homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Indemnizatia de maternitate-procedura si calcul-4


#58 2008-07-16 14:43:17

samy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-10-30
Mesaje: 2562

Re: indemnizatia de maternitate-procedura si calcul

si eu tot de la 1 septembrie intru in prenatal. big_smile  medicul de familie da certificatul lunar, nu?


Mami de fetite:pisoi si pisoias! hjarta

Offline

 



#59 2008-07-16 14:44:00

daliana
Hero member
Inregistrat: 2007-07-02
Mesaje: 2186

Re: indemnizatia de maternitate-procedura si calcul

ralluka a scris:

am scris si la mine ..pun si aici.

Deci fetele am vb cu o tipa doxa la resurse umane. A zis asa:
Trebuie sa ai 12 luni consecutive COTIZATIE ...daca ai pana in 15 zile pauza e ok. Ideea e sa se plateasca pe luna respectiva cotizatia.

Beneficiezi de cei 2 ani cu 8 milioane (2+6) daca ai 42 de zile luate dupa ce ai ai nascut (din cele 126). Daca nu...nu
Cele 126 de zile se platesc cu 85% din media salariilor din ultimele 6 luni lucrate


--------------------------------------------------------------------------------

si cum ramane cu contributiile? ce mai plateste angajatul si ce angajatorul? si de unde se ridica indemnizatia? unde se depune dosarul?


There are two things in life: you have to die and you have to live until you die.
mamica de doua fete cucuiete

Offline

 

#60 2008-07-16 14:44:42

bobita
Hero member
De la: Craiova
Inregistrat: 2007-04-27
Mesaje: 2148

Re: indemnizatia de maternitate-procedura si calcul

pai are incotro? eu iau de odihna 3 saptamani si apoi in continuare medical,apoi prenatal pana nasc


mandra si fericita posesoare a unei  burtici cu ochi bebe Doamne ajuta!

Offline

 

#61 2008-07-16 14:50:26

norishorulalb
Banat
De la: Mika
Inregistrat: 2007-04-03
Mesaje: 24197

Re: indemnizatia de maternitate-procedura si calcul

Dosarul pentru acordarea indemnizatiei de crestere a copilului se depune la Primarie.
85% plateste angajatorul...daca la asta te refereai

Offline

 

#62 2008-07-16 14:51:40

daliana
Hero member
Inregistrat: 2007-07-02
Mesaje: 2186

Re: indemnizatia de maternitate-procedura si calcul

?! primarie? nu vorbim de indemnizatia pt cresterea copilului, nu?......


There are two things in life: you have to die and you have to live until you die.
mamica de doua fete cucuiete

Offline

 

 Publicitate


loading...

#63 2008-07-16 14:53:13

norishorulalb
Banat
De la: Mika
Inregistrat: 2007-04-03
Mesaje: 24197

Re: indemnizatia de maternitate-procedura si calcul

Indemnizaţia de creştere a copilului
Pentru a beneficia de indemnizaţia pentru creşterea copilului, asiguratul, fie mama sau tata, trebuie să ?ndeplinească stagiul de cotizare ?n sistemul asigurărilor sociale de stat de 12 luni ?n ultimele 12 luni, ?naintea intrării ?n concediul pentru creşterea copilului ?n v?rstă de p?nă la 2 ani.

?ncep?nd de la 1 ianuarie 2006, indemnizaţia pentru creşterea copilului p?nă la v?rsta de 2 ani, respectiv 3 ani ?n cazul copilului cu handicap, este acordată prin Direcţia Muncii Solidarităţii Sociale şi Familiei.

Dosarele prin care sunt stabilite aceste drepturi au fost preluate de DMSSF de la CJP şi Agenţia Judeţeană pentru Ocuparea Forţei de Muncă. Pentru continuarea plăţii drepturilor, beneficiarii au obligaţia de a depune formularul de cerere şi declaraţia pe proprie răspundere fie la primăria din localitatea de domiciliu, fie direct la sediul DMSSF Neamţ. Cererea şi declaraţia pe propria răspundere vor fi re?nnoite lunar.

Persoanele care vor beneficia de aceste drepturi şi care nu se regăsesc deja ?n baza de date depun cererile ?nsoţite de documentele justificative la primărie.

