homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Cat de bine e sa donezi sange?-7


#115 2010-08-22 23:07:42

sophie
Addicted member
De la: Atlantis
Inregistrat: 2008-02-19
Mesaje: 11424

Re: Cat de bine e sa donezi sange?

offtopic si mie imi blocheaza antivirusul pagina aia

Eu vreau sa stiu care este greutatea minima la fete si daca poti dona daca ai astm

Offline

 



#116 2010-08-22 23:13:47

april sunset
Insomniac member
De la: Paradisul femeilor
Inregistrat: 2008-12-28
Mesaje: 9632

Re: Cat de bine e sa donezi sange?

va multumesc mult, fetelor!
daca mai aveti intrebari, scrieti-le pt ca mai intru si maine dimineata pana in 10:30, inainte sa plec
noapte buna tuturor puss


bebe V., soarele si luna

Offline

 

#117 2010-08-23 08:39:33

Kleo
Insomniac member
Inregistrat: 2007-12-26
Mesaje: 6597

Re: Cat de bine e sa donezi sange?

Em se plateste...bonuri..am fost si eu odata si mi au dat 8 bonuri de 8 lei parca.Plus ca ti fac o serie de analize si ti dau rezultatele: sifilis,hiv,hepatite..nu mai tin minte  care mai erau.
La noi am avzut ca nu tin cont de greutate,erau si persoane mai slabute,in schimb au tinut cont de tensiune la mine...ca cu kg sigur ma incadrez


Keep trying! Maybe you'll succeed!

Offline

 

#118 2010-08-23 14:27:33

alexa123
Hero member
De la: underground
Inregistrat: 2008-12-08
Mesaje: 3560

Re: Cat de bine e sa donezi sange?

maiculita.....450 ml   yikes  e cam mult


when the pomp lights up,you shoot.

Offline

 

#119 2010-08-23 16:24:52

april sunset
Insomniac member
De la: Paradisul femeilor
Inregistrat: 2008-12-28
Mesaje: 9632

Re: Cat de bine e sa donezi sange?

am fost si am vorbit cu asistentele...niste femei de nota 100 hjarta chiar nu ma asteptam sa fie atat de dornice sa ne informeze, sa ne faca sa intelegem cat este de important sa donezi. au vorbit din suflet despre cei care vin, despre cei care au atata nevoie de noi sa donam.
o sa va spun tot ce am aflat azi pt ca este bine de stiut de toata lumea smile

incep cu varsta: de la 18 ani pana la 50 se poate dona. daca ai mai mult de 50, este nevoie de aviz de la cardiolog inainte de a te oferi donator. daca totul este in regula, pana la 62 de ani poti dona linistit.

greutatea: nu poate fi dat un anumit nr de kg pt ca este foarte importanta
inaltimea. in principiu, daca ai 1.60 si 50 de kg poti dona fara nicio problema. asa, daca vreti neaparat un nr, asistentele au spus ca fetele trebuie sa aibe 60 de kg si baietii 65. cel mai bine este sa mergi sa donezi si acolo vei afla exact daca esti apt sau nu. de exemplu, o fata de la mine din echipa credea ca e prea slaba tocmai pt ca nu are 60 de kg. dar asistentele zisera ca poate dona fara probleme, deci asta cu "sunt prea slaba" nu o poate sti nimeni exact tongue

prin donare, organismul se detoxifica, sangele este improspatat, creste imunitatea - astea sunt avantajele de care "beneficiaza" donatorul.

NU pot dona:
- cei care au suferit interventii chirurgicale recente;
- cei care au tbc;
-                 epilespsie;
-                 diabet zaharat;
-                 boli de inima;
-                 orice interventie stomatologica in urma cu 6 luni;
-                 gripa;
-                 raceala;
-                 febra;
-                 fetele care sunt la menstruatie (se merge la 2 sapt dupa);
-                 tratament injectabil in urma cu 3 luni;
-                 psoriazis;
-                 dermatita;
-                 alergie;
-                 ulcer in puseu acut;
-                 hepatita acuta/cronica;
-                 boli de tiroida;
-                 sifilis;
-                 hiv;
-                 malarie;
-                 bruceloza (boala infectioasa si contagioasa care se manifesta prin febra mare, transpiratie, marirea splinei);
-                 herpes;
-                 miopie peste (-) 6 dioptrii;
-                 astm (deci sophie, nu se poate)
-             sunt operati;
-                    gravide;
-                    in perioada de alaptare.

