homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Mycroginon-2


#20 2008-07-17 13:10:07

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Mycroginon

Am luat Microgynon 2 ani de zile si as avea un sfat pentru toate fetele care iau AC sau vor sa inceapa sa ia AC:

MARE ATENTIE LA FIBROADENOAME!!!

NU luati AC daca aveti un fibroadenom la san sau fibrom uetrin! Anticonceptionalele cu estrogen (cum este Microgynonul) potenteaza, determina cresterea fibroadenoamelor.
Recomand din experienta sa va faceti o ecografie mamara inainte de a lua AC (precum si periodic pentru a va asigura ca totul este in regula), precum si un consult ginecologic (cu ecografie pelviana), pentru a fi sigure ca nu aveti fibrom uterin sau ovarian.
Mare atentie insa ca se fac confuzii intre fibroadenoame si chisturi. Am intalnit medici care din pacate nu stiu sa faca diferenta. Fibroadenoamele sunt tari, NU DOR decat daca devin foarte mari, se simt la palpare (dupa o anumita dimensiune). Chisturile (fie mamare, fie ovariene) sunt pungute cu lichid care se pot resorbi de la sine pe parcursul unui ciclu. Chisturile mamare dor de obicei inainte de menstruatii.
Anticonceptionalele sunt indicate in tratamentul chisturilor, insa contraindicate in cazul fibroadenoamelor! Mare atentie, asadar.

Sa va spun povestea mea care m-a determinat sa scriu postul asta:
Dupa o operatie de fibroadenom mamar, un "medic" (nici nu merita denumirea asta) mi-a prescris drept tratament AC Microgynon!!! 2 ani de zile am urmat "tratamentul" avand incredere in medic. Dupa 2 ani de Microgynon am facut o ecografie mamara unde mi s-a descoperit la sanul operat inca un fibroadenom mamar, aparut "din senin" si care se facuse de aproape 3 cm in 2 ani. De un an de cand am intrerupt Microgynonul, fibroadenomul a ramas la aceeasi dimensiune. Concluzia: estrogenul din Microgynon a potentat fibroadenomul si a dus la cresterea lui de la 0 la aproape 3 cm in 2 ani.
Am facut si eu pauze la 8 luni cand luam Microgynon si recomand aceste pauze fetelor care iau AC. Si asta pentru ficat. Ganditi-va ce inseamna pentru ficat faptul ca seara de seara, 21 zile iei cate o pastila, stai 7 si o iei de la capat.

De cand cu experienta asta, am o repulsie fata de AC la care contribuie si toate articolele citite. Prin urmare, consider ca metodele anticonceptionale de bariera sunt mai sanatoase. Anticonceptionalele impiedica functionarea normala a organismului, deci cat de sanatoase pot fi?
Nu vreau sa par ipocrita, insa dupa cate complicatii am avut de la AC + o rana pe col care cel mai probabil e de la prezervativ + lubrifiere scazuta, am preferat sa renunt la sex pentru o perioada, in favoarea sanatatii. In mometul de fata, sanatatea pentru mine e mai presus de orice...

Offline

 



#21 2008-08-16 13:45:32

Chick
Sr. member
Inregistrat: 2008-08-03
Mesaje: 1336

Re: Mycroginon

Microgynonul este echivalent cu Logest in ceea ce priveste cantitatea de hormoni?intreb ptr ca am luat vreo 3 ani antibebe iar la un moment dat docorita mi-a spus sa incercerc si Microgynon,in conditiile in care luam Logest.Nu mai stiu exact care a fost contextul,cert este ca m-am intors la Logest.Acum,motivul ptr care ma intereseaza daca sunt sau nu echivalente este faptul ca am observat ca Logestul imi scade libidoul iar daca sunt echivalente,le schimb cu Microgynon...

Offline

 

#22 2008-08-16 15:03:54

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: Mycroginon

Logest: Compozitie: Substante active: fiecare drajeu contine: 0,075 mg gestoden; 0,02 mg etinilestradiol. Alti ingredienti: lactoza, amidon de porumb, providon 25 000, stearat de magneziu, sucuroza, providon 700 000, polietilen glicol, carbonat de calciu, talc, ceara montana.

