homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Pentru cine are pisica... Putin ajutor!-9


#153 2012-02-05 15:06:08

Violete.Purpurii
Diamond member
De la: Honolulu
Inregistrat: 2010-07-29
Mesaje: 32583

Re: Pentru cine are pisica... Putin ajutor!

curata-l de cate ori poti la labuta respectiva...cu apa oxigentaa e bine...niste betadina daca ia-i pune ca dezinfecteaza si cicatrizeaza...eu te-as sfatui sa i-o bandajezi, desi nu prea stau ele asa....incearca s-o lasi cat mai putin pe-afara....si protejeaz-o...
eu am tratat o pisicuta de la tara...careia i-a fost smulsa o gheara...si cam tot asa e...am bandajat=o, am spalat=o si i-am pus betadina...intr-o saptamana a fost mai bine smile

Offline

 



#154 2012-02-05 15:51:14

deea_si
Full member
Inregistrat: 2008-10-15
Mesaje: 607

Re: Pentru cine are pisica... Putin ajutor!

NU mai tratati acasa animalutul cu medicamente pentru oameni! Unele substante care ne ajuta pe noi, pentru animale sunt toxice, iar cele mai periculoase si des folosite de proprietar sunt paracetamolul, ibuprofen, naproxen, acid acetilsalicilic.. La pisicute, o cantitate relativ mica de medicament poate sa afecteze sever ficatul. De regula, simptomele apar rapid, in 1-2 h de la administrare: lipsa poftei de mancare, salivatie, varsaturi, urina cu sange.

Pernita pisicutei ar trebui curatata bine cu betadina si un tampon de vata/tifon, iar apoi bandajata pentru ca inevitabil se sprijina cu ea pe sol si o sa se vindece mai greu daca o lasi libera. Daca nu ai betadina, apa oxigenata e buna si ea
Multa sanatate!


*Even the biggest failure, even the worst, beats the hell out of never trying.
*Sa fii veterinar este unul din cele mai speciale lucruri din lume hjarta
*16.04.13 - cea mai frumoasa zi

Offline

 

#155 2012-02-05 16:06:22

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: Pentru cine are pisica... Putin ajutor!

deea_si, este tardiv acum sa ii dea o protectie hepatica, in cazul in care gaseste la farmacie Liv52 sirop? (mie asa mi-a recomandat veterinarul pentru pisica mea: 1/2 lingurita de sirop, o data pe zi; trageam cantitatea asta intr-o seringa - fara ac, evident - si ii bagam in gura.)
Liv52 este doar din plante, nu e medicament.

rogvaiv, in ce priveste durerile motanului, ideal era ca doar veterinarul sa ii administreze un medicament potrivit.

Ultima oara a fost editat de jeannie (2012-02-05 16:14:51)

Offline

 

#156 2012-02-05 17:10:36

deea_si
Full member
Inregistrat: 2008-10-15
Mesaje: 607

Re: Pentru cine are pisica... Putin ajutor!

jeannie dar tie pt ce ti-a recomandat Liv52? Tot pt ca a ingerat substanta hepatotoxica?
Nu e tarziu sa ia, in conditiile in care nu s-au manifestat pana acum semne ale unei intoxicatii, a scapat pisoiul( e bine, pt ca ibuprofenul chiar e f toxic la pisici, si vad ca ea ii daduse Nurofen..)


*Even the biggest failure, even the worst, beats the hell out of never trying.
*Sa fii veterinar este unul din cele mai speciale lucruri din lume hjarta
*16.04.13 - cea mai frumoasa zi

Offline

 

#157 2012-02-05 17:35:39

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: Pentru cine are pisica... Putin ajutor!

pc
sper ca motanul lui rogvaiv va fi bine. goodluck
daca gaseste la farmacie Liv52 sirop, banuiesc ca oricum nu ii poate da mai mult de 1/2 lingurita pe zi, nu?

Ultima oara a fost editat de jeannie (2012-02-07 14:15:52)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#158 2012-02-05 20:34:13

buburuzza90
Full member
De la: Din burtica
Inregistrat: 2011-05-13
Mesaje: 200

Re: Pentru cine are pisica... Putin ajutor!

Buna, am o mica problema cu pisica mea, e in calduri, o tin numai in casa, nu are contact cu alti masculi. Fiind in calduri face urat, adica miauna de parca e un bebelus care plange. E enervanta. Ce pot sa ii fac, ma dispera.


I love you with all my butt, I would say heart, but my butt is bigger.

Offline

 

#159 2012-02-05 20:46:26

wild_wind
Platinum member
De la: tara nimanui
Inregistrat: 2008-08-14
Mesaje: 23906

Re: Pentru cine are pisica... Putin ajutor!

Pai o sa te dispere pana o castrezi,apoi nu iti mai plange...
Al meu plange ca un copil de un an de cand a ajuns la maturitate,m-am obisnuit cu el.....


VA ROG NU MA CITATI CAND SPUN TAMPENII!!!

Offline

 

#160 2012-02-05 20:55:15

emmerich
Sr. member
Inregistrat: 2008-08-27
Mesaje: 1587

Re: Pentru cine are pisica... Putin ajutor!

buburuzza fie o sterilizezi, fie ii dai niste pastilute pentru asa ceva. din ce stiu mai sunt si medicamente injectabile pentru asa ceva. insa, daca nu vrei sa faca puiuti cel mai bine si mai sanatos pentru ea este sa o sterilizezi si asa iti iei de-o grija pentru totdeauna.
nu mai tineti fetelor pisicii asa pentru ca ei nu-si pot exercita instinctele sexuale si sufera mult mai mult decat daca ar fi castrati. Asta e parerea mea! Eu l-am castrat pe al meu, nu pentru ca facea urat, caci nu incepuse dar nu am vrut sa il chinui. Si e foarte bine asa.

Offline

 

#161 2012-02-05 22:05:12

QueenOfRoses
Moderator
De la: Where the wild roses grow.
Inregistrat: 2009-08-21
Mesaje: 17999

Re: Pentru cine are pisica... Putin ajutor!

fetelor motanul meu s-a prezentat acasa cu un guguloi moale pe abdomen aproape de coloana cesafac.. E moale, maricel 4-5 cm latime si un 1,5 cm inaltime. Aveti idee ce ar putea fi, pana ajung cu el la vet ? sad


"Yesterday is not ours to recover, but tomorrow is ours to win or lose." Lyndon B. Johnson

Offline

 

#162 2012-02-05 22:14:35

deea_si
Full member
Inregistrat: 2008-10-15
Mesaje: 607

Re: Pentru cine are pisica... Putin ajutor!

QueenOfRoses a scris:

fetelor motanul meu s-a prezentat acasa cu un guguloi moale pe abdomen aproape de coloana cesafac.. E