homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Topic pt nunti: organizarea de la a la z


#1 2008-06-20 09:26:05

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

topic pt nunti: organizarea de la a la z

daca am vazut ca choco s-a "dat la fund"... am deschis eu topicul.

asadar... propun ca in acest topic sa se discute orice referitor la organizarea unei nunti... ce trebuie sa ai in vedere cand alegi sala, biserica, muzica, fotograful si mai stiu eu ce... sa ne povestiti amanunte si secrete din experienta voastra, sa discutam ce trebuie evitat si ce trebuie cautat...

incep eu cu o intrebare (da' va rog sa nu radeti, stiu ca e ultima grija, dar ma gandeam ieri insistent la asta): care sunt modalitatile de prindere a voalului de mireasa? in afara de cel "clasic", cu voalul care atarna la spate, de sub coc? (si care mie nu prea imi place?) peste parul liber, care nu e prins in coc, cum se aplica voalul?

asteptam si alte intrebari aici wink


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 



#2 2008-06-20 09:28:40

micaella4
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-07-06
Mesaje: 4144

Re: topic pt nunti: organizarea de la a la z

aaah, delicios topic! acusica ma va interesa si pe mine care-i treaba cu organizarea nuntii! big_smile

Offline

 

#3 2008-06-20 09:40:42

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: topic pt nunti: organizarea de la a la z

da big_smile in special ultima, chinezoaica. ms

faza e ca inca nu-s prea hotarata... am si un coc care imi place... dar si parul liber suna bine (asta daca nu av fi prea cald). dar daca optezi pt coc, nu sunt alte variante decat sa prinzi voalul sub coc, nu? ca sa se vada "opera" facuta de coafeza acolo...


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#4 2008-06-20 09:49:29

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: topic pt nunti: organizarea de la a la z

nu stiu, dar daca nu-ti place voalul, cred ca nu e obligatoriu sa-l porti, nu ? mai e si varianta cu o chestie gen coronita / diadema, de care sa se prinda voalul

Offline

 

#5 2008-06-20 09:50:56

norishorulalb
Banat
De la: Mika
Inregistrat: 2007-04-03
Mesaje: 24197

Re: topic pt nunti: organizarea de la a la z

aoleo
imi aduc aminte prin ce am trecut acum doi ani.

hai ca va zic de la A la Z cum am facut eu si la ce am "renuntat"

A: am ales locatia. si am optat pentru restaurant. eu vroiam unul finutz, cu pian si atmosfera de salon. am gasit si am platit tot : mancare, bautura, ca sa nu mai am eu de umblat ca nebuna si sa car

B: muzica: am optat pentru un Vj ...am alcatuit un playlist luat de la nuntile din America, exclus manele, populare si altele. Platit, next

C: invitatiile: simple, pot fii facute la orice agentie de publicitate. Am optat pentru verde pentru ca asa era salonul.

D: Am exclus baloane, saten pe scaune si alte chiciosenii

E: foto/ filmat: o agentie care le facea pe amandoua. platit.

F: rochie mie: ca sa evit imbulzelile am mers doar intr-un loc. A fost simpla, o stiti. Am optat pentru cumparare ca n-aveam chef sa port ceva purtat de alte 200

G: Costum el..is Easy

H: Am renuntat la floricele de pus in piept. Artificialele alea. Am dat cate un trandafir alb fiecarei femei la intrare.

I: Tortul: Comandat la un laborator. Aici am avut cea mai mare fitza. S-a rezolvat in final si a iesit frumos

J: Nu am vrut sa se fure mireasa

K: Nu am vrut lautari


L, M, N, O: fara luatul bentitei, umilirea mirelui, si altele. Am vrut sa fie finutz


P: Cele mai mari emotii sunt la confirmari.... Meniuri...mama mama

Q: Buchetele: comandate cu o saptamana inainte la o florarie. Ca e sia l nasei, si al domnisoarelor... pfffuuu ce tevatura. Eu am avut din trandafiri albi. Alb si verde frumos a fost ideea.

