homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

INTERPRETARE EXAMEN PAPANICOLAU-5


#77 2009-08-26 13:17:40

livya
Full member
De la: zalau....acum milano.
Inregistrat: 2009-07-06
Mesaje: 517

Re: INTERPRETARE EXAMEN PAPANICOLAU

buna ziua!mi-am facut si eu testu Papanicolau,si atat scrie :
evaluare frotiu:satisfacator;
grad de proliferare 4;
in rest nimic,sunt scrise mai multe dar e bifat numai ce am scris mai sus,si se recomanda control citologic peste 12 luni,cred ca e bine totul,nu?
multumesc


mihai pui de livya
un vot pentru mihai kram

mami de baietel mihai...santahappyapplause

Offline

 



#78 2009-08-26 17:13:32

spring24
Full member
De la: Nowhere
Inregistrat: 2007-03-21
Mesaje: 505

Re: INTERPRETARE EXAMEN PAPANICOLAU

Buna ziua ! Am si eu un examen papanicolau al mamei meie, 52 de ani. Precizez ca a fost operata de fibrom uterin acum 12 ani.

Buletinul zice asa:
Frotiuri conventionale, coloratie Papanicolau
Celule exocervicale superficiale izolate
Celule exocervicale intermediare izolate
Celule exocervicale parabazale izolate si grupate
Celule exocervicale bazale izolate
Celule endocervicale in grupuri mici
Exsudat inflamator cu granulocite neutrofile
Coloratia Gram evidentiaza microbiota vaginala saraca alcatuita din coci grampozitivi
CITODIAGNOSTIC BETHESDA SYSTEM NILM
Frotiu negativ pentru leziuni intraepiteliale sau malignitate asociat cu atrofie.

Sper sa primesc un raspuns cat mai repede! Va multumesc anticipat !

Offline

 

#79 2009-08-28 15:51:12

spring24
Full member
De la: Nowhere
Inregistrat: 2007-03-21
Mesaje: 505

Re: INTERPRETARE EXAMEN PAPANICOLAU

Imi raspunde si mie cineva la postul anterior va rog ? Am nevoie de o parere smile

Offline

 

#80 2009-08-28 16:13:06

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: INTERPRETARE EXAMEN PAPANICOLAU

ii las link doctoressei

Offline

 

#81 2009-08-28 23:52:33

spring24
Full member
De la: Nowhere
Inregistrat: 2007-03-21
Mesaje: 505

Re: INTERPRETARE EXAMEN PAPANICOLAU

Multumesc frumos smile

Offline

 

 Publicitate


loading...

#82 2009-08-30 19:45:49

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: INTERPRETARE EXAMEN PAPANICOLAU

wampiruta a scris:

Buna ziua ! Am si eu un examen papanicolau al mamei meie, 52 de ani. Precizez ca a fost operata de fibrom uterin acum 12 ani.

Buletinul zice asa:
Frotiuri conventionale, coloratie Papanicolau
Celule exocervicale superficiale izolate
Celule exocervicale intermediare izolate
Celule exocervicale parabazale izolate si grupate
Celule exocervicale bazale izolate
Celule endocervicale in grupuri mici
Exsudat inflamator cu granulocite neutrofile
Coloratia Gram evidentiaza microbiota vaginala saraca alcatuita din coci grampozitivi
CITODIAGNOSTIC BETHESDA SYSTEM NILM
Frotiu negativ pentru leziuni intraepiteliale sau malignitate asociat cu atrofie.

Sper sa primesc un raspuns cat mai repede! Va multumesc anticipat !

e in menopauza mama ta(rezulta din examen) si are un dezechilibru de flora vaginala cu predominenta cocilor grampozitivi
nimic grav sau de nerezolvat


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#83 2009-08-30 22:03:57

spring24
Full member
De la: Nowhere
Inregistrat: 2007-03-21
Mesaje: 505

Re: INTERPRETARE EXAMEN PAPANICOLAU

Multumesc pentru raspuns, doctoressa !

Offline

 

#84 2010-09-21 18:15:47

Lauris
Membru
Inregistrat: 2010-09-21
Mesaje: 1

Re: INTERPRETARE EXAMEN PAPANICOLAU

Buna ziua!

