homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

HPV-76


#1426 2009-10-27 11:05:53

smart lady
Addicted member
Inregistrat: 2009-10-21
Mesaje: 10362

Re: HPV

grater

michidoo a scris:

HPV-ul mai da leziuni pe col. Astea se observa ori la control de rutina (daca se uita cu atentie doctorul - unii nu o fac), ori la colposcopie. Pentru linistea ta, fa acea colposcopie. Pap clasa II nu inseamna ca ai HPV. Cel mult scrie pe el despre o suspectie de HPV, tot cu testul ADN HPV stii sigur daca si ce ai. Dar important e de monitorizat colul, sa nu apara leziuni. Si daca totul e ok pe col, poti sta linistita cu Pap clasa II si fara genotipare HPV.

cat despre verucile de pe corp, eu stiam ca e vorba de cu totul alte tulpini si nu au nicio treaba cu cele genitale. Adica chiar daca te atingi acolo, nu incep sa-ti creasca condiloame din aceasta cauza.

PS. nu-ti face probleme atunci cand nu exista. Stii vorba aia, "de ce ti-e frica nu scapi". La mine s-a aplicat. M-am stresat mult cu bolile (dar in acelasi timp nu m-am protejat) si de ce mi-a fost frica n-am scapat. Deci lasa-l incolo de HPV, mergi periodic la control si o sa fie ok.

multumesc de raspuns.
pai cum sa nu fiu paranoia?
povestea papului meu este postata pe alt topic si nu e II ci II/III. dar la-m refacut, motiv pt care ma duc azi la 13.30 sa iau rezultatul. 3 medici mi-au spus ca nu sunt leziuni pe col, deci poate chiar nu sunt. dar pe mine ma terorizeaza discariozele alea si debitusul ala celular si celulele alea cu citofagie. ALEA imi maninca ficatii de-o saptamana. Sper ca papul asta pe acre azi il iau sa ma dumireasca pt ca altfel ma duc dreaq la nebuni ...
grater

Ultima oara a fost editat de smart lady (2009-10-27 11:06:45)


Mami mandra de Alexandru nazdravan- 4 ani +

Offline

 



#1427 2009-10-28 22:52:06

Finesse
Banat
Inregistrat: 2009-01-16
Mesaje: 3791

Re: HPV

http://www.informarehpv.ro/articole/10/Virusul-HPV.html

Nu ştiu dacă s-a mai dat linkul ăsta, nu m-am uitat back la at?tea pagini, dar ?l postez acum / reamintesc altora tongue
E site-ul Centrului Naţional de Informare pentru Prevenirea Cancerului de Col Uterin.
văd că mai este un site asemănător dar e ?n engleză


Goodnight moon

Offline

 

#1428 2009-10-28 23:12:00

michidoo
Full member
Inregistrat: 2008-12-24
Mesaje: 399

Re: HPV

mah, eu am un cui pe astia cu informarehpv. Daca te uiti cu atentie la sectiunea intrebari si raspunsuri, ii trimit la plimbare pe majoritatea sub pretextul ca intrebarea lor nu are legatura cu campania. Si totusi, oamenii aia intreaba de HPV, cum sa se protejeze, ce sa faca daca l-au luat. De acord, trimite-i la doctor, dar poti sa-i si informezi inainte. Nu pot sa uit cum i-au dat cu tifla unui baiat care intreba cum sa faca sa nu ia virusul. I-au zis ca n-are legatura cu campania de PREVENIRE. Pai daca nu asta are legatura, atunci ce? spune-i frate sa puna prezervativ si gata. Nu e greu, sunt 3 cuvinte.

raspunsuri de genul asta ma fac sa cred ca scopul principal al campaniei e mai degraba sa promoveze vaccinul decat sa dea informatii despre HPV. E pacat de banii bagati in campanie, cu sumele astea puteau fi salvate multe femei de la moarte.

Offline

 

#1429 2009-10-28 23:50:53

Finesse
Banat
Inregistrat: 2009-01-16
Mesaje: 3791

Re: HPV

da, acuma m-am uitat şi eu dar dacă observi sunt răspunsuri predefinite. deci nu prea stau să analizeze fiecare caz ?n parte, şi dau un răspuns din care omul să primească c?teva date care ?l interesează, şi pt. cine nu există răspuns predefinit bagă chestia cu e campanie de prevenire. (dar sunt şi unele, foarte puţine ce e drept, ?n care se răspunde direct).
oricum informaţiile sunt bine venite. o campanie de prevenire, dupa părerea mea, ?nseamnă să informezi populaţia că se expune unui risc şi să vii cu o soluţie la problema respectivă.
să fim serioşi. problema se rezolvă la medic, nu pe net. Ideea e ca femeile, şi ?n aceaşi măsură şi bărbaţii să se implice ?n protecţia ?mpotriva bts-urilor, preventiv, iar dacă faptele se consumă să se facă analizele periodice.


