homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

INTERPRETARE EXAMEN PAPANICOLAU-4


#58 2009-05-05 17:13:35

bla
Membru
Inregistrat: 2009-05-05
Mesaje: 4

Re: INTERPRETARE EXAMEN PAPANICOLAU

Buna fetelor. Va rog mult, daca puteti sa ma ajutati si pe mine cu interpretarea papului si analizei de secretie.

Date clinice: leucoree
Evaluarea frotiului: satisfacator ptr evaluare
                            celule endocervicale prezente
Modificari celulare benigne: bacili
Modificari celulare reactive asociate cu inflamatie
Negativ ptr leziuni epiteliale

Mi s-a spus sa fac un tratament cu ovule colposeptine timp de 18 zile cate un ovul seara.
Va mulumesc.

Offline

 



#59 2009-05-05 19:41:18

bla
Membru
Inregistrat: 2009-05-05
Mesaje: 4

Re: INTERPRETARE EXAMEN PAPANICOLAU

Nu stie nimeni sa-mi raspunda si mie, va rog.
Abia saptamana viitoare merg la medic si as vrea sa stiu daca sunt ok.

Offline

 

#60 2009-05-06 15:25:15

tttttt
Hero member
Inregistrat: 2008-01-22
Mesaje: 4110

Re: INTERPRETARE EXAMEN PAPANICOLAU

asta e tot?
Modificari celulare benigne: bacili ???? ce fel de bacili negativi , pozitivi , nu scrie?
si cultura din secretie ?
cred ca nu ai postat tot rezultatul

Ultima oara a fost editat de tttttt (2009-05-06 15:26:40)

Offline

 

#61 2009-05-06 16:03:26

bla
Membru
Inregistrat: 2009-05-05
Mesaje: 4

Re: INTERPRETARE EXAMEN PAPANICOLAU

Am scris tot ce este bifat in niste casute, nu am omis nimic.
Dioagnostic descriptiv - Modificari celulare benigne - Organisme: bacili (este bifat)
                                - Alte modificari non-neoplazice - Modificari celulare reactive asociate cu inflamtie (tot bifat)
Modificari ale celulelor epiteliale - negativ ptr leziuni epiteliale (bifat). Asta inseamna ca nu am rana pe col?
Scuze dar chiar nu ma pricep.

Offline

 

#62 2009-05-06 16:16:26

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: INTERPRETARE EXAMEN PAPANICOLAU

ce ai scris tu e doar papanicolau. ar tb sa faci si niste culturi din col.
din pap reiese ca nu ai rana; ai o inflamatie cauzata cel mai probabil de o infectie cu bacterii. dar pt a vedea ce bacterii si acre-i tratamentul, tb facuta o analiza de secretie cu antibiograma.
ai inceput tratamentul cu colposeptine?

Offline

 

 Publicitate


loading...

#63 2009-05-06 16:26:42

bla
Membru
Inregistrat: 2009-05-05
Mesaje: 4

Re: INTERPRETARE EXAMEN PAPANICOLAU

Azi incep tratamentul cu Colposeptine, deci acea inflamatie este din cauza bacteriilor...acei bacili?
Dar mi-a spus ca mi-a facut si analiza de secretie si din ea au reiesit bacilii.

Si inca o intrebare: este posibil sa nu raman insarcinata din cauza acestei inflamatii sau a acestor bacili?
Incerc de 7 luni.

Ultima oara a fost editat de bla (2009-05-06 16:27:51)

Offline

 

#64 2009-05-06 20:43:19

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: INTERPRETARE EXAMEN PAPANICOLAU

bacilii pot fi "buni"(bacili pozitivi, latobacilii) sau "rai"(bacilii negativi care pot indica o infectie)
sunt anumite infectii pt care ar trebui sa te testezi inainte sa faci bebe. te sfatuiesc ca si fetele sa faci un set complet de analize

Offline

 

#65 2009-05-08 17:54:06

elena b.
Membru
Inregistrat: 2009-05-08
Mesaje: 1

Re: INTERPRETARE EXAMEN PAPANICOLAU

BUNA.Tocmai mi am facut si eu testul papanicolau si doamna doctor mi a zis ca a iesit bine si sa l repet peste un an dar nu mi a explicat nimic din ce scrie acolo si eu mare lucru nu am inteles.rezultatul este:frotiu de tip inflamator.frotiu constituit din celule exocervicale si parabazale cu modificari celulare reactive.celule endocervicale normale. metaplazie scuamoasa matura cu parakeratoza.flora baciliara mixta,exudat fibrino leucocitar. a ti putea sa mi spuneti daca e de bine sau nu??multumesc frumos!

