homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Despre ele in general-4


#58 2007-06-07 12:51:25

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: despre ele in general

nu...despre unele antibiotice se stie sigur ca scad efectul pastilei, despre marea majoritate insa nu se stie sigur daca scad sau nu....in principiu dupa mintea mea, cele cu eliminare urinara nu ar trebui sa scada(alta cale de metabolizare)...doar ca paza buna trece primejdia rea


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 



#59 2007-06-09 02:52:06

rayuela
Full member
De la: dincolo de moarte
Inregistrat: 2007-06-09
Mesaje: 866

Re: despre ele in general

salut. as vrea sa stiu daca un medic de la un cabinet de planificare familiala prin intrebarile pe care le pune este suficient pentru a indica pilulele corecte, corespunzatoare organismului si care sa nu deregleze echilibrul hormonal? am 22 ani sunt virgina si nu stiu ce sa fac. vreau sa imi incep viata sexuala si am tot citit azi de pilule ca nu mai stiu ce sa cred. e necesar consultul ginecologic sau alte analize ale singelui? poate doar din intrebari medicul sa recomande ce e mai bine? multumesc mult.


iubind dincolo de moarte

Offline

 

#60 2007-06-09 02:55:34

rayuela
Full member
De la: dincolo de moarte
Inregistrat: 2007-06-09
Mesaje: 866

Re: despre ele in general

si o intrebare care poate e stupida........daca as folosi prezervativ am o nedumerire.....am citit ca dupa ejaculare, el trebuie sa scoata penisul cu grija si sa scape de prezervativ. dar daca ea nu are orgasm inainte de a avea el, cum ramine? o ia de la cap?
cu altul? asta ca alternativa la anticonceptionale ca sunt in ceata.merci


iubind dincolo de moarte

Offline

 

#61 2007-06-09 07:02:34

persifona
Vizitator

Re: despre ele in general

Da, este de ajuns setul de intrebari. Control nu o sa-ti faca daca ii spui ca esti virgina. Analize ale sangelui o sa faci cam o data pe an, pe urma, dupa ce incepi sa le iei.
Da, o ia de la capat, cu alt prezervativ.

 

#62 2007-06-09 13:02:40

rayuela
Full member
De la: dincolo de moarte
Inregistrat: 2007-06-09
Mesaje: 866

Re: despre ele in general

si ce e mai bine pt o fata ca mine care isi incepe viata sexuala sa foloseasca pilule sau prezervativ? sunt pilulele riscante pt sanatate?


iubind dincolo de moarte

Offline

 

 Publicitate


loading...

#63 2007-06-09 13:04:33

andrutza
Vizitator

Re: despre ele in general

Eu una as folosi prezervativ pt ca te fereste si de boli.....si pana la urma e cel mai sigur din toate punctele de vedere

 

#64 2007-06-09 13:25:06

brunetzik
Insomniac member
De la: cluj-napoca
Inregistrat: 2007-02-23
Mesaje: 7332

Re: despre ele in general

eu nu as mai renunta la anti


dragostea este ceea ce tine doi oameni impreuna.......dragostea este o boala fara de care nu poti fi sanatos

Offline

 

#65 2007-06-09 13:41:10

ivy
Hero member
Inregistrat: 2007-03-21
Mesaje: 3613

Re: despre ele in general

depinde... daca ai un partener, in care ai incredre, stii ca e sanatos si tu la fel, nu va inselati unul pe altul etc, sunt f bune pastilutele.
daca nu, prezervativul e cel mai sigur, pt ca te fereste si de boli.


Just like a tattoo
I'll always have you...

Offline

 

#66 2007-06-09 20:49:59

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: despre ele in general

de analize serioase nu e nevoie decat daca ai antecedente...si da...e nevoie sa mergi la medic pt ele...cum adica are el si dupaia are femeia dupa ce il pune pe al doilea? la orgasm te referi? sau la ce?


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#67 2007-06-10 00:44:20

rayuela
Full member
De la: dincolo de moarte
Inregistrat: 2007-06-09
Mesaje: 866

Re: despre ele in general

da... daca nu ai inaintea lui orgasm si folosesti prezervativ,el trebuie sa foloseasca un altul...si prietenul meu zice ca se pierde tot farmecul...


iubind dincolo de moarte

Offline

 

#68 2007-06-11 11:07:25

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: despre ele in general

rayuela, prietenul tau e egoist la fel ca marea majoritate a barbatilor...mai departe, eu zic sa nu astepti orgasm de la primul contact si sa nu astepti nici ca toate actele tale sexuale sa se finalizeze cu orgasm....


