homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

HPV-114


#2148 2010-10-31 09:50:40

Georgy85
New member
Inregistrat: 2010-07-07
Mesaje: 33

Re: HPV

cred ca stiu ce este..... candida. am citit ca in timpul sarcinii datorita cresterii productiei de progesteron din organism apare riscul dezvoltarii candidozei vaginale. Mamicile care folosesc ovule cu progesteron(utrogestan)au sanse mai mari sa dezvolte candida. o sa fac bai de musetel pana vineri cand merg la urmatoarea eco si atunci ii voi spune doctorei.... ce ma sfatuiti sa fac pana atunci?

Offline

 



#2149 2010-10-31 10:01:54

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: HPV

sa stai linistita si sa nu ai initiative de tot felul
daca insisti totusi sa te nelinistesti si sa intervi asupra fiecarei mici modificari aparute, ma tem ca vei avea o sarcina extrem de complicata
as vrea sa intelegi ca sarcina presupune modificari absolut firesti in organismul tau pe care e de dorit sa le accepti ca atare, altfel vei reusi doar sa rezolvi una cu pretul aparitiei altora...
as vrea sa aflu de ce nu e voie sa faci sex insa ma tem atit de tare de raspuns incit prefer sa nu intreb


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#2150 2010-10-31 13:03:06

Georgy85
New member
Inregistrat: 2010-07-07
Mesaje: 33

Re: HPV

doctoressa nu stiu.....
cand am fost la eco mi-a zis ca am 5 sapt. si o zi si urmeaza ca dupa o saptamana sa vin la alta eco ca sa ii auda bataile inimii. nu mi-a zis ceva care sa ma sperie, doar sa iau tratamentul cu utrogestan, elevit, acid folic si no-spa si sa revin dupa o sapt. pt. ca abia la 5 sapt si cateva zile incepe sa-i bata inimioara. eu am fost cea care a intrebat daca am voie sa am relatii sexuale, iar dansa mi-a zis ca inca nu, sa asteptam putin sa fie sigura ca bebe e ok si ca dupa nu stiu cate saptamani nu vor fi restrictii.
sa fie ingrijorata de ceva si sa nu-mi fi spus ca sa nu ma sperie???

Offline

 

#2151 2010-10-31 14:12:21

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: HPV

probabil ca este doar excesiv de precauta  tongue 
mai intreab-o data viitoare, cand mergi la echo.

Offline

 

#2152 2010-11-04 22:00:00

kayla181
Membru
Inregistrat: 2010-11-04
Mesaje: 1

Re: HPV

Buna fetelor,
azi am primit citodiagnosticul la BPN: lsil asociata cu hpv. nu stiu daca are legatura dar prietenul meu (suntem impreuna de 2 ani) si  are de ani buni  un cos/galmitza pe pielea  penisului . e posibil sa fie infectat cu hpv? si eu sa fi luat virusul de la el? metionez ca inainte de a fi cu prietenul meu am facut BPN si mi-a iesit ok. Ce credeti ca trebuie sa fac? astept raspunsurile voastre!

Offline

 

 Publicitate


loading...

#2153 2010-11-04 22:49:45

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: HPV

eu nu prea inteleg...ai facut tipaj pentru hpv sau doar papanicolau?
si rezultatul a fost dat asa scurt si sec cum ni l-ai zis tu?
daca da, eu zic sa mergi sa repeti testul Papanicolau in alta parte si pina nu faci tipaj hpv sa nu fii sigura ca ai si sa nu cauti vinovati