Documentele necesare pentru indemnizaţia de creştere a copilului
Acte necesare pentru intocmirea dosarului de indemnizaţie de creştere a copilului:

cerere tip;
certificat de nastere al copilului nou-născut in original si copie (sau copie legalizată);
certificatul de persoană cu handicap al copilului - unde este cazul;
buletin (carte) de identitate pentru unul dintre părinţi (cel care solicita sa fie titularul indemnizaţiei) in original si copie
adeverinţă medicală eliberată de medicul de familie, biletul de ieşire din spital cu viza ginecologului care a asistat la naştere;
livretul de familie sau certificatul de căsătorie al ambilor soţi
adeverinţă eliberată de angajator din care să rezulte că a realizat venituri profesionale timp de 12 luni, supuse impozitului pe venit;
adeverinţă eliberată de plătitorul indemnizaţiei de maternitate sau alte dovezi din care să rezulte care a fost ultima zi a concediului de maternitate;
declaraţie pe proprie răspundere din care să rezulte că solicitantul nu beneficiază ?n acelaşi timp şi de indemnizaţie de maternitate;
declaraţie pe propria răspundere din care să reiasă că celălalt părinte nu beneficiază deja de indemnizaţia pentru creşterea copilului;
declaraţie pe propria răspundere care să ateste faptul că beneficiarul se ocupă de creşterea şi ?ngrijirea copilului şi că acesta nu este ?ncredinţat sau dat ?n plasament familial;
alte acte, necesare după caz, pentru stabilirea acestor drepturi
dosar incopciat
Dosarul se depune la Primărie - Direcţia / Serviciul de asistenţă socială.

La data de 10 a fiecărei luni, primăriile au obligaţia de a transmite, pe bază de borderou, cererile ?nregistrate ?n luna anterioară, ?nsoţite de documentele justificative menţionate mai sus. Articolul 22, aliniat 2, din OUG nr. 148/2005 prevede că este contravenţie nerespectarea acestei obligaţii de către primării şi va fi sancţionată cu amendă cuprinsă ?ntre 300 RON şi 600 RON.

Cererile vor fi soluţionate ?n termen de 15 zile de la ?nregistrarea dosarelor la DMSSF, prin decizie de admitere sau de respingere. Contestaţiile formulate ?mpotriva deciziei se soluţionează potrivit legii conteciosului administrativ. Plata drepturilor se va efectua lunar beneficiarului, reprezentantului legal sau mandatarului acestuia pe bază de mandat poştal sau ?n contul curent personal.

Din 1 ianuarie 2007 se acordă o indemnizaţie de 600 lei/lună, alocaţie de stat pentru copii ?n v?rsta de p?na la 2 ani, respectiv 3 ani / 200 lei şi un stimulent de 100 lei/lună pentru re?nceperea activităţii.


E destul de explicit?

Offline

 

#64 2008-07-16 14:56:56

daliana
Hero member
Inregistrat: 2007-07-02
Mesaje: 2186

Re: indemnizatia de maternitate-procedura si calcul

vorbim de doua lucruri diferite, eu ma refer la indemnizatia de maternitate, care, sapand in stanga si in dreapta, am aflat ca s-ar depune dosarul la casa de sanatate si cei de acolo dau banii, a nascut o colega, dar nu a facut nici-un demers inca, tocmai de aceea inca nu bag mana in foc, probabil ca angajatorul depune dosarul la casa de sanatate, el da banii angajatei si apoi ii recupereaza de acolo, numai ca eu sunt si angajator in ceea ce ma priveste si tocmai de aceea ma interesa f tare, ce contributii mai virez la stat si de unde imi iau banii ca doar nu o sa imi platesc singura 85%!


There are two things in life: you have to die and you have to live until you die.
mamica de doua fete cucuiete

Offline

 

#65 2008-07-16 15:03:37

norishorulalb
Banat
De la: Mika
Inregistrat: 2007-04-03
Mesaje: 24197

Re: indemnizatia de maternitate-procedura si calcul

Sper sa ai timp si sa te ajute:


Concediile medicale pentru maternitate se acorda pe o perioada de 126 de zile calendaristice, dintre care 63 de zile inainte de nastere (concediu de sarcina sau concediu prenatal) si 63 de zile dupa nastere (concediu de lehuzie sau concediu postnatal), care se pot compensa intre ele, in functie de recomandarea medicului si de optiunea persoanei beneficiare. Pentru concediul medical pentru maternitate se plateste o indemnizatie al carei cuantum este de 85% din baza de calcul prevazuta de lege la data deschiderii dreptului. Baza de calcul a indemnizatiei se determina ca medie a veniturilor lunare din ultimele sase luni pe baza carora s-a achitat contributia individuala de asigurari sociale in lunile respective.

