homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

HPV-112


#2110 2010-09-29 14:27:22

Georgy85
New member
Inregistrat: 2010-07-07
Mesaje: 33

Re: HPV

pai da... insa mie mi-au zis ca in maxim 14 zile lucratoare, iar acum cand ii sun, sunt mirati ca au trecut atatea zile si nu sunt rezultatele.  sad

Offline

 



#2111 2010-10-01 14:09:20

Georgy85
New member
Inregistrat: 2010-07-07
Mesaje: 33

Re: HPV

fetelor.... HELP ME PLS

daca va zic ce am patit nu va vine sa credeti. am fost sunata sa-mi ridic analizele de la biopsie de la ERAD cu mentiunea ca genotiparea nu a venit ca nu stiu ce nu-i placea doctorului (zicea ceva de ADN). cand ajung acolo si ridic rezultatele, surpriza. numele meu, cnp de barbat, diagnostic condilom plan de la nivelul penisului, in descrierea microscopica ceva de col uterin si concluzii ceva legat de condilom plan dezvoltat pe o infectie de hpv,endocervicita cronica eroziva cu procese de reparatie etc, leziune focala de cin II/III (va scriu in mare) in cadrul unei arii de metaplazie scuamoasa in curs de maturare.

acum inteleg de ce a durat atat rezultatul. se pare ca mi-au fost incurcate analizele, poate chiar pierdute piesele de la ERAD. i-am sunat si au fost foarte mirati si mi-au cerut sa le duc rezultatul inapoi ca sa comunice cu laboratorul.
ce ma sfatuiti sa fac? reclamatie la ANPC si sa cer efectuarea altor analize, pt ca nu mai am incredere in ei.

Offline

 

#2112 2010-10-01 14:27:40

andri21
New member
Inregistrat: 2010-05-19
Mesaje: 21

Re: HPV

Dumnezeule, e inacceptabil ce ti se intampla! Dupa ce ca esti tu suparata sa mai ai parte de asa.... Normal ca tb facuta o reclamatie, dar daca ti-au pierdut piesa de erad pe ce sa-ti mai faca biopsia? Daca asa este, probabil va tb sa mai faci pap, colpo si eventual o alta biopsie. La ce clinica/laborator s-a intamplat asa ceva?

Offline

 

#2113 2010-10-01 14:29:29

Lavinia_tia
Sr. member
Inregistrat: 2006-12-30
Mesaje: 1576

Re: HPV

exact. si sa ceri returnarea banilor (ai acest drept) sau sa iti repete analiza pe costul lor.

oricum nu stiu:
1. daca poti sa mai ai incredere in rezultatele primite de la ei, in cazul in care vor veni intr-un final cu un rezultat corect.
2. daca poti repeta nalizele. adica daca au pierdut recoltarea pentru biopsie ce iti analizeaza acum?

Offline

 

#2114 2010-10-01 14:36:25

deealexx
Hero member
De la: Hu
Inregistrat: 2009-07-30
Mesaje: 2966
Site

Re: HPV

ce oameni neutralneutralneutral sa ne spui unde ai patit asta.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#2115 2010-10-01 14:41:08

Georgy85
New member
Inregistrat: 2010-07-07
Mesaje: 33

Re: HPV

pai le cer sa suporte costurile analizelor la o alta clinica.

si bineinteles ca sa-mi faca biopsia, trebuie sa trec iar prin chin ca sa zic asa. adica anestezie, intepatura si ce o mai fi, plus ca trebuie sa astept 3 luni ca sa-mi faca iar testarea hpv. in 2 ore merg la ei si o sa le zic toate chestiile astea. oricum clar apelez la ANPC. o sa va tin la curent. problema e ca nu stiu cine a gresit. ori clinica ori laboratorul.

Offline

 

#2116 2010-10-01 14:56:17

deealexx
Hero member
De la: Hu
Inregistrat: 2009-07-30
Mesaje: 2966
Site

Re: HPV

de ce nu ne zici clinica unde ai patit`o? cesafac sa stim si noi sa nu mergem..

