homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Cat de bine e sa donezi sange?-10


#172 2010-08-30 16:35:47

You_and_Me
Diamond member
Inregistrat: 2008-03-13
Mesaje: 26341

Re: Cat de bine e sa donezi sange?

si daca ai circulatia proasta e bine sa donezi ?  cesafac


..be the best ...fuck the rest smile))

Offline

 



#173 2010-09-06 18:37:03

maryahs
Insomniac member
De la: de sub tampa
Inregistrat: 2008-01-07
Mesaje: 5699

Re: Cat de bine e sa donezi sange?

daca am fost acum 2 saptamani la dentist si mi-au scos nervii de la o masea + 3-4 anestezii pot sa merg maine sa donez sange?


hjarta iubesc si sunt iubita hjarta

Offline

 

#174 2010-09-06 18:39:07

april sunset
Insomniac member
De la: Paradisul femeilor
Inregistrat: 2008-12-28
Mesaje: 9632

Re: Cat de bine e sa donezi sange?

imi cer scuze, fetelor, dar n-am raspuns nici pt tine, maryahs, nici pt you sad cel mai bine e sa mergeti si intrebati la fata locului


bebe V., soarele si luna

Offline

 

#175 2010-09-06 19:02:49

maryahs
Insomniac member
De la: de sub tampa
Inregistrat: 2008-01-07
Mesaje: 5699

Re: Cat de bine e sa donezi sange?

am gasit pe net ca nu trebuie sa ai interventii chirurgicale recente, dar totusi nu cred ca are nimic daca am fost la dentist


hjarta iubesc si sunt iubita hjarta

Offline

 

#176 2010-09-07 20:35:12

maryahs
Insomniac member
De la: de sub tampa
Inregistrat: 2008-01-07
Mesaje: 5699

Re: Cat de bine e sa donezi sange?

am fost astazi si am donat sange. se pare ca doar daca ai avut interventii chirurgicale majore la dinti(sau in general) nu te primesc. mi-au spus ca sunt putin anemica, dar m-au lasat sa donez. de abea astept sa merg din nou peste 3 luni


hjarta iubesc si sunt iubita hjarta

Offline

 

 Publicitate


loading...

#177 2011-11-02 14:25:02

maryahs
Insomniac member
De la: de sub tampa
Inregistrat: 2008-01-07
Mesaje: 5699

Re: Cat de bine e sa donezi sange?

as vrea sa merg saptamana viitoare sa donez sange, dar este posibil sa fiu la menstruatie. este vreo problema? pot sa donez?


hjarta iubesc si sunt iubita hjarta

Offline

 

#178 2011-11-02 14:39:48

cristinaV
Sr. member
Inregistrat: 2008-03-26
Mesaje: 1138

Re: Cat de bine e sa donezi sange?

cand esti la menstruatie nu poti dona sange.

Offline

 

#179 2011-11-02 14:45:07

maryahs
Insomniac member
De la: de sub tampa
Inregistrat: 2008-01-07
Mesaje: 5699

Re: Cat de bine e sa donezi sange?

dar imediat dupa ce imi trece pot? mie ar trebui sa imi vina maine si as vrea sa merg miercuri sa donez. pana atunci sigur imi trece.


hjarta iubesc si sunt iubita hjarta

Offline

 

#180 2011-11-02 15:10:40

april sunset
Insomniac member
De la: Paradisul femeilor
Inregistrat: 2008-12-28
Mesaje: 9632

Re: Cat de bine e sa donezi sange?

singura contraindicatie pe care o vad in cazul tau, maryahs, este aceea ca organismul este oricum putin slabit dupa ce iti trece menstruatia. automat daca mai si donezi, cantitatea de fier scade si mai mult, deci cred ca ar fi bine sa astepti macar o sapt dupa ce scapi de menstruatie pt a dona smile


bebe V., soarele si luna

Offline

 

#181 2011-11-03 11:18:34

cristinaV
Sr. member
Inregistrat: 2008-03-26
Mesaje: 1138

Re: Cat de bine e sa donezi sange?

trebuie sa astepti macar 2-3 zile, atunci cand esti la menstruatie deja pierzi sange si daca mai si donezi pierzi foarte mult fier, oricum felicitari ca vrei sa donezi,

Offline

 

#182 2011-11-12 17:47:46

ella92
New member
Inregistrat: 2011-04-12
Mesaje: 9

Re: Cat de bine e sa donezi sange?