Indemnizatia de maternitate (prenatal si postnatal) nu este un venit impozabil. Deasemenea, persoana care se afla in concediu medical de sarcina si lauzie este asigurata fara plata contributiei de asigurari sociale de sanatate de 6,5%. Plata acestei contributii se face din alte surse. Prevederea potrivit careia angajatorii au obligatia de a retine si de a vira lunar contributia individuala la bugetul asigurarilor pentru somaj, in cota de 1%, aplicata asupra salariului de baza lunar brut, pentru angajati, nu se aplica pe perioada in care raporturile de munca sau de serviciu ale persoanelor asigurate obligatoriu sunt suspendate potrivit legii. Conform Codului muncii (Legea nr. 53/2003), contractul individual de munca se considera suspendat de drept pe perioada concediului de maternitate. In consecinta, pe perioada concediului de maternitate nu se aplica nici contributia de 1% somaj angajat aplicata salariului de baza lunar brut.

Contributia individuala de asigurari sociale, datorata de asigurati, se retine integral din salariu sau, dupa caz, din venitul brut lunar al asiguratului si se vireaza lunar de angajator la casa teritoriala de pensii in raza careia se afla sediul acestuia. Baza lunara de calcul al contributiei individuale de asigurari sociale (CAS 9,5%) o constituie salariile individuale brute, realizate lunar, inclusiv sporurile si adaosurile, reglementate prin lege sau prin contractul colectiv de munca, in cazul persoanelor care desfasoara activitati pe baza de contract individual de munca si al functionarilor publici. Contributia de asigurari sociale angajat 9,5% nu se datoreaza pentru sumele reprezentand prestatii de asigurari sociale care se suporta din fondurile asigurarilor sociale sau din fondurile angajatorului si care se platesc direct de acesta, potrivit legii. In consecinta, cota de 9,5% nu se aplica pentru indemnizatia pentru maternitate.

Contributia de asigurari de sanatate aferenta concediilor medicale este o contributie a angajatorului care se deduce din contributia de asigurari sociale angajator si se plateste pentru angajatii care se afla in incapacitate temporara de munca. Aceasta contributie se calculeaza ca procentaj de 6,5% aplicat la doua salarii minime brute pe economie in vigoare la data de calcul a salariilor, proportional cu perioada in care angajatul s-a aflat in incapacitate temporara de munca. Daca luam un exemplu simplu, in care un angajat s-a aflat in incapacitate temporara de munca intreaga luna mai 2005, contributia de asigurari de sanatate aferenta concediilor medicale de 6,5% se calculeaza astfel: ASS 6,5% CM = 6,5 x 2 x 3.100.000 x (21/21) = 403.000 lei. S-a tinut cont de faptul ca salariul minim brut pe tara la data de calcul a contributiei era de 3.100.000 lei vechi.

Aceasta contributie nu este de 403.000 lei in fiecare luna. Difera, dupa cum se observa si din definitia de calcul a contributiei, de numarul de zile de incapacitate temporara de munca. Daca angajatul s-a aflat in incapacitate temporara de munca doar 14 zile lucratoare din 23 de zile lucratoare ale lunii, contributia va fi egala cu 245.304 lei: 6,5% x 2 x 3.100.000 x (14/23). Se declara la randul 42 din declaratia 100 - ?Declaratie privind obligatiile de plata la bugetul general consolidat?.

Indemnizatia de maternitate se suporta integral din bugetul asigurarilor sociale de stat. In concluzie, total CAS angajator de virat se calculeaza astfel: ?Contributia de asigurari sociale angajator? - ?Total cuantum prestatii de asigurari sociale suportate din Bugetul Asigurarilor Sociale? - ?Contributia de asigurari de sanatate aferenta concediilor medicale?. Deci suma care se suporta din Bugetul Asigurarilor Sociale se deduce din contributia de asigurari sociale angajator.

Exemplu:
La o societate comerciala, un angajat care lucreaza in conditii normale se afla in luna iunie 2005 in concediu prenatal. CAS angajator calculat pentru intreaga societate este in valoare de 9.200.000 lei. Indemnizatia de maternitate care va fi primita de angajat este de 3.500.000 lei. Deci, din contributia de asigurari sociale angajator, in valoare de 9.200.000 lei, se va deduce indemnizatia de maternitate (fiind suportata din bugetul asigurarilor sociale) in valoare de 3.500.000 lei, precum si contributia de asigurari de sanatate aferenta concediilor medicale, in valoare de 403.000 lei. Contributia de asigurari sociale angajator de virat va fi de 5.297.000 lei.

