homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

HPV-116


#2186 2010-12-02 20:13:24

andre87
New member
Inregistrat: 2010-06-25
Mesaje: 40

Re: HPV

merci frumos gargarita....sper sa fie bn...si incerc sa fiu optimista!si o saptamana trb sa stau in pat ? asa am citit pe un site ..sau sunt doar vorbe ?

Offline

 



#2187 2010-12-02 20:34:02

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: HPV

nu! imediat dupa s-ar putea sa ai ceva dureri de burtica, cam ca la menstruatie, caz in care e bine sa te relaxezi putin in pat. dar apoi iti poti relua activitatile obisnuite.

Offline

 

#2188 2010-12-03 19:00:31

andre87
New member
Inregistrat: 2010-06-25
Mesaje: 40

Re: HPV

multumesc gargarita pt info..momentan  prefer sa nu ma gandesc..mai este ceva timp pana akolo smile nu prea mult...grater off

Ultima oara a fost editat de andre87 (2010-12-03 19:04:35)

Offline

 

#2189 2010-12-03 19:10:01

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: HPV

cu placere.
desi nu este placut, nici de speriat nu este. nu e cazul sa stai cu stres pentru asta smile

Offline

 

#2190 2010-12-09 14:00:55

moise alina
Membru
Inregistrat: 2010-12-09
Mesaje: 2

Re: HPV

am facut si eu hpv si as dori sa-mi spuna si mie cineva daca este grav ; frotiu negativ pentru o leziune intraepiteliala sau maligna . modificari reactive non-neoplazice asociate cu inflamatia si de tip parakeratozic .va rog frumos . multumesc sunt noua pe acest forum.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#2191 2010-12-09 17:53:28

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: HPV

moise alina, ce ai facut tu se cheama test Papanicolau si este ok, ai doar o inflamatie; dar aceasta inflamatie apare la un tip de frotiu pe care il au majoritatea femeilor active sexual. "negativ pentru o leziune intraepiteliala sau maligna" inseamna ca testul e bun si nu exista suspiciune de hpv la nivelul colului. oricum trebuie sa repeti acest test Papanicolau macar o data pe an (in caz de probleme, se face o data la 6 luni), pentru ca trebuie urmarit daca se intampla ceva la nivelul colului. probleme pot aparea acolo si din alte cauze decat hpv

Ultima oara a fost editat de jeannie (2011-09-04 03:30:56)

Offline

 

#2192 2010-12-10 08:06:20

alba_tros
New member
Inregistrat: 2010-04-09
Mesaje: 38

Re: HPV

am şi eu o ?ntrebare. sunt deja ?nnebunită. am postat deja topic, dar nu mi a răspuns nimeni. cum voi ştiţi mai bine, poate mă ajutaţi. condiloamul, veruca poate să apară aşa peste noapte? o bubiţă? nu e mică ce mi a apărut mie? am fost plecată ?ntr o excursie, am umblat mult, igiena mi am făcut o. am simţit doar apa că i cu clor mult. pe drum spre casă, 8 ore simţeam un disconfort, o iritaţie. a doua zi dimineaţa aveam buba respctivă. e de culoarea pielii, acum, pare ceva mai deschisă. e tare, rotunjoară, c?t un bob de piper. nu are aspect de conopidă. după o zi ?n care am pus cremă de gălbenele şi clotrimazol, parcă nu mai e aşa mare.
se poate să fie verucă, neg şi să apară peste noapte aşa mare?

Offline

 

#2193 2010-12-10 09:42:56

moise alina
Membru
Inregistrat: 2010-12-09
Mesaje: 2

Re: HPV

multumesc mult pentru raspuns  si mai am o intrebare se vede la testul papanicolau daca e rana pe col sau nu ?

Offline

 

#2194 2010-12-10 19:29:30

alba_tros
New member
Inregistrat: 2010-04-09
Mesaje: 38

Re: HPV

mulţumesc din suflet pentru răspuns! m am mai liniştit un pic şi tot datorită vouă, am găsit informaţia potrivit căreia pot pune cutaden sau baneocin. mai aştept puţin şi dacă nu dispare ?ntr o săptăm?nă, la medic!
mulţumesc ?ncă o dată pentru ajutor şi informaţii.

orangina123 a scris:

alba_tros, poti sa ai o mie de negi pe picioare, maini, fatza, oriunde chiar si in zona genitala, ca daca Papanicolaul iti iese bun nu e niciun pericol. Negii din zona genitala am inteles ca (desi cica ar disparea de la sine in doi ani) e bine sa fie inlaturati: cei vaginali ca sa nu se apropie de col (mai ales daca nu se stie ce tulpina i-a generat), iar cei externi/vulvari se inlatura mai mult pentru ca sunt inestetici, dar si ca sa nu se intinda (din nou, nu se stie ce tulpina sunt, iar in cazul tau nici macar nu stii daca e HPV).
Daca te ingrijoreaza acea bubita, cel mai competent doctor in acest caz este dermatologul (in cazul tau poate ca e doar o iritatie, dermatologul si-ar da seama cam ce ar fi, daca iritatie sau ceva viral si daca e cazul sa o tratezi in vreun fel); dar il poti intreba si pe ginecolog (daca ai drum mai repede la ginecolog).