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#2154 2010-11-11 14:49:49

zana_zanelor_trista
New member
Inregistrat: 2010-05-10
Mesaje: 66

Re: HPV

Hello  Am revenit  dupa o scurta absenta cu un nou rezultat si o noua incertitudine . Voi face un mic rezumat : In luna MAI  mi-am facut pt prima Papanicolau  ( am 23 de ani ) iar rezultatul a fost urm : LSIL asociata cu Hpv , am facut testul HPV iar rezultatul a fost HPV Pozitiv 16, 58 , 73 . La clinica si la doct la care am facut astea mi sa spus sa nu mai stau pe ganduri si sa indepartez rana cat mai repede . Am mers la un alt medic , la sp Fundeni unde mi sa facut o colposcopie mi sa dat sa iau Cervucid iar doct de acolo mi-a spus ca rana nu o sperie atat de tare  insa rez de la Hpv da si mi-a recumandat sa mai astept cateva luni pt a repeta Papanicolau iar in cazul in care iese acelasi rez facem o Biopsie si vedem ce si cum . Astazi am mers si am ridicat rez de la Papanicolau si imi scrie Infectii cu : Candida ,   ASC- US  .     Intrebarea mea este urmatoarea : De ce nu a mai aparut in acest rez Hpv-ul ? Este posibil ca prima data sa fi fost o eroare sau ce ? Stau si imi bat capul aici si nu inteleg


Dacă aveam atunci mintea de acum Nu te-as fi ales din suflet ti-o spun Dacă as fi stiut ce se poate întampla Nu te mai primeam in viata mea. E mai bine fară tine,e mai bine pentru mine Las că trec si peste asta,te uit si cu asta basta...

Offline

 

#2155 2010-11-11 16:05:06

deealexx
Hero member
De la: Hu
Inregistrat: 2009-07-30
Mesaje: 2966
Site

Re: HPV

dupa primul rezultat trebuia sa mai mergi si la alt medic. eu am ajuns la al 4-lea medic care este 100% competent. la fel, primii m`au speriat ca am HSIL, ca acusa dau in cancer, bla bla bla. am avut tratament de la al 2-lea, tot cu cervugid si si`a facut treaba foarte bine. nu in totalitate pt ca l`am oprit eu ajungand pe mana celui de-al 4-lea medic si am zis ca sa vad ce tratament imi da. mi`a facut biopsie si acum astept rezultatul. nu este deloc vorba de HSIL, este asc`us, ceva foarte frecvent la varsta noastra (eu am 21). iar legat de hpv a zis sa nu ma agit, la varsta asta e greu de zis daca am sau nu (mie la niciun pap nu mi`a iesit asociere hpv), infectia asta vine si trece..sa vedem ce rezultat am de la biopsie si testul hpv este necesar doar daca dupa vreo 3 pap`uri cred nu se vede nicio imbunatatire.

asa ca eu zic sa mai mergi si in alta parte..stiu ca sunt cheltuieli mari, insa te sperii incompetentii degeaba.

Offline

 

#2156 2010-11-12 08:29:39

zana_zanelor_trista
New member
Inregistrat: 2010-05-10
Mesaje: 66

Re: HPV

orangina123 a scris:

zana_zanelor_trista, in testul Papanicolau nu ies tulpinile HPV ci doar in testul de genotipare HPV pe care l-ai facut prima data. Important este sa iti urmaresti Papanicolaul acum, testul de genotipare nu ai de ce sa il repeti.

Asta stiu ca nu ies  , dar totusi ar fi trebuit sa iasa in Pap suspiciunea ( asocierea ) de Hpv nu ? nu ?cum a iesit si la primul meu pap ... acum la al doilea nu mai mentioneaza nimic de el ci doar de ASC-US


Dacă aveam atunci mintea de acum Nu te-as fi ales din suflet ti-o spun Dacă as fi stiut ce se poate întampla Nu te mai primeam in viata mea. E mai bine fară tine,e mai bine pentru mine Las că trec si peste asta,te uit si cu asta basta...

