homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

HPV-117


#2205 2011-01-31 15:34:45

roxy30
Full member
Inregistrat: 2010-11-03
Mesaje: 158

Re: HPV

imi da si mie cineva un semn?doctoressa?

Offline

 



#2206 2011-01-31 18:44:44

Lavinia_tia
Sr. member
Inregistrat: 2006-12-30
Mesaje: 1576

Re: HPV

eu as merge sa discut cu medicul care iti face interventia pentru ca sunt foarte multe intrebari si multa informatie care trebuie corelata. eu m-as lamuri complet inainte de a face orice interventie.
probabil dupa interventie vei avea un altfel de tratament, deci nu stiu daca vei putea continua imediat tratamentul cu cervugid. personal, nu cred ca este atat de grava amanarea acestuia.
nu stiu ce s-a intamplat in trecut, dar CIN 1 este cel mai bun rezultat pe care il puteai obtine la biopsie, deci incearca sa nu disperi si vei vedea ca totul se rezolva.

Ultima oara a fost editat de Lavinia_tia (2011-01-31 18:45:05)

Offline

 

#2207 2011-02-02 15:49:54

roxy30
Full member
Inregistrat: 2010-11-03
Mesaje: 158

Re: HPV

Buna....multumesc pt raspuns, o sa vb si cu doctorita, dar joi m-am programat pt LLETZ, sapt.viitoare.

Pe buletinul de analize ( biopsie ) scrie asa:

Microscopic:
Fragmentul exocervical examinat este acoperit de epiteliu scuamos acantotic cu zone de displazie usoara cu rare koilocite (CIN I)
Fragmentele endocervicale sunt reprezentate de papile de talie inegala acoperite de epiteliu mucosecretant fara atipii, avand in axul conjunctivo-vascular foarte marcat edem, vase hiperemiate si moderat infiltrat inflamator cronic dispus difuz
Endocervicita asta cronica se trateaza?reapare?stie cineva sa interpreteze cele de mai sus?
Maine am de facut si analizele de sange inainte de LLETZ:
-HLG, INR, TS,TC,Fibrinogen, naspa este ca acum sunt  si pe "stop"
Mi-e frica de anestezia aia generala!
E un chin HPV-ul asta...stau rau cu moralul supa  supa  supa  supa

Offline

 

#2208 2011-02-03 14:11:15

roxy30
Full member
Inregistrat: 2010-11-03
Mesaje: 158

Re: HPV

roxy30 a scris:

Buna....multumesc pt raspuns, o sa vb si cu doctorita, dar joi m-am programat pt LLETZ, sapt.viitoare.

Pe buletinul de analize ( biopsie ) scrie asa:

Microscopic:
Fragmentul exocervical examinat este acoperit de epiteliu scuamos acantotic cu zone de displazie usoara cu rare koilocite (CIN I)
Fragmentele endocervicale sunt reprezentate de papile de talie inegala acoperite de epiteliu mucosecretant fara atipii, avand in axul conjunctivo-vascular foarte marcat edem, vase hiperemiate si moderat infiltrat inflamator cronic dispus difuz
Endocervicita asta cronica se trateaza?reapare?stie cineva sa interpreteze cele de mai sus?
Maine am de facut si analizele de sange inainte de LLETZ:
-HLG, INR, TS,TC,Fibrinogen, naspa este ca acum sunt  si pe "stop"
Mi-e frica de anestezia aia generala!
E un chin HPV-ul asta...stau rau cu moralul supa  supa  supa  supa

doctoressa?chiar nimeni nu-si da cu parerea??? nustiu  supa

Offline

 

#2209 2011-02-03 14:21:01

andri21
New member
Inregistrat: 2010-05-19
Mesaje: 21

Re: HPV

Buna! CIN 1 din cate stiu eu este cea mai usoara forma a displaziei. Uneori se lasa chiar sa treaca de la sine, depinde si de rezultatul de la PAP. Pentru HPV din pacate nu prea ai ce face, decat o buna imunitate, care se construieste si cu un moral ridicat. In rest, nu pot interpreta rezultatul de la biopsie ca nu ma pricep. Anestezia generala nu e de speriat...tb sa ai grija sa nu te trezesti brusc din ea. Multa sananate!

Offline

 

 Publicitate


loading...