R: Rochii pentru domnisoarele de onoare. Am avut doua: verde deschis de tot, si ei, domnii, cravata la fel


.
.
.
.
.

punctele sunt nervii si oboseala de pe parcurs rotfl

Z: Succes! si Casa de Piatra!

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2008-06-20 09:51:13

uffff
Insomniac member
De la: mii de km departare
Inregistrat: 2008-02-29
Mesaje: 7508

Re: topic pt nunti: organizarea de la a la z

uite o alta idee
http://ghidulmiresei.ro/pics/articles/l6v19ydsmz.jpg

Offline

 

#7 2008-06-20 09:52:52

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: topic pt nunti: organizarea de la a la z

aaa... voalul imi place, chiar f mult (daca imi doresc rochie oarecum simpla, fara zorzoane, in schimb voalul mi-ar placea sa fie cu model arabesc pe margine... eu ii zic "de tip perdea", pt ca e mai incarcat). doar ca nush cum se prinde si nush daca vreau coc sau par liber... dar voalul o sa fie sigur big_smile

am sa caut imagine acu cocul mai tarziu si am sa va cer pareri.... mama, cred ca am sa va stresez nitel pana in sept big_smile


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#8 2008-06-20 09:54:34

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: topic pt nunti: organizarea de la a la z

ralluka applause bravo, exact pe sufletul meu tot ce ai zis, cred ca ai avut o nunta superba
katami, streseaza-ne linistita, ca ne place smile

Ultima oara a fost editat de heimdall (2008-06-20 09:55:11)

Offline

 

#9 2008-06-20 09:59:12

norishorulalb
Banat
De la: Mika
Inregistrat: 2007-04-03
Mesaje: 24197

Re: topic pt nunti: organizarea de la a la z

heimdall a scris:

ralluka applause bravo, exact pe sufletul meu tot ce ai zis, cred ca ai avut o nunta superba
katami, streseaza-ne linistita, ca ne place smile

pusspusspuss

Offline

 

#10 2008-06-20 09:59:58

uffff
Insomniac member
De la: mii de km departare
Inregistrat: 2008-02-29
Mesaje: 7508

Re: topic pt nunti: organizarea de la a la z

pai modelul de voal ti-l aratam...rochitza si eu o prefer cat mai simpla.....am vazut ce insemna rochie cu crinolina la o verisoara deci nu-mi trebe....

Offline

 

#11 2008-06-20 10:08:32

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: topic pt nunti: organizarea de la a la z

ralluka a scris:

A: am ales locatia. si am optat pentru restaurant. eu vroiam unul finutz, cu pian si atmosfera de salon. am gasit si am platit tot : mancare, bautura, ca sa nu mai am eu de umblat ca nebuna si sa car

f tare... eu as vrea ceva intim si neaparat cu gradina/terasa... dar la timpul pe care-l avem... daca gasim CEVA e bun lol

B: muzica: am optat pentru un Vj ...am alcatuit un playlist luat de la nuntile din America, exclus manele, populare si altele. Platit, next

hm... eu as vrea populare.... dar de manele si mie mi-e frica, de aia am sa cer de pe la fetele din iasi niste recomandari bune... si ma iau dupa gusturile unor persoane cunoscute cat de cat. pt ca daca citesti pe "miresici.ro" sau altele de genul... nu stii ce gusturi are omul si cu ce te trezesti

C: invitatiile: simple, pot fii facute la orice agentie de publicitate. Am optat pentru verde pentru ca asa era salonul.

mai, tre neaparat sa fie in relief? iubi asa zice... eu zic ca, in loc sa dam o gramada de parale, mai bine le face el la firma unde lucreaza, toata ziua face grafica si are talent. el zice ca n-ar sa arate a invitatii ca nu-s in relief sad

D: Am exclus baloane, saten pe scaune si alte chiciosenii

applause asa as vrea si eu... sa vedem ce propun firmele de amenajari/restaurantele la care mergem.