Offline

 

#2157 2010-11-12 18:36:36

deealexx
Hero member
De la: Hu
Inregistrat: 2009-07-30
Mesaje: 2966
Site

Re: HPV

pe rezultatul de pap sunt casute de bifat..exista si pe hpv..cumva asociere..suspiciune.

normal ca ascus inseamna imbunatatire..este primul stadiu...lsil este al doilea. poate va ajuta:

http://www.medcenter.ro/pentru-tine/ghi … -sanatate/

Offline

 

#2158 2010-11-12 21:55:48

roxy30
Full member
Inregistrat: 2010-11-03
Mesaje: 158

Re: HPV

Buna  sad
Tocmai am primit rezultatele. ADN HPV pozitiv:-tipul HPV cu risc scazut :6
                                                                    -alte tipuri HPV: 53, 54
Ce parere aveti?Ce urmeaza de acum inainte?Am folosit 2 zile Condyline si am vazut ca incepe sa pice din condilom,bucatele.mai am de dat inca o zi apoi pauza.....mi-a zis doctorita ca daca nu-mi dispar asa  cu solutie, trecem la cauterizare cu laser.

Pe langa astea la examenul bacteriologic -lama
-relativ frecvente celule epiteliale izolate si grupate in placarde
-relativ frecvente leucocite polimorfonucleare neutrofile
-relativ frecventi bacili gram negativi cu aspect de enterobacterii
-rari lactobacili doederlein
-rare hematii
Cine ma ajuta?sa traduc toate astea?este de rau? sad

Offline

 

#2159 2010-11-12 22:13:03

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: HPV

te ajuta medicul tau in principiu
ai o infectie vaginala insa, care va trebui tratata


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#2160 2010-11-13 00:01:12

zana_zanelor_trista
New member
Inregistrat: 2010-05-10
Mesaje: 66

Re: HPV

orangina123 a scris:

E doar o chestie de interpretare, ma gandesc eu; L-SIL au de cele mai multe ori cauza tulpini de HPV, deci era un mod de exprimare "L-SIL asociata cu HPV".

Nu stiu acuma daca ASC-US reprezinta o imbunatatire fata de L-SIL. Poate ne raspunde cineva care stie sigur: cand apare Asc-us inseamna ca a disparut L-SIL?
Oricum, tulpinile HPV sunt tot acolo, doar L-SIL se poate imbunatati - ceea ce ar fi foarte bine.

Eu asa as vrea sa cred ca este o mica imbunatatire fata de primul rezultat , stiu ca odata avut acest virus HPV in corp nu mai pot scapa de el dar pe ici pe colo tot mai sper la alte imbunatatiri ...


Dacă aveam atunci mintea de acum Nu te-as fi ales din suflet ti-o spun Dacă as fi stiut ce se poate întampla Nu te mai primeam in viata mea. E mai bine fară tine,e mai bine pentru mine Las că trec si peste asta,te uit si cu asta basta...

Offline

 

#2161 2010-11-13 14:14:53

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: HPV

roxy30 a scris:

Buna  sad
Tocmai am primit rezultatele. ADN HPV pozitiv:-tipul HPV cu risc scazut :6
                                                                    -alte tipuri HPV: 53, 54
Ce parere aveti?Ce urmeaza de acum inainte?

Urmareste Papanicolaul, la 6 luni sau o data pe an. Dar sa nu il neglijezi! daca apare vreo anomalie e bine sa o tratezi din timp, nu sa treaca ani de zile.

roxy30 a scris:

Pe langa astea la examenul bacteriologic -lama
-relativ frecvente celule epiteliale izolate si grupate in placarde
-relativ frecvente leucocite polimorfonucleare neutrofile
-relativ frecventi bacili gram negativi cu aspect de enterobacterii
-rari lactobacili doederlein
-rare hematii
Cine ma ajuta?sa traduc toate astea?este de rau? sad

Trebuia sa soliciti si o analiza de cultura din secretia vaginala. Cred ca "relativ frecvente leucocite polimorfonucleare" + "relativ frecventi bacili gram negativi cu aspect de enterobacterii" inseamna cel putin o infectie gardnerella, ceea ce nu e deloc grav doar ca trebuie tratata in cazul in care ai ceva de genul asta. Sanatate.