Offline

 

#66 2008-07-16 15:15:59

daliana
Hero member
Inregistrat: 2007-07-02
Mesaje: 2186

Re: indemnizatia de maternitate-procedura si calcul

raluka, acesta e un articol vechi, l-am citit si eu mai demult, indemnizatia de maternitate se suporta din Fondul de Sanatate, s-a modificat legea intre timp.....iti multumesc oricum ca te interesezi, insa vreau sa stiu practic, recent, de la cineva care a trecut prin asta sau stie clar

Ultima oara a fost editat de daliana (2008-07-16 15:16:26)


There are two things in life: you have to die and you have to live until you die.
mamica de doua fete cucuiete

Offline

 

#67 2008-07-16 15:38:22

norishorulalb
Banat
De la: Mika
Inregistrat: 2007-04-03
Mesaje: 24197

Re: indemnizatia de maternitate-procedura si calcul

cei de la CAS nu te pot lamuri totusi?

Offline

 

#68 2008-07-17 14:40:19

casandra74
New member
Inregistrat: 2007-02-13
Mesaje: 10

Re: indemnizatia de maternitate-procedura si calcul

Buna ziua,

am si eu o intrebare, poate stie cineva sa-mi raspunda.

Conform legislatiei femeile insarcinate au dreptul la 126 de zile de concediu prenatal + postnatal. Din acestea 42 de zile trebuie luate obligatoriu dupa nastere.

Ce se intampla daca o persoana isi ia concediu prenatal din saptamana 28 (adica cu 84 de zile inainte de data estimata a nasterii, lasandu-si fix 42 de zile pt dupa nastere) dar nu naste fix la 40 de saptamani, ci la 40 de saptamani si 2 zile? In aceasta situatie ei ii raman doar 40 de zile din prenatal pentru dupa nastere situatie in care nu se respcta legea. Cum o poate afecta acest lucru? mai poate beneficia de indemnizatia de crestere a copilului?

Multumesc

Offline

 

#69 2008-07-17 14:54:17

corneliabuc.
Hero member
Inregistrat: 2006-08-28
Mesaje: 2065

Re: indemnizatia de maternitate-procedura si calcul

ralluka a scris:

am scris si la mine ..pun si aici.

Deci fetele am vb cu o tipa doxa la resurse umane. A zis asa:
Trebuie sa ai 12 luni consecutive COTIZATIE ...daca ai pana in 15 zile pauza e ok. Ideea e sa se plateasca pe luna respectiva cotizatia.

Beneficiezi de cei 2 ani cu 8 milioane (2+6) daca ai 42 de zile luate dupa ce ai ai nascut (din cele 126). Daca nu...nu
Cele 126 de zile se platesc cu 85% din media salariilor din ultimele 6 luni lucrate


--------------------------------------------------------------------------------

uite ce a scris ralluka

Offline

 

#70 2008-07-17 15:00:28

casandra74
New member
Inregistrat: 2007-02-13
Mesaje: 10

Re: indemnizatia de maternitate-procedura si calcul

grater grater grater grater

adica daca nu naste fix la 40 de saptamani sau mai corect spus daca ii raman doar 40 de zile din cele 42 obligatorii nu mai beneficiaza de indemnizatia de cresterea copilului? Atunci cred ca e cazul de cezariana sad

Offline

 

#71 2008-07-17 15:44:36

daliana
Hero member
Inregistrat: 2007-07-02
Mesaje: 2186

Re: indemnizatia de maternitate-procedura si calcul

casandra74 a scris:

Buna ziua,

am si eu o intrebare, poate stie cineva sa-mi raspunda.

Conform legislatiei femeile insarcinate au dreptul la 126 de zile de concediu prenatal + postnatal. Din acestea 42 de zile trebuie luate obligatoriu dupa nastere.

Ce se intampla daca o persoana isi ia concediu prenatal din saptamana 28 (adica cu 84 de zile inainte de data estimata a nasterii, lasandu-si fix 42 de zile pt dupa nastere) dar nu naste fix la 40 de saptamani, ci la 40 de saptamani si 2 zile? In aceasta situatie ei ii raman doar 40 de zile din prenatal pentru dupa nastere situatie in care nu se respcta legea. Cum o poate afecta acest lucru? mai poate beneficia de indemnizatia de crestere a copilului?