Mama (46 ani) a facut examenul Papanicolau si doctorul i-a spus ca trebuie sa faca biopsie.
Va rog sa ma ajutati cu un sfat sau cu o parere.
Va scriu rezultatele bifate:

Sistem Bethesda 2001/Frotiu conventional: satisf. pt evaluare, celule endocervicale-prezente.

Celule glandulare:
- celule glandulare AGC endocervicale
- AGCNOS
Recomandari:
- colposcopie
- biopsie urgenta

Descriere citologica:
Aspect moderat inflamator al frotiului, prezente PMN si nuclei goi, flora microbiana polimorfa, nespecifica. Celule glandulare endocervicale cu nuclei voluminosi, anizocitoza si anizocarioza moderata, hipercromazie, cromatina condensata, membrana nucleara incizata, ingrosata, citoplasma bazofila.
Diagnostic citologic:
Frotiu moderat inflamator
AGCNOS.

Va rog sa-mi spuneti daca este grav.
Multumesc!

Offline

 

#85 2010-09-22 23:23:12

Burdusica
New member
Inregistrat: 2010-09-22
Mesaje: 15

Re: INTERPRETARE EXAMEN PAPANICOLAU

Buna seara! Va rog frumos daca puteti sa ma ajutati sa-mi spuneti si mie interpretarea rezultatului meu la Pap pentru ca eu l-am facut in Romania si mi l-a trimis prin fax cumnata mea in Italia si nu stiu daca dr de aici stiu sa mi-l interpreteze si sunt foarte stresata! Va multumesc! Am scris exact ce scrie pe foaia cu rezultat.
Status hormonal: * ciclica
   Originea esantionului: * cervicala   vaginala
   Aspectul colului: cu leziuni vizibile  fara leziuni vizibile; nu am nimic bifat
   Tip frotiu:* clasic
                    citologie mediu lichid
   Calitate frotiu: *satisfacator pt evaluare  *celule endocervicale prezente   *absente
                       nesatisfacator pt evaluare   nesatisfacator pt procesare(lama neidentificata etc)
                                                               procesat si examinat,dar nesatisfacator pt evaluare
                                                                           fixare deficitara
                                                                           intindere pe lama
                                                                           frotiu cu hematii si leucocite f frecvente
                                                                           altele
   Rezultat:*negativ pentru leziuni intraepiteliale sau malignitate
                  Infectii  Trichomonas   Alte modificari non neoplazice   *inflamatorii
                                  *Candida                                    post radio/ chimioterapie
                                   Flora microbiana                         IUD
                                   Actinomyces                               celule glandulare post histerectomie
                                   Virusuri herpes simplex               atrofie
                                   Gardnerella
                                   Alte:
                 Alte                                     celule endometrice pt femei sub 40ani
   Anomalii ale celuleror epiteliale                 Anomalii ale celulelor glandulare
      ASC-US*                                                      Atipii celulare endocervicale NOS
      ASC-H                                                          Atipii celulare endometriale NOS
      LSIL   cu atipii HPV                                        Atipii celulare glandulare NOS
      HSIL   cu suspiciune de invazie                       Atipii celulare endocervicale FN
      Carcinom cu celule scuamoase                       Atipii celulare glandulare FN
                                                                         AIS
                                                                         Adenocarcinom      endocervical
                                                                                                     endomatrial
                                                                                                     extrauterin
                                                                                                     NOS
      Alte neoplasme
   Atitudinea terapeutica se va stabili de catre medicul clinician in context clinic
   *In caz de ASC-US variantele sugerate sunt echivalente si medicul curant va alege recomandarea corespunzatoare
   Sugestiile laboratorului:                        testare HPV
            repetare imediata                        colposcopie
            repetare dupa tratament              biopsie
            repetare la 6-12 luni                    chiuretaj bioptic
            *repetare de rutina
   Observatii: Frotiu cu aspect inflamator posibil pe fondul infectiei micotice.