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#69 2007-06-12 13:54:18

maryana_p
Membru
Inregistrat: 2007-06-12
Mesaje: 4

Re: despre ele in general

as avea si eu o intrebare, dar nush daca am nimerit la subiectul corect!..dar pentru ca vad ca dati orice fel de sfaturi as avea si eu nevoie de unul....
de 2 luni iau anticonceptionale LOGEST ..nu am avut probleme pana acum...ma simt bine.....acum sunt la ciclu, si ar trebui sa iau urmatorul set de joi (14 iunie). in 31 august-9 septembrie ma duc in vacanta in Grecia (in luna de miere) si dupa calculele mele, daca continui sa iau pastilele imi vine menstruatia chiar în acea perioada si nu as vrea..
intrebarea mea este ce sa ma fac? si acum dau exemplul meu...ca nu stiu cum altcumva sa ma explic...am auzit ca as putea sa nu le iau de joi (din 14 iunie) desi asa ar trebui sa o fac......si sa fac o mica pauza.....si sa le iau abia din 26 iulie (desi nu e prima zi de ciclu....ci e trecut demult), si atunci nu mi-ar veni in perioada 31 august -9 septembrie. SE poate asa ceva? nu imi afectează organismul? va rog sa ma ajutati cumva!

multumesc anticipat!

Offline

 

#70 2007-06-12 13:59:11

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: despre ele in general

pai le iei si acum si pe cele din iulie normal, iar in august nu mai faci pauza de 7 zile ci continui cu urmatoarea folie. asa sari peste menstruatie.


mami de minuni hjarta

Offline

 

#71 2007-06-12 14:04:09

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: despre ele in general

sa nu faci asa ceva in nici un caz!!!!decit daca vrei sa ramii gravida....daca nu, incepe foia acum joi(pe 14 iunie)...o vei termina pe 4 iulie....vei incepe o noua folie pe 12 iulie si o vei termina si pe aceasta pe 1 august...vei incepe una noua pe 9 august si o vei termina pe 29 august. Atentie! PE 30 AUGUST INCEPI O NOUA FOLIE(deci fara pauza de 7 zile) si vei lua pastile din ea pina pe 12 septembrie(de ex)...astfel nu vei avea menstruatie in perioada 31 august-9 septembrie ci iti va veni in saptamina 13 septembrie-20 septembrie. Pe 20 septembrie incepi o folie noua, intreaga(de 21 pastile)
iata cea mai buna solutie pe care o vad eu


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#72 2007-06-12 14:06:56

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: despre ele in general

doctoressa a scris:

sa nu faci asa ceva in nici un caz!!!!

asta era legat de ce am spus eu? pt ca si eu am spus acelasi lucru numai ca in mai putine cuvinte...


mami de minuni hjarta

Offline

 

#73 2007-06-12 14:10:56

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: despre ele in general

nu, era legat de ce a spus ea...scriam in acelasi timp...tu ai terminat mai repede


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#74 2007-06-12 21:52:56

maryana_p
Membru
Inregistrat: 2007-06-12
Mesaje: 4

Re: despre ele in general

asa am facut si la nunta......in 16 mai am terminat o folie si in 17 mai am luat prima pastila din a doua folie, pe care am terminat-o zilele acestea. Oare este ceva in neregula daca in luna mai am mai luat 2 folii fara intreruperea de 7 zile?    mai pot sa iau in august 2 folii consecutive fara pauza de 7 zile? nu mi se deregleaza nimic in organism?..poate e o intrebare mai ciudata ...dar ma intereseaza sa nu imi afecteze organismul....stiti...sunt si saraca si cu pretentii!!!!

multumesc pentru raspunsul Dvs prompt!

Offline

 

#75 2007-06-12 22:03:17

ZZZZ123
Addicted member
De la: Never-ever-land
Inregistrat: 2006-05-19
Mesaje: 10895

Re: despre ele in general

nu sunt probleme. poti face asa.


Nobody home

Offline

 

#76 2007-06-13 13:12:26

spaioanamaria
New member
Inregistrat: 2007-06-13
Mesaje: 9

Re: despre ele in general

hello, everybody. sunt noua pe forum si am o singura intrebare: am fost diagnosticata de Dr. Blidaru cu chist mamar (dupa ecografie si punctie) si de o dr. ginecolog cu mastoza - aceasta interzicandu-mi sa iau vreodata anticonceptionale. Draga doctoressa, te rog sa-mi spui daca intr-adevar fiind diagnosticata cu aceste 2 "boli" nu am voie sa iau anticonceptionale, nici macar Yasmin, sau altele cu doza mica de estrogeni? astept cu nerabdare raspunsul tau, precum si datele tale de contact pt ca as vreau sa vin la planning la tine la cabinet
multumesc!

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.