homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Pentru cine are pisica... Putin ajutor!-11


#191 2012-02-06 22:43:35

alexia
Addicted member
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-01-14
Mesaje: 14580

Re: Pentru cine are pisica... Putin ajutor!

Eu nu mai pot sa intru aici de nervi neutral

Offline

 



#192 2012-02-06 23:12:30

QueenOfRoses
Moderator
De la: Where the wild roses grow.
Inregistrat: 2009-08-21
Mesaje: 17999

Re: Pentru cine are pisica... Putin ajutor!

i s-a spart hematomul sad.. azi cand am vrut s-al duc la vet, n-am avut pe cine, ca mandrul meu e in calduri .. Si a venit acum, l-am curatat cu apa oxigenata, si acum a mancat si doarme langa mine.. Maine sper sa am motan de dus la vet..


"Yesterday is not ours to recover, but tomorrow is ours to win or lose." Lyndon B. Johnson

Offline

 

#193 2012-02-07 13:49:35

deea_si
Full member
Inregistrat: 2008-10-15
Mesaje: 607

Re: Pentru cine are pisica... Putin ajutor!

QueenOfRoses a scris:

i s-a spart hematomul sad.. azi cand am vrut s-al duc la vet, n-am avut pe cine, ca mandrul meu e in calduri .. Si a venit acum, l-am curatat cu apa oxigenata, si acum a mancat si doarme langa mine.. Maine sper sa am motan de dus la vet..

Pai si i s-a scurs sange? Nu cumva puroi, daca i s-a "spart" singur? In ce zona stai? La clinica de la med vet e non-stop deschis, dar zilele astea nu o sa fiu eu de garda.. dar in general sunt ok studentii si medicii de garda de acolo (asta in caz ca-ti vine motanul mai tarziu acasa si vrei sa-l duci undeva)
>un hematom nu e bine sa fie deschis in primele 5-8 zile, iar o colectie cu puroi trebuie drenata, daca s-a deschis acum, nu e ok sa se cicatrizeze acolo, ci sa fie drenat cateva zile<

Ultima oara a fost editat de deea_si (2012-02-07 18:52:24)


*Even the biggest failure, even the worst, beats the hell out of never trying.
*Sa fii veterinar este unul din cele mai speciale lucruri din lume hjarta
*16.04.13 - cea mai frumoasa zi

Offline

 

#194 2012-02-07 21:58:19

QueenOfRoses
Moderator
De la: Where the wild roses grow.
Inregistrat: 2009-08-21
Mesaje: 17999

Re: Pentru cine are pisica... Putin ajutor!

nu stiu, a venit cu el asa sad.. Cand l-am curatat cu apa oxigenata, a curs putin puroi si apoi doar sange..Am palpat zona sa nu mai fie o alta aglomerare de lichid si numai era.. Sper sa fie ok..
Sunt din pitesti sad.. Dar multumesc pentru informatii..
Aaa, l-am curatat si azi dimineata cu apa oxigenata si i-am dat cu un spray dezinfectant cu aloe vera de la forever, si de atunci nu a mai venit, dar cum dimineata e acasa, vine maine medicul vet..
Sper sa fie ok cesafac si multumesc pentru ajutor puss


"Yesterday is not ours to recover, but tomorrow is ours to win or lose." Lyndon B. Johnson

Offline

 

#195 2012-04-21 20:31:44

buburuzza90
Full member
De la: Din burtica
Inregistrat: 2011-05-13
Mesaje: 200

Re: Pentru cine are pisica... Putin ajutor!

Buna, iar am o mica mare problema. Acum seara a inceput pisica sa se tot scarpine la ureche, si am observat ca e si umflata la ureche. Sunt ingrijorata. Are un punct rosu si e putin rosie in jur. Acum nu am unde merge cu ea la medic. Sa fie o muscatura de ceva? E grav?


I love you with all my butt, I would say heart, but my butt is bigger.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#196 2012-04-21 23:14:50

deealexx
Hero member
De la: Hu
Inregistrat: 2009-07-30
Mesaje: 2966
Site

Re: Pentru cine are pisica... Putin ajutor!

cred ca a piscat-o ceva. vezi sa nu fie o capusa. incearca sa dezinfectezi cu spirt, propolis sau bitter suedez si da cu o crema antibiotic daca ai..asocilin sau baneocin

Offline

 

#197 2012-04-21 23:54:55

papushik
Full member
Inregistrat: 2008-02-17
Mesaje: 579

Re: Pentru cine are pisica... Putin ajutor!