stiu, sunt foarte multe care te impiedica sa donezi, dar vorba unei asistente "cel care are nevoie de sange oricum e bolnav, daca-i mai dai si tu sange de care nu trebuie, l-ai terminat de tot".

am intrebat cam cate persoane vin pe luna sa doneze. n-au putut sa spuna, cica este confidential (nu prea inteleg de ce, dar ma rog), dar au dat de inteles ca prea putine, din pacate.
au fost persoane bolnave care nu stiau acest lucru si au aflat in urma analizelor de acolo.
legat de "plata"...doctorita a spus ca nu poate fi numita asa, ci o "recompensa" mai degraba. nu stiu, insa, daca se aplica peste tot asa cum e la mine in judet. la noi se primesc bonuri cu care poti cumpara alimente.

cantitatea de sange donata este de 400 ml. in cazuri exceptionale, cand se vede ca ai de-a face cu un om "in forta", se pot lua de la 420 pana la 450 ml.

procedura dureaza cateva minute. toate ustensilele folosite sunt desfacute in fata donatorului. probleme cu ace refolosibile nu pot exista deoarece punga in care este depozitat sangele are acul ei. deci si de ar vrea sa foloseasca aceeasi punga la mai multi oameni, nu se poate pt ca aceste pungi au acele lor care nu pot fi inlocuite cu altele. deci s-a umplut punga, s-a golit de sange in recipient, tot ce s-a folosit se arunca la gunoi.

asta este tot ce am aflat astazi. sper sa va fie de folos! si un mic sfat, o rugaminte, mai bine zis: daca puteti, mergeti si donati! nici nu stiti cata nevoie este!


bebe V., soarele si luna

Offline

 

 Publicitate


loading...

#120 2010-08-23 19:08:02

Kleo
Insomniac member
Inregistrat: 2007-12-26
Mesaje: 6597

Re: Cat de bine e sa donezi sange?

As merge sa donez intr o zi..dar nu m as duce singura..Em esti amatoare?


Keep trying! Maybe you'll succeed!

Offline

 

#121 2010-08-23 19:32:48

deyacrs
Hero member
Inregistrat: 2008-06-06
Mesaje: 2439

Re: Cat de bine e sa donezi sange?

chiar as vrea sa donez, sa fac un bine, m-am gandit de multe ori la varianta asta, dar din pacate inca nu am pus in practica. acu cand am citit ce a scris april, mi-am dat seama k nu pot sa donez deocamdata pentru ca a trecut abia o luna de la ultima vizita la stomatolog. acu nush daca orice interventie stomatologica presupune si plombele . sper sa ma lamureasca april.

Offline

 

#122 2010-08-23 22:44:50

april sunset
Insomniac member
De la: Paradisul femeilor
Inregistrat: 2008-12-28
Mesaje: 9632

Re: Cat de bine e sa donezi sange?

deyacrs, nu stiu sa-ti spun, asistenta s-a exprimat cum am scris pe pag anterioara, n-a dat niciun exemplu concret.
cel mai bine, pt oricine are vreo nelamurire, este sa mergi acolo si vezi exact. pt ca noi poate avem impresia ca nu suntem apti dintr-un anumit punct de vedere, dar, in realitate, sa putem dona fara probleme


bebe V., soarele si luna

Offline

 

#123 2010-08-24 08:08:31

rrammonna
Diamond member
Castigatoare a concursului de Miss
Inregistrat: 2007-11-07
Mesaje: 44383

Re: Cat de bine e sa donezi sange?

pe mine nu m-au primit ,purple sad
trebuie sa ai neaparat peste 50 kg cica .si le-am zis k donez pe propria raspundere,si nici asa nu au fost de acord


Nu ştiu care este cheia succesului , dar cea a eşecului este să încerci să mulţumeşti pe fiecare.....