Offline

 

#2117 2010-10-01 15:22:55

Lavinia_tia
Sr. member
Inregistrat: 2006-12-30
Mesaje: 1576

Re: HPV

sa analizeze ei cine a gresit. eu nu mi-as bate capul cu asta.

costul la o alta clinica ar trebui sa fie acelasi sau mai mic ca sa ti-l poata suporta.
din ce stiu eu, anpc-ul nu ii poate obliga la mai mlt decat sa iti returneze banii platiti de tine.
daca vrei mai mult (adica daca costul la o alta clinica ar fi mai mare) ar trebui sa ii dai in judecata.

oricum ar fi merita un control clar.

aaa, si fa-ti o copie a rezultatelor date de ei (cele gresite). poti suna inainte la anpc ca sa vezi ce acte sunt necesare. cred ca iti trebuie acea copie + dovada platii analizelor.
bafta multa!

Offline

 

#2118 2010-10-01 15:28:16

Georgy85
New member
Inregistrat: 2010-07-07
Mesaje: 33

Re: HPV

da da... stiu ce trebuie ca am mai facut reclamatii la ei si intotdeauna au fost de partea mea.
copia le-o dau lor. eu pastrez originalul analizelor.
nu vreau sa-mi dea mai mult. sa-mi deconteze doar genotiparea hpv si biopsia. asta ma intereseaza. rana dupa ERAD arata foarte bine. deci macar asta sa fie bine. doctora este de nota 10. nu am ce sa-i reprosez, insa prefer sa nu dau nume.

Offline

 

#2119 2010-10-01 15:30:25

deealexx
Hero member
De la: Hu
Inregistrat: 2009-07-30
Mesaje: 2966
Site

Re: HPV

si totusi nu inteleg de ce nu spui unde ai patit`o... cesafac nu e vorba de doctorita..e vorba de loc.

Offline

 

#2120 2010-10-02 07:56:25

Georgy85
New member
Inregistrat: 2010-07-07
Mesaje: 33

Re: HPV

problema e ca greseala sigur le apartine celor de la laboratorul cu care ei au contract. este vorba de unul de pe Bd. Ferdinand. si sigur asistenta de acolo era cu capul in nori.

Offline

 

#2121 2010-10-02 12:33:02

Lavinia_tia
Sr. member
Inregistrat: 2006-12-30
Mesaje: 1576

Re: HPV

pt mine nu ar conta a cui este greseala. conteaza pentru cineva asta? colaboreaza cu un laborator prost, asa ca nu este o clinica de incredere. tu platesti pentru asta, inclusiv psihic.

ai rezolvat pana la urma ceva cu anpc-ul?

Offline

 

#2122 2010-10-04 11:20:47

Georgy85
New member
Inregistrat: 2010-07-07
Mesaje: 33

Re: HPV

astept astazi sa vad ce au rezolvat ei. si a ramas ca dupa ma hotarasc ce fac. ei mi-au dat doua variante: prima, sa-mi dea piesele la un alt laborator sau a doua, sa le duc eu unde vreau, pe cheltuiala lor. rau se poate face foarte usor. eu incer sa fie bine pentru toata lumea, dar in primul rand pentru mine. asistentele de la clinica m-au asigurat ca piesele nu se pot incurca pentru ca sunt diferite. tipul avea niste condiloame la analizat iar eu bucatele de carne total diferite ca aspect decat ceea ce avea el. mai mult ca sigur este o greseala de tiparire, de neatentie a asistentei de la laborator. ce as vrea sa fac este sa le duc la un alt laborator. insa nu stiu unde. poate imi recomanda cineva unul bun si de incredere. din cate am citit pe net, dr. de la acest laborator este destul de bun si colaboreaza cu clinici mari. astept sa iau legatura si cu doctora sa vad ce parere are.