Offline

 

#66 2009-05-12 08:01:24

ducesa
Membru
Inregistrat: 2009-05-07
Mesaje: 4

Re: INTERPRETARE EXAMEN PAPANICOLAU

Buna ziua.Am facut acest test si am primit urmatorul rezultat:
Frotiu negativ pentru leziune intraepiteliala sau maligna.
Modificari reactive ale celulelor epiteliale suamoase si glandulare asociate cu atrofie incipienta cu inflamatie.
pattern hormonal compatibil cu anamneza.
Modificari celulare reactiv distrofice pe fondul inflamatiei nespecifice moderate si al absentei stimulului estrogenic.
As vrea un raspuns din partea dvs.Multumesc.

Offline

 

#67 2009-05-12 10:54:32

Detzy
Insomniac member
De la: ...mine pentru ....voi
Inregistrat: 2008-01-23
Mesaje: 7254

Re: INTERPRETARE EXAMEN PAPANICOLAU

ducesa a scris:

Buna ziua.Am facut acest test si am primit urmatorul rezultat:
Frotiu negativ pentru leziune intraepiteliala sau maligna.
Modificari reactive ale celulelor epiteliale suamoase si glandulare asociate cu atrofie incipienta cu inflamatie.
pattern hormonal compatibil cu anamneza.
Modificari celulare reactiv distrofice pe fondul inflamatiei nespecifice moderate si al absentei stimulului estrogenic.
As vrea un raspuns din partea dvs.Multumesc.

ai o inflamatie ducesa...
dar ce varsta ai?


baby Dragos hjarta rugaciune

Offline

 

#68 2009-05-12 21:54:15

ducesa
Membru
Inregistrat: 2009-05-07
Mesaje: 4

Re: INTERPRETARE EXAMEN PAPANICOLAU

Am 43 de ani.????

Offline

 

#69 2009-05-13 09:41:15

tttttt
Hero member
Inregistrat: 2008-01-22
Mesaje: 4110

Re: INTERPRETARE EXAMEN PAPANICOLAU

elena b. a scris:

BUNA.Tocmai mi am facut si eu testul papanicolau si doamna doctor mi a zis ca a iesit bine si sa l repet peste un an dar nu mi a explicat nimic din ce scrie acolo si eu mare lucru nu am inteles.rezultatul este:frotiu de tip inflamator.frotiu constituit din celule exocervicale si parabazale cu modificari celulare reactive.celule endocervicale normale. metaplazie scuamoasa matura cu parakeratoza.flora baciliara mixta,exudat fibrino leucocitar. a ti putea sa mi spuneti daca e de bine sau nu??multumesc frumos!

mie nu imi suna foarte bine
fetelor va puteti uita si voi ?

Offline

 

#70 2009-05-28 10:32:18

Bun_Bun
Full member
De la: House of pain
Inregistrat: 2007-01-06
Mesaje: 545

Re: INTERPRETARE EXAMEN PAPANICOLAU

Buna fetele!

Acum am venit de a doctor cu buletinul de la PAP. M-a lasat total nelamurita, nu am inteles nimic decat ca ar fi bine PAP-ul , dar nu e in regula secretia. Doctora parea f nelamurita si mi-a recomandat sa fac un ex. de secretie. Suna  cam asa (va scriu doar ce e bifat)

Evaluarea frotiului : Satisfacator pentru evaluare, celule endocervicale absente
A. CELULE SCUAMOASE : Negativ pentru leziuni intraepiteliale sau neoplazice
                                      Micelii
                                      Bacterii
                                      Inflamatii


Asta e tot ce e bifat + recomandarea de examen bacteriologic. Probleme cu secretia nu am..nu mancarimi, nu nimic. M-a speriat asa...spunea ca e posibil sa fie candida, dupa a zis  ca nu are cum sa fie candida..Vorbea de tipul III, ca nu e nevoie de tratament ca daca nu am simptome sa lasam asa ca poate a fost decat o dereglare a florei.

Va rog ajutati-ma si voi cu un raspuns ca eu nu mai stiu nimic. Nu cred ca e mare lucru, dar ma cuprinde panica. Ce ar putea fi?

