homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

HPV-118


#2224 2011-02-16 13:50:53

roxy30
Full member
Inregistrat: 2010-11-03
Mesaje: 158

Re: HPV

Ce parere aveti , ce poate sa-mi iasa la biopsie daca am avut CIN 1-displazie usoara?acum dupa LLETZ........Doctoressa? supa

Ultima oara a fost editat de roxy30 (2011-02-16 13:52:41)

Offline

 



#2225 2011-02-17 21:18:16

mel_annia
New member
Inregistrat: 2006-02-09
Mesaje: 37

Re: HPV

Buna,

In mai 2010, in urma unui PAP si apoi a unui HPV, am fost diagnosticata cu Hpv tulpina 18.
Dupa colposopie, pentru ca am si o tulpina cu risc crescut, mi-a fost recomandata si o biopsie la care rezultatul a iesit:
Displazie usoara si moderata, hiperplazie adenomatoasa glandulara.
Doctorita la care fusesem nu a parut speriata, a zis sa stau linistita, ca nu e grav, ca va trece, sa iau produse care sa imi creasca imunitatea si sa imi cumpar crema ALDARA.

Astazi am fost la o alta doctorita, care m-a speriat, spunandu-mi ca displazia moderata poate degenera in timp in cancer si ar trebui sa imi fac o excizie, nu sa stau sa astept.

Va rog, daca a avut vreuna din voi acest tip de probleme (adica dispazie moderata) sa imi spuna cum a procedat. Exista tratamente naturale?
M-au cam pus pe ganduri cele doua pareri total diferite ale celor doua doctorite.

Multumesc si va rog nu ocoliti mesajul meu.

Offline

 

#2226 2011-02-18 09:28:09

roxy30
Full member
Inregistrat: 2010-11-03
Mesaje: 158

Re: HPV

mel_annia a scris:

Buna,

In mai 2010, in urma unui PAP si apoi a unui HPV, am fost diagnosticata cu Hpv tulpina 18.
Dupa colposopie, pentru ca am si o tulpina cu risc crescut, mi-a fost recomandata si o biopsie la care rezultatul a iesit:
Displazie usoara si moderata, hiperplazie adenomatoasa glandulara.
Doctorita la care fusesem nu a parut speriata, a zis sa stau linistita, ca nu e grav, ca va trece, sa iau produse care sa imi creasca imunitatea si sa imi cumpar crema ALDARA.

Astazi am fost la o alta doctorita, care m-a speriat, spunandu-mi ca displazia moderata poate degenera in timp in cancer si ar trebui sa imi fac o excizie, nu sa stau sa astept.

Va rog, daca a avut vreuna din voi acest tip de probleme (adica dispazie moderata) sa imi spuna cum a procedat. Exista tratamente naturale?
M-au cam pus pe ganduri cele doua pareri total diferite ale celor doua doctorite.

Multumesc si va rog nu ocoliti mesajul meu.

Buna!

Nu stiu in ce masura te va ajuta ce-ti spun eu, dar eu am avut displazie usoara Cin 1, iar doctorita imediat mi-a zis ca trebuie sa fac  excizie cu ansa  diatermica LLETZ.chiar acum o saptamana am facut aceasta interventie, iar ieri mi-au venit rezultatele de la biopsie si se pare ca acum colul este curat,la 6 saptamani merg la control. si eu am HPV ,trebuie sa repet testul ADN HPV dupa 6 luni. Nu trece de la sine...nu lasa asa, ai grija de tine!

Offline

 

#2227 2011-02-18 18:44:47

mel_annia
New member
Inregistrat: 2006-02-09
Mesaje: 37

Re: HPV

Buna,

Eu acum cateva sapt am facut iar PAP, HPV si sapt viitoare fac si colposcopie.
Abia am ridicat testul HPV si se pare ca a iesit negativ. Deci nu mai am nicio tulpina, sa inteleg.