Eu una, incurajez aceasta actiune. Am donat si eu acum vreo doua luni pentru prima oara si totodata pentru ultima, din pacate. Spun asta pentru ca atunci cand a venit momentul sa imi ia sange, nu gasea vena potrivita fiindca am venele prea subtiri. A incercat in mana dreapta, nu a mers..mi s-au spart venele, apoi a mai incercat si la stanga, cu greu a reusit si acolo, am donat mai putin decat acea cantitate normala. Mi s-a spus sa nu mai merg si mi-au inchis fisa. Pe urma m-am simtit bine, deloc slabita. De aceea, cine poate dona...ar fi bine sa o faca, cu siguranta poate ajuta pe altii in acest mod, zic eu..

Offline

 

#183 2011-11-12 19:08:03

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Cat de bine e sa donezi sange?

vai ella  yikes si se mai mira de ce nu doneaza lumea, ti-au zis sa nu mai vii ca sunt ele incompetente si nu stiu sa recolteze  skitarg
cum eu nu am voie ca nu am greutatea ceruta, si cate povesti am auzit, cineva zicea ca nu i-au dat voie sa doneze ca ia anticonceptionale  va ... efectiv parca fac tot posibilul sa nu donezi

Offline

 

#184 2011-11-12 19:24:46

eph
Hero member
Inregistrat: 2011-04-06
Mesaje: 3124

Re: Cat de bine e sa donezi sange?

eu am donat anul trecut pentru un prieten sa-i spunem, desi nu-l cunosteam personal, era fost instructor in clubul in care eram, a avut un accident grav si cum eu tot voiam sa donez de ceva vreme... numai ca ce gaseam pe net nu prea se potrivea cu ce am gasit acolo. am fost la banca de sange, institutul acela special de pe la victoriei, mergi putin pe titulescu, si dupa aceea cativa pasi la dreapta. iti cereau sa nu fii fost la dentist in ultimele 6 luni... pai dentistii recomanda un control de rutina o data la 6 luni, daca vrei sa donezi din 3 in 3 luni ca asa este permis, si sa ai si o igienta dentara corespunzatoare na ca nu merge... (bine stiu ca cer asta ca sa nu ai hiv de la stomatolog), dar parca e exagerat. si nu mai stiu care e numarul maxim de parteneri admis? daca ma duc acum si intr-un an au fost 6 cred ca ma dau afara... plus ca efectiv am stat de la 8 dimineata pana la 14-15 la coada, mi-au ratacit fisa, ma strigasera prin statie, si dupa ma trimiteau din camera-n camera sa o gasesc eu. toate ziceau ca nu-i acolo, ca nu am auzit eu bine si nu m-au strigat pe mine, intr-un final obositor, o doamna cu putina rabdare a gasit-o. dar nu de-aia a durat atat, ca si prietenii cu care am fost tot odata cu mine au plecat de acolo, adica dupa 6, 7 ore... am venit toti odata nici unul nu mai donase deci nu aveam buletin de donator, si ne-a chemat total aiurea, cred ca pe criteriul... la gramada. mda... a donat cineva undeva unde sa nu fie conditiile astea?

Ultima oara a fost editat de frankie (2011-11-12 19:26:22)

Offline

 

#185 2011-11-12 19:26:41

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Cat de bine e sa donezi sange?

in alta ordine de idei e acum o campanie cu niste centre mobile unde poti dona, un soi de autobuze, le-am vazut prin oras, dar nu stiu exact cat mai tine

Offline

 

#186 2011-11-12 19:28:33

ella92
New member
Inregistrat: 2011-04-12
Mesaje: 9

Re: Cat de bine e sa donezi sange?

Cine sa le mai inteleaga:|

Offline

 

#187 2011-11-12 21:05:07

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Cat de bine e sa donezi sange?

in cadrul spit. Fundeni era un centru ok. personal super amabil, procedura muuult mai simpla ca la Inst. de hematologie ( am donat acolo o data si am jurat ca va fi ultima) si in general dura in jur de 15 min pana intram.  doar daca aveai ghinionul sa nimeresti grupuri care veneau sa doneze pentru cineva dura mai mult.
eu n-am mai donat de cativa ani si nu stiu daca s-or fi mai schimbat lucrurile intre timp.