Poate si puric, sau sa fie sau sa fi facut la ceva alergie si la al meu i-au aparut o data bubite a facut alergie nustiu la ce. Daca era capusa cred ca statea acolo si o obervai nu pleca asa usor.
Dai cu dezinfectant si crema si daca ii mai apar altele sau nu trece mergi la veterinar.

Ultima oara a fost editat de papushik (2012-04-21 23:57:18)

Offline

 

#198 2013-07-08 13:43:48

pink_martini
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-08-08
Mesaje: 3223
Site

Re: Pentru cine are pisica... Putin ajutor!

Hello, am o pisicuta de 2luni care ma dispera cu mancarea. Nu mananca bobite deloc, vrea numai pliculete si carne.
Doctora mi-a spus sa-i dau pliculet doar 1 data la 2 zile si restul mancare uscata. I-am luat hrana premium, 2 tipuri si nimic miroase si pleaca.
Am incercat sa o las doar cu boabe 2 zile si mananca f putin, roade 5 bobite si sta flamanda. Nu o pot lasa asa flamanda.
Doctora mi=a spus ca in perioada de crestere sa aiba hrana la discretie, ori daca ea nu mananca bobite...
E asa slabuta... sad
Ca si alternativa ii pun boabele in sosul de la pliculet si doar asa le mai mananca, sau ii inmoi in lapte.  Am observat ca vrea lapte si iaurt (dar iarasi doctora nu recomanda lactatele)
Simt ca nu am alternative si pisica e piele si oase sad


"Ai nevoie de atat de putin pentru a fi fericit" - Armand
____________________________

Ma plangeam ca nu am bani de sandale, pana cand am intalnit un om fara picioare

Offline

 

#199 2013-07-08 15:21:57

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: Pentru cine are pisica... Putin ajutor!

incearca sa ii amesteci boabe cu mancare din plic, marind treptat ponderea boabelor, si lasandu-le sa se inmoaie in zeama tot mai putin.
in general pisicile mici nu prea mananca boabe, poate le e greu sa le rontaie, sau eventual lene lol
despre lactate nu stiu ce sa zic, cred ca e un fel de ruleta ruseasca cu ele la matze mici: unele pot dezvolta intoleranta (cum e a mea), altele nu patesc nimic.


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#200 2013-07-08 17:35:00

pink_martini
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-08-08
Mesaje: 3223
Site

Re: Pentru cine are pisica... Putin ajutor!

CUM se manifesta intoleranta la lactoza cand devin adulte?


"Ai nevoie de atat de putin pentru a fi fericit" - Armand
____________________________

Ma plangeam ca nu am bani de sandale, pana cand am intalnit un om fara picioare

Offline

 

#201 2013-07-08 19:09:57

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: Pentru cine are pisica... Putin ajutor!

a mea daca pune botul pe lapte vomita (dar nu mereu), iar apoi ii merge burta, uneori chiar si a 2a zi.
la iaurt/smantana e mai ok, face caca mai moale, dar in limite normale.
exista in farmaciile veterinare un fel de "formula" special pt. matze, dar nu stiu cat costa.


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#202 2016-04-03 19:33:36

Melita
Hero member
Inregistrat: 2011-01-07
Mesaje: 4956

Re: Pentru cine are pisica... Putin ajutor!