Goodnight moon

Offline

 

#1430 2009-10-29 08:52:30

ana_misu
Full member
Inregistrat: 2007-10-03
Mesaje: 230

Re: HPV

Michidoo, foarte buna cosntatarea ta in legatura cu campania impotriva cancerului de col uterin.Sunt de aceasi parere cu tine,chiar vroiam sa spun ca lumea isi spune problema pe site si nu primeste nici un raspuns sau raspunsul este luat cu copy paste dintr-o pagina facuta de ei pt hpv. Nici macar nu studiaza intrebarea si sa dea un raspuns original,gandit de cineva.E mai simplu sa dea copy paste.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1431 2009-10-29 10:28:51

Adalberta
Full member
Inregistrat: 2009-08-19
Mesaje: 458

Re: HPV

pai scopul este promovarea vaccinului nu sa te fereasca pe tine de cancer cu adevarat. unde mai pui ca vaccinul este numai pt 4 tulpini... restul, Dumnezeu cu mila...

Offline

 

#1432 2009-10-29 18:54:49

Adalberta
Full member
Inregistrat: 2009-08-19
Mesaje: 458

Re: HPV

azi am fost la infectionist. mi-a ascultat toata povestea. i-am zis ca la inceput am avut usturimi, apoi dureri pelvine + vezica+anus...  toate astea inflamate de 4 luni incontinuu pana in ziua de azi... o analiza pozitiva la inceput pt Ureaplasma prin real PCR dar cand am vrut sa vad antibiograma, din secretie nu mi-a iesit niciodata (si am facut-o de 5 ori...)  . acum... papanicolau ASCUS II-III...

si el mi-a zis asa: ca toti avem microbi...   si ca, daca imi iese hpv pozitiv, asta inseamna ca am fost candva expusa la virus si cu asta basta, ca toti suntem expusi la acesta la un moment dat  si ca nu este normal ca se fac aceste analize la discretie pt ca populatia nu stie cum sa gestioneze rezultatele... ca pap-ul trebuie urmarit si actionat indeaproape si ... atat...

acum ce sa spun? eu ma simt rau in continuare... usturimi si presiune anala, vezica grea, senzatie pelvina de parca mi-ar veni ciclu permanent si, in plus, furnicaturi nonstop pe vulva si anus... Ce mama naibii este asta??????

Ultima oara a fost editat de Adalberta (2009-11-01 10:26:33)

Offline

 

#1433 2009-10-29 21:27:02

Adalberta
Full member
Inregistrat: 2009-08-19
Mesaje: 458

Re: HPV

as vrea si eu sa stiu... HPV si modificarile la pap dau leucoree alb-galbuie?

Offline

 

#1434 2009-10-29 21:31:41

september
New member
Inregistrat: 2009-10-14
Mesaje: 65

Re: HPV

buna seara,
cum am mai scris aici am fost diagnosticata cu HPV 3 tulpini cu HR; incerc sa am viata normala, sa cred ca voi avea copii curand; am descoperit intamplator cam problema asta, niste condiloame pe care mi le-a vazut medicul, eu nu le-am sesizat sunt f mici cat un varf de ac; un condilom a trecut de la sine in cam 2 sapt unul a ramas; nu ma deranjeaza abia le simt, incerc sa le urmaresc zilnic sa vad evolutia lor; colul este ok, urmeaza sa fac pap; ce nu stiu sigur pot avea rezultat pap ok cu prezenta virusului? condiloamele e ok sa le las sa treaca de la sine daca sunt f mici sau trebuie cauterizate? exista riscul sa se mareasca si sa faca probleme? exista riscul sa fac condiloame si in interior?
fac tratament cu isoprinosine 2 de 3 ori pe zi;
trebuie sa inving virusul asta cu orice pret
mi-a spus medicul ca probabil sunt sute de femei infectate cu virusul asta si ar trebui ca fiecare sa-si puna problema asta atunci cand persista infectii banale precum candida, ureaplasma, e-coli etc care nu trec sau reapar
acum ma gandesc, cum e mai bine? sa nu stim ca avem probleme si sa traim linistite? sau sa le descoperim si sa ne stresam intr-atat incat devenim bolnave chiar daca nu suntem
tot medicul mi-a spus ca a avut paciente care s-au vindecat si sunt convinsa ca voi fi una dintre ele; ce sa fac? sa-mi omor prietenul de 4 ani de zile?
la barbati se poate depista virusul? cum aflu daca el este ok?
ce fac cu condiloamele in conditiile in care abia se simt si nu ma deranjeaza?

