homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Mycroginon-3


#39 2008-08-25 14:01:48

olgutza26
New member
Inregistrat: 2008-08-25
Mesaje: 13

Re: Mycroginon

e prima oara cand intru pe acest site, dar sper sa imi puteti raspunde la intrebare. ideea e ca sunt chiar foarte foarte panicata. de 3 ani iau microgynon si am fost foarte multumita de el. luna trecuta m-am hotarat sa fac acea pauza anuala. problema mea este urmatoare acum: teoretic (la 28 de zile) trebuia sa imi vina deja mentruatia de 3 zile. eu intotdeauna am avut un ciclu regulat, deci va dati acum seama de isteria mea :cry: care sunt sansele sa fiu insarcina, avand in vedere ca am avut contact neprotejat in a doua saptamana de pauza (adica in primele 3 zile dupa terminarea mentruatiei). Ajutati-ma va rog cu un raspuns ca ma simt cu adevarat ffffff disperata. Ar putea fi aceasta intarziere sa fie cauzata de pauza de anticonceptionale?

Offline

 



#40 2008-08-25 14:06:23

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: Mycroginon

se poate sa fie si de la ac.dar se poate sa fie si o sarcina daca nu te-ai protejat! poti sa faci un test de sarcina la 7 zile d eintarziere sau la 3 saptamani de la contactul cu risc


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#41 2008-08-26 08:06:31

olgutza26
New member
Inregistrat: 2008-08-25
Mesaje: 13

Re: Mycroginon

Multumesc mult. Eu ma gandeam ca totusi contactul acela a avut loc in perioada nefertila. si de asta puneam intarzierea pe seama pauzei de anticonceptionale. gresesc gandind asa?

Offline

 

#42 2008-08-26 08:07:59

norishorulalb
Banat
De la: Mika
Inregistrat: 2007-04-03
Mesaje: 24197

Re: Mycroginon

nu ai de unde sa stii care era perioada ta fertila atunci, mai ales ca dupa intreruperea ac poti avea ovulatii multiple

Offline

 

#43 2008-08-26 08:08:27

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: Mycroginon

in prima luna de pauza dupa ac.nu prea putem a ne dam seama cand esti sau nu la ovulatie


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

 Publicitate


loading...

#44 2008-08-27 21:07:31

olgutza26
New member
Inregistrat: 2008-08-25
Mesaje: 13

Re: Mycroginon

am facut testul de sarcina si a iesit negativ. nici menstruatia nu a venit. uoff grater nici nu stiu ce sa mai fac. cat de mult poate intarzia menstruatia ca urmare a pauzei de anticonceptionale?

Offline

 

#45 2008-08-27 21:16:37

paulinne
Full member
Inregistrat: 2008-07-22
Mesaje: 387

Re: Mycroginon

ufff iarasi eu...acum sunt paranoica...de ce?(a se vedea topicul "cum va simtiti astazi" ca nu vreau sa ma repet:()
si...am o intrebare:daca iau mycroginon fara a sari nici o pastiluta,la ora fixa...fara a manca grefe:(,fara a bea ceai de sunatoare...fara a lua antibiotice...nu exista nici cea mai micuta sansa sa raman cu burtica,nope?
Scuze pentru intrebarea asta stupida...stiu si eu raspunsul dar parca tot am nevoie sa-mi confirme cineva...ufffff am innebunit de tot...sorry ca va stresez fetelor.


"I may not have gone where I intented to go, but I think I have ended up where I needed to be." Douglas Adams

Offline

 

#46 2008-08-27 21:19:05

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: Mycroginon

fara a vomita, fara a avea diaree...?

nu, nu exista smile

Ultima oara a fost editat de mika (2008-08-27 21:19:36)

Offline

 

#47 2008-08-27 21:57:38

paulinne
Full member
Inregistrat: 2008-07-22
Mesaje: 387

Re: Mycroginon

mika a scris:

fara a vomita, fara a avea diaree...?

nu, nu exista smile

Dap..si fara astea...am uitat sa mentionez:D
ms mult mika:kiss:


"I may not have gone where I intented to go, but I think I have ended up where I needed to be." Douglas Adams

Offline

 

#48 2008-08-27 22:02:19

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: Mycroginon

wink

Offline

 

#49 2008-08-27 22:02:28

YoHanna
Insomniac member
Inregistrat: 2007-05-31
Mesaje: 5651

Re: Mycroginon

pauline...dak le iei corect esti protejata 100%....relax si enjoy big_smile


hjarta "The most exciting, challenging and significant relationship of all is the one you have with yourself. And if you can find someone to love the "you" you love, well, that's just fabulous" hjarta

Offline

 

#50 2008-08-28 09:52:00

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Mycroginon

olgutza26 a scris:

am facut testul de sarcina si a iesit negativ. nici menstruatia nu a venit. uoff grater nici nu stiu ce sa mai fac. cat de mult poate intarzia menstruatia ca urmare a pauzei de anticonceptionale?

olgutza, stai linistita. de regula cand faci pauza, menstruatia intarzie cam o saptamana. deci vine cam la 5 saptamani de la prima zi a menstruatiei anterioare.

