homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

HPV-78


#1464 2009-10-30 22:52:52

september
New member
Inregistrat: 2009-10-14
Mesaje: 65

Re: HPV

Adalberta a scris:

vezi ca am mai deschis un topic in care o intreb pe doctoressa despre acidul folic in hpv. acolo am descris mai pe larg si am pus citate gasite pe net.

cum faci catina? cred ca-i mai buna decat la plafar...

pun boabele (fructele) in miere si le las 10 zile dupa care iau i lingura de 2 ori pe zi; asa se face siropul insa eu mananc si fructele; o sa-mi intreb si eu medicul despre acidul folic; rau nu cred ca face; eu am facut tratament cu acid folic in urma cu cativa ani pt anemie si ar fi cazul sa incep iar la simptomele pe care le am: ameteli, lesin, pierderea constiintei

Ultima oara a fost editat de september (2009-10-30 22:55:05)

Offline

 



#1465 2009-10-31 11:30:49

Adalberta
Full member
Inregistrat: 2009-08-19
Mesaje: 458

Re: HPV

am vazut ca la Genetic Lab de face genotiparea cu 250, aproape jumate decat la alte laboratoare. a facut cineva la ei? sunt de incredere pe partea asta? mai au un test de 150 numai pt tulpinile 16 si 18.

Ultima oara a fost editat de Adalberta (2009-10-31 11:31:10)

Offline

 

#1466 2009-10-31 18:17:53

Adalberta
Full member
Inregistrat: 2009-08-19
Mesaje: 458

Re: HPV

Alta intrebare: exista vreo operatie radicala pe col care sa te scuteasca de griji ulterioare in cazul in care ai HPV?
am citit pe un forum american despre o fata care-si facuse histerectomie si totusi ii iesea in continuare hpv pozitiv...

de unde i se lua analiza??? daca faci rezectie de col  sau histerectomie de unde faci genotiparea???

Offline

 

#1467 2009-10-31 19:10:24

ruxanda_00
Full member
De la: :d
Inregistrat: 2009-08-08
Mesaje: 134

Re: HPV

de pe peretii vaginului..........virusul poate fi oriunde
deci........................

Ultima oara a fost editat de ruxanda_00 (2009-10-31 19:11:11)

Offline

 

#1468 2009-11-01 00:36:58

Adalberta
Full member
Inregistrat: 2009-08-19
Mesaje: 458

Re: HPV

asta ar insemna sa se faca foarte simplu si la barbatzi...  deci...

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1469 2009-11-01 09:57:18

ruxanda_00
Full member
De la: :d
Inregistrat: 2009-08-08
Mesaje: 134

Re: HPV

nu neaparat ei de obicei sunt purtatori sanatosi
.............................

Offline

 

#1470 2009-11-01 10:22:53

Adalberta
Full member
Inregistrat: 2009-08-19
Mesaje: 458

Re: HPV

sanatosi sau nu, sunt purtatori... si n-as dori nimanui sa se intalneasca cu ei...  deci, ar trebui sa existe acel test... ca sa stii cu cine ai de-a face sau daca mai vrei sa ai de-a face...

Offline

 

#1471 2009-11-01 11:44:25

ruxanda_00
Full member
De la: :d
Inregistrat: 2009-08-08
Mesaje: 134

Re: HPV

se face genotipare din secretia uretrala . plus peniscopie si uretroscopie. asa de siguranta.
si daca tot isi fac astea, nu ar strica si un hiv, b, c.....................
lol

Offline

 

#1472 2009-11-01 12:54:03

michidoo
Full member
Inregistrat: 2008-12-24
Mesaje: 399

Re: HPV

da da, si sa-si faca si vaccinul! in SUA deja au aprobat ca vaccinul sa-l faca si baietii (din grupa de varsta a fetelor vaccinate, adica pe la 10-15 ani). Mi se pare corect, avand in vedere ca (si) ei raspandesc virusul.

nu stiu cum se face ca acei barbati care sunt cei mai infocati sustinatori ai vaccinului o dau imediat cotita atunci cand le spun 1. sa se testeze; 2. sa-si faca vaccinul. Pe-aici pe forum nu prea sunt (decat unul care a aruncat cateva mesaje si a disparut) dar prin alte locuri e crima si pedeapsa, se duc adevarate batalii cu argumente pro si contra vaccin. Nu ma bag eu in discutiile astea (pentru mine e inutil vaccinul, iar cei din jurul meu au destula minte sa decida singuri pentru ei) dar parca as face ceva sa stiu ca nu se mai raspandeste in halul asta virusul. Iar solutiile pe care le vad sunt: folosirea protectiei, chiar daca au vaccinul facut (sunt o gramada de tulpini neacoperite) si testarea si vaccinarea barbatilor, in special a celor care considera ca urmarile nefericite ale vaccinului (cateva exemple aici http://forum.anticonceptionale.ro/t2761 … dasil.html) sunt doar o gluma. Sa vedem cum le place lor sa fie cobai si sa se trezeasca cu reactii adverse (sigur ca nu doresc nimanui sa aiba ghinionul asta, de a intra la categoria "oops, shit happens")