Multumesc

la acelasi lucru m-am gandit si eu, tocmai de aceea voi lasa cam o sapt marja de timp, adica nu o sa iau 84 inainte ci 70 si un pic


There are two things in life: you have to die and you have to live until you die.
mamica de doua fete cucuiete

Offline

 

#72 2008-07-18 10:27:54

corneliabuc.
Hero member
Inregistrat: 2006-08-28
Mesaje: 2065

Re: indemnizatia de maternitate-procedura si calcul

CAP. 6
Concediul si indemnizatia de risc maternal

ART. 31
(1) Dreptul la concediul de risc maternal se acorda in conditiile prevazute de Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 96/2003 privind protectia maternitatii la locurile de munca, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 25/2004.
(2) Pe durata concediului de risc maternal se acorda o indemnizatie de risc maternal care se suporta integral din bugetul Fondului national unic de asigurari sociale de sanatate.
(3) Concediul si indemnizatia de risc maternal se acorda fara conditie de stagiu de cotizare.
(4) Cuantumul indemnizatiei prevazute la alin. (2) reprezinta 75% din baza de calcul stabilita conform prevederilor art. 10.


asta este iar interesant, cine are sarcina cu risc (pierderi de sarcini anterioare, iminenta de avort etc) sau angajatorul nu poate sa-i ofere conditiile necesare unei gravide (ridicat de greutati, statul prea mult in picioare, sezut, mediu toxic, infectios) poate isi lua concediul asta pe perioada sarcinii din prima, a doua, a cincea luna de sarcina, de cand are nevoie si cat are nevoie (poate si toata perioada sarcinii ).  Si asa se pot proteja si cele 126 de zile .Nu stiam ca exista deja legea asta, dar daca e facuta cum trebuie e super. Nu stiu daca este cunoscuta dar merita stiuta.

Offline

 

#73 2008-07-18 10:29:59

daliana
Hero member
Inregistrat: 2007-07-02
Mesaje: 2186

Re: indemnizatia de maternitate-procedura si calcul

sigur ca da, am precizat si eu la concediul paternal, cu cat suntem mai pregatite, cu atat vom beneficia de legile care sunt in prezent


There are two things in life: you have to die and you have to live until you die.
mamica de doua fete cucuiete

Offline

 

#74 2008-07-18 10:47:01

norishorulalb
Banat
De la: Mika
Inregistrat: 2007-04-03
Mesaje: 24197

Re: indemnizatia de maternitate-procedura si calcul

corneliabuc. a scris:

CAP. 6
Concediul si indemnizatia de risc maternal

ART. 31
(1) Dreptul la concediul de risc maternal se acorda in conditiile prevazute de Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 96/2003 privind protectia maternitatii la locurile de munca, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 25/2004.
(2) Pe durata concediului de risc maternal se acorda o indemnizatie de risc maternal care se suporta integral din bugetul Fondului national unic de asigurari sociale de sanatate.
(3) Concediul si indemnizatia de risc maternal se acorda fara conditie de stagiu de cotizare.
(4) Cuantumul indemnizatiei prevazute la alin. (2) reprezinta 75% din baza de calcul stabilita conform prevederilor art. 10.


asta este iar interesant, cine are sarcina cu risc (pierderi de sarcini anterioare, iminenta de avort etc) sau angajatorul nu poate sa-i ofere conditiile necesare unei gravide (ridicat de greutati, statul prea mult in picioare, sezut, mediu toxic, infectios) poate isi lua concediul asta pe perioada sarcinii din prima, a doua, a cincea luna de sarcina, de cand are nevoie si cat are nevoie (poate si toata perioada sarcinii ).  Si asa se pot proteja si cele 126 de zile .Nu stiam ca exista deja legea asta, dar daca e facuta cum trebuie e super. Nu stiu daca este cunoscuta dar merita stiuta.

super
deci eu m-as incadra smile

Offline

 

#75 2008-07-18 11:20:49

corneliabuc.
Hero member
Inregistrat: 2006-08-28
Mesaje: 2065

Re: indemnizatia de maternitate-procedura si calcul

stiu

Ultima oara a fost editat de corneliabuc. (2008-07-18 11:30:14)

Offline

 

#76 2008-07-18 13:59:48

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: indemnizatia de maternitate-procedura si calcul

am auzit ca urmeaza sa mareasca salariul de maternitate de la 6+2 millioane la 11+2 milioane si sa fie 3 ani maternitatea. e adevarat? ati auzit ceva despre asta?

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.