Offline

 

#86 2010-09-23 17:37:29

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: INTERPRETARE EXAMEN PAPANICOLAU

in primul rand ai candida, nu e deloc grav, vei primi tratament
pentru ASCUS, care cel mai adesea e dat de infectia cu HPV (dar nu e neaparat), medicul te va trimite sa faci un test HPV si o colposcopie probabil - e bine sa faci investigatiile astea, ca sa te lamuresti

Offline

 

#87 2010-09-23 17:41:36

Burdusica
New member
Inregistrat: 2010-09-22
Mesaje: 15

Re: INTERPRETARE EXAMEN PAPANICOLAU

heimdall a scris:

in primul rand ai candida, nu e deloc grav, vei primi tratament
pentru ASCUS, care cel mai adesea e dat de infectia cu HPV (dar nu e neaparat), medicul te va trimite sa faci un test HPV si o colposcopie probabil - e bine sa faci investigatiile astea, ca sa te lamuresti

Am inteles, dar la sugestii am bifat doar sa fac iar un test de rutina, nicidecum testarea Hpv sau colposcopie. Se fac acestea indiferent de ce rezultat ai la test? Scuza-ma ca intreb poate prosteste dar vreau sa fiu perfect lamurita ca sa stiu ce sa spun doctorului de aici...Si ma nelamureste faptul ca in rezultat nu e trecut nici un grad...nu asa trebuia? Multumesc!

Offline

 

#88 2010-09-23 17:47:30

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: INTERPRETARE EXAMEN PAPANICOLAU

nu stiu ce sa zic, eu iti spun ce se recomanda de obicei in caz de ASC-US... n-ai vrea sa fii sigura despre ce e vorba mai bine ?
unele laboratoare nu mai trec gradul, asta nu e o problema

Offline

 

#89 2010-09-23 17:49:31

Burdusica
New member
Inregistrat: 2010-09-22
Mesaje: 15

Re: INTERPRETARE EXAMEN PAPANICOLAU

heimdall a scris:

nu stiu ce sa zic, eu iti spun ce se recomanda de obicei in caz de ASC-US... n-ai vrea sa fii sigura despre ce e vorba mai bine ?
unele laboratoare nu mai trec gradul, asta nu e o problema

Dar ce anume inseamna ASC-US? Sigur ca vreau sa fiu sigura, insa intreb in mod normal cand faci un test Pap trbuie sa faci obligatoriu si colposcopie sau testarea HPV?

Offline

 

#90 2010-09-23 18:17:09

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: INTERPRETARE EXAMEN PAPANICOLAU

in functie de rezultatul de la PAP poate fi nevoie sa faci si alte investigatii sau nu
ASCUS inseamna modificari ale celulelor colului uterin, de origine necunoscuta
dar cel mai adesea aceste modificari sunt date de virusul HPV, care are anumite tulpini high-risk, adica responsabile de aparitia cancerului de col uterin
cu alte cuvinte, o mica modificare ca asta, daca e data de HPV, lasata neinvestigata / netratata niste ani, poate duce la cancer de col uterin
te rog sa intelegi ca in niciun caz nu-ti spun asta ca sa te sperii, eu asta as face in locul tau, as investiga problema, fiindca daca o ignori nu dispare
pe scurt nu e ceva grav acum, dar poate fi in anumite conditii si daca nu e tratata

Offline

 

#91 2010-09-25 10:15:28

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: INTERPRETARE EXAMEN PAPANICOLAU

Parerea mea e sa mergi la medicul curant cu rezultatul sa isi dea el cu parerea insa eu nu m-as repezi la investigatii costisitoare pina nu rezolv candidoza aia


Heimdall, te respect mult si faptul ca raspunzi pe forum imi da o mare liniste...adesea daca vad ca ai raspuns tu nici nu mai verific pentru ca am mare incredere in ce spui.
asa ca am sa te rog sa ne te superi pe mine pentru ca am sa te corectez de data asta.
condiuta corecta in cazul Burdusicai e sa trateze candidoza si sa repete analiza. Asta ii economiseste bani si timp(sau economiseste banii casei de asigurari ceea ce e la fel de important). Testarea HPV la momentul asta inseamna suprainvestigare si deci risipa.
Ca si HPV poate da asemenea modificari, sunt de acord, insa si candida poate si ea are o infectie cu candida.
Testarea HPV nu e o pavaza impotriva cancerului de col...
Rostul investigatiilor periodice nu este de a preveni aparitia acestuia(din nefericire nu ne sta inca in putere) ci de a-l surprinde cit mai la inceput astfel incit sa il putem trata eficient si fara mutilari importante


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#92 2010-09-25 15:03:11

Burdusica
New member
Inregistrat: 2010-09-22
Mesaje: 15

Re: INTERPRETARE EXAMEN PAPANICOLAU

doctoressa a scris:

Parerea mea e sa mergi la medicul curant cu rezultatul sa isi dea el cu parerea insa eu nu m-as repezi la investigatii costisitoare pina nu rezolv candidoza aia