#2210 2011-02-03 14:47:59

roxy30
Full member
Inregistrat: 2010-11-03
Mesaje: 158

Re: HPV

Buna , multumesc mult pentru mesaj;)))
Mda...o buna imunitate se construieste si cu un moral ridicat, ai dreptate. Ar trebui sa fiu fericita ca nu este mai grav..dar cand ma gandesc ca se poate agrava in timp...mi se face ingrozitor de frica. Azi am facut analizele de sange, m-au intrebat asistentele..cica pt operatie?pana la urma stie cineva LLETZ-ul este tot una cu conizatia?A trecut cineva de la CIN 1 la CIN 2 dupa aceasta interventie?ma gandesc  oare acele celule precanceroase  dispar de tot dupa exciza tesutului anormal(LLETZ)?Hpv-ul o sa-mi dipara din organism doar cu Isoprinosine?Acum doctorita este in concediu...eu merg inainte de interventie, atunci o sa-i pun mai multe intrebari, mi-a zis ceva atunci cand mi-a venit rezultatul de la biopsie ca voi putea avea bebe, dar va trebui sa fac cerclaj.Nu intelg de ce s-au complicat asa lucrurile daca mi-au iesit radacini HPV cu risc scazut:HPV 6, 53, 54 care in mod normal dau condiloame...si de care eu am scapat cu Condyline, la recomandarea doctoritei.
Va pup, astept raspunsuri..idei..sfaturi

Offline

 

#2211 2011-02-03 15:04:28

andri21
New member
Inregistrat: 2010-05-19
Mesaje: 21

Re: HPV

Pe langa tulpinile cu risc scazut se poate sa ai si tulpini cu risc inalt care sa fii cauzat leziunea de pe col si care sa nu fi fost active la momentul testarii tale. Cerclaj sa speram ca nu e nevoie,CIN 1 e totusi o leziune nu foarte grava. Sa speram ca interventia va elimina toata leziunea. Isoprinosine e doar pt cresterea imunitatii, nu e tratament pt HPV. Nu exista un tratament pt HPV. Am citit ca e in clinical trials un vaccin terapeutic pentru HPV,spre deosebire de cel care exista acum care nu are efect pt pers deja infectate. Sa speram ca vom ajunge sa profitam de el smile. Pana atunci cauta sa mananci sanatos, fara fumat si fast food etc. Mai devreme in acest topic vei gasi informatii despre ce au mai luat fetele pt HPV. Pupici

Offline

 

#2212 2011-02-03 15:18:24

roxy30
Full member
Inregistrat: 2010-11-03
Mesaje: 158

Re: HPV

retas Da, Andri ..sa speram ca va fii bine, va tin la curent cu ce mi se mai intampla...probabil ca dupa LLETZ o sa-mi vina alte rezultate, nu?atunci cu LLETZ-ul se face si biopsie din nou? M-am pricopsit la 30 de ani cu o pacoste, culmea este ca n-am dus o viata dezordonata, 2 parteneri....si a fost suficient..in fine asta nu mai conteaza absolut deloc
Sper sa ne auzim cu bine......pup pc

Offline

 

#2213 2011-02-03 15:21:56

Lavinia_tia
Sr. member
Inregistrat: 2006-12-30
Mesaje: 1576

Re: HPV

roxy30 a scris:

Hpv-ul o sa-mi dipara din organism doar cu Isoprinosine?Acum doctorita este in concediu...eu merg inainte de interventie, atunci o sa-i pun mai multe intrebari, mi-a zis ceva atunci cand mi-a venit rezultatul de la biopsie ca voi putea avea bebe, dar va trebui sa fac cerclaj.Nu intelg de ce s-au complicat asa lucrurile daca mi-au iesit radacini HPV cu risc scazut:HPV 6, 53, 54 care in mod normal dau condiloame...si de care eu am scapat cu Condyline, la recomandarea doctoritei.
Va pup, astept raspunsuri..idei..sfaturi

hpv-ul nu iti dispare din organism cu nici un tratament. cu un sistem imunitar bun vei reusi sa il tii in frau si nu vor exista manifestari (modificari celulare, negi sau condiloame).

citeste si aici, poate te ajuta: http://forum.desprecopii.com/forum/topi … C_ID=93169
mie mi s-a vorbit despre cerclaj cand mi se recomandase ERAD. eu zic sa nu faci nici o interventie pana nu te lamuresti exact care sunt consecintele ei. multa bafta!!!

eu zic ca ti se va face biopsie la tesutul scos in urma interventiei. verifica oricum cu doctorul tau inainte de interventie.