Offline

 

#1435 2009-10-29 22:06:01

Adalberta
Full member
Inregistrat: 2009-08-19
Mesaje: 458

Re: HPV

n-ai de ce sa-l omori ca nu stii care cum. femeile de 50 de ani monogame ce sa faca? sa-si omoare mosii? poti sa ai virusul si sa se reactiveze la menopauza sau poate actiona foarte lent ...   
acum exista posibilitatea de a te testa la varsta tanara, s-a descoperit cauza pap-ului modificat dar, in general cele care il iau la tinerete habar n-au... la unele reapare la batranete.
bine faci ca gandesti asa, ma bucur, iau lectii de la tine...
te rog, spune-mi in ce loc ai condiloamele? oi avea si eu si nu le vad/simt?

Ultima oara a fost editat de Adalberta (2009-10-30 08:45:48)

Offline

 

#1436 2009-10-29 22:10:51

Rose
Hero member
Inregistrat: 2007-08-30
Mesaje: 2547

Re: HPV

Adalberta, tu de ce nu faci testul HPV? Ca te chinuiesti singura, degeaba! Iti dai seama ca un pap II-III inseamna ca pe acolo e infectie-inflamatie care se manifesta si prin felurite scurgeri, indiferent de cauza. Eu zic ca nici Ureaplasma n-ai avut niciodata! Mi se pare greu de crezut sa nu iti iasa la analiza de secretie, repetata de 5 ori! Pt durerile de vezica, anus, etc, nu cumva ai colon iritabil sau ceva de genul asta? Ca eu am avut odata dureri pelvine intense, care mie mi se parea ca-s la ovarul drept sau cam pe acolo, si erau de la colon, iar doctorita mi-a explicat ca atunci cand colonul e umflat si iritat preseaza pe diverse organe, si da dureri din astea ciudate.


21.04.2013 -  bebic Bebe Chitaila
www.pisicamov.ro

Offline

 

#1437 2009-10-29 22:44:52

september
New member
Inregistrat: 2009-10-14
Mesaje: 65

Re: HPV

Adalberta, o genotipare te-ar scapa de toate indoielile, tu nici nu stii daca ai problema asta si-ti faci tot felul de ganduri care te afecteaza; eu condiloamele nu le-as fi observat singura, nu m-am examinat niciodata atat de amanuntit si atent sunt f mici cat un varf de ac si sunt situate nici nu stiu cum sa-ti explic cumva in interiorul labiilor aproape de intrarea in vagin, nu ma deranjeaza in niciun fel motiv pt care nu stiu ce sa fac cu ele, cum e mai ok. eu nu le vad cu ochiul liber ma bucur ca dr a fost f atenta si le-a observat, sau poate ca era mai bine sa nu stiu ca sa nu ma stresez asa cum am facut o cand am aflat; am stat treaza toata noaptea si am asteptat sa se fac dimineata sa o pot cauta pe doctorita in maternitate; mi-e teama sa nu am si in interior, dr mi-a zis ca colul arata ok si m-a examinat destul de atent, urmeaza sa fac si pap peste 2 sapt; pap-ul e musai sa iasa cu modificari daca am HPV? sanatate si nu te gandi la ce e mai rau, trebuie sa lupti cu problemele si sa fii mai puternica decat ele.
la intrebari stie sa-mi raspunda si mie cineva?

Ultima oara a fost editat de september (2009-10-29 22:47:18)

Offline

 

#1438 2009-10-29 22:58:10

Adalberta
Full member
Inregistrat: 2009-08-19
Mesaje: 458

Re: HPV

... fetelor... am toate motivele sa cred ca am luat o infectie cu transmitere...
pana intr-o anume zi am fost perfect sanatoasa, fara vreo scurgere sau hemoroid vreodata. intr-adevar, m-am spalat intotdeauna inauntru, am luat 10 ani anticonceptionale si am o gramada de avorturi la activ... deci, peste asa istorie, un virus sau stiu eu ce, poate face ravagii.  colon iritabil nu am... maine merg din nou la proctolog... cum naiba sa nu se duca inflamatia in atatea luni??? ce microb o fi? ca nu aud pe nimeni cu hpv de asa ceva. si de cand am citit ca da cancer orofaringian parca ma oare si urechea... m-a terminat psihic... imi vine sa ma operez singura si sa scot tot...

