doua ore si este fara riscuri pentru donatori.
Celulele stem hematopoietice extrase din organism se refac in cateva zile.
Celulele extrase din sange vor fi transplantate bolnavilor de leucemie, talasemie sau limfom Hodgkin cu ajutorul unei simple perfuzii. In urma transplantului, pacientul are mari sanse de a deveni un om perfect sanatos.
Acestea sunt laboratoarele (nu puteţi merge oriunde pentru ?nscriere):
Testele HLA sunt cele care pot determina daca un donator este compatibil cu un bolnav. In Romania sunt doar 6 centre care pot testa imunologic daca un donator si un bolnav sunt 100% compatibili. Acestea sunt ?n Bucureşti, T?rgu Mureş, Timişoara, Iaşi, Cluj şi ?n Constanţa:
- Institutul Clinic Fundeni Bucureşti ? Laboratorul de diagnostic, biologie moleculara, imunologie HLA si virusologie. Sos. Fundeni nr.258, sector 2. Centrul de Imunogenetica si Virusologie, etajul 3. Telefon 021/3180448. Conf. Dr. Ileana Constantinescu, medic imunologie-virusologie.
E-mail: constantinescu.ileana@gmail.com
- Spitalul Clinic Judetean de Urgenta nr. 1 Timisoara ? Centrul regional de imunologie de transplant. Str. Iosif Bulbuca nr 10. La biroul de informatii cereti sa ajungeti la Dan Ilincariu. Telefon 0256433601 interior 122. 0740 953576
- Spitalul Clinic de Urgenta ?Sfantul Spiridon? Iasi ? Laboratorul de imunologie si genetica. Policlinica nr 1 din Iasi, Str. Vasile Conta, Nr.2. Etajul 4, Laboratorul de imunologie si igenetica. Dr. Petru Ceanga. 0232-234277
- Institutul Clinic de Urologie si Transplant Renal Cluj-Napoca ? Laboratorul clinic de analize medicale si imunologie. Str Clinicilor nr 4-6 in Cladirea Medicala 2, etajul 3, Sectia Urologie si Transplant renal. Dr. Dan Luscanov. 0724520669
- Laboratorul de imunologie de la Spitalul Clinic Judetean de Urgenta Constanta. B-dul Tomis 145, Etajul 4, Clinica Chirugie 2. Contact dr Raluca Pasare, 0241614004, 0766362527.
- Institutul de Urgente pentru Boli Cardiovasculare si Transplant Targu-Mures. Strada Gheorghe Marinescu, Nr. 50. Telefon: 0265/210900.
Formularul de susţinere Avem viaţă ?n s?nge: ?Noi susţinem această campanie?.
http://formular.stirileprotv.ro

Daca autoritatile medicale ar infiinta Registrul National de Donatori Neinruditi, bolnavii ar putea primi grefe de la donatorii din Romania sau din numeroasele tari inscrise in Registrul International. Transplantul s-ar putea face in tara, rapid si cu costuri mult mai mici. Ştirile PRO TV pledeaza pentru realizarea, in cel mai scurt timp a Registrului, un program medical care pentru sute de copii si adulti romani bolnavi de leucemie, talasemie si boala Hodgkin ar putea insemna diferenta dintre viata si moarte.

Offline

 

#1401 2009-09-04 14:36:53

moniv
Full member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2006-10-05
Mesaje: 220

Re: Din nou...CANCER!

da, armand, dar sunt informatii de la incepututl campaniei.
ieri anunta esca la stirile protv de la 19 ca de maine este functional registrul roman.

Offline

 

#1402 2009-09-04 18:50:11

armand
Full member
Inregistrat: 2008-04-15
Mesaje: 352

Re: Din nou...CANCER!

da, dar am gasit asta si voiam sa vedeti ce diferenta e dintre realitate si aparituule publice in scop politic.
Cica ministrul sanatatii e primul care s-a inscris ca donator......ce porcarie.
Am sunat azi sa verific......cel putin in bucuresti nu au bani nici de hartie igienica....le-am scris si pe site-ul protv-ului......
Am pus articolul pt ca si explica ce inseamna recoltarea.......ca nu e nimic care sa molesteze donatorul.....
ca doar cu un simplu gest poti salva viata unui om.....Daca ati stii voi ce simte un om ca mine in clipe de astea.....e ucigator!

Offline

 

#1403 2009-09-04 19:34:43

iris.23.07.
Full member
Inregistrat: 2009-02-11
Mesaje: 275

Re: Din nou...CANCER!

Armand ,  iti doresc multa putere sa lupti si cu siguranta va aparea un donator ... rugaciunea colectiva va da roade ... si ai atitia oamenii alaturi de tine ... nu te va lasa Dumnezeu !

Ultima oara a fost editat de iris.23.07. (2009-09-10 12:28:41)

Offline

 

#1404 2009-09-04 19:39:50

daria_25
Full member
Inregistrat: 2008-03-08
Mesaje: 743

Re: Din nou...CANCER!

Acum se vorbeste pe TVR1 despre acest subiect...ei spun ca ne putem duce si dona, indiferent daca suntem rude sau nu.

Offline

 

#1405 2009-09-05 09:17:47

armand
Full member
Inregistrat: 2008-04-15
Mesaje: 352

Re: Din nou...CANCER!

Da, de donat probabil ca veti putea, completati si un formular , dar sangele il pastreasa la frigider pana au bani sa faca testele  de compatibilitate. Adica egal cu zero, cel putin pt mine, acum. Singurul loc unde au fonduri si stiu ca se si fac testele e la Timisoara.
Sper din tot sufletul sa nu fie ca mine, insa am avut posibilitatea sa imi bag nasul mai adanc in problema....
SA nu uit....am facut rost de tele fonul reporteritei care a declansat aceasta campanie...o sa o sun azi sa ii spun cum sta treaba de fapt.

Offline

 

#1406 2009-09-05 20:45:28

moniv
Full member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2006-10-05
Mesaje: 220

Re: Din nou...CANCER!

da armand, suna, sa  nu isi mai dea in piept ministerul ca ce minune au fact ei.
poate daca se mai mediatizeaza se vor face eforturi mai mari si se suplimenteaza fondurile.

tu daca ai ceva relatii si poti accesa baza de date, poti oare macar verifica daca se inscriu oameni? eu asi fi curioasa de exemplu daca am facut degeaba testele sau nu. daca ai pe cineva pe acolo iti pot da datele mele sa verifici daca m-au inscris.
pe de alta parte, pentru tine nu are vreo relevanta. dara asa cum zici, macar vorbeste cu cei care continua campania.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.