homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

INTERPRETARE EXAMEN PAPANICOLAU-2


#20 2008-06-05 14:39:49

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: INTERPRETARE EXAMEN PAPANICOLAU

ai un papanicolau clasa 3 ma duce cu gandul ori la infectie hpv ori la rana pe col sau ambele


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 



#21 2008-06-05 14:49:22

myhaella2007
New member
Inregistrat: 2008-05-19
Mesaje: 11

Re: INTERPRETARE EXAMEN PAPANICOLAU

multumesc pentru raspuns "evilpink" mai vreau sa stiu daca acest hpv se transmite prin contact sexual, si daca iubitul meu trebuie sa mearga si el la un control.  Multumesc


Dumnezeu ne iubeste.

Offline

 

#22 2008-06-05 14:50:25

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: INTERPRETARE EXAMEN PAPANICOLAU

hpv-ul se transmite prin contact sexual.poate ar trebui sa merga sa il vada un dermatolog sa nu aibe candiloame


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#23 2008-06-05 15:27:05

Detzy
Insomniac member
De la: ...mine pentru ....voi
Inregistrat: 2008-01-23
Mesaje: 7254

Re: INTERPRETARE EXAMEN PAPANICOLAU

myhaella2007 a scris:

buna doctoressa,
am si eu o rugaminte... tocmai mi-am ridicat rezultatele la testul papanicolau si nu stiu sa-l descifrez, mentionez ca am avut niste mancarimi si scurgeri albicioase dar m-am spalat cu bicarbonat de sodiu si mi-a trecut mancarimea, scurgerea a ramas.

Deci testul: 

- caliatea frotiului - satisfacatoare pentru interpretare cu prezenta de celule endocervicale si citologie corespunzatoare zonei de tranzitie
- caracterizare generala - anomalii celulare epitaliale
- descriere microscopica - relativ frecvente polimorfonucleare, flora mixta, celule de metaplazie izolate si placarde cu hipertrofii nucleare, celule scuamoase cu modificari inflamatorii
- diagnostic citologic - anomalii celulare epiteliale de etiologie nedeterminata ASC -US

Citodiagnostic Babes Papanicolau: Clasa III


Si am mai facut si o analiza a secretiei vaginale.
Arata cam asa:

- polimorfonucleare - relativ frecvente
- limfocite - relativ frecvente
- macrofage - relativ frecvente
- flora cocica - coci G+
- flora bacilara - bacili G+
- candida spp - absent
- trichomonas vaginalis - absent

Multumesc mult si va doresc multa sanatate

Poate ar fi bine sa mai si repeti o data PAP sau ca sa fii mai sigura sa faci o colposcopie


baby Dragos hjarta rugaciune

Offline

 

#24 2008-06-10 09:27:23

myhaella2007
New member
Inregistrat: 2008-05-19
Mesaje: 11

Re: INTERPRETARE EXAMEN PAPANICOLAU

buna din nou, ms mult pentru raspunsuri puss
vroiam sa va spun ca am mers la medicul ginecolog si mi-a facut o colposcopie, unde a descoperit o rana f mare, ca diagnostic mi-a pus Exocervicita C III si mi-a dat ca tratament cervirom ovule si doxicilina. L-am intrebat si de iubitul meu daca trebuie sa urmeze vreun tratament si mi-a zis sa ia si el 20 de zile doxicilina, si bineinteles  sa luam "o pauza" cat timp luam tratamentul.  Daca nu am luat niciodata ovule vreau sa va inteb si eu cum se elimina acestea, daca trebuie sa port un protejslip ceva?


Va multumesc

Ultima oara a fost editat de myhaella2007 (2008-06-10 09:28:06)


Dumnezeu ne iubeste.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#25 2008-06-10 10:39:01

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: INTERPRETARE EXAMEN PAPANICOLAU

le pui seara la culcare si pana dimineata ce are de absorbit se absoarbe si ce nu va da pe afara - protejeaza chilotul cu ceva, da


mami de minuni hjarta

Offline

 

#26 2008-06-10 11:47:07

Detzy
Insomniac member
De la: ...mine pentru ....voi
Inregistrat: 2008-01-23
Mesaje: 7254

Re: INTERPRETARE EXAMEN PAPANICOLAU

myhaella2007 a scris:

buna din nou, ms mult pentru raspunsuri puss
vroiam sa va spun ca am mers la medicul ginecolog si mi-a facut o colposcopie, unde a descoperit o rana f mare, ca diagnostic mi-a pus Exocervicita C III si mi-a dat ca tratament cervirom ovule si doxicilina. L-am intrebat si de iubitul meu daca trebuie sa urmeze vreun tratament si mi-a zis sa ia si el 20 de zile doxicilina, si bineinteles  sa luam "o pauza" cat timp luam tratamentul.  Daca nu am luat niciodata ovule vreau sa va inteb si eu cum se elimina acestea, daca trebuie sa port un protejslip ceva?


