homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Ajutor....pisoi mic de cateva ore


#1 2008-06-20 11:10:48

carmen_21
Insomniac member
De la: ei
Inregistrat: 2008-03-19
Mesaje: 7980

ajutor....pisoi mic de cateva ore

azi-noapte mi-a fatat pisica-eu stau la curte- un pisoias...
nu vrea sa stea deloc cu el...mai rau il bate...faza e ca e si f batrana
de dimineata l-am gasit asa...cu matele dupa el..
i-am taiat eu chestia aia...gen ombilicu la bebei...prin care s-a hranit...
e fff mic...cam kt un deget...si are niste labute minuscule
l-am lasat intr o cutie acoperit...chiar n stiu ce sa-i fac...oare e vreo sansa sa traiasca sau mai bine il las sa moara singur..
am incercat sa i dau cu seringa dar e fff mic, cum am mai zis..mi e asa mila de el...seringa e mai mare decat el si n am putut sa i dau
of...am mai citit cazuri cand pisoii si-au reveni dar erau mai mari...cel putin 3-4 zile...


Everything will be ok in the end.
If it's not ok, it's not the end.

Offline

 



#2 2008-06-20 11:12:09

skumpi
Vizitator

Re: ajutor....pisoi mic de cateva ore

sad dak il bate nu`l lasa acolo...mai incearca sa`l hranesti...da`l pe botic cu lapte...k se linge el
nu`l lasa sa moara sad

Ultima oara a fost editat de skumpi (2008-06-20 11:12:21)

 

#3 2008-06-20 11:13:10

GreenBubbles
Insomniac member
Inregistrat: 2008-03-08
Mesaje: 8211

Re: ajutor....pisoi mic de cateva ore

nu cu seringa,cu pipeta!! oricum dak ai pus mana p el nu-l mai alapteaza,asa e la pisici din cate stiam eu...
vezi cu pipeta si dak nici asa nu merge nush ce sa zic sad


i love my King!! the most beautiful leonberger ever hjarta

Offline

 

#4 2008-06-20 11:16:35

carmen_21
Insomniac member
De la: ei
Inregistrat: 2008-03-19
Mesaje: 7980

Re: ajutor....pisoi mic de cateva ore

am luat pisica de langa el...si il parasise dinainte sa pun eu mana pe el.....
pipeta n am si nici n am d unde sa fac rost..........


Everything will be ok in the end.
If it's not ok, it's not the end.

Offline

 

#5 2008-06-20 11:17:00

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: ajutor....pisoi mic de cateva ore

da-i laptic, mai, cum sa-l lasi sa moara??????????

da-i cum a zis green, cu o pipeta... saracu... sau unge-l macar pe botic, sa se linga singur....

eu stiu cazuri in care matza si-a mancat puii... dar nush de ce. ai grija de el... nu poti sa-l aduci in casa un timp? eventual si pe matza?


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2008-06-20 11:17:26

pokemon
Diamond member
De la: Craiova
Inregistrat: 2006-10-06
Mesaje: 33434

Re: ajutor....pisoi mic de cateva ore

da-i cu seringa, dar mai asteapta ceva timp. nici copiii nu mananca in primele ore de viata wink


Indragostita de bebe Razvan si de tatic de bebe Razvan ♥ 2 ani+ ♥
No matter how you feel. Get up, dress up, show up, and NEVER give up

Offline

 

#7 2008-06-20 11:18:41

GreenBubbles
Insomniac member
Inregistrat: 2008-03-08
Mesaje: 8211

Re: ajutor....pisoi mic de cateva ore

si-a mancat puii tocmai pt k i-a atins cineva strain,de aia zic si eu k nu trebuia sa pui mana... la caini poti pune mana p puii nou nascuti,k ii alapteaza dupa...dar pisicile nu accepta asta.
si du-l inauntru...


i love my King!! the most beautiful leonberger ever hjarta

Offline

 

#8 2008-06-20 11:19:49

Tinutza
Sr. member
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 1085

Re: ajutor....pisoi mic de cateva ore

uite carmen. mie mi-a fatat pisica 2 pisoiasi si a murit in aceeasi zi...i-am hranit cu seringa pe amandoi cu laptic...si cu un prosop ud trebuie stimulati sa isi faca nevoile (intelegi cum, nu?) ... ideea e ca se poate, mami si cu mine am crescut 2 pisoiasi asa smile si acum sunt ditamai matele big_smile daca ai intrebari iti stau la dispozitie

