homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Despre ele in general


#1 2006-09-01 21:42:38

pink_martini
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-08-08
Mesaje: 3223
Site

despre ele in general

eu nu am inteles un lucru dar nici nu am intrebat ... tongue
pana la urma ce anume fac anticonceptionalele ? impiedica sa se mai elimine ovulul nu ? sau cum k nu inteleg ? este adevarat k at cand iei pastilele nu mai exista perioada fertila ?
si cum este posibil sa ramai insarcinata desi ai luat pastuilele corect pt k stim toate k mai sunt acele procente pana la 100% in care exsita riscuri
va rog sa-mi explice cineva pe indelete si pe romaneste k sa inteleg si eu ce bag pe gura in fiecare zi tongue


"Ai nevoie de atat de putin pentru a fi fericit" - Armand
____________________________

Ma plangeam ca nu am bani de sandale, pana cand am intalnit un om fara picioare

Offline

 



#2 2006-09-01 21:53:57

ZZZZ123
Addicted member
De la: Never-ever-land
Inregistrat: 2006-05-19
Mesaje: 10895

Re: despre ele in general

pai anticonceptionalele impiedica ovulatia. nu mai ovulezi. din cauza asta nu ai perioada fertila (deci nu ai d c sa o calculezi). esti cam sterila. dupa mintea mea creatza prin alianta.
dar daca nu le iei corect exista posibilitatea sa isi revina organismul si sa ovulezi. si la 9 luni din momentul ala bucura-te de oracaitor, ca al tau e.
asta am inteles eu. ma corecteaza careva?


Nobody home

Offline

 

#3 2006-09-01 22:25:18

auricy
Full member
Inregistrat: 2006-08-16
Mesaje: 150

Re: despre ele in general

nashira nu am ce sa corectez..nu cred ca m-as pricepe mai bine decat u..la mine e prima luna..acum off topic:de unde iei u pozele astea tare dragutze?eu nu am niciuna care sa incapa..iar ale tale sunt simpatice rau de tot..so?smile

Offline

 

#4 2006-09-01 22:29:13

ZZZZ123
Addicted member
De la: Never-ever-land
Inregistrat: 2006-05-19
Mesaje: 10895

Re: despre ele in general

pai mai dau si eu cu bata-n balta din cand in cand. asa ca daca gresesc vin cuminte sa imi iau urecheala de rigoare.

pozele le iau de unde nimeresc. vad una care imi place, o ciordesc si o micsorez pana se face de 60*60 pixeli sa o pun aici. big_smile da' vad ca nu mai merg gifuri. sad


Nobody home

Offline

 

#5 2006-09-03 22:57:10

pink_martini
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-08-08
Mesaje: 3223
Site

Re: despre ele in general

cred k am inteles . mersi


"Ai nevoie de atat de putin pentru a fi fericit" - Armand
____________________________

Ma plangeam ca nu am bani de sandale, pana cand am intalnit un om fara picioare

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2006-09-04 21:54:06

pink_martini
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-08-08
Mesaje: 3223
Site

Re: despre ele in general

de fapt mai am o intrebare ...si aici as vrea sa-mi raspunda doctoressa daca se poate .
DE CE NU SUNT ANTICONCEPTIONALELE SIGURE 100% ?????


"Ai nevoie de atat de putin pentru a fi fericit" - Armand
____________________________

Ma plangeam ca nu am bani de sandale, pana cand am intalnit un om fara picioare

Offline

 

#7 2006-09-04 21:59:41

ZZZZ123
Addicted member
De la: Never-ever-land
Inregistrat: 2006-05-19
Mesaje: 10895

Re: despre ele in general

zic si eu: pentru ca poti uita o pastila mai mult de 12 ore, o poti pierde (la propriu sau prin... eliminare), iei antibiotice si nu folosesti metode suplimentare de protectie daca se intampla asa ceva.


Nobody home

Offline

 

#8 2006-09-04 22:02:11

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: despre ele in general

din motivele enumerate de Nashira....din punct de vedere teoretic, anticonceptionalele sunt eficiente 100%, practic insa, sunt eficiente 99,99%, restul de 0,01% e din vina utilizatorilor, in totalitate


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#9 2006-09-05 11:04:34

pink_martini
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-08-08
Mesaje: 3223
Site

Re: despre ele in general

asta inseamna k dk le iau corect ele sunt eficiente 100% ??


"Ai nevoie de atat de putin pentru a fi fericit" - Armand
____________________________

Ma plangeam ca nu am bani de sandale, pana cand am intalnit un om fara picioare

Offline

 

#10 2006-09-05 11:05:43

ZZZZ123
Addicted member
De la: Never-ever-land
Inregistrat: 2006-05-19
Mesaje: 10895

Re: despre ele in general

exact.