Offline

 

#2162 2010-11-14 20:37:18

gili2008
New member
Inregistrat: 2008-04-06
Mesaje: 37

Re: HPV

buna seara!
va cer ajutorul intr-o problema care pentru mine este foarte stresanta. in luna maritie am facut un pap si mia iesit L-Sil. am facut tratament cu ovule cu echinaceea si in luna august am repatat pap si mi-a iesit ASC-US. am facut si tipare HPV si mi-a iesit hpv 6. am inteles ca este cu risc scazut oncogen, dar dr. a recomandat o peniscopie pentru sotul meu. aici apare marea problema: sotul meu nici nu vrea sa auda de dr si de peniscopie. precizez ca suntem impreuna de 14 ani, avem un copil si nu am calcat stramb nici eu si sunt convinsa ca nici el. eu acum fac tratament cu ovule cervugid si pastile issoprinosine, dar daca el nu vrea sa mearga la medic am impresia ca ma tratez degeaba. eu nu am condiloame sau altceva de acest gen , am doar o mica rana pe col. nici el nu are condiloame, dar de vreo 2 sapt. mi-a zis ca are o mancarime in zona testiculelor. se da cu tot felul de creme luate dupa sfatul farmacistei si va rog sa ma credeti ca nu stiu ce sa mai fac. am mare nevoie de sfatul vostru.
dr. ginecolog ne-a recomandat peniscopia la sanador la dr. dinca, dar cand am sunat am aflat ca este foarte greu de gasit. daca stiti unde as putea sa-l duc (in speranta ca reusesc sa-l conving) v-as profund recunoscatoare.

multumesc!

Offline

 

#2163 2010-11-15 10:27:20

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: HPV

personal l-as lasa in pace...si daca face peniscopia cu pricina, sa ne intelegem, hpv practic nu are tratament...isoprinosine-ul te ajuta sa iti intaresti imunitatea si sa lupti cu virusul.
Rana aceea de pe col poate avea multe alte cauze, tipul 6 dind condiloame din cite stiu eu(pe care tu nu le ai)
asa ca eu as trata corect rana de pe col(mai intreaba si alt medic eventual) si l-as lasa pe sot in pace deocamdata...mincarimea lui din zona testiculara neavind legatura cu hpv cred eu


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#2164 2010-11-15 18:49:32

gili2008
New member
Inregistrat: 2008-04-06
Mesaje: 37

Re: HPV

multumesc doctoressa pentru raspuns! si totusi nu inteleg cum de am acest hpv, daca nici eu nici sotul nu am avut relatii extraconjugale... suntem impreuna de 14 ani. este posibilul ca unul dintre noi sa fi avut virusul inca de acum 14 ani si abia acum sa-l descoperim? asa cum am mai spus nici eu nici el nu avem condiloame. pentru rana de pe col fac tratament cu ovule cervugid timp de 3 luni cate 10 zile pe luna. oare este posibil ca rezultatul de la hpv sa fie gresit? daca spui ca hpv 6 da condiloame, eu de ce nu am? am uneori doar o secretie mai abundenta.
hpv ramane in corp pentru toata viata? si daca tratez rana pe care o am o sa urmeze alta? sunt in mare ceata... cu cat citesc mai mult pe net cu atat nu mai inteleg nimc....

Offline

 

#2165 2010-11-15 21:25:56

roxy30
Full member
Inregistrat: 2010-11-03
Mesaje: 158

Re: HPV

Buna, revin si eu...cu intrebari. Am folosit  pentru prima data  timp  de 3 zile/2 aplicari, Condyline si mi-a disparut condilomul/condiloamele ce le aveam...a ramas o zona neteda si rosie care mai ustura din cand in cand . Acum am pauza...normal ar trebui sa continui...dar pe ce sa mai dau, ca nu se mai vede....

Offline

 

#2166 2010-11-15 22:36:26

deealexx
Hero member
De la: Hu
Inregistrat: 2009-07-30
Mesaje: 2966
Site

Re: HPV

cred ca trb sa dai in continuare pe acea pata..ca sa se cicatrizeze de tot.. pe prospect nu scrie?

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.