Ultima oara a fost editat de Lavinia_tia (2011-02-03 15:23:32)

Offline

 

#2214 2011-02-04 13:14:18

roxy30
Full member
Inregistrat: 2010-11-03
Mesaje: 158

Re: HPV

Buna, Lavinia
Ai dreptate ..o sa merg saptamana viitoare inainte de interventie cu 2 zile sa vorbesc cu doctorita mai multe despre LLETZ. Voi stiti care-i diferenta intre conizatie ,LLETZ, ERAD? neutral
Tot mi-e teama de anestezia aia generala....

Ultima oara a fost editat de roxy30 (2011-02-04 13:15:37)

Offline

 

#2215 2011-02-04 14:20:35

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: HPV

LETZZ este tot una cu ERAD. la conizatie se decupeaza din col o bucata sub forma de con, de aici numele.
dupa ERAD nu vad de ce ar fi nevoie de cerclaj , eu una nu am avut nevoie. dupa conizatie poate.

Offline

 

#2216 2011-02-10 12:02:00

roxy30
Full member
Inregistrat: 2010-11-03
Mesaje: 158

Re: HPV

Buna....

Astazi sunt programata pentru LLETZ, de la ora 18.30, sa-mi tineti pumnii, o sa -mi faca anestezie generala. Am CIN1...o sa vin cu vesti..sper bune.Pup

Offline

 

#2217 2011-02-10 12:10:34

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: HPV

iti tinem pumnii, roxy  goodluck

Offline

 

#2218 2011-02-10 19:29:35

dhanay
Membru
Inregistrat: 2010-01-08
Mesaje: 4

Re: HPV

buna....acum cateva luni am avut niste basicute in zona genitala care initial le-am tratat gresit din cauza unui ginecolog care mi-a spus ca sunt bubite de la epilat si care ulterior s-au facut in condiloame. am considerat ca e bine sa schimb ginecologul(si bine am facut);acesta dandu-si seama despre ce este vorba la ochiul liber. mi-a spus ca am hpv si asa am aflat pt prima data de aceasta boala care m-a afectat si psihic si fizic. nu mi-a facut testul papanicolau insa mi-a dat tratament pt imunitate si un fel de solutie pt condiloame. dupa o luna de chin mi-a trecut totul. a trecut o luna, nu am  mai avut nimic, iar acum mi-a aparut o basica marisoara in zona genitala si urmeaza sa merg maine la contorl deoarece pare ca nu am scapat. Ideea este ca nu stiu de unde am aceasta boala. sexual pana acum am avut doar 2 parteneri. m-am despartit de primul si cu al doilea abia dupa 7 luni de relatie mi-au iesit aceste condiloame. e posibil sa le am de la primul partener? ideea este ca fost celui de al 2-lea partener nu are nimic(ma rog la exterior ca nu si-a facut control) si alta partenera inafara de mine nu a avut? ajutati-ma va rog sa ma lamuresc...si ce pot face, sfaturi etc. Va multumesc

Offline

 

#2219 2011-02-10 20:55:41

Lavinia_tia
Sr. member
Inregistrat: 2006-12-30
Mesaje: 1576

Re: HPV

daca tu ai fost singura partenera a actualului tau iubit inseamna ca, teoretic, acest virus l-ai luat de la primul partener. la fel de teoretic i-ai fi putut transmite si partenerului tau actual.
spun teoretic pentru ca am luat in calcul doar modalitatea de transmitere sexuala.
abordarea ta pare a fi cea corecta, deci mergi la medic si cu aceasta basica sa vezi despre ce e vorba. multa bafta!