Roxy30, imi poti spune te rog in ce consta aceasta interventie pe care ai facut-o si unde ai facut-o. La ce doctorita te duci? Ai facut si alte tratamente inainte? Ai hpv de mult?
Si eu vreau sa fac ceva, clar nu o sa stau asa, insa sunt cumpana din cauza celor doua tratamente dimetral opuse ale celor doua doctorite, ambele de la Medsana.
O sa vad ce rezulta in urma colposocopiei pe care o voi face sapt viitoare.

Multumesc.

Offline

 

#2228 2011-02-18 19:09:46

aname1
Full member
Inregistrat: 2010-08-10
Mesaje: 163

Re: HPV

mel-annia testu HPV a fost facut pt. toate tulpinele? high si low risc?

Eu am avut o mica rana pe col si am facut cauterizare fara sa fac biopsie inainte..nu puteam sa nu fac nimic ca nu trecea de la sine. Biopsia a fost facuta la interventie si am avut si eu CIN 1 si nu a zis nimic doctorita de rau ci doar sa fac papa la 1 an- 6 luni.

La tine se vede ca ai ceva pe col? Sa vedem ce vede la colposcopie.

Ultima oara a fost editat de aname1 (2011-02-18 19:10:36)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#2229 2011-02-18 22:51:46

mel_annia
New member
Inregistrat: 2006-02-09
Mesaje: 37

Re: HPV

Buna,

Testul HPV a testat toate tipurile de tulpini si low si high.

Am si eu o intrebare, ca sunt nelamurita, rana pe col este acelasi lucru cu dispazia?
Mie nu mi-a zis nicio doctorita ca am rana pe col (nu au folosit acest termen).
Dupa ce mi-a iesit la analize tulpina 18, initial am facut tratamente pt negi, care mi-au disparut, am luat diverse produse naturiste pentru imunitate.
Apoi, in urma colposcopiei si pentru ca era o tulpina cu risc crescut mi-a fost recomandata biopsia, unde mi-a iesit dispazie usoara si moderata.

Rana pe col se vede la colposcopie?

Offline

 

#2230 2011-02-18 23:52:23

ioana_4
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2006-11-13
Mesaje: 62895

Re: HPV

da, rana se vede la colposcopie

Offline

 

#2231 2011-02-19 11:03:33

aname1
Full member
Inregistrat: 2010-08-10
Mesaje: 163

Re: HPV

Ai avut tulpina 18 dupa ai refacut testu si a iesit negativ? Eu din cate stiu daca ai hpv cam ramai cu el.

Offline

 

#2232 2011-02-19 14:37:34

mel_annia
New member
Inregistrat: 2006-02-09
Mesaje: 37

Re: HPV

Da, nu stiu exact. In mai 2010 mi-a iesit tulpina 18, iar acum m-am testat in feb 2011 si mi-a iesit negativ. E posibil sa nu apara la test??

Offline

 

#2233 2011-02-19 15:10:36

dianaa.t
Membru
Inregistrat: 2011-02-19
Mesaje: 2

Re: HPV

Am primit ieri analizele de la Medsana si, din pacate, am HPV-59 (deci tulpina High Risk)...ce urmeaza sa fac acum? Ma programez la o colposcopie sau ma duc la un doctor ginecolog pentru consultatie si sa-mi prescrie tratament? Nu stiu incotro sa o iau... V-as fi recunoscatoare daca mi-ati raspunde. Multumesc.

Offline

 

#2234 2011-02-20 00:21:08

roxy30
Full member
Inregistrat: 2010-11-03
Mesaje: 158

Re: HPV

dianaa.t a scris:

Am primit ieri analizele de la Medsana si, din pacate, am HPV-59 (deci tulpina High Risk)...ce urmeaza sa fac acum? Ma programez la o colposcopie sau ma duc la un doctor ginecolog pentru consultatie si sa-mi prescrie tratament? Nu stiu incotro sa o iau... V-as fi recunoscatoare daca mi-ati raspunde. Multumesc.