Offline

 

#1473 2009-11-01 21:02:06

Adalberta
Full member
Inregistrat: 2009-08-19
Mesaje: 458

Re: HPV

da... este clar ca virusul este prezent peste tot. de aceea vaccineaza copii... pt ca poti s-o furi de la primul contact cum dealtfel am si citit pe-aici, fete de 19 ani cu pap modificat...  un doctor spunea la tv ieri ca peste 5 ani poti sa nu mai ai virusul si ca poti sa-ti faci vaccinul... nah... pai cum sa-l faci pt radacina 18 daca deja ai avut-o? nu se creeaza imunitate? nu prea stiu nici ei... cel care promoveaza vaccinul spune ca poti sa te vaccinezi si daca ai tulpinile respective pt ca te ajuta sa lupti cu ele... hmmm

si mai spune ca 1% din cazuri poate detine ambele tulpini, 16 si 18... total gresit numai din ce am citit eu pe-aici sunt fete care au un sir intreg de numere la genotipare... ca la loto...

Offline

 

#1474 2009-11-01 21:22:07

buburuza79
New member
Inregistrat: 2009-09-01
Mesaje: 33

Re: HPV

september a scris:

september a scris:

fetelor daca avem HPV nu inseamna neaparat ca o sa avem si cancer; eu am 3 tulpini cu HR; ce-ar trebui sa fac? sa ma omor? am 2 condiloame, unul parca a disparut, colul arata ok vazut cu ochiul liber, urmeaza sa fac pap, de colposcopie nici nu a pomenit medicul; cum ati spus si voi inainte nu se stia nimic de virusul asta si acum baga spaima in femei; ok e bine de stiut si de urmarit dar daca ne gandim atat la cancer pana la urma o sa-l facem; mi-a explicat medicul ca a avut paciente care au eliminat virusul si ca doar f putine femei care il au ajung la ce e mai tragic.
ce trebuie noi sa facem este sa avem grija de noi si sa nu lasam nicio infectie banala sa-si faca de cap acolo; medicul mi-a zis ca trebuie sa avem grija sa avem colul curat si totul va fi ok; sunt tanara, am 25 de ani, voi fi sanatoasa si voi avea copii sanatosi!
si inca ceva sunt probabil mii de femei care au virusul asta, unele se trateaza altele mai putin; medicul mi-a zis ca oricine se confrunta repetat cu infectii care persista sau reapar are mari sanse ca hpv-ul sa intretina problemele

fetele, se intampla ceva cu imunitatea in perioada menstruatiei? observ ca acum dupa menstruatie unul din condiloame parca ar vrea sa reapara, iar celalalt parca e mai evident la atingere? are vreo legatura? am fost f stresata in ultima perioada, slabita, am lesinat zilele trecute. nu stiu daca are rost sa fac legaturi, insa...se intampla ceva? in afara de isoprinosine sa mai iau ceva pt intarirea organismului?

mie mi- a spus medicul de familie , ca imunitatea scade in perioada menstruatiei , in contextul in care i-am spus ca dupa perioada asta simt ceva asemanator unor cosuri sub piele pe linga urechi si ceafa destul de dureroase la atingere, dar care dispar dupa citeva zile

Offline

 

#1475 2009-11-04 09:15:02

Adalberta
Full member
Inregistrat: 2009-08-19
Mesaje: 458

Re: HPV

The objective of the investigations was to determine the prevalence of infections with microorganisms of the Mycoplasmataceae family in females with and without HPV infections, in whom cytology detected ASCUS-type lesions.
The statistical analysis of the results demonstrated that human papilloma virus infections were significantly more common in the presence of microorganisms of the Mycoplasmataceae family (p<0.05). In the presence of ureaplasma infections, the risk of coexisting HPV infection was four times higher than in non-ureaplasma infected individuals (OR=4.12; 95% CI 1.08-15,7; p=0.038). Also, in the presence of Mg infections, the risk of HPV infections was twice as high (p=0.27).

Thus, mycoplasma and ureaplasma infections should be taken into consideration as a possible factor affecting the survival of HPV in cervical squamous cells and by the same token indirectly contributing to progression of cervical epithelial lesions.

http://versita.metapress.com/content/652211646776092t/


The presence of a high Ureaplasma urealyticum level seems to be a cofactor of HPV infection, a necessary cause of precancerous lesions of the uterine cervix. The presence of Ureaplasma urealyticum may play a role both in initiating viral cellular anomalies and in viral persistence. It can be hypothesized that these initial processes are helped by a state of cervical inflammation, also supported by multiple microorganisms. It would, thus, be suggested for all patients who present with an abnormal PAP test to undergo a cervicovaginal microbiological examination to detect potentially pathogenic microbes for correct diagnosis and treatment, as well as a more complete follow-up of cervical cytological lesions.