Offline

 

#2123 2010-10-06 08:18:53

Georgy85
New member
Inregistrat: 2010-07-07
Mesaje: 33

Re: HPV

buna fetelor!
am primit rezultatele. la biopsie mi-a iesit ceva legat de CIN II/III (condilom plan dezvoltat pe o infectie de hpv,endocervicita cronica eroziva cu procese de reparatie etc, leziune focala de cin II/III in cadrul unei arii de metaplazie scuamoasa in curs de maturare - cam asta am retinut) iar la genotiparea hpv mi-a iesit tulpina 53. am motive de ingrijorare?

Offline

 

#2124 2010-10-06 11:32:31

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: HPV

Trebuie luate masuri in caz de cin II/III ! si doar medicul poate stabili ce tratament este mai potrivit.

Offline

 

#2125 2010-10-11 09:01:10

Georgy85
New member
Inregistrat: 2010-07-07
Mesaje: 33

Re: HPV

buna...

am fost la doctor sa-mi citeasca analizele. mi-a zis ca va trebui sa imi mai scoata din col pentru ca infectia este mai adanca. insa inainte de asta m-a trimis la dr. Dumitrescu Ruxandra, la clinica Sapiens, pentru a-mi citi analizele si a-si da cu parerea daca trece prin tratament sau sa mai fac o interventie (nu mi-a specificat daca mi se va face tot ERAD sau conizatie). problema este ca am citit despre aceasta doctora numai lucruri rele si m-a speriat. stiti ceva despre ea? o fi priceputa la teorie insa nu si la practica? sunt foarte speriata de situatie... imi doresc enorm un bebe...

Offline

 

#2126 2010-10-11 10:47:45

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: HPV

Georgy85,nu e musai sa mergi la doctorita aceea, poti merge oriunde cu analizele pentru o a doua opinie


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#2127 2010-10-12 12:37:00

nte
New member
Inregistrat: 2010-02-04
Mesaje: 9

Re: HPV

Buna ,
Am infectie HPV - 39 high risk.
In 23.08 am facut testul BPN , a urmat apoi colposcopie in 20.09 urmata de o repetare a BPN in mediu lichid in data 24.09.( medicul a spus ca este mai concludenta analiza in mediu lichid si nu vrea sa faca biopsie - poate rana se vindeca ) .
Mai jos rezultatele la cele 3 analize :
1.BP in 23.08 Diagnostic citologic descriptiv :
FSV + EXOCOL
celule superficiale si intermediare (CS+Cl) polimorfonucleare++,rar citoliza ,parakeratoza++,hiperkeratoza
rare parabazale de remaniere imature hiperactive
celule endocervicale aspect normal fiziologic
celule intermediare cu diskarioze usoare
nuclei liberi hipercromi , mariti in volum
rare parabazale de remaniere cu ASC-H
flora - lactobacili
ENDOCOL
fond mucoid , slab hamatic , polimorfonucleare ++
celule endocervicale aspect normal fiziologic
celule intermediare ci diskarioze usoare
flora:idem
Interpretare :
Anomalii ale celulelor epiteliale
L-SIL leziuni intraepitelialede grad scazut
Evaluare hormonala
pattern hormonal compatibil cu varsta si anamneza
Rezultat final : L-SIL rar ASC-H .

2.Colposcopie in 20.09
FP Condyloame vaginale .Col relativ hipertrofic.
AA:JSC la limita endo-exocol .Zona de transformare cu numeroase orificii glandulare pe fondul unui EAA mai gros , periorificial .La distanta ZT , circumferentiar EAA subtire cu mozaic si punctatie fina .
TL: negativ

3.BP in 24.09 mediu lichid :
Se constata prezenta unor celule epiteliale malpighiene superficiale si intermediare cu
discrete anomalii nucleare.
Sunt prezente celule cilindrice endocervicale normale.
CONCLUZIE
Celule scuamoase atipice de semnificatie nedeterminata (ASC-US).
Recomandam examinare colposcopica pentru stabilirea conduitei adecvate.
Cum corelati cele trei analize ?
Este ultimul BP un rezultat mai bun ? Sau o eroare de laborator ?
Cum se coreleaza fata de colposcopie ? Credeti ca biopsia va lamuri situatia ?

Multumesc.

Offline

 

#2128 2010-10-12 18:24:59

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: HPV

las link doctoressei

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.