Buna Diana! smile Eu zic sa te linistesti prima data. Si eu am trecut prin asta..am crezut ca pica cerul peste mine.Da..acum urmeaza sa te programezi pentru colposcopie, asa o sa vada dr.daca ai vreo rana, oricum trebuie sa faci si o biopsie ca sa vada daca HPV-ul asta ti-a provocat vreo displazie, vreo rana..etc.Mie mi-a iesit displazie usoara CIN 1. Abia dupa ce-ti vin rezultatele o sa urmezi un tratament .Tratamentul in cazul meu a fost interventia LLETZ (excizie cu ansa diatermica cu anestezie generala, aveam HPV 6, 53, 54 cu risc scazut).De-acum urmeza sa-ti intaresti sistemul imunitar cu Isoprinosine - 3 luni consecutive, sunt destul de scumpe ca sa tii in frau HPV-ul..si controale periodice. Sper ca ti-am fost de ajutor...cu cate ceva.Somn usor smile

Ultima oara a fost editat de roxy30 (2011-02-20 09:55:15)

Offline

 

#2235 2011-02-20 10:13:37

roxy30
Full member
Inregistrat: 2010-11-03
Mesaje: 158

Re: HPV

mel_annia a scris:

Buna,

Eu acum cateva sapt am facut iar PAP, HPV si sapt viitoare fac si colposcopie.
Abia am ridicat testul HPV si se pare ca a iesit negativ. Deci nu mai am nicio tulpina, sa inteleg.

Roxy30, imi poti spune te rog in ce consta aceasta interventie pe care ai facut-o si unde ai facut-o. La ce doctorita te duci? Ai facut si alte tratamente inainte? Ai hpv de mult?
Si eu vreau sa fac ceva, clar nu o sa stau asa, insa sunt cumpana din cauza celor doua tratamente dimetral opuse ale celor doua doctorite, ambele de la Medsana.
O sa vad ce rezulta in urma colposocopiei pe care o voi face sapt viitoare.

Multumesc.

Buna, Mel_annia,interventia asta am facut-o in Brasov, am descoperit ca am HPV anul trecut in septembrie, din intamplare, mi-a aparut un condilom micut,m-am dus la dr. , l-am tratat cu Condyline, apoi a urmat testul Papanicolau,testul HPV,  colposcopia si biopsia care mi-a dat  displazia aia usoara care ,m-a facut sa plang o saptamana, asa speriata eram.Dupa diagnosticul asta de displazie usoara CIN 1, a urmat LLETZ.
Dar acum sunt bine, dupa LLETZ, mi-a zis dr ca acum colul este curat. Binenteles ca ma tem si eu...dar am incredere in ce mi-a zis dr.Voi merge luna viitoare la control.
In ceea ce priveste HPV-ul si eu asa am inteles ca nu dispare din organism, eu ma mir cum de a doua oara ti-a iesit testul negativ, este o enigma..partea asta.M-as bucura sa-mi dispara si mie atunci cand voi repeta testul.peste 3 luni.

Citez si eu despre LLETZ: ''Ansa LLETZ este o ansa diatermica.Acest tratament este unul simplu si comun astazi.Aceasta metoda de tratament are avantajul fata de laser ca tesutul scos se poate analiza in laborator si nu este o metoda invaziva.Aceasta se face mai ales pt. cele la care se depisteaza papiloma virusul.
In aceasta procedura se utilizeaza o ansa mica din metal care este folosita pt. indepartarea tesutului anormal.Procedura se face ambulator(fara internare) dureaza putin si se face anestezie locala.La 2 sap. dupa interventie poate sa apara o mica hemoragie din cauza ca se desprinde cojita care s-a format in urma exciziei.Daca este fixata pe un vas de sange din intamplare poate provoca o hemoragie ,nu este de speriat tb. mers la doctor si se pune o mesa.Nu se pun tampoane interne ,nu se fac spalaturi ,nu contact sexual timp de 6 sap.,nu sport(efort). ''

Ultima oara a fost editat de roxy30 (2011-02-20 10:15:50)

Offline

 

#2236 2011-02-20 11:53:47

mel_annia
New member
Inregistrat: 2006-02-09
Mesaje: 37

Re: HPV

aname1 a scris:

Ai avut tulpina 18 dupa ai refacut testu si a iesit negativ? Eu din cate stiu daca ai hpv cam ramai cu el.