E: foto/ filmat: o agentie care le facea pe amandoua. platit.

aici avem vreo 2 "pile"... sper sa fie macar una disponibila la data aia

F: rochie mie: ca sa evit imbulzelile am mers doar intr-un loc. A fost simpla, o stiti. Am optat pentru cumparare ca n-aveam chef sa port ceva purtat de alte 200

aici pt mine va fi crancen, sunt extrem de pretentiopasa la toale si niciodata nu gasesc ceva 100% pe gustul meu lol desi si eu vreau rochie simpla... dar cu o anumita linie bla bla... se complica lol

G: Costum el..is Easy

asta asa-i

H: Am renuntat la floricele de pus in piept. Artificialele alea. Am dat cate un trandafir alb fiecarei femei la intrare.

ei, aici cred ca pastram traditia... dar o sa caut sa fie mai putin "kitsch-oase", cum ziceai

I: Tortul: Comandat la un laborator. Aici am avut cea mai mare fitza. S-a rezolvat in final si a iesit frumos

partea asta ma lasa rece smile sa se ocupe iubi de mancare daca vrea... eu sunt o egoista, daca nu le place invitatilor ce le-am dat de papa... sanatate, sa-si faca mamaliga acasa

J: Nu am vrut sa se fure mireasa

K: Nu am vrut lautari

astea eu le-as vrea... nush ce vrea iubi, ca el e obsedat de "discretie"... sa nu umblam alai pe strada, nu aia, nu ailkalta. si eu vreau discretie (de ex, adaug pe lista ca urasc claxonatul.... la nunta mea sa n-aud claxoane), dar astea ce tin de traditie imi plac si le-as vrea.

L, M, N, O: fara luatul bentitei, umilirea mirelui, si altele. Am vrut sa fie finutz

ce-i aia? sorry, daer am mai spus, n-am fost la nunti si-s afona... mai incolo o sa va intreb si ce tre sa faci la sluja, ca nush decat in maaare. deci care-i chestia cu bentita si mirele?

Q: Buchetele: comandate cu o saptamana inainte la o florarie. Ca e sia l nasei, si al domnisoarelor... pfffuuu ce tevatura. Eu am avut din trandafiri albi. Alb si verde frumos a fost ideea.

ma mananca sa mi-l fac eu... dar mi-e ca vom fi prea aglomerati. si eu tot alb vreau. mi-ar placea din dumitrite albe (le ador), dar e prea devreme pt ele. asa ca... ce-om gasi atunci.

R: Rochii pentru domnisoarele de onoare. Am avut doua: verde deschis de tot, si ei, domnii, cravata la fel

eu am una si buna... si i-am zis sa se descurce. sa se imbrace cum se simte ea bine, n-am pretentii.
cat despre cavaler... si el tre sa fie burlac, nu?

Z: Succes! si Casa de Piatra!

multamim smile

stiu, uff, ms... e bun si modelul asta. iar rochita aia oricum e ok, e destul de simpla pt gusturile mele lol

Ultima oara a fost editat de katami (2008-06-20 10:09:45)


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#12 2008-06-20 10:24:02

vonda
Platinum member
Inregistrat: 2006-12-09
Mesaje: 19313

Re: topic pt nunti: organizarea de la a la z

ca tot a venit vorba de rochii simple: rochia facuta de sora mea,care si ea a vrut ceva f f f f fsimplu.. Are doar danteluta aia la baza si sus la corset,iar pe voal are aceleasi pietricele ca de pe danteluta..Foarte finut oricum big_smile hjarta
Mai simplu de acum nu cred ca exista lol

Ultima oara a fost editat de tantosica (2008-06-20 12:05:40)

Offline

 