A...o sa fac abia sambata viitoare lama pentru ca acum eram la menstra.
Mutumesc!


Failure teaches Success!

Offline

 

#71 2009-05-28 12:08:20

Detzy
Insomniac member
De la: ...mine pentru ....voi
Inregistrat: 2008-01-23
Mesaje: 7254

Re: INTERPRETARE EXAMEN PAPANICOLAU

ducesa a scris:

Am 43 de ani.????

am vazut ca ai o atrofie incipienta...ai intrat la menopauza?


baby Dragos hjarta rugaciune

Offline

 

#72 2009-06-02 13:40:51

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: INTERPRETARE EXAMEN PAPANICOLAU

Gherutza, pe mine ma nedumereste absenta celulelor endocervicale si ma face sa ma gandesc la o recoltare proasta(sper ca nu vb prostii)
ce scrie pe analize e ok intradevar, insa fa acel examen bacteriologic sa vezi de unde e inflamatia si nu te ingrijora

Offline

 

#73 2009-06-02 13:54:37

Bun_Bun
Full member
De la: House of pain
Inregistrat: 2007-01-06
Mesaje: 545

Re: INTERPRETARE EXAMEN PAPANICOLAU

Multumesc de raspuns!
Oricum intre timp m-am mai calmat...desi am iesit jumate plansa din clinica. E posibil sa fi facut eu ceva gresit inainte de PAP de nu sunt prezente celulele endocervicale? A fost primul pentru mine si de aia intreb. Ma refer ca poate m-oi fi spalat eu mai altfel ( Nu ma refer in interior pt k nu am facut asta) sau... nu stiu. Ori sa fie de fapt proasta pricepere a doctorei? Ea la control a fost foarte multumita, mi-a zis ca e totul in regula, colul arata bine...a fost chiar mirata de rezultat deoarece era convinsa ca totul trebuie sa iasa bine si la pap. M-a lasat asa suparata cand a zis "daca nu ai simptome nu e chiar necesar, dar pt linistea ta hai sa facem si lama"


Failure teaches Success!

Offline

 

#74 2009-06-02 13:57:47

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: INTERPRETARE EXAMEN PAPANICOLAU

nu e vina ta ci cum s-a recoltat
fa si lama pt siguranta
frotiu inflamator iese al aproape toate femeile active sexual deci nu te nelinisti

Offline

 

#75 2009-06-02 13:59:47

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: INTERPRETARE EXAMEN PAPANICOLAU

lady in black a scris:

Gherutza, pe mine ma nedumereste absenta celulelor endocervicale si ma face sa ma gandesc la o recoltare proasta(sper ca nu vb prostii)
ce scrie pe analize e ok intradevar, insa fa acel examen bacteriologic sa vezi de unde e inflamatia si nu te ingrijora

.

Si pe mine lipsa celuleor endocervicale nu ma duce cu gandul decat la o recoltare defectuoasa.

Te sfatuiesc sa mergi la un alt laborator si sa repeti analiza, pentru linistea ta.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#76 2009-06-15 12:15:00

myrela22
Full member
Inregistrat: 2009-03-31
Mesaje: 242

Re: INTERPRETARE EXAMEN PAPANICOLAU

myhaella2007 a scris:

fetelor, am revenit dupa un tratament de 2 luni, cu orgametril (2 pe zi), si am vesti bune, mi-au disparut chisturile de pe ovarul drept iar pe stangul mai am unul mic de 23mm. daca ma luam dupa medicul care m-a consultat eu eram operata pana acum, asa ca va dau un sfat: nu sariti la operatie imediat!!!
si mai am o intrebare: daca medicul mi-a spus sa iau 3 luni acest tratament, mai are rost sa mai iau si a treia luna daca chistul meu este de dimensiunea aceasta? eu m-am gandit sa nu mai iau si sa merg dupa o luna, doua la ecograf din nou, iar daca se produce vreo schimbare in rau, atunci sa iau tratamentul in continuare. ce sfat imi dati?

va pup

face_tree  chouse  sorcova

Mihaela la ce doctor in braila ai fost? Sunt curioasa si daca ti-ai facut testul papanicolau unde l-ai facut ca eu habar nu am unde sa-l fac, ma gandeam sa-l fac la botezatu in Galati.


Din Mai 2010 mamica. In sfarsit a venit bebitza sa ne bucure si sa ne inveseleasca casa happydance

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.