Nu este demonstrat ca ramai cu el toata viata, uite informatii mai jos:

"First of let me say that HPV is not like herpes or the chicken pox. Those virus never truely go away in that they always live in your nerve system and it's possible that then can recur. It is possible for HPV to live in you forever, but that doesn't mean that happens to everyone.

This is a complicated issue with ALL VIRUSES, not just HPV. Viruses are DNA (or RNA) fragments and they attach to your DNA at the cellular level. Will your cells always contain HPV DNA? Maybe. This is what most people think of as dormancy. If you have HPV DNA in your cells, but you are no longer contagious and you stop having symptoms, I would consider you cured at that point, though it might be possible for your HPV to wake up at some point in the !! and then you'd probably still be contagious.

Or perhaps it's just a small fragment of HPV DNA that's left, not even the whole thing. Perhaps not enough to possibly make you sick or be contagious. I would think pretty much everyone would agree that you are cured then, even if you technically have some HPV still in you.

Perhaps, you have no HPV DNA left at all. No one really knows the answer to that.

Anyone who insists that you will always have it is misinformed. POSSIBLY that is true, but is certainly not been proven.

What is true is that within 2 years, ther virus is reduced to indetectable levels. "Indectacble levels" is as cured as you are going to get for any disease EVER. With most viruses (except maybe HIV) that is considered a cure.
"


Roxy, multumesc pt info. Multa sanatate!

Ultima oara a fost editat de mel_annia (2011-02-20 11:56:25)

Offline

 

#2237 2011-02-21 13:59:17

dianaa.t
Membru
Inregistrat: 2011-02-19
Mesaje: 2

Re: HPV

roxy30 a scris:

dianaa.t a scris:

Am primit ieri analizele de la Medsana si, din pacate, am HPV-59 (deci tulpina High Risk)...ce urmeaza sa fac acum? Ma programez la o colposcopie sau ma duc la un doctor ginecolog pentru consultatie si sa-mi prescrie tratament? Nu stiu incotro sa o iau... V-as fi recunoscatoare daca mi-ati raspunde. Multumesc.

Buna Diana! smile Eu zic sa te linistesti prima data. Si eu am trecut prin asta..am crezut ca pica cerul peste mine.Da..acum urmeaza sa te programezi pentru colposcopie, asa o sa vada dr.daca ai vreo rana, oricum trebuie sa faci si o biopsie ca sa vada daca HPV-ul asta ti-a provocat vreo displazie, vreo rana..etc.Mie mi-a iesit displazie usoara CIN 1. Abia dupa ce-ti vin rezultatele o sa urmezi un tratament .Tratamentul in cazul meu a fost interventia LLETZ (excizie cu ansa diatermica cu anestezie generala, aveam HPV 6, 53, 54 cu risc scazut).De-acum urmeza sa-ti intaresti sistemul imunitar cu Isoprinosine - 3 luni consecutive, sunt destul de scumpe ca sa tii in frau HPV-ul..si controale periodice. Sper ca ti-am fost de ajutor...cu cate ceva.Somn usor smile

Iti multumesc mult pentru raspuns. Saptamana viitoare ma duc la colposcopie. Ai avut ceva simptome? Daca ai rana nu trebuie sa ai si sangerari sau ceva?

Offline

 

#2238 2011-02-21 16:18:42

roxy30
Full member
Inregistrat: 2010-11-03
Mesaje: 158

Re: HPV

Buna....n-am avut nici un simptom, noroc ca m-am dus la control si asa am descoperit la timp.
Acum dupa LLETZ..am o mica hemoragie din cauza ca se desprinde cojita care s-a format in urma exciziei si crampe..a trecut o saptamana si 4 zile (cel putin asa m-a avetizat doctorita ca o sa am diferite scurgeri si sa nu ma sperii, sper sa fie asta....).
Astept sa vina ziua cand merg la control, o sa revin cu vesti.Pup.Pa

Offline

 

#2239 2011-02-22 13:26:59

ramontza
New member
Inregistrat: 2010-03-10
Mesaje: 19

Re: HPV

mel_annia a scris:

aname1 a scris:

Ai avut tulpina 18 dupa ai refacut testu si a iesit negativ? Eu din cate stiu daca ai hpv cam ramai cu el.