Va multumesc

myhaella la controlul normal inainte de colposcopie...doctorul ti-a zis ceva de rana?ca ai avea?


baby Dragos hjarta rugaciune

Offline

 

#27 2008-06-10 11:56:16

myhaella2007
New member
Inregistrat: 2008-05-19
Mesaje: 11

Re: INTERPRETARE EXAMEN PAPANICOLAU

deliav a scris:

myhaella2007 a scris:

buna din nou, ms mult pentru raspunsuri puss
vroiam sa va spun ca am mers la medicul ginecolog si mi-a facut o colposcopie, unde a descoperit o rana f mare, ca diagnostic mi-a pus Exocervicita C III si mi-a dat ca tratament cervirom ovule si doxicilina. L-am intrebat si de iubitul meu daca trebuie sa urmeze vreun tratament si mi-a zis sa ia si el 20 de zile doxicilina, si bineinteles  sa luam "o pauza" cat timp luam tratamentul.  Daca nu am luat niciodata ovule vreau sa va inteb si eu cum se elimina acestea, daca trebuie sa port un protejslip ceva?


Va multumesc

myhaella la controlul normal inainte de colposcopie...doctorul ti-a zis ceva de rana?ca ai avea?

nici nu am avut parte de un control normal la ginecolog, s-a uitat direct cu colposcopul.
mi-a zis prima data ca este o rana, dar mai mult cand vorbea spunea "zona afectata".
Mi-a aratat pe ecran ceea ce se vedea, si ce nu este in regula. dupa ce mi-a aratat cum arata colul meu, mi-a aratat cum arata si un col sanatos, al meu era afectat se vedea o zona rosiatica si cu un lichid ca o mucoasa galbuie, exact ca scurgerea pe care o am; si orificiul din continuarea colului era putin acoperit de acea mucoasa ca si cum l-ar inchide. El initial mi-a zis ca este o infectie nu a pomenit nimic de cauterizare sau altceva. Mi-a dat tratamentul si mi-a zis sa repet Papanicolau dupa ce termin acest tratament.

Ultima oara a fost editat de myhaella2007 (2008-06-10 12:11:21)


Dumnezeu ne iubeste.

Offline

 

#28 2008-06-10 12:40:28

Detzy
Insomniac member
De la: ...mine pentru ....voi
Inregistrat: 2008-01-23
Mesaje: 7254

Re: INTERPRETARE EXAMEN PAPANICOLAU

aha...pai atunci multa sanatate sa te faci bine smile


baby Dragos hjarta rugaciune

Offline

 

#29 2008-06-10 12:47:25

myhaella2007
New member
Inregistrat: 2008-05-19
Mesaje: 11

Re: INTERPRETARE EXAMEN PAPANICOLAU

multumesc mult, la fel si voua.


Dumnezeu ne iubeste.

Offline

 

#30 2008-06-14 13:35:47

mio_70
New member
Inregistrat: 2008-06-08
Mesaje: 9

Re: INTERPRETARE EXAMEN PAPANICOLAU

buna  ziua doctoresa.am primit rezultat la papa in mediu lichid ,suna cam asa: 


-calitatea frotiului este satisfacatoare pentru interpretare
-frotiul comporta celule malpighiene superficiale si intermediare fara anomalii nucleare
-sunt prezente celule cilindrice endocervicale normale
-se observa de asemenea prezenta de numeroase polimorfonucleare
si mai apare scris inflamatie nespecifica.
te rog doctoresa sa-mi spui si mie daca totul este ok,am primit pt aceasta inflamatie ovule canesten.ozi buna si mersi de raspuns

Ultima oara a fost editat de mio_70 (2008-06-14 13:41:44)

Offline

 

#31 2008-06-14 14:21:40

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: INTERPRETARE EXAMEN PAPANICOLAU

atat scrie pe buletin?...ai intradevar ceva (stau dovada polimorfonuclearele si inflamatia)...dar nu reiese exact ce (poate fi candida...pote fi gardnerella...etc)...dupa tratament se pare ca e candida...dar nu se da tratament pe ini...mini....maini...mo...e nevoie de un diagnostic clar...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#32 2008-06-14 16:45:09

mio_70
New member
Inregistrat: 2008-06-08
Mesaje: 9

Re: INTERPRETARE EXAMEN PAPANICOLAU

dar e ceva grav?