Offline

 

#2195 2011-01-13 13:07:56

catanic
Membru
Inregistrat: 2011-01-13
Mesaje: 1

Re: HPV

experienta mea cu hpv-ul: in 2010 am facut un test pap rezultatul a fost ASC-US, a urmat o colposcopie,o genotipare cu rezultat 16, un ERAD iar rezultatul la biposie a fost HSIL-CINII.Am plecat la cluj la institutul oncologic unde am facut o conizatie, iar la 3 luni de la operatie Pap negativ. Timp de 2 ani am avut si condiloame pe care am incercat sa le tratez luna de luna cu condyline si bephantene fara nici un rezultat, dispareau o luna reapareau luna urmatoare pana cand intr-o zi tot cercetand pe internet dupa vreun medicament miraculos am descoperit un spray si un gel de curatare se numesc glizigen herpigen spray si gel de curatare le-am cumparat de pe net de la o farmacie, dupa o luna de tratament mi-au disparut sper ca definitiv, am deja 4 luni fara condiloame si pot spune ca psihicul meu s-a imbunatatit mult, nu pot sa garantez ca functioneaza ca un panaceu universal asa cum unora le prieste condylinul altora nu, probabil la fel este si cu acest spray dar merita incercat zic eu...in momentul de fata eu numai folosesc decat gelul de curatare si asta ca si preventie pentru ca mi-au disparut definitiv. As mai vrea sa recomand institutul oncologic din cluj napoca si in special pe dr. Traila Alexandru, un om deosebit la fel ca si  tot personalul de acolo, o curatenie desavarsita, oamenii se poarta civilizat, uman cum ar trebui sa se intample in toate spitalele. Pt cine mai are nevoie am o cutie de aldara(mie nu mi-a mai fost necesara pt ca m-am operat) am comandat-o inainte sa stiu ca o sa fac conizatie expira in 2012 luna 06.
Multa sanatate va doresc!!!

Offline

 

#2196 2011-01-13 18:15:57

crina-dana
New member
Inregistrat: 2010-02-28
Mesaje: 8

Re: HPV

Buna!
intreb si aici.. sa-mi raspunda cineva. La ultimul test pap am avut categoria I - normal. am avut condiloame si am ramas cu 2 radacini. Se poate trasmite virusul hpv prin aceste radacini la partener? chiar daca la ultimul test PAP a fost normal.

Offline

 

#2197 2011-01-13 21:18:29

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: HPV

daca ai leziuni active(condiloame) se poate transmite, indiferent cum a iesit testul PAP. De asemenea, daca nu ai leziuni active, indiferent cum e testul, nu transmiti


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#2198 2011-01-13 22:49:29

mariamanuela
New member
Inregistrat: 2009-07-29
Mesaje: 6

Re: HPV

Buna!

Incep cu niste intrebari  (nelegate de topic) pt doctoressa: eretemul polimorf are vreo legatura cu hpv? se poate transmite? am cautat informatii legate de asta,dar  nu gasim  nimic. iubitul prietenei mele a facut o cauterizare. cand ea a mers la ginecolog si i-a spus despre cauterizarea suferita d iubitul ei(nestiind exact diagnosticul lui), d-na dr. a spus ca o cauterizare are legatura cu papilomavirus.

Acum trec la mine...
MI-au aparut niste negi in zona perianala, dupa vizita la dr. m-am intors acasa cu diagnosticul de condilomatoza perianala si recomadarea de a face o genotipare hpv. am primit tratament... condyline si inca o plasa de pastile....
La testul papanicolau facut in vara la medlife scria fara atipii hpv, la testul pap. facut acum(in craiova) ... nu inteleg nimic,pt k am primit o jumatate de coala pe care este incercuit tip II/III, si niste chestiute scrise de mana, care nu sunt lizibile. interpretarea este ca am o infectie...(care ar putea fi d la o chlamydia redobandita, nu suntem sigure, pt k nu a venit rezultatul inca sau d la hpv).
Sincera sa fiu nu mai inteleg nimic...
Voi merge la medlife sa-mi fac din nou pap, chlamydia, o colposcopie si genotiparea... intre timp fac tratamentul... sunt f strasata si speriata...
In afara d astea mai pot face ceva?