am facut genotiparea. astept rezultatul si asteptarea asta ma apasa rau de tot...  bine ca existati voi si lu' doctoressa sa-i dea Dumnezeu sanatate ca a inventat locul acesta... cui sa spun? cui sa-i vb de hpv si microbi genitali???  as fi fost la nebuni in toata perioada asta fara voi...


papul nu e musai sa iasa modificat. dar daca stii ca ai hpv, fa-ti citotestul la 3-4 luni

Ultima oara a fost editat de Adalberta (2009-10-29 23:00:25)

Offline

 

#1439 2009-10-29 23:06:35

september
New member
Inregistrat: 2009-10-14
Mesaje: 65

Re: HPV

Adalberta a scris:

... fetelor... am toate motivele sa cred ca am luat o infectie cu transmitere...
pana intr-o anume zi am fost perfect sanatoasa, fara vreo scurgere sau hemoroid vreodata. intr-adevar, m-am spalat intotdeauna inauntru, am luat 10 ani anticonceptionale si am o gramada de avorturi la activ... deci, peste asa istorie, un virus sau stiu eu ce, poate face ravagii.  colon iritabil nu am... maine merg din nou la proctolog... cum naiba sa nu se duca inflamatia in atatea luni??? ce microb o fi? ca nu aud pe nimeni cu hpv de asa ceva. si de cand am citit ca da cancer orofaringian parca ma oare si urechea... m-a terminat psihic... imi vine sa ma operez singura si sa scot tot...

am facut genotiparea. astept rezultatul si asteptarea asta ma apasa rau de tot...  bine ca existati voi si lu' doctoressa sa-i dea Dumnezeu sanatate ca a inventat locul acesta... cui sa spun? cui sa-i vb de hpv si microbi genitali???  as fi fost la nebuni in toata perioada asta fara voi...


papul nu e musai sa iasa modificat. dar daca stii ca ai hpv, fa-ti citotestul la 3-4 luni

incearca sa gandesti pozitiv si sa nu-ti mai faci atatea ganduri care te distrug si care crezi sau nu te pot afecta si fizic pana la urma
este adevarat ca infectia cu hpv intretine infectiile banale, asa mi-a zis medicul ca orice femeie care nu reuseste sa scape de o infectie banala ar trebui sa si faca si genotiparea sa vada daca nu cumva asta e cauza ce intretine problemele
te sfatuiesc sa ai grija de tine si sa-ti concentrezi toate eforturile in rezolvarea problemelor dar fara atitudinea asta prapastioasa; eventual mai cere si parerea altor medici daca vezi ca nu-ti da cel actual solutia
sanatate si astept vesti bune de la tine

Offline

 

#1440 2009-10-29 23:13:32

michidoo
Full member
Inregistrat: 2008-12-24
Mesaje: 399

Re: HPV

september, eu am HPV care isi face de cap rau de tot pe col si la ultimul Pap nu a iesit nimic anormal (decat candida). Bine, acum dupa ce am vazut cum arata colul, ma astept ca si Pap-ul sa iasa cu probleme, dar o sa-l fac abia dupa ce termin tratementul, cand ar trebui ca si colul sa fie mai bine.

in legatura cu condiloamele, nici nu stiu ce ar fi mai bine sa faci. Eu am o tulpina care ar trebui sa dea condiloame si chiar mi-a aparut ceva (cam in aceeasi zona unde zici tu, la intrare + in interiorul perineului, adica sub acea pielita..se simt la atingere). Ca urmare:
- prima doc mi-a spus ca-i HPV, ca nu dau cancer si ca trec in 7 zile (confunda cred cu herpesul)
- a doua doc (dermatolog renumit) mi-a spus ca toata lumea are HPV si mi-a diagnosticat chestiile alea drept "papilomatoza fiziologica"
- a treia doc a zis ca-s mici si ca inainte sa le facem ceva ar trebui sa las organismul sa le elimine singur
- a patra doc le-a declarat "papilomatoza normala" si aproape s-a certat cu mine, spunandu-mi ca stie cum arata condiloamele si ca astea nu sunt.
- nu mai am bani, ca mai am pe lista 2 doc (ginecolog si dermatolog), sa vad ce diagnostic pun si ele. Le-as cauteriza cu laserul, dar momentan imi concentrez fortele financiare pe rezolvarea problemelor pe col - fata de astea, condiloamele nu mai par o problema asa de grava