Offline

 

#33 2008-06-14 19:24:07

norishorulalb
Banat
De la: Mika
Inregistrat: 2007-04-03
Mesaje: 24197

Re: INTERPRETARE EXAMEN PAPANICOLAU

nu. diagnosticul insa trebuie pus de un dr

la fel si tratamentul

Offline

 

#34 2008-06-14 20:14:57

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: INTERPRETARE EXAMEN PAPANICOLAU

mio_70 a scris:

dar e ceva grav?

trebuie facuta si o analiza de secretie...sa sti exact cu ce te confrunti...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#35 2008-06-17 16:24:33

ucha
Membru
Inregistrat: 2008-06-17
Mesaje: 2

Re: INTERPRETARE EXAMEN PAPANICOLAU

Buna ziua
Va cer si eu ajutorul in interpretarea testului Babes-Papanicolau
Suna cam asa:
"Examenul citologic a fost realizat dupa etalare conventionala si colorare prin metoda Papanicolaou.
Frotiu citologic recoltat in ziua 9 a ciclului menstrual.
Analiza efectuata in cadrul unui screening de rutina.
Calitatea frotiului este satisfacatoare pentru interpretare.
Notam absenta pe frotiu a celulelor cilindrice endocervicale si metaplazice.
Frotiul comporta celule malpighiene superficiale si intermediare fara anomalii nucleate.
Celulele malpighiene superficiale si intermediare sunt acoperite de numerosi cocobacili, pe fond `incetosat".
CONCLUZIE
Frotiu negativ pentru o leziune intraepiteliala sau maligna. Modificare a florei compatibila cu vaginoza bacteriana."
Cred ca trebuie sa mentionez ca am facut tratament cu antibiotic Zanocin, ovule Cervugid ..
pana ajung la dna dr as vrea o parere.
Multumesc anticipat, toate cele bune.

Offline

 

#36 2008-06-17 16:48:11

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: INTERPRETARE EXAMEN PAPANICOLAU

tratamentul l-ai facut dupa analiza de secretie? pai ai o vaginoza bacteriana cauzata de cocobacili (o bacterie)...trat traditional pt asa ceva e intradevar antibioticul...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#37 2008-06-17 22:26:33

ucha
Membru
Inregistrat: 2008-06-17
Mesaje: 2

Re: INTERPRETARE EXAMEN PAPANICOLAU

Da, dupa analiza secretie...inainte de primirea rezultatelor testului, cu 2 saptamani inainte..
Insa eu imi facea probleme legate de riscul de a face cancer..nu mi-e clar care este acesta in cazul meu..
Tratamentul l-am urmat intocmai, sper ca deja am scapat de vaginoza bacteriana..
Aveti idee poate fi aceasta cauza pt infertilitate? incerc de cateva luni sa raman insarcinata si nu reusesc..
Multumesc din suflet pt raspunsuri..

Offline

 

#38 2008-06-17 22:50:58

sgina19
Membru
Inregistrat: 2008-06-17
Mesaje: 3

Re: INTERPRETARE EXAMEN PAPANICOLAU

Buna ziua,
azi am luat un rezultat facut la un test Papanicolau cu urmatorul rezultat
S) Clasificare Papanicolau CII/ CIII
(TBS) Frotiu satisfacator: C.S. + C.I. (celule superficiale si intermediare) + frecvente Celule Bazale Externe; Indice P.A. 27%, Citoliza (+), parakeratoza (++), Hiperkeratoza rare CS anucleate; Polimorfonucleare (+), Limfocite (+), Histiocite rare, CI cu Nuclei mariti de volum limita BNC (ASCUS) sau a diskariozelor usoare; Flora : mixta cocobacilara

C) Clasificarea Papanicolau CIII
(TBS) Frotiu satisfacator : Fond fibrino-mucoid, Polimorfonucleare (++), Limfocite (+), Histiocite rare, Celule endocervicale aspect in limite fiziologice la usor hiperplazic sau aspect distrofic; Parabazale de remaniere cu aspect +/- imatur; celule metaplaziate (Metaplazie Terminala) si CI cu nuclei mariti de volum limita BNC (ASCUS) a diskariozelor usoare, sau moderate (ASC-H) uneori binucleate;

Flora Idem,
Concluzie : Frotiu inflamator, regenerativ, hipoestrogenic; HSIL

Recomandarea laboratorului ; In observatie,; reevaluare dupa tratament; investigatii suplimentare; suspiciune infectie HPV indusa;
Tratament : trofic si antiinflamator.

Ma puteti ajuta cu ceva recomandari sau puteti sa-mi cititi acest rezultat, cred ca nu este deloc satisfactor, am si rezultat de la secretie vaginala, dar acolo am inteles ca este totul ok.
Va multumesc

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.