Offline

 

#2220 2011-02-11 17:43:22

dhanay
Membru
Inregistrat: 2010-01-08
Mesaje: 4

Re: HPV

tocmai am fost azi la ginecolog. spre norocul meu nu e din cauza hpv-ului. e tot o infectie virala care am luat-o de la epilat, o simpla atingere, sauna, piscina etc(am imunitatea fff slabita) si mi-a dat ovule si antibiotice timp de o saptamana apoi sa revin la control. cat despre ceea ce am spus ieri, actualul partener a mai avut si alte relatii insa ma refer de cand este cu mine pot garanta ca nu a mai avut pe nimeni si aici ma intrebam daca e de la el sau de la fostul si abia acum mi-a aparut pt ca nu stiu cat timp poate sta acest virus in corp fara sa se manifesteze. oricum merci mult pt raspuns lvinia.

Offline

 

#2221 2011-02-11 20:59:41

C.Roxana88
New member
Inregistrat: 2011-02-08
Mesaje: 8

Re: HPV

Salut! imi puteti spune va rog daca este posibil sa-mi iasa rezultatul HPV pozitiv dupa ce mi-a iesit la Papanicolau:
- Motivul: cervicita-vaginita FCB+FCD (stiam de existenta ranii pe col)
-Scor: insuficient si necesita reevaluare
-Negativ pt o leziune intraepiteliana sau maligna (Frotiu cu atipii celulare ASC-US), iar la alte organisme: flora bacilara,
-la Anomalii ale celulelor epiteliale ( Celule scuamoase atipice de semnificatie nedeterminata -  ASC-US )
-O noua prelevare,de urmarit evolutia citologic + test HPV)
- Diagnostic: frotiu cu atipii ale celulelor epiteliale (diskeratoza si aspecte minore koilocitare) - ASC-US

Ca tratament mi-a prescris timp de 4 luni intre menstre: 12 spalaturi Tantum Rosa+ 12 ovule Cerviron + aplicare crema locala Nidoflor).
Sunt cam speriata deoarece mi-a spus ca e destul de grav. Acest rezultat e de la primul test Papanicolau de sapt trecuta, astazi mi-am mai facut unul la alt doctor + test HPV dar nu mai am rabdare o sapt jumate sad  Cine ma poate ajuta, macar pt linistea mea (sau nu sad ).....Ms!

Offline

 

#2222 2011-02-11 22:36:55

Lavinia_tia
Sr. member
Inregistrat: 2006-12-30
Mesaje: 1576

Re: HPV

Eu zic ca este posibil intrucat Papnicolaul indica prezenta celulelor koilocite si diskeratoza, dar acest Papanicolau nu are relevanta intrucat inteleg ca "necesita reevaluare" si se recomanda "o noua prelevare".
Cred ca ai facut f bine ca ai repetat Papanicolaul si chiar daca indica acelasi lucru nu este de speriat. Nu inteleg de ce medicul ti-a spus ca e grav. Este de analizat mai in amanunt. Spre exemplu ai putea face o colposcopie si daca aceasta ar fi ok (fara rana pe col sau alte probleme) cred ca trebuie doar sa ai grija de sistemul tau imunitar mai departe.
Asteapta rezultate si abia apoi o sa poti adopta o conduita corecta.

Offline

 

#2223 2011-02-15 12:21:59

roxy30
Full member
Inregistrat: 2010-11-03
Mesaje: 158

Re: HPV

roxy30 a scris:

Buna....

Astazi sunt programata pentru LLETZ, de la ora 18.30, sa-mi tineti pumnii, o sa -mi faca anestezie generala. Am CIN1...o sa vin cu vesti..sper bune.Pup

Buna!
V-am promis ca revin cu vesti...da...am scapat de LLETZ(aveam CIN 1), am adormit greu la anestezie..mi-au dat 3 doze, dar n-am simtit absolut nimic..nu-mi amintesc nimic.Mi-au dat sa iau antibiotice timp de 5 zile. Acum urmeaza sa-mi vina rezultatul de la biopsie. peste o saptamana.Nu am voie sa fac efort fizic, sa-mi fac de cap, sau sa fac baie in cada....Este ok..imi convine..in situatia de fata..Nu stiu ce mai urmeaza sa se intample cu mine, sper din tot sufletul sa nu iasa rau ultimele analize cu biopsia dupa LLETZ. Oricum..pe mine m-a marcat toata povestea cu HPV-ul, trebuie tinut in frau..acum termin cu ISOPRINOSINE, am luat 3 luni la rand.Sunt cam trista...va pup..mai vorbim sad

Ultima oara a fost editat de roxy30 (2011-02-15 12:28:19)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.