Offline

 

#188 2011-11-12 22:42:32

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: Cat de bine e sa donezi sange?

frankie, stiu ca poate ti s-a parut tare complicat sa donezi si ti se pare ca regulile sunt absurde, dar gandeste-te ca sangele pe care il donezi este chiar introdus in organismul altcuiva si e mai bine sa fii exagerat decat sa se intample vreun necaz.

desigur, la noi sistemul e haotic, nu exista o cultura a donarilor, totul e dezorganizat...dar chestia cu stomatologul are multa logica intr-o tara unde hepatita C este endemica si cauzele identificate sunt consumul intravenos de droguri si din pacate sterilizarea necorespunzatoare a instrumentarului la stomatolog. nu exista bani - cel putin din cate stiu eu, poate s-a schimbat, in alte tari exista - pentru a face probe foarte specifice pentru a detecta o infectie cu hepatita c recenta (la hiv cred ca fac si antigenul, si atunci e mai simplu), daca te gasesti in perioada de fereastra serologica. si atunci se ia un maxim de masuri de precautie posibil.

desi consider o reala problema lipsa sangelui in spitalele noastre - am vazut operatii care efectiv au fost o intreaga nebunie fiindca nu era sange pentru a fi transfuzat - nu cred ca criteriile de excludere sunt exagerate...in rest, in ceea ce priveste organizarea, evident, suntem in romania si asta chiar ne ocupa tot timpul...

Offline

 

#189 2011-11-13 12:58:05

eph
Hero member
Inregistrat: 2011-04-06
Mesaje: 3124

Re: Cat de bine e sa donezi sange?

stiu ca ajunge in organismul oamenilor, normal, dar cred ca se putea face ceva mai putin generalizat referitor la criterii: sa nu fii fost la stomotolog in ultimele 6 luni. chiar ma duc de obicei din 6 in 6 luni doar sa se uite daca mi-a aparut ceva nou atat. nu poti lua hiv chiar daca este necorespunzator strerilizat instrumentarul, doar pentru ca s-a uitat dentistul in gura ta... e ca si cum ai zice ca se ia prin sarut... la fel si cu hepatita C. consider ca controlul stomatologic de rutina ar trebui exclus pentru ca acolo nu se intampla nimic decat se observa se face un plan daca exista o problema. si oricum poti foarte bine sa minti asa ca ar trebui sa existe bani pentru a testa corespunzator sangele. nu te poti baza pe declaratiile donatorului.

Offline

 

#190 2011-11-13 12:58:49

maryahs
Insomniac member
De la: de sub tampa
Inregistrat: 2008-01-07
Mesaje: 5699

Re: Cat de bine e sa donezi sange?

eu merg in brasov la centrul de transfuzii si se intra in ordinea in care ajungi acolo. trebuie sa completezi un chestionar si astepti sa te strige. mergi intr-o camera sa iti ia tensiunea si sange pentru glicemie si anemie. apoi se intra intr-un cabinet unde lasi chestionarul si te intreaba pentru cine donezi si dupa aia astepti sa intri sa donezi. mie nu mi se pare deloc complicat, daca vrei sa termini repede, mergi sa fi primul acolo.
din cate stiu ei fac tot timpul analize, de fiecare data cand am donat mi-au luat 3 eprubete de sange pentru analize.

miercuri am fost si eu si am donat si m-au cam chinuit putin pentru ca mie imi curge f greu sangele si dr/asistent(nu stiu ce este) a hotarat sa imi invarta putin acul in vena ca sa curga sangele direct in ac. el a spus ca sigur tesitura acului s-a lipit de peretele venei. atunci nu am avut nimic, dar de 3 zile ma cam doare mana.

legat de anticonceptionale, eu le-am spus prima data cand am fost ca iau anticonceptionale si au spus ca este ok. de atunci nu i-am mai intrebat si nu am specificat. sper sa nu am gresit cu nimic ca nu le-am mai spus de anticonceptionale.

Ultima oara a fost editat de maryahs (2011-11-13 13:00:39)


hjarta iubesc si sunt iubita hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.