Microgynon: Compozitie:  Folia pentru un ciclu de administrare cuprinde 21 drajeuri, fiecare din acestea continand ca substanta activa cate 0,15 mg levonorgestrel si 0,03 mg etinilestradiol. 28 drajeuri pe langa cele 21 de drajeuri cuprinzand fiecare 0,15 mg levonorgestrel si 0,03 mg etinilestradiol, folia mai contine 7 drajeuri lipsite de substanta activa.

Deci nu sunt similare.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#23 2008-08-22 23:42:57

paulinne
Full member
Inregistrat: 2008-07-22
Mesaje: 387

Re: Mycroginon

tocmai am inceput sa iau mycroginon(mentionez ca e prima oara cand iau antibebe si sunt prescrise de medic),azi e a treia pastiluta pe care am luat-o si m-am molipsit cu un "pui" de raceala.Stiu ca antibioticele interactioneaza cu antibebele dar ce as putea lua a sa-mi treaca raceala???Strepsils,paxeladine merg?acklad


"I may not have gone where I intented to go, but I think I have ended up where I needed to be." Douglas Adams

Offline

 

#24 2008-08-22 23:48:20

alinuutza_81_23_11
Hero member
De la: vest de carpati
Inregistrat: 2008-01-14
Mesaje: 4085

Re: Mycroginon

pai eu stiu ca antibioticele nu se iau la raceala.. se iau in infectii, puroi in gat, si alte treburi, da nu in reaceala, pai te poti trata cu paxeladine, modafen, nurofen , paracetamol, med de raceli, astea nu interactioneaza cu anti-berzele....smile


Earth rotation is created by penguins running in circles around the south pole.Prove me wrong...

big_smile big_smile big_smile

Offline

 

 Publicitate


loading...

#25 2008-08-23 00:09:37

paulinne
Full member
Inregistrat: 2008-07-22
Mesaje: 387

Re: Mycroginon

deci paxeladine si strepsils nu interactioneaza cu antibebele?puss
si...dupa cata vreme de luat antibebe e "safe" sa faci sex?e o perioada anume?sau dupa primele pastile?ms anticipat;)

Ultima oara a fost editat de paulinne (2008-08-23 00:11:19)


"I may not have gone where I intented to go, but I think I have ended up where I needed to be." Douglas Adams

Offline

 

#26 2008-08-23 01:35:55

Alina Delia
Addicted member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2007-12-16
Mesaje: 12952

Re: Mycroginon

daca ai luta din 1 zi de mesntra esti protejataa de atunci daca ai luat in alta zi de sangerarae abia dupa a 7a ,,lasi sa-si afca 4 ore efectul si apoi ai liber.
acele medicamente nu interactioneaza


Cine rade la urma....gandeste mai incet dumbom

Offline

 

#27 2008-08-23 01:53:34

paulinne
Full member
Inregistrat: 2008-07-22
Mesaje: 387

Re: Mycroginon

Alina Delia a scris:

daca ai luta din 1 zi de mesntra esti protejataa de atunci daca ai luat in alta zi de sangerarae abia dupa a 7a ,,lasi sa-si afca 4 ore efectul si apoi ai liber.
acele medicamente nu interactioneaza

ms:kiss:
Si inca ceva;pe prospect scrie"a se mentine la sub 25 de grade celsius"...n-o sa le port in geanta in fiecare zi...dar ce fac cand trebuie sa plec de acasa si le iau cu mine???Problema se pune strict la cate grade sunt tinute sau doar sa nu fie expuse direct la soare?

Ultima oara a fost editat de paulinne (2008-08-23 04:44:23)


"I may not have gone where I intented to go, but I think I have ended up where I needed to be." Douglas Adams

Offline

 

#28 2008-08-23 08:25:02

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: Mycroginon

sa nu fie expuse direct la soare daca le ti in geanta e perfect smile


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#29 2008-08-23 22:55:11

paulinne
Full member
Inregistrat: 2008-07-22
Mesaje: 387

Re: Mycroginon

in legatura cu mycroginonul...as mai avea si eu o intrebare:daca mi-a venit menstruatia marti seara(19 aug) si eu am luat prima pastila miercuri dimineata la ora 9:00...se considera ca am luat-o in prima zi de menstruatie sau in a doua?Trebuie sa ma protejez suplimentar pana iau 7 pastilute?Si...cat de sigure sunt?Daca le iau corect nu e risc de bebe,nuuuu?smile