Offline

 

#9 2008-06-20 11:20:55

skumpi
Vizitator

Re: ajutor....pisoi mic de cateva ore

Tinutza a scris:

uite carmen. mie mi-a fatat pisica 2 pisoiasi si a murit in aceeasi zi...i-am hranit cu seringa pe amandoi cu laptic...si cu un prosop ud trebuie stimulati sa isi faca nevoile (intelegi cum, nu?) ... ideea e ca se poate, mami si cu mine am crescut 2 pisoiasi asa smile si acum sunt ditamai matele big_smile daca ai intrebari iti stau la dispozitie

applause

 

#10 2008-06-20 11:21:00

GreenBubbles
Insomniac member
Inregistrat: 2008-03-08
Mesaje: 8211

Re: ajutor....pisoi mic de cateva ore

hai nu mai sta p ganduri,incearca ce am zis si noi! sa ne anunti ce s-a intamplat!


i love my King!! the most beautiful leonberger ever hjarta

Offline

 

#11 2008-06-20 11:21:17

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: ajutor....pisoi mic de cateva ore

carmen, de unde esti?

pipeta gasesti la farmacie

tinutza are mare dreptate, tre sa il si "stimulezi" pe fundulet. ca si cum l-ar linge matza


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#12 2008-06-20 11:24:10

norishorulalb
Banat
De la: Mika
Inregistrat: 2007-04-03
Mesaje: 24197

Re: ajutor....pisoi mic de cateva ore

vai saraca matza

Offline

 

#13 2008-06-20 11:28:51

Tinutza
Sr. member
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 1085

Re: ajutor....pisoi mic de cateva ore

haaaaaaaaaaaai cu vesti, te rog hjarta
chiar de unde esti?

Offline

 

#14 2008-06-20 11:40:34

Allecsutsa
Sr. member
Inregistrat: 2008-05-02
Mesaje: 1321

Re: ajutor....pisoi mic de cateva ore

nu , nu , nu , nu-l lasa sa moara . laptele trebuie sa fie decat putin caldut si pune PUTINA sare in el , sa nu se deranjeze la burtica . si treaba cu prosopul ud ca sa-si faca nevoile trebuie facuta , cum zic fetele .
pe pisica n-o prea inteleg , dar daca ai zis k e batrana , hai sa zicem k are un motiv ... desi dak e batrana ar trebui sa aiba experienta si bla-bla .
am crescut si eu unul , il hraneam la cateva ore , uneori il tineam langa mine in pat . oricum , nu i-am facut un program exact sa zici ca-i dadeam FIX la 2 ore ... k nici pisica mama nu le face un program exact .
sa ne tii la curent . si zi-ne din ce oras esti .
puss


Dragostea si muzica sunt cele doua aripi ale sufletului !

Offline

 

#15 2008-06-20 13:49:40

fallen_angel
Insomniac member
De la: MM
Inregistrat: 2007-05-07
Mesaje: 9742

Re: ajutor....pisoi mic de cateva ore

Nu-i adevarata faza ca daca pui mana pe el pisica nu ii mai alapteaza.
Oricum nu il lasa sa moara,incearca sa il ajuti.Si eu am crescut pisici asa si le-am dar cu seringa sau pipeta.Ii dai cu forta daca nu vrea singur si tine-l la caldura.


★★★ Candle light, moon light, star light,
The brightest glow is from love light ★★★   

                happydance  happydance  happydance

Offline

 

#16 2008-06-20 13:55:35

Detzy
Insomniac member
De la: ...mine pentru ....voi
Inregistrat: 2008-01-23
Mesaje: 7254

Re: ajutor....pisoi mic de cateva ore

grater hai ma tre' sa-l ajutii...mai vino cu vesti....poate te putem ajuta cumva...


baby Dragos hjarta rugaciune

Offline

 

