homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Despre ele in general-3


#39 2007-02-22 17:02:20

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: despre ele in general

se poate....ia-le atunci


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 



#40 2007-02-22 18:45:06

ionela
Insomniac member
Inregistrat: 2006-03-24
Mesaje: 9792

Re: despre ele in general

pai le iau,ca daca nu stau la pat 4 zile!

Offline

 

#41 2007-03-11 22:53:17

sidewalker
Membru
Inregistrat: 2007-03-11
Mesaje: 3

Re: despre ele in general

Buna, am o mica dilema.
Am fost la un cabinet de planificare familiara; am observat ca e o diferenta destul de mare intre preturi. Mi-a spus tanti ca pretul reflecta timpul de cand e pe piata si nu eficacitatea pastilelor. E drept?
Cand am intrebat-o cum reactioneaza ele in general, combinate cu alcool, daca le scade din eficienta, sau daca apar neplaceri, la inceput n-a zis nimic, dupa care mi-a spus ca doua pahare se admit dar daca simt ca am intrecut masura, sa folosesc prezervativ.
Cat inseamna doua pahare? Chiar nu exista anticonceptionale care sa reziste multor beri?

Offline

 

#42 2007-03-12 00:37:13

Andreea86
Hero member
De la: Focsani
Inregistrat: 2006-10-20
Mesaje: 4428

Re: despre ele in general

sidewalker, pretul anticonceptionalelor nu conteaza deloc...toate sunt la fel de eficiente (toate te protejeaza 99,99%). Acum depinde care se potrivesc organismului...unele fete se sim bine cu antibebe yasmin (care costa 270mii), altele se smt foarte bine cu cele care costa 70de mii. Depinde de organism. Doctorita isi da seama in functie de intrebarile pe care ti le pune care sunt potrivte pt organismul tau si ti le va prescrie in functie de asta.
In legatura cu alcool-ul, stai linistita, doctoressa a zis ca nu le scade din eficienta (decat daca de la prea mult alcool uiti sa mai iei pastila, in rest e ok wink ). Si asta e valabil pentru toate anticonceptionalele, asa ca poti bea mai multe beri linistita, doar sa ai grija sa nu uiti sa iti iei antibebele.


If you feel my love, can hear my thoughts? Can you feel everything? And if you hear my thoughts, can you feed my soul? Can you save it too?
hjarta Eu si puiu hjarta

Offline

 

#43 2007-03-12 09:17:50

sidewalker
Membru
Inregistrat: 2007-03-11
Mesaje: 3

Re: despre ele in general

heh, ce bine. Multumesc!
mai am o intrebare. cat costa cele injectabile? Implanturile cu sase boabe gumate moi se fac in Rominia?Acelea care tin cimci ani.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#44 2007-03-12 10:05:25

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: despre ele in general

implanturile se fac si in Romania, despre pretul contraceptivelor injectabile nu stiu sa iti spun nimic...insa vreau sa iti atrag atentia ca alcoolul baut in exces produce suferinta hepatica pina la ciroza dar si anticonceptionalele injectabile existente pe piata romineasca sunt doar cu progesteron


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#45 2007-03-12 10:12:22

alexamelin
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-02-13
Mesaje: 719

Re: despre ele in general

am si eu o intrebare - daca fac un tratament naturist pentru slabit - in mare majoritate ceaiuri combinate, exista posibilitatea sa scada efectul anticonceptionalelor??


"DACA VREI SA FII FERICIT O CLIPA,RAZBUNA-TE...DACA VREI SA FII FERICIT O VIATA,IARTA!!!"

Offline

 

#46 2007-03-12 10:22:29

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: despre ele in general

nuh...dar sa  nu bei ceai de sunatoare...si sa ai grija cu cele cu efect laxativ ( sa nu ai prea multe scaune moi)...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#47 2007-03-12 10:24:58

alexamelin
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-02-13
Mesaje: 719

Re: despre ele in general

pai tocmai asta e ideea - toate sunt laxative, altfel cum sa ajute la slabit?
dc 4 ore dupa ce iau ac nu am scaun moale nu e nici o problema nu??
dc nu de sunatoare?


"DACA VREI SA FII FERICIT O CLIPA,RAZBUNA-TE...DACA VREI SA FII FERICIT O VIATA,IARTA!!!"

Offline

 

#48 2007-03-12 10:29:07

Duke
Sr. member
Inregistrat: 2006-11-15
Mesaje: 1319

Re: despre ele in general

daca ai mai mult de 4 scaune moi pe zii trebuie luata alta pastila.daca vomitzi la 4 ore dupa ce ai luat pastila trebuie sa iei alta.vezi ca incurci treburile. tongue

Offline

 

#49 2007-03-12 13:53:45

alexamelin
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-02-13
Mesaje: 719

Re: despre ele in general

doctoressa, poate ma poti lamuri tu, cand exista o problema, dc ai mai multe scaune moi pe zi, cand interactioneaza cu ac si cum?? merci anticipat


"DACA VREI SA FII FERICIT O CLIPA,RAZBUNA-TE...DACA VREI SA FII FERICIT O VIATA,IARTA!!!"