Buna fetelor!
Vineri dimineata mi-am dus pisicuta la castrat. Am recuperat-o la ora 16:00, am ajuns acasa, a papat un pic. Nu i-am pus prea multe bobite, asa m-a sfatuit medicul pt ca ar fi putut sa vomite. Sambata dimineata pe la 4 mi-a facut pipi in pat. E prima data cand s-a intamplat de cand o am. Mereu a facut la litiera, nici macar o data in alta parte, banuiesc ca a avut dureri si s-a scapat. Ieri a fost ok, a mancat hrana umeda si de dimineata si seara. Pe seara chiar m-am jucat cu ea cu laserul un pic. A vrut sa alerge dar cred ca a avut ceva dureri si s-a multumit sa-l urmareasca si sa-mi prinda degetele pe sub patura. Astazi ma ingrijoreaza. De dimineata am gasit-o ascunsa sub fotoliu, nu vroia sa iese, am luat-o, i-am dat hrana umeda si a mancat ca de obicei (limpaie doar sosul) iar de la 12 a dormit toata ziua in sertarul noptierei de langa pat. Acum i-am pus portia obisnuita de hrana umeda dar nici nu se uita la ea si are o privire trista. Am scos-o un pic pe pervaz la aer sa vad... poate isi revine putin. E normal sa fie asa desi aseara avea o privire vioaie si incepuse sa se joace? Operatia nu e mare, nu mi-au zis tehnica dar mai mult ca sigur este laparoscopic pt ca are 2 puncte mici pe laterale. Deci nu au taiat-o atat de rau


”Cata bucurie vi s-ar asterne pe chip, daca v-ati demachia de rautati si invidii...” (Mihaela Radulescu Schwartzenberg)

Offline

 

#203 2016-04-03 20:52:53

daenarys
Vizitator

Re: Pentru cine are pisica... Putin ajutor!

Eu zic ca e normal.si a mea reactioneaza cubintarziere la o trauma.

 

#204 2016-04-03 23:03:00

Melita
Hero member
Inregistrat: 2011-01-07
Mesaje: 4956

Re: Pentru cine are pisica... Putin ajutor!

Nu e normal deloc. Acum vin de la o clinic veterinara unde am lasat-o peste noapte sub oxigenoterapie. Diagnostic: embolie pulmonara in urma castrarii. Nu i-au administrat suficient  anticoagulant sau poate deloc.... sper sa fie bine. E sufletelul meu pisica asta sad


”Cata bucurie vi s-ar asterne pe chip, daca v-ati demachia de rautati si invidii...” (Mihaela Radulescu Schwartzenberg)

Offline

 

#205 2016-04-04 08:00:37

QueenOfRoses
Moderator
De la: Where the wild roses grow.
Inregistrat: 2009-08-21
Mesaje: 17999

Re: Pentru cine are pisica... Putin ajutor!

Of Mel, saraca pisica sad Si a mea a fost ciudata dupa operatie. Un prima noapte nu am avut voie sa o acot din cusca, a facut hipotermie si abia a doua zi a lipait un pic sosul de la pliculet. Dar in 3 zile si-a revenit.


"Yesterday is not ours to recover, but tomorrow is ours to win or lose." Lyndon B. Johnson

Offline

 

#206 2016-04-04 08:40:00

daenarys
Vizitator

Re: Pentru cine are pisica... Putin ajutor!

A mea a fost exact ca a melitei.adica prima zi a fost ok,iar dupa plostita cateva zile.ma rog la mine a venit doc acasa in fiecare zi sa ii faca injectii.

 

#207 2016-04-04 21:06:28

Melita
Hero member
Inregistrat: 2011-01-07
Mesaje: 4956

Re: Pentru cine are pisica... Putin ajutor!

Am dus-o azinoapte la o clinica de garda. Daca nu o ducem murea pana dimineata. Asa mi-a zis medicul. Avea dispnee. I-a facut o radiografie in care i-a iesit un fel de bronsita. A pus-o la oxigen cu tratament pt bronsita si embolie. Inca are dispnee dar nu-i mai flutura narile ca aseara si azi la pranz. In plus mai avea si perfuzie cu diuretic in ea. Sa vedem cum e pana maine. Abia maine se poate lua o decizie. Daca eram in tara acum era mult mai bine, sunt sigura.


”Cata bucurie vi s-ar asterne pe chip, daca v-ati demachia de rautati si invidii...” (Mihaela Radulescu Schwartzenberg)

Offline

 

#208 2016-04-04 21:30:38

daenarys
Vizitator

Re: Pentru cine are pisica... Putin ajutor!

Imi pare rau sad sper sa isi revina

 

#209 2016-04-04 21:38:44

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Pentru cine are pisica... Putin ajutor!

Mel  puss tinem pumnii sa se faca bine pisicuta
e o complicatie foarte rara, bine ca ti-ai dat seama sa mergi cu ea la medic...

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.