Ultima oara a fost editat de Adalberta (2009-11-04 09:53:55)

Offline

 

#1476 2009-11-04 10:24:12

michidoo
Full member
Inregistrat: 2008-12-24
Mesaje: 399

Re: HPV

eu am facut analiza pentru ureaplasma, mycoplasma, Chlamydia, toate au iesit negative. Acum ma apuca paranoia si ma gandesc ca poate erau gresite analizele. Nu-mi dau seama daca HPV-ul meu e "intretinut" sau asa se comporta el normal, dar e cam agresiv si nu ar trebui sa fie.

Offline

 

#1477 2009-11-04 12:05:25

Adalberta
Full member
Inregistrat: 2009-08-19
Mesaje: 458

Re: HPV

michidoo a scris:

"oops, shit happens")

n-ai sa crezi dar chiar asta mi-a replicat si mie "cineva" aseara cand vorbeam despre iresponsabilitate si de faptul ca, uite, femeile rup bucatzi din ele iar ei n-au nici o treaba...

"Shit happens!!!" imi venea sa-i storcesc moaca ... sa-i scot  ochii si sa i-i prajesc!!!!skitarg

Michidoo, stai linistita, daca nu-ti ies, nu ai.    Desi... mie imi iese Ureap. la Real Time PCR iar in secretzie bashca! Nu am si eu acolo o antibiograma, ceva dupa care sa ma ghidez... La mine e clar ca asta imi zapaceste pap-ul...  o sa merg sa-l fac si in mediu lichid...

Ultima oara a fost editat de Adalberta (2009-11-04 12:08:02)

Offline

 

#1478 2009-11-10 19:56:26

dolce_my
New member
Inregistrat: 2008-09-09
Mesaje: 5

Re: HPV

In atentia doctoressei

Buna tuturor! 
Am rugamitea de a-mi explica si mie rezultatul examenului morfologic prelevat in urma QBF + ERAD. Mentionez ca am HPV 16 +51, din cazua carora mi-a aparut o rana pe col si dupa multe tratamente fara rezultat am ajuns la electrorezectie. Doctorita mi-a zis ca rezultatul este bun fara alte explicatii, lucru incurajator dar as vrea totusi sa stiu ce inseamna toate datele din acest buletin de examen morfologic:
I -Endocol: cheaguri, mucus, scuame anucleate, resturi glandulare endocervicale.
II -Endometru: -de faza proliferativa
III -ERAD: 1. Cervicita cronica ulcerativa cu edem si hiperplazie vasculara, displazie simpla si moderata (CIN I -CIN II) cu modificari morfologice de tip koilocitar, marcat infiltrat limfocitar nodular subepitelial.
               2. Cervicita cronica ulcerativa,displazie simpla (CIN I) dezvoltata pe fondul unui papilom plan; marcat infiltrat limfocitar subepitelial si hiperplazie vasculara.

Va rog mult sa imi explicati ce inseamna toate aceste lucruri.
Multumesc din suflet!

Offline

 

#1479 2009-11-10 21:44:13

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: HPV

Las link doctoressei.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#1480 2009-11-11 11:20:16

bella-yzaura
Full member
De la: iasi
Inregistrat: 2009-04-06
Mesaje: 728

Re: HPV

stie cineva pana la ce varsta se face vaccinul?si cat costa?


Daca am fi picaturi de ploaie/N-am avea nevoie de lacrimi/Daca am fi cuvinte/N-am avea nevoie de marturisiri/Dar cum suntem oameni/Avem nevoie de dragoste!!!

Offline

 

#1481 2009-11-11 19:09:46

miky07
New member
Inregistrat: 2009-02-04
Mesaje: 31

Re: HPV

Buna seara fetelor,
am o mare rugaminte la voi!!! Am facut un Papanicolau la centrul Matei Basarab si acum trebuie sa-l repet pt ca lipsesc celulele endocervicale (nu s-a dus asistenta pana mai sus cu periuta!). bang
As vrea sa merg sa-l repet la Medsana Cotroceni sau Medicover unirii sau Victoriei, dar nu stiu unde se face mai corect. Daca a facut cineva PAP la una din cele 2 clinici, ma poate ajuta si pe mine cu o parere?
Va multumesc.

Offline

 

#1482 2009-11-11 21:40:46

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: HPV

cei de la Medicover stiu ca trimiteau probele pentru Papanicolau la Micomi care sunt specializati pe probleme de col. n-am avut probleme cu recoltarea. nici la ei nici in alta parte.

Ultima oara a fost editat de gargarita (2009-11-11 21:41:55)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.