Nobody home

Offline

 

#11 2006-09-05 16:43:42

pink_martini
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-08-08
Mesaje: 3223
Site

Re: despre ele in general

eu mai am o problema din care nu stiu ce sa inteleg
iau yasmine de aprox 1an si imi venea mereu ciclul marti adik in a 4a zi de can terminam pastilele ... in fine.... si luna trecuta mi-a venit miercuri ... azi e marti si ink imi astept ciclul . de ce incepe sa-mi intarzie adik sa-mi vina miercuri ? nu inteleg . am inteles k poate luna trecuta mi-a inatrziat o zi k am fost internata ..poate pe fond emotional , nu stiu .dar luna asta ? nu inteleg de ce si-a schimbat ziua . acum astept ziua de maine ...miercuri ... poate imi vine maine. DAR as vrea si eu o explicatie . Va rog nu ma lasati in ceata


"Ai nevoie de atat de putin pentru a fi fericit" - Armand
____________________________

Ma plangeam ca nu am bani de sandale, pana cand am intalnit un om fara picioare

Offline

 

#12 2006-09-05 16:46:00

pink_martini
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-08-08
Mesaje: 3223
Site

Re: despre ele in general

apropo ... am uitat sa-ti multumesc nashira , pt raspundurile tale si deasemenea si doctoressei smile


"Ai nevoie de atat de putin pentru a fi fericit" - Armand
____________________________

Ma plangeam ca nu am bani de sandale, pana cand am intalnit un om fara picioare

Offline

 

#13 2006-09-05 16:50:53

ZZZZ123
Addicted member
De la: Never-ever-land
Inregistrat: 2006-05-19
Mesaje: 10895

Re: despre ele in general

cu placere.
nu iti face griji ca intarzie o zi. a 4-a sau a5-a zi tot aia e.


Nobody home

Offline

 

#14 2006-09-05 17:57:57

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: despre ele in general

pink_martini, ia urmareste tu numarul de zile cit singerezi....s-ar putea sa singerezi cu o zi mai putin decit singerai cind aparea menstruatia marti....nu te ingrijora, si-a schimbat ziua, ei si?


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#15 2006-09-05 18:50:27

minnie
New member
Inregistrat: 2006-07-05
Mesaje: 47

Re: despre ele in general

doctoressa va rog mult am si eu o mare rugaminte! Va rog mult doresc si eu un raspuns. Azi am fost la medicul ginecolog pt a-mi prescrie anticonceptionale. am 23 de ani si nu am mai luat niciodata , am folosit numai ovule sau prezervativ. Eu v-am mai scris si am tendinte de ingrasare si de asta mi-a fost frica sa iau. Am facut control i-am zis de  tendinta de ingrasare, ca am ciclu neregulat, ca nu am mai luat niciodata.....si mi-a prescris Rigevidon. Mie dl doctor mi s-a parut cam expeditiv, i-am spus ca nu conteaza cat de scumpe sunt si ca vreau sa-mi prescrie ceva bun si cu mai putini hormoni.
Am plecat de la el mai nelamurita decat m-am dus. Spuneti-mi va rog, sunt bune? cand sa incep sa le iau daca trebuie sa imi vina menstra pe 13-14 sept? sa incep de acum sau din prima zi de menstra cu cele maronii? ma intereseaza din ce moment ma protejeaza de sarcina si cum sa le iau????????
El a zis ca ori dim ori seara dar nu mi-a zis de o ora fixa. Va rog lamuriti-ma si pe mine ca e prima oara cand iau si mi-e teama. Doar in dvs am incredere. Fetele daca ati luat si voi cum v-ati simtit?

Offline

 

#16 2006-09-05 20:29:19

Flory_21
New member
Inregistrat: 2006-08-28
Mesaje: 31

Re: despre ele in general

Minnie am sa incerc sa-mi dau si eu cu parerea despre situatia ta...si eu iau antibebe de 7 luni...iau Mercilon...asta mi-a fost recomandat. Si mie mi-a fost teama de ingrasat. M-am inteles foarte bine cu ele...in primele luni am luat cam 2 kg, dar acum am dat jos vreo 4....fara sa fac nimic special....am auzit ca asa ar proceda....in primele luni te ingrasi un kg doua dar dupa aia le dai jos fara sa faci nimic.....sau depinde de organism...cel putin asa a fost in cazul meu
Mie doctorul mi-a spus sa le iau din prima zi in care imi vine ciclul....si mi-a zis ca din momentul in care le iau sunt protejata....acum nu stiu daca o fi chiar din primul moment....eu in prima saptamana am folosit si prezervativul ca imi era teama. Cat despre ora....nu conteaza....eu le iau seara, pentru ca de obicei seara sunt cu iubitul si in cazul in care uit eu, imi aduce el aminte....dar nu are importanta ora...poti sa le iei tu la ce ora vrei, numai sa incerci sa le iei in fiecare zi in preajma acelei ore.
Cam atat stiu sa-ti spun....daca am gresit pe undeva simtiti-va libere sa ma corectati. Multa bafta Minnie

Apropo....eu n-am luat niciodata ovule .... sincer....aici pe site e prima data cand aud de asa ceva....lamuriti-ma si pe mine....ce e cu ele....cum se administreaza, daca sunt bune.....