"I may not have gone where I intented to go, but I think I have ended up where I needed to be." Douglas Adams

Offline

 

#30 2008-08-23 23:00:18

YoHanna
Insomniac member
Inregistrat: 2007-05-31
Mesaje: 5651

Re: Mycroginon

eu zic k e a doua zi...si k mai bine te protejezi suplimentar smile dak le iei corect nu e risc de bebe ..stai linistita si bucura-te din plin tongue acea marja de eroare e datorita incorectitudinii cu care sunt luat pilulele de unele fete smile


hjarta "The most exciting, challenging and significant relationship of all is the one you have with yourself. And if you can find someone to love the "you" you love, well, that's just fabulous" hjarta

Offline

 

#31 2008-08-23 23:45:33

paulinne
Full member
Inregistrat: 2008-07-22
Mesaje: 387

Re: Mycroginon

:/uuuupsss...si daca am "comis-o" azi???eu credeam ca totusi nu sunt 12 ore de seara si pana dimineata...si ca se pune ca e prima zi...deci e risc,nope?e cazul sa iau postinor?hmmhmmhmm


"I may not have gone where I intented to go, but I think I have ended up where I needed to be." Douglas Adams

Offline

 

#32 2008-08-23 23:46:37

YoHanna
Insomniac member
Inregistrat: 2007-05-31
Mesaje: 5651

Re: Mycroginon

dar seara ti-a venit menstra?


hjarta "The most exciting, challenging and significant relationship of all is the one you have with yourself. And if you can find someone to love the "you" you love, well, that's just fabulous" hjarta

Offline

 

#33 2008-08-23 23:55:58

paulinne
Full member
Inregistrat: 2008-07-22
Mesaje: 387

Re: Mycroginon

dap seara...pe la 6-7 dupa-amiaza...si erau doar cateva pete maronii si nici nu ma durea burta ca de obicei...si am crezut ca e tot spooting de la postinor...k m-am dat peste cap rau de tot(am cam exagerat cu postinorul in ultima vreme...asta inseamna ca am luat de vreo 4-5 ori in ultimele 6 luni:|)
Abia de dimineata am observat sangerarea corespunzatoare menstruatiei si am luat imediat si pastiluta...


"I may not have gone where I intented to go, but I think I have ended up where I needed to be." Douglas Adams

Offline

 

#34 2008-08-24 00:01:02

YoHanna
Insomniac member
Inregistrat: 2007-05-31
Mesaje: 5651

Re: Mycroginon

atunci cred k esti ok smile
si bine k ai inceput cu anticonceptionalele...k prea mult postinor ai luat sad dar oricum...imp e k nu s-a int vreun "accident"...
dereglarea asta o sa dispara... wink


hjarta "The most exciting, challenging and significant relationship of all is the one you have with yourself. And if you can find someone to love the "you" you love, well, that's just fabulous" hjarta

Offline

 

#35 2008-08-24 00:23:09

paulinne
Full member
Inregistrat: 2008-07-22
Mesaje: 387

Re: Mycroginon

Deci ar fi in regula,YoHanna,nope?hmm


"I may not have gone where I intented to go, but I think I have ended up where I needed to be." Douglas Adams

Offline

 

#36 2008-08-24 00:24:16

YoHanna
Insomniac member
Inregistrat: 2007-05-31
Mesaje: 5651

Re: Mycroginon

da smile


hjarta "The most exciting, challenging and significant relationship of all is the one you have with yourself. And if you can find someone to love the "you" you love, well, that's just fabulous" hjarta

Offline

 

#37 2008-08-24 00:27:28

paulinne
Full member
Inregistrat: 2008-07-22
Mesaje: 387

Re: Mycroginon

YoHanna a scris:

da smile

ms:kiss:


"I may not have gone where I intented to go, but I think I have ended up where I needed to be." Douglas Adams

Offline

 

#38 2008-08-24 00:27:43

YoHanna
Insomniac member
Inregistrat: 2007-05-31
Mesaje: 5651

Re: Mycroginon

puss


hjarta "The most exciting, challenging and significant relationship of all is the one you have with yourself. And if you can find someone to love the "you" you love, well, that's just fabulous" hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.