ideea e ca si eu cred in a le lasa sa le elimine organismul, mai ales daca sunt abia aparute si nu sunt mari. Le lasi 6 luni, timp in care iti cresti imunitatea, si daca totusi raman sau se maresc sau se raspandesc, fuga la cauterizare. Din pacate, stiu ca se pot intinde si pe col, iar acolo tu nu prea ai cum sa stii ca sunt, tot doctorul le vede. E bine sa te sfatuiesti cu doctorii in legatura cu metodele de tratament. Poti alege o crema gen Condyline sau Wartec, Aldara care imunizeaza local (e mai buna, dar stiam ca trebuie sa o iei din strainatate) sau direct cauterizare cu laserul sau electrocauterizare. Fiind mici si putine, s-ar putea sa nu mai ai probleme cu ele. Am auzit de cazuri in care au reaparut in aceeasi zona sau pe langa, e reactia de "aparare" a virusului. Dar sa speram ca la tine nu va fi cazul.

dar totusi, tu spuneai ca ai 3 tulpini high risk, care stiu ca nu dau condiloame. Bine, nu mai cred de mult in separarea asta intre tulpini. A mea ar trebui sa fie low risk si totusi colul arata in ultimul hal. Ce sa mai cred?  La tine, in schimb, chiar trebuie sa verifici periodic starea colului, nu care cumva sa se dezvolte ceva pe-acolo.

Offline

 

#1441 2009-10-29 23:21:33

september
New member
Inregistrat: 2009-10-14
Mesaje: 65

Re: HPV

multumesc michidoo,
nu vreau sa ma gandesc la ce e mai rau, dupa cum am spus pap fac abia peste 2 sapt; medicul spune ca colul arata ok, am avut o rana care s-a vindecat, probabil chiar inaintea infectarii cu hpv pe care cred ca-l am de foarte curand. eu imunitate nu am avut niciodata, se cam lipeste orice microb de mine si-si face simtita prezenta imediat; medicul imi spune sa nu ma ingrijorez ca putem tine totul sub control; acum lucrez la imunitate si altceva nu stiu ce as mai putea face; am icredere ca o sa fie ok si papul, anomaliile zic eu ca s-ar fi vazut si daca ar fi fost cazul medicul ar fi grabit papul
tie ce probleme iti face hpv la col? esti sigura ca asta e cauza?
sanatate si iti multumesc mult pt ajutor, tu m-ai pus pe picioare imediat ce am aflat ca am problema asta
o scoatem noi la capat! promit!

totusi, la barbati chiar nu se poate detecta hpv? ce ne facem in cazul asta?

Ultima oara a fost editat de september (2009-10-29 23:26:51)

Offline

 

#1442 2009-10-29 23:53:11

michidoo
Full member
Inregistrat: 2008-12-24
Mesaje: 399

Re: HPV

ah, ce frumos ar fi fost sa-mi spuna si mie doctorul (oricare din ei) ca se poate tine sub control. Mie mi-a zis doar ca "nu arata deloc bine colul" si cu asta m-a terminat. Am vazut si eu pe ecran, e aproape tot alb. Si oricat am incercat sa fac eu pe ignoranta si sa ma mint, albul ala nu e de bine. Clar nu ar trebui sa fie asa. Daca e sa gandesc pesimist, ma gandesc ca urmatorul pas e ERAD, apoi biopsie, apoi vedem daca da in cancer. Singurul lucru care ma face sa gandesc optimist e ca stiu ca tulpina asta NU ar trebui sa dea cancer. Nu-mi pot explica modificarile de pe col, dar inca mai sper (pentru ca nu sunt foarte bine informata) sa nu aiba legatura cu cancerul (si nu, nu iau in considerare faptul ca ar putea sa fie gresita genotiparea si de fapt sa am alte tulpini). Recunosc, n-am pus-o pe doctorita sa-mi explice pe larg. Am zis ca nu e cazul, pentru ca mi-a dat tratament cu ovule si a zis ca vedem pe urma. Din partea mea, pun si toata viata ovule, numai sa nu se ajunga la interventii (nici macar ERAD). Pe de alta parte, fac ERAD-ul cu draga inima daca asta inseamna sa nu se ajunga la cancer.

scuze fetelor ca in loc sa va incurajez, va dau sa gustati din pesimismul meu (justificat sau nejustificat). Dar am ganduri negre cateodata si chiar nu sunt genul are scapa de ele asa de usor. Imi doresc sa va fie bine si sa aud ca v-ati vindecat, dar eu...daca nu primesc o veste buna la urmatorul control (o modificare in bine, cat de mica), clachez. Nici nu stiu de unde sa scot bani pentru interventii si tratemente si mai trebuie sa o tin si ascunsa fata de toti cei care ma cunosc. Asta cat oi mai putea, ca daca se agraveaza n-o sa am de ales si o sa le spun celor care ma pot ajuta financiar.