#17 2008-06-20 16:42:12

Andreea86
Hero member
De la: Focsani
Inregistrat: 2006-10-20
Mesaje: 4428

Re: ajutor....pisoi mic de cateva ore

trebuie sa-l tii la caldura, poti sa-l aduci in casa si sa-i pui niste sticle cu apa calda langa el. Lapte cu pipeta (sau gasesti la farmacii veterinare sau pet shop lapte special pentru pisici, e de la Royal Canin si am impresia ca are si biberon, dar e putin cam scump asa ca poti incerca si cu pipeta si trebuie cam la 2 ore sa-i dai papa). Si asa cum zic fetele...trebuie stimulat sa-si faca nevoile...il masezi cu un prosop umed pe la fundulet.
In rest eu zic sa mai cauti si pe la alte forumuri de animale, te pot ajuta cei cu experienta care au mai crescut bebe de pisici (si da...are sanse sa traiasca, trebuie doar sa-l ajuti...primele zile sunt cele mai critice).

Uite eu asta am luat de pe un forum de animale pentrui puiuti de pisica:
laptele preparat in casa : jumatate de litru de lapte cat mai slab in grasimi, un galbenus de ou (crud), o lingura samantana, o lingurita miere de albine, cateva linguri de ceai de menta, putina sare si 5 picaturi zeama de lamaie.
exista biberoane speciale. se pot folosi si biberoane din farmacii. ideea e sa fie o suzeta pe marimea puiutului. majoritatea nu sug singuri din biberon la inceput. si atunci trebuie folosita seringa in capatul careia se pune suzeta. si se hraneste fortat, cat mai incet ca sa nu se inece puiul. mesele trebuie sa fie la intervale destul de mici, cam 1 ora. iar cantitatatea de lapte necesara e de 3-4 ml/masa. este important sa manance cat de putin (chiar fortat) pentru a-si mentine temperatura corpului. temperatura se mentine prin aport energetic. celor care nu au pofta de mancare este bine sa li se faca un surplus de vitamine, calciu si glucoza prin injectare. daca incep sa suga singuri din biberon, nu-i lasati sa suga o cantitate mare. ei nu se opresc, nu au limita. decat atunci cand sunt mai mult decat plini si atunci vor aparea alte probleme. pe masura ce creste puiul, se raresc mesele pana la un interval de 2 ore ziua si 4-5 ore noaptea. este FOARTE important ca in culcusul lui sa fie cald. pentru mentinerea temperaturii. asa ca folositi sticle cu apa fiarta. le puneti sub paturica si aveti grija sa schimbati apa cand se racesc. puii pierd foarte repede caldura, mai ales daca nu se hranesc. daca le scade temperaturra, mor!  pentru stimulare folositi tampoane de vata sau carpe moi inmuiate in apa calda. dupa ce hraniti puiul masati usor anusul timp de cateva minute. daca nu functioneza si vedeti ca nu defecheaza in cateva ore, puteti sa folositi jumatate sau un sfert de supozitor cu glicerina pentru copii.  important este ca puiul sa fie vazut de un doctor. poate avea diverse probleme. daca gasiti pui fara ochi indepartati din cuib, cautati-i bine de rani. este foarte posibil sa fie indepartati de mama lor. si de multe ori aceasta ii musca destul de rau mai ales de cap. in acest caz se dezvolta un hematom care trebuie curatat cat mai repede! trebuie facuta o mica incizie si chiuretata zona. incizia ajuta la eliminarea oricaror formari ulterioare. nu trebuie scos cu seringa, dupa cum fac anumiti doctori. gaura facuta de acul de seringa se acopera imediat iar formarile ulterioare nu au cum sa sa elimine.


If you feel my love, can hear my thoughts? Can you feel everything? And if you hear my thoughts, can you feed my soul? Can you save it too?
hjarta Eu si puiu hjarta

Offline

 

#18 2008-06-20 16:49:30

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: ajutor....pisoi mic de cateva ore

f interesante informatii, andreea....


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#19 2008-06-20 17:06:33

carmen_21
Insomniac member
De la: ei
Inregistrat: 2008-03-19
Mesaje: 7980

Re: ajutor....pisoi mic de cateva ore

grater
i am mai dat cu seringa dar nu coopereaza deloc...adica abia daca deskide boticul..
si i am dat incet...
a facut kk
nu vrea sa doarma deloc...se taraste asa grater
cred k l-a fatat si mai devreme decat trebuia pt k e minuscul...n are nici par pe labute...e roz asa si umed...


Everything will be ok in the end.
If it's not ok, it's not the end.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.