Nu este demonstrat ca ramai cu el toata viata, uite informatii mai jos:

"First of let me say that HPV is not like herpes or the chicken pox. Those virus never truely go away in that they always live in your nerve system and it's possible that then can recur. It is possible for HPV to live in you forever, but that doesn't mean that happens to everyone.

This is a complicated issue with ALL VIRUSES, not just HPV. Viruses are DNA (or RNA) fragments and they attach to your DNA at the cellular level. Will your cells always contain HPV DNA? Maybe. This is what most people think of as dormancy. If you have HPV DNA in your cells, but you are no longer contagious and you stop having symptoms, I would consider you cured at that point, though it might be possible for your HPV to wake up at some point in the !! and then you'd probably still be contagious.

Or perhaps it's just a small fragment of HPV DNA that's left, not even the whole thing. Perhaps not enough to possibly make you sick or be contagious. I would think pretty much everyone would agree that you are cured then, even if you technically have some HPV still in you.

Perhaps, you have no HPV DNA left at all. No one really knows the answer to that.

Anyone who insists that you will always have it is misinformed. POSSIBLY that is true, but is certainly not been proven.

What is true is that within 2 years, ther virus is reduced to indetectable levels. "Indectacble levels" is as cured as you are going to get for any disease EVER. With most viruses (except maybe HIV) that is considered a cure.
"


Roxy, multumesc pt info. Multa sanatate!

mel_annia,unde ti-ai facut cele doua genotipari HPV?In acelasi loc?

Offline

 

#2240 2011-02-22 19:54:42

mel_annia
New member
Inregistrat: 2006-02-09
Mesaje: 37

Re: HPV

Da, le-am facut pe ambele la Medsana. Nu au fost preluate probele de aceeasi persoana. Ultima analiza (cea negativa) a fost preluata chiar de doctorita ca sa stie exact ce sa ia si de unde (mai bine ca o asistenta).

De ce ma intrebi?

Offline

 

#2241 2011-02-22 20:02:36

ramontza
New member
Inregistrat: 2010-03-10
Mesaje: 19

Re: HPV

mel_annia a scris:

Da, le-am facut pe ambele la Medsana. Nu au fost preluate probele de aceeasi persoana. Ultima analiza (cea negativa) a fost preluata chiar de doctorita ca sa stie exact ce sa ia si de unde (mai bine ca o asistenta).

De ce ma intrebi?

Deoarece am citit pe acest forum ca la unele clinici nu ar fi intotdeauna bune rezultatele si de asta te-am intrebat,dar daca le-ai facut in acelasi loc,ma gandesc ca sunt bune.Doctorita care ti-a citit rezultatul nu ti-a explicat de ce a doua oara a iesit testul negativ fata de prima data?

Offline

 

#2242 2011-02-22 20:45:14

mel_annia
New member
Inregistrat: 2006-02-09
Mesaje: 37

Re: HPV

ramontza a scris:

mel_annia a scris:

Da, le-am facut pe ambele la Medsana. Nu au fost preluate probele de aceeasi persoana. Ultima analiza (cea negativa) a fost preluata chiar de doctorita ca sa stie exact ce sa ia si de unde (mai bine ca o asistenta).

De ce ma intrebi?

Deoarece am citit pe acest forum ca la unele clinici nu ar fi intotdeauna bune rezultatele si de asta te-am intrebat,dar daca le-ai facut in acelasi loc,ma gandesc ca sunt bune.Doctorita care ti-a citit rezultatul nu ti-a explicat de ce a doua oara a iesit testul negativ fata de prima data?

Sunt programata abia pe 3 martie pt colposcopie si tot atunci imi iese si PAP, si apoi urmeaza sa ma duc la citit. Astept destul de mult la Medsana la gineco.

Apropo, mai merge vreuna din voi la Medsana, daca da, la ce doctor?

Merci

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.