" A iubi inseamna a suferi. Cum multi fug de suferinta, putini stiu sa iubeasca!" Dante Aligheri

Offline

 

#17 2006-09-05 21:50:18

minnie
New member
Inregistrat: 2006-07-05
Mesaje: 47

Re: despre ele in general

hello Flory!!!!!! multumesc pt raspuns....crede-ma ca sunt f stresata, mai ales ca doctorul m-a expediat asa repede pe motiv ca se grabea. Poate pt el e deja o rutina sa prescrie antibebe dar aveam nevoie sa-mi spuna ca la aia mici cum si cand sa le iau........in fine........Sunt constienta ca o sa pun ceva pe mine pt ca sunt niste hormoni in plus, dar mai bine sanatoasa decat mereu cu stres.....
Hai sa-ti spun despre ovule........se numesc Pharmatex, dar au iesit de pe piata si a aparut inlocuitorul lor Contracept M....cred ca ai auzit pe la tv. Sunt niste ovule, de fapt sunt spermicide, care se introduc in vagin inainte de un contact sexual si nu mai e nevoie sa te protejezi pt ca omoara ele pe aia mici si multi. Eu am folosit mai mult de jum de an dar cred ca am facut o alergie pt ca nu le mai tolerez deloc, ma ustura si ma arde inauntru......toate prietenele mele se simt super cu ele. Ei bine si ele sunt recomandate cand ai o relatie stabila, pt ca e destul de naspa cand incep sa se topeasca si sa curga. Doctoressa a zis ca nu sunt asa sigure......oricum mai bine cu anticonceptionale daca te simti bine cu ele.
te pupic

Offline

 

#18 2006-09-06 10:40:47

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: despre ele in general

minnie, daca ai ciclul menstrual neregulat, nu ti se potriveste cea mai mica doza de estrogeni....din acest punct de vedere e OK Rigevidon. Daca nu vrei sa te ingrasi, atentie ce si cit maninci.
Pastilele le vei incepe in prima zi de menstruatie, cu pastilele active(alea maro sunt inactive, eu una te sfatuiesc sa le tai de pe folie si sa le arunci, vei face 7 zile de pauza in locul lor).Daca incepi in prima zi de menstruatie, esti protejata impotriva sarcinii inca de la prima pastila, inclusiv pe perioada de 7 zile de pauza dintre folii.
In ceea ce priveste faptul ca medicul a fost expeditiv....asa se intimpla daca mergeti la ginecolog pentru contraceptive....nu are timp de stat de povesti pe tema lor, si e oarecum firesc. Daca ai fi mers la un cabinet de planning familial, cu totul altfel ar fi putut sta lucrurile


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#19 2006-09-06 21:22:29

minnie
New member
Inregistrat: 2006-07-05
Mesaje: 47

Re: despre ele in general

doctoressa acum sunt si mai in ceata........va rog sa ma iertati dar m-am zapacit de tot. Spuneti ca sa incep cu cele albe in prima zi de menstruatie....cand le-am luat de la farmacie mi s-a spus ca pe perioada menstruatiei sa le iau pe cele maro, despre care spuneti ca sunt inactive. Sa presupunem ca pe 13 imi vine menstra si iau din cele albe timp de 21 zile.....pe 3 octombrie le termin, fac pauza de 7 zile, si dupa aceasta pauza, adica pe 11 octombrie incep iar sa iau albe si imi vine ciclu tot atunci?
Cele maro sunt placebo? adica nu au hormoni deloc? de ce sa le arunc?
Iertati-ma va rog dar sunt tare dezorientata, tot ce vreau e sa ma simt bine in corpul meu si vreau sa stiu cum trebuie sa le iau. Imi e si frica sa ma apuc sa iau pt ca sunt nelamurita. De ce mi s-a spus atunci sa incep in prima zi de menstra cu cele maro?
Am tot vrut sa dau de dvs zilele astea dar lucrez si intru pe forum seara. Am vrut sa merg la planning si stiam ca sunteti din ploiesti, si eu stau tot in ploiesti......si vroiam sa va intreb unde as putea sa merg la planning pt ca nu stiu de nici un cabinet in Ploiesti?
va rog sa ma iertati pt atatea intrebari. va multumesc mult

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.