si eu am luat mycrogynon 2 ani de zile (acum regret ca am facut-o, dar asta e alta poveste) si faceam pauza la fiecare 8 luni. am facut in total vreo 3 pauze si de fiecare data venea ciclul cu o saptamana intarziere. ultima data a intarziat mai mult, vreo 2 saptamani. iar de cand le-am lasat cu totul, ciclul mi s-a dereglat si imi vine tot la distante mai mari de 6 saptamani. sad dar s-ar putea sa nu fie de la mycrogynon, nu vreau sa te alarmez cu asta.

e normal sa intarzie ciclul cand faci pauza, deoarece corpul s-a obisnuit cu mycrogynon iar cand nu-l mai iei ii ia ceva timp sa se acomodeze si sa-si revina la normal. asta dureaza cam o saptamana de regula. asa ca stai linistita, mai asteapta putin.

Offline

 

#51 2008-08-28 18:55:53

olgutza26
New member
Inregistrat: 2008-08-25
Mesaje: 13

Re: Mycroginon

anca9 a scris:

olgutza, stai linistita. de regula cand faci pauza, menstruatia intarzie cam o saptamana. deci vine cam la 5 saptamani de la prima zi a menstruatiei anterioare.

si eu am luat mycrogynon 2 ani de zile (acum regret ca am facut-o, dar asta e alta poveste) si faceam pauza la fiecare 8 luni. am facut in total vreo 3 pauze si de fiecare data venea ciclul cu o saptamana intarziere. ultima data a intarziat mai mult, vreo 2 saptamani. iar de cand le-am lasat cu totul, ciclul mi s-a dereglat si imi vine tot la distante mai mari de 6 saptamani. sad dar s-ar putea sa nu fie de la mycrogynon, nu vreau sa te alarmez cu asta.

e normal sa intarzie ciclul cand faci pauza, deoarece corpul s-a obisnuit cu mycrogynon iar cand nu-l mai iei ii ia ceva timp sa se acomodeze si sa-si revina la normal. asta dureaza cam o saptamana de regula. asa ca stai linistita, mai asteapta putin.

multumesc mult pentru raspuns. parca m-am mai linistit un pic. ideea e ca acum un bebe ar fi cam ultimul lucru care mi-ar lipsi, la cate am pe cap. o sa ma linistesc definitiv cand va veni menstruatia.
sper sa nu mai intarzie mult.

Offline

 

#52 2008-08-29 18:37:57

paulinne
Full member
Inregistrat: 2008-07-22
Mesaje: 387

Re: Mycroginon

Hm...tot eu  hmm cu o mica intrebare:toate simptomele pot aparea dupa antibebe(gen senzatie de voma,pofta de mancare,spooting,tensiune in sani...)nu sunt general valabile,ci depinde de persoana,nope?
Daca e sa apara dupa cate pastilute apar?
Eu sunt la a zecea pastila din blister si in afara de o durere imperceptibila la sani nu am nici una din celelalte simptome...sunt si persoane care nu au nici un tip de simptome sau e prea devreme?


"I may not have gone where I intented to go, but I think I have ended up where I needed to be." Douglas Adams

Offline

 

#53 2008-08-29 18:56:14

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: Mycroginon

da sunt si persoane care nu au astfel de reactii adverse. nu iti mai face probleme din nimic, mai bine bucura-te ca nu ti-e rau de la ele

Offline

 

#54 2008-08-29 18:59:52

paulinne
Full member
Inregistrat: 2008-07-22
Mesaje: 387

Re: Mycroginon

mika a scris:

da sunt si persoane care nu au astfel de reactii adverse. nu iti mai face probleme din nimic, mai bine bucura-te ca nu ti-e rau de la ele

ms puss hjarta


"I may not have gone where I intented to go, but I think I have ended up where I needed to be." Douglas Adams

Offline

 

#55 2008-08-31 17:43:45

olgutza26
New member
Inregistrat: 2008-08-25
Mesaje: 13

Re: Mycroginon

inca o data multumesc. ai avut perfecta dreptate. intarzierea a fost de o saptamana. asa ca m-am linistit. big_smile

Offline

 

#56 2008-09-01 11:30:14

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Mycroginon

olgutza26 a scris:

inca o data multumesc. ai avut perfecta dreptate. intarzierea a fost de o saptamana. asa ca m-am linistit. big_smile

tummenupp ma bucur ca ai scapat de stres
ai insa grija de acum cand faci pauze, nu te baza pe faptul ca o saptamana de cand ai luat ultima pastila esti inca protejata. mai bine folosesti prezervativul decat sa te stresezi o luna pana la urmatoarea menstruatie wink

Offline

 

#57 2008-09-04 08:26:22

olgutza26
New member
Inregistrat: 2008-08-25
Mesaje: 13

Re: Mycroginon

Am revenit. Din pacate, tot cu probleme. Am reinceput sa iau microgynon de sambata, dar de aseara mi-e foarte foarte rau. Am avut o durere cumplita la unul din ovare, iar de azi de dimineata am o stare de rau de imi vine sa ma urc pe pereti. Am impresia ca nu imi pot controla bine miscarile si am transpirat de nu mai pot, in conditiile in care nu e cald unde stau. E posibil sa fie de la anticonceptionale?

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.