Offline

 

#124 2010-08-24 08:59:12

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Cat de bine e sa donezi sange?

eu am donat acum cativa ani si vreau sa ma mai duc


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#125 2010-08-24 14:50:57

april sunset
Insomniac member
De la: Paradisul femeilor
Inregistrat: 2008-12-28
Mesaje: 9632

Re: Cat de bine e sa donezi sange?

rrammonna a scris:

trebuie sa ai neaparat peste 50 kg

daca e s-o luam asa, neaparat trebuie sa ai 60. incercati, fetelor, pt ca, asa cum am spus, tu poti crede ca n-ai kg necesare, dar doctoritele sa fie de alta parere


bebe V., soarele si luna

Offline

 

#126 2010-08-24 15:05:47

rrammonna
Diamond member
Castigatoare a concursului de Miss
Inregistrat: 2007-11-07
Mesaje: 44383

Re: Cat de bine e sa donezi sange?

april,eu am spus ce mi s-a zis si mie cand am fost.


Nu ştiu care este cheia succesului , dar cea a eşecului este să încerci să mulţumeşti pe fiecare.....

Offline

 

#127 2010-08-24 15:20:04

april sunset
Insomniac member
De la: Paradisul femeilor
Inregistrat: 2008-12-28
Mesaje: 9632

Re: Cat de bine e sa donezi sange?

rrammonna a scris:

april,eu am spus ce mi s-a zis si mie cand am fost.

si uite inca o dovada de ce trebuie sa mergeti. mie mi-au zis asistentele ca trebuie 60 kg, ramonei 50, deci depinde de la un centru la altul smile


bebe V., soarele si luna

Offline

 

#128 2010-08-24 15:33:20

rrammonna
Diamond member
Castigatoare a concursului de Miss
Inregistrat: 2007-11-07
Mesaje: 44383

Re: Cat de bine e sa donezi sange?

cred ca in functie de rezervele de sange ,decid care e limita de kg.
o limita tot cred ca exista,dar nu se tine cont de ea peste tot.pe mine chiar m-au enervat cand au zis k nu pot dona sad mai ales ca am spus ca dau acordul in scris ca in caz de ceva,eu raspund.


Nu ştiu care este cheia succesului , dar cea a eşecului este să încerci să mulţumeşti pe fiecare.....

Offline

 

#129 2010-08-24 15:36:14

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Cat de bine e sa donezi sange?

sincer, ramo, nu cred ca noi von fi vreodata acceptate... poate sa fie vreun razboi si nevoie disperata de sange
ideea e ca daca devii donator inseamna ca donezi regulat, iar din ce am inteles sangele se reface in totalitate intr-un anumit timp, in functie de greutatea corpului... deci ai avea nevoie de mult mai mult timp de  refacere, deci nu ar fi eficient pana la urma
eu vreau sa ma interesez cum e cu donarea de celule stem, desi acolo trebuie sa faci un tratament, care presupune niste riscuri...
mai e donarea de maduva, dar eu personal nu prea am curaj sad stiu ca nu e frumos, dar asta e

Offline

 

#130 2010-08-24 15:40:14

rrammonna
Diamond member
Castigatoare a concursului de Miss
Inregistrat: 2007-11-07
Mesaje: 44383

Re: Cat de bine e sa donezi sange?

heim,pe mine ma deranjeaza cand se uita urat la mine,ceva de genul''nu te vezi cat de prapadita esti si vrei sa donezi''
si in lunile astea mi s-a luat o groaza de sange pentru analize.mi s-a recoltat de peste 5ori,iar uneori chiar si cate 3eprubete din acelea.si nu am murit


Nu ştiu care este cheia succesului , dar cea a eşecului este să încerci să mulţumeşti pe fiecare.....

Offline

 

#131 2010-08-24 15:40:55

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Cat de bine e sa donezi sange?

3 eprubete nu sunt 450 ml, ramo...

Offline

 

#132 2010-08-24 15:41:51

april sunset
Insomniac member
De la: Paradisul femeilor
Inregistrat: 2008-12-28
Mesaje: 9632

Re: Cat de bine e sa donezi sange?

macar ai incercat, ramo. asta e foarte important smile
partea proasta e ca sunt multi oameni care se gandesc ca nu sunt apti si nici nu se obosesc macar sa mearga sa intrebe sad


bebe V., soarele si luna

Offline

 

#133 2010-08-24 15:42:17

rrammonna
Diamond member
Castigatoare a concursului de Miss
Inregistrat: 2007-11-07
Mesaje: 44383

Re: Cat de bine e sa donezi sange?

stiu heim,dar oricat.nu cred ca moare o persoana de45 kg  daca doneaza


Nu ştiu care este cheia succesului , dar cea a eşecului este să încerci să mulţumeşti pe fiecare.....

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.