Heimdall, te respect mult si faptul ca raspunzi pe forum imi da o mare liniste...adesea daca vad ca ai raspuns tu nici nu mai verific pentru ca am mare incredere in ce spui.
asa ca am sa te rog sa ne te superi pe mine pentru ca am sa te corectez de data asta.
condiuta corecta in cazul Burdusicai e sa trateze candidoza si sa repete analiza. Asta ii economiseste bani si timp(sau economiseste banii casei de asigurari ceea ce e la fel de important). Testarea HPV la momentul asta inseamna suprainvestigare si deci risipa.
Ca si HPV poate da asemenea modificari, sunt de acord, insa si candida poate si ea are o infectie cu candida.
Testarea HPV nu e o pavaza impotriva cancerului de col...
Rostul investigatiilor periodice nu este de a preveni aparitia acestuia(din nefericire nu ne sta inca in putere) ci de a-l surprinde cit mai la inceput astfel incit sa il putem trata eficient si fara mutilari importante

Doctoressa, daca esti draguta, lamureste-ma si pe mine am ASC-US sau nu ca pe rezultat aveam trecut ASC-US* nu bifat in fata *ASC-US. Am fost aseara la medicul meu de famile de aici din Italia si mi-a spus ca sunt ok doar ca am candida si mi-a dat tratament pt mine si sot, si mi-a spus ca nu trebuie sa fac testarea HPV sau colposcopie. Dat fiind faptul ca ne dorim un bebe ar trebui sa ma ingrijoreze in vreun fel rezultatul la Pap? Si inca ceva, candida e acelasi lucru cu candidoza? Multumesc din suflet pt eventualul raspuns! Un week-end placut!

Offline

 

#93 2010-09-26 18:44:53

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: INTERPRETARE EXAMEN PAPANICOLAU

da, candida e o ciuperca si dezvoltarea ei in exces determina afectiunea numita candidoza
daca medicul de familie de acolo a vazut analizele, el le-a putut interpreta mult mai corect decit as putea eu, prin intermet, deci inseamna ca esti ok. asadar nu cred ca ai de ce sa te ingrijorezi


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#94 2010-09-26 19:11:28

LazarAndreea
Membru
Inregistrat: 2010-09-26
Mesaje: 4

Re: INTERPRETARE EXAMEN PAPANICOLAU

Buna ziua DR.doctor...am si eu o problema....daca imi puteti da un sfat!......acum o saptamana am fost la un doctor ginecolog pt a-mi recolta secretie vaginala pt testul papa nicolau....iar rezultatul este: Gardnerella vaginalis ...doctorul mia dat tratament de 10 zile antibiotic metronidazol arena 250mg,2 comprimate pe zi si niste ovule cervucid care trebuie administrat cate un ovul seara inainte de dormire....Problema mea este ca de 4 zile iau acest tratament si nu ma simt bine....am dureri mari...de ovare si vagin...am scurgeri sangeroase dimineata cand ma trezesc de la aceste ovule....durerile sunt asemanatoare venirii menstruatiei...ma dor ovarele foarte tare, tot uterul ma doare si vaginul...iar acele scurgeri sangeroase ma inspaimanta....nu ma mai pot duce la acel doctor pt ca am plecat din romania cu cateva zile dupa ce am inceput tratamentul...dar la inceperea tratamentului adica primele 2 zile nu am avut nimic...dar acum e groaznic....un sfat va rog dr.doctor.

Offline

 

#95 2010-09-27 01:23:45

Burdusica
New member
Inregistrat: 2010-09-22
Mesaje: 15

Re: INTERPRETARE EXAMEN PAPANICOLAU

doctoressa a scris:

da, candida e o ciuperca si dezvoltarea ei in exces determina afectiunea numita candidoza
daca medicul de familie de acolo a vazut analizele, el le-a putut interpreta mult mai corect decit as putea eu, prin intermet, deci inseamna ca esti ok. asadar nu cred ca ai de ce sa te ingrijorezi

Sarut mana pentru raspuns!!!! Inca o intrebare si gata....daca fac tratament 15zile cu ovule nu mai am voie sa am raport sexual? Intreb pentru ca doctorul nu mi-a spus nimic si nici eu n-am intrebat ca mi-a fost rusine, iar pe prospect nu scrie nimic despre asta...Multumesc!

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.