#13 2008-06-20 10:24:45

norishorulalb
Banat
De la: Mika
Inregistrat: 2007-04-03
Mesaje: 24197

Re: topic pt nunti: organizarea de la a la z

scriu cu bold smile

katami a scris:

ralluka a scris:

A: am ales locatia. si am optat pentru restaurant. eu vroiam unul finutz, cu pian si atmosfera de salon. am gasit si am platit tot : mancare, bautura, ca sa nu mai am eu de umblat ca nebuna si sa car

f tare... eu as vrea ceva intim si neaparat cu gradina/terasa... dar la timpul pe care-l avem... daca gasim CEVA e bun lol

e f frumos afara ..insa eu am avut si/si. si foarte bine am facut pt ca a fost prima zi in care a plouat si ultime rotfl

B: muzica: am optat pentru un Vj ...am alcatuit un playlist luat de la nuntile din America, exclus manele, populare si altele. Platit, next

hm... eu as vrea populare.... dar de manele si mie mi-e frica, de aia am sa cer de pe la fetele din iasi niste recomandari bune... si ma iau dupa gusturile unor persoane cunoscute cat de cat. pt ca daca citesti pe "miresici.ro" sau altele de genul... nu stii ce gusturi are omul si cu ce te trezesti

daca apelezi la populare tb sa fie din zona, clar

C: invitatiile: simple, pot fii facute la orice agentie de publicitate. Am optat pentru verde pentru ca asa era salonul.

mai, tre neaparat sa fie in relief? iubi asa zice... eu zic ca, in loc sa dam o gramada de parale, mai bine le face el la firma unde lucreaza, toata ziua face grafica si are talent. el zice ca n-ar sa arate a invitatii ca nu-s in relief sad

nuuuuuuuuu. oricum toata lumea le indoaie si arunca dupa eveniment sau chiar inainte. am sa scanez una de la mine sa le vezi. finutza, fara inele si inimi frante si rasfrante

D: Am exclus baloane, saten pe scaune si alte chiciosenii

applause asa as vrea si eu... sa vedem ce propun firmele de amenajari/restaurantele la care mergem.

vedeti voi


E: foto/ filmat: o agentie care le facea pe amandoua. platit.

aici avem vreo 2 "pile"... sper sa fie macar una disponibila la data aia

F: rochie mie: ca sa evit imbulzelile am mers doar intr-un loc. A fost simpla, o stiti. Am optat pentru cumparare ca n-aveam chef sa port ceva purtat de alte 200

aici pt mine va fi crancen, sunt extrem de pretentiopasa la toale si niciodata nu gasesc ceva 100% pe gustul meu lol desi si eu vreau rochie simpla... dar cu o anumita linie bla bla... se complica lol

atunci o sa ai de umblat

G: Costum el..is Easy

asta asa-i

H: Am renuntat la floricele de pus in piept. Artificialele alea. Am dat cate un trandafir alb fiecarei femei la intrare.

ei, aici cred ca pastram traditia... dar o sa caut sa fie mai putin "kitsch-oase", cum ziceai

la mine a fost greu, dar am reusit...la sfarsitul nuntii nimeni nu le mai are smile ce am vazut misto la unii...le dadeau la sfarsit prinse de cate o cutie de praline, cand pleca poporul acasa

I: Tortul: Comandat la un laborator. Aici am avut cea mai mare fitza. S-a rezolvat in final si a iesit frumos

partea asta ma lasa rece smile sa se ocupe iubi de mancare daca vrea... eu sunt o egoista, daca nu le place invitatilor ce le-am dat de papa... sanatate, sa-si faca mamaliga acasa

noi am facut unul de lamaie...o sa pun poza mitencas

J: Nu am vrut sa se fure mireasa

K: Nu am vrut lautari

astea eu le-as vrea... nush ce vrea iubi, ca el e obsedat de "discretie"... sa nu umblam alai pe strada, nu aia, nu ailkalta. si eu vreau discretie (de ex, adaug pe lista ca urasc claxonatul.... la nunta mea sa n-aud claxoane), dar astea ce tin de traditie imi plac si le-as vrea.