Offline

 

#50 2007-03-12 15:51:02

dida
Insomniac member
Inregistrat: 2006-11-20
Mesaje: 6767

Re: despre ele in general

daca ai 4 scaune moi pe zi atunci ii bai cu pastilele ... in rest nu


it doesn`t matter if the guy is perfect or the girl is perfect as long as they are perfect for each other

Offline

 

#51 2007-03-12 16:26:39

Infinity
Hero member
Inregistrat: 2006-01-02
Mesaje: 3368

Re: despre ele in general

Duke a scris:

daca ai mai mult de 4 scaune moi pe zii trebuie luata alta pastila.daca vomitzi la 4 ore dupa ce ai luat pastila trebuie sa iei alta.vezi ca incurci treburile. tongue

Duke trebuie luata alta pastila daca vomiti la 4 ore, dar daca ai mai multe scaune pe zi (mai mult de 4) nu trebuie inghitita alta pastila..trebuie doar protectie suplimentara 7 zile

Offline

 

#52 2007-06-06 22:52:55

zanc
New member
De la: Cluj Napoca
Inregistrat: 2007-06-06
Mesaje: 12

Re: despre ele in general

Salutare! Desi folosesc AC aproape de 4 ani de zile, urmarind discutiile de pe acest forum (recent descoperit) nu pot sa nu imi pun un semn de intrebare... Si anume:
     Medicul meu ginecolog (doamna foarte apreciata in Cluj) imi repeta inca din prima zi in care am hotarat impreuna utilizarea AC faptul ca tipul de pilule existente pe piata azi nu interactioneaza negativ cu antibioticele (decat un tip de antibiotic, ceva cu b.. parca zicea dansa, care se administreaza foarte rar) si cu anumite medicamente specifice epilepsiei (sper sa nu gresesc, dar parca despre aceasta boala era vorba). Pe forum am observat ca se recomanda 100% protectie suplimentara in perioada tratamentului cu antibiotice + 7 zile dupa.
     Eu in 4 ani de zile am luat cel putin de doua ori in fiecare an antibiotice (foarte sensibila la rinichi, infectii urinare frecvente) si nu mi-am pus niciodata problema ca nu as fi protejata impotriva unei sarcini. Si nici nu am ramas insarcinata, toate au decurs normal - ciclu la 28 de zile, fara complicatii, chiar daca am avut contact sexual fie in timpul, fie in perioada imediat urmatoare tratamentului.
    Pana la urma... cum stau lucrurile, fetelor?  smile


If you want to be happy, be.

L. Tolstoy

Offline

 

#53 2007-06-06 22:58:54

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: despre ele in general

nu stiu ce sa ti raspund zanc...dar tin minte ca dinainte sa incep sa iau anticonceptionale (sau chiar sa mi incep viata sexuala) am citit cateva articole in care anumite femei povesteau de faptul ca n au stiut ca antibioticele scad absorbtia anticonceptionalelor si au ramas insarcinate, fiind nevoite sa faca avort sau sa pastreze copii...si eu am un medic ginecolog f bun...apreciat si destul de infirmat din acest punct de vedere dar tot a omis sa mi spuna cateva lucruri...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#54 2007-06-06 23:16:55

zanc
New member
De la: Cluj Napoca
Inregistrat: 2007-06-06
Mesaje: 12

Re: despre ele in general

Chiar nu stiu nici eu ce sa cred, si chiar am avut discutii repetate cu doamna doctor referitor la subiectul asta (medicii unor prietene le-a sfatuit exact ca si aici:protectie suplimentara).
Doctorita mea spune totusi ca nu am nici un motiv de ingrijorare, pentru ca inca perceptia generala e ca antibioticele si AC nu merg bine impreuna, desi noile tipuri de AC sunt diferite de ce exista odata... si ca sunt safe din punctul asta de vedere.
Poate ca multi merg dupa premisa ca mai bine sa fie siguri (pana nu se dovedeste clar ca nu exista interactiuni intre ele) si atunci "prescriu" protectie suplimentara in perioada tratamentului si dupa...
Cert e ca eu nu am avut nici o problema cu antibioticele si AC, desi am avut emotii la inceput smile


If you want to be happy, be.

L. Tolstoy

Offline

 

#55 2007-06-06 23:20:38

zanc
New member
De la: Cluj Napoca
Inregistrat: 2007-06-06
Mesaje: 12

Re: despre ele in general

Multumesc fetelor pentru raspunsuri. Parerile sunt impartite oricum, chiar si intre medici (ma refer aici la tratamente presrise in general si nu numai la AC). Intr-adevar e mai bine sa previi decat sa tratezi.
Eram doar curioasa... Ca nu s-a intamplat sa scap basma curata dupa un tratament, ci asa cum am spus, dupa mult mai multe.

O noapte frumoasa tuturor! puss


If you want to be happy, be.

L. Tolstoy

Offline

 

#56 2007-06-07 11:21:18

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: despre ele in general

zanc, citeste regulile forumului si respecta-le....acum ai warn pentru ca nu editezi


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#57 2007-06-07 11:44:27

brunetzik
Insomniac member
De la: cluj-napoca
Inregistrat: 2007-02-23
Mesaje: 7332

Re: despre ele in general

eu cred ca depinde si de organism cum asimileaza anti si antibioticele


dragostea este ceea ce tine doi oameni impreuna.......dragostea este o boala fara de care nu poti fi sanatos

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.