Multumesc!

Offline

 

#2199 2011-01-14 12:54:13

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: HPV

nu, eritemul polimorf nu are legatura cu hpv si nu se transmite
cred ca omul trebuie intrebat ce diagnostic a primit si ce si-a cauterizat
condilomatoza ta e data de hpv...o tulpina cu risc scazut, deci care nu modifica testul papanicolau(in principiu)


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#2200 2011-01-14 16:12:07

mariamanuela
New member
Inregistrat: 2009-07-29
Mesaje: 6

Re: HPV

Multumesc pt raspuns!
din pacate o sa mai dureze cam 3 sapt pana voi reusi sa aj in Buc, pt alte analize...dar pana at urmez tratamentul.
Multa sanatate tuturor!

Offline

 

#2201 2011-01-16 23:04:55

crina-dana
New member
Inregistrat: 2010-02-28
Mesaje: 8

Re: HPV

multumesc pt raspuns!

idea este ca acum(de o saptamana..) mi-au mai aparut ... inca n-am fost la medic.. ca nici nu stiu ce sa fac. o sa-mi iau Condilyne sa fac tratament din nou. mie frica sa nu ia si partenerul meu ca am facut neprotejat...

Offline

 

#2202 2011-01-18 11:15:31

lauradum2002
Membru
Inregistrat: 2011-01-18
Mesaje: 1

Re: HPV

buna! sunt noua pe forum si am si eu ceva nelamuriri . sper sa ma puteti ajuta .
am facut cu 3 ani in urma o cauterizare pe col , in urma infestarii colulul cu virusul HPV . am facut testul papanicolau odata la 6 luni de atunci . rezultatele au fost de fiecare data bune , doar ca la ultimul papanicolau facut in dec 2010 mi s-a spus ca am o rana pe col . mi-a facut colposcopie , cauterizare si acum astept rezultatul biopsiei. dupa cauterizare am stat numai in pat , m-am cam saturat de acest lucru . vreau sa va intreb pe cele care au mai fost in situatia asta daca e necesar sa stai in repaos atat de mult . eu as vrea sa ma ridic din pat si sa-mi reiau obiceiurile. vreau sa va spun ca medicul mi-a recomandat sa am grija de mine , nu mi-a spus el sa stau la pat , eu m-am gandit ca ar fi bine daca  nu as mai face nimic , in speranta ca rana cauterizata nu va recidiva. voi dupa cauterizare ce ati facut ?  multumesc frumos.

Offline

 

#2203 2011-01-18 14:36:24

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: HPV

n-are sens sa stai la pat...fa tratamentul care ti-a fost recomandat, nu fa baie si sex 4-6 saptamani in functie de recomandarea medicului si cam atat. ca sa nu reapara rana trebuie sa tii sub control  infectia cu HPV. si asta cred ca doar intarindu-ti sistemul imunitar o poti face.

Offline

 

#2204 2011-01-31 13:18:28

roxy30
Full member
Inregistrat: 2010-11-03
Mesaje: 158

Re: HPV

Buna

Am revenit pe site DIN NOU cu probleme, n-am mai scris de anul trecut, intre timp lucrurile au evoluat foarte rapid, daca la inceput eram ingrozita de tot ce mi se intampla (in sept.2010) aveam condiloame, apoi am depistat HPV 6, 53, 54, am facut colposcopie , biopsie, acum am ramasa socata, iata ca mi-au venit rezultatele de la clinica MICOMI din Buc:
Displazie epiteliala scuamoasa usoara a colului uterin(CIN1)
Infectie HPV
Endocervicita cronica micro-macro-papilara

CIN 1 nu este cancer, sunt doar celule precanceroase care trebuiesc eliminate, minunat, nu? modificarile celulare sunt asociate cu HPV...clar. Sapt viitoare pe 10 sunt programata pentru LLETZ cu anestezie generala, mi-e frica de mor, recunosc....LLETZ este tot una cu conizatia?o sa mai pot avea un bebe candva??
Nu stiu ce mai urmeaza sa se intample cu mine...si cat de grav este totul, inca nu realizez, daca a mai trecut cineva prin toate astea i-as multumi pentru incurajari si sfaturi.
Am luat 2 luni tratament cu Isoprinosine pt intarirea imunitatii si ovule Cervucid, acum daca incep a treia luna cu Cervucid se intersecteaza cu interventia LLETZ, ce parere aveti pot sa aman ovulele pana dupa interventie?sau atunci va exista riscul infectiei, ce ar trebui sa fac? tratamentul era pt 3 luni consecutive, daca il intrerup isi pierde eficacitatea?
Cam multe nelamuriri...stiu, dar va multumesc anticipat. Pupici

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.