L, M, N, O: fara luatul bentitei, umilirea mirelui, si altele. Am vrut sa fie finutz

ce-i aia? sorry, daer am mai spus, n-am fost la nunti si-s afona... mai incolo o sa va intreb si ce tre sa faci la sluja, ca nush decat in maaare. deci care-i chestia cu bentita si mirele?

Q: Buchetele: comandate cu o saptamana inainte la o florarie. Ca e sia l nasei, si al domnisoarelor... pfffuuu ce tevatura. Eu am avut din trandafiri albi. Alb si verde frumos a fost ideea.

ma mananca sa mi-l fac eu... dar mi-e ca vom fi prea aglomerati. si eu tot alb vreau. mi-ar placea din dumitrite albe (le ador), dar e prea devreme pt ele. asa ca... ce-om gasi atunci.

R: Rochii pentru domnisoarele de onoare. Am avut doua: verde deschis de tot, si ei, domnii, cravata la fel

eu am una si buna... si i-am zis sa se descurce. sa se imbrace cum se simte ea bine, n-am pretentii.
cat despre cavaler... si el tre sa fie burlac, nu?

cam asa

Z: Succes! si Casa de Piatra!

multamim smile

stiu, uff, ms... e bun si modelul asta. iar rochita aia oricum e ok, e destul de simpla pt gusturile mele lol

Offline

 

#14 2008-06-20 10:25:59

capcaun
Platinum member
De la: mine pt tine :P
Inregistrat: 2007-10-11
Mesaje: 17355

Re: topic pt nunti: organizarea de la a la z

uoooffff mi s'a innegrit monitoru si nu pot sa vad pozele sad
super misto topicu big_smile o sa ma tot uit p'aci lol

Offline

 

#15 2008-06-20 10:56:07

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: topic pt nunti: organizarea de la a la z

rallu, si eu vreau si-si, adica si restaurant si terasa/gradina. doar gradina n-am tupeu, pt ca probabil vom face in sept... si geaca de munte, oricat mi-e de draga, nu da bine peste rochia de mireasa rotfl

pune o scanare dupa invitatie cand poti... nu-i graba... poate il conving. cat despre "inimi frante si rasfrante"... pai nu, nici noi nu vrem asa. dar el are capsa asta cu relieful... (sau poate ii e lene sa munceasca la ele? lol )

si totusi... cine ma lamureste si pe mine cum e cu luatul bentitei si umilirea mirelui... si alte traditii dintr-astea?


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#16 2008-06-20 10:57:42

norishorulalb
Banat
De la: Mika
Inregistrat: 2007-04-03
Mesaje: 24197

Re: topic pt nunti: organizarea de la a la z

eu.

adica se pune aia pe picior (am  lapsus) si el trebuie sa se bage cu capul sub rochie sa o ia
si toti rad de se kk pe ei de el
mie mi se pare josnic. no offence

Offline

 

#17 2008-06-20 11:00:23

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: topic pt nunti: organizarea de la a la z

aha wink ms. ei.... ne mai gandim... si in functie de starea de moment, a noastra si a invitatilor.


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#18 2008-06-20 11:06:40

annabel
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2007-01-15
Mesaje: 36351

Re: topic pt nunti: organizarea de la a la z

eu cand o sa ma marit nu as vrea sa am cele 4-5 feluri de mancare.pt ca este o risipa de bani si ce, omu a venit la distractie nu sa moara la masa ca a mancat prea mult lol
rallu faza aia cu jarteaua eu nu am vazut-o la cele 4 nunti la care am fost lol in viata mea,desi nush de ce le mai poarta miresele lol

Offline

 

#19 2008-06-20 11:15:34

annabel
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2007-01-15
Mesaje: 36351

Re: topic pt nunti: organizarea de la a la z

smile) ma gandeam eu

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.