Revin cu posturi mai optimiste smile

PS. ba da, eu chiar cred ca se poate face testul si la barbati. Doar ca trebuie sa-l gasesti pe ala care sa tina atat de mult la tine incat sa o si faca (nu ca ar fi dureros). In plus, si vaccinul se poate face la baieti / barbati. Tare as vrea sa-l vad pe ala care il face doar ca sa se asigure ca nu o imbolnaveste pe respectiva cu care face sex (si la care se presupune ca tine cat de cat)

Ultima oara a fost editat de michidoo (2009-10-29 23:56:19)

Offline

 

#1443 2009-10-30 08:34:36

Adalberta
Full member
Inregistrat: 2009-08-19
Mesaje: 458

Re: HPV

michidoo... ei habar n-au de treaba cu hpv-ul... cu exceptia celor care se pricopsesc cu condiloame... ce sa zic, ca pana la pap-ul acesta nici eu n-am stiut pt ce ma testez de atatia ani... habar n-aveam ca in 99,7% din cazuri pap-ul vorbeste despre hpv... si doar am o istorie in spate, cu mama care a avut la 50 de ani un pap 3-4 si, pt ca nu stia nimeni de hpv i s-a facut histerectomie...   abia de 2-3 saptamani m-am lamurit cum sta treaba... deci lumea nu stie... toata viata am auzit colege, prietene, chiar mai tinere vaitandu-se de rani, de pap modificat, de cauterizari... habar n-am avut despre ce este vorba... am crezut ca-i vorba de anume sensibilitati...


http://img682.imageshack.us/img682/7195/algo3.gif

http://img687.imageshack.us/img687/6145/cervicalalgo.jpg


si iata, daca nu stiati, ca se face si pap anal...dar nu cred ca si la noi... :-(  (mentionez ca n-am facut vreodata sex anal, nu ma pasioneaza dar, totusi, acolo e o inflamatie)

http://img264.imageshack.us/img264/7017/a499295fig2.jpg


michidoo... ai o tulpina LR...  poate nici nu va fi cazul sa decupezi din col...

Ultima oara a fost editat de Adalberta (2009-10-30 08:53:28)

Offline

 

#1444 2009-10-30 12:15:33

Lavinia_tia
Sr. member
Inregistrat: 2006-12-30
Mesaje: 1576

Re: HPV

michidoo a scris:

ah, ce frumos ar fi fost sa-mi spuna si mie doctorul (oricare din ei) ca se poate tine sub control. Mie mi-a zis doar ca "nu arata deloc bine colul" si cu asta m-a terminat. Am vazut si eu pe ecran, e aproape tot alb. Si oricat am incercat sa fac eu pe ignoranta si sa ma mint, albul ala nu e de bine. Clar nu ar trebui sa fie asa. Daca e sa gandesc pesimist, ma gandesc ca urmatorul pas e ERAD, apoi biopsie, apoi vedem daca da in cancer. Singurul lucru care ma face sa gandesc optimist e ca stiu ca tulpina asta NU ar trebui sa dea cancer. Nu-mi pot explica modificarile de pe col, dar inca mai sper (pentru ca nu sunt foarte bine informata) sa nu aiba legatura cu cancerul (si nu, nu iau in considerare faptul ca ar putea sa fie gresita genotiparea si de fapt sa am alte tulpini).

si eu am avut tot colul alb, mi s-a spus ca arata rau, ca am HPV sigur (vreo 3 dr. mi-au spus asta) si mi s-a recomandat ERAD. am vizitat in perioada aceea vreo 5 doctori.
am ales in final sa fac o vaporizare (VLCO2) si 2 biopsii.
la 6 luni (cred ca atat trecuse) am facut inca o genotipare.

genotiparile au iesit ok, interventia s-a vindecat bine si colul nu mai este alb, asa cum spui ca este si al tau.

sper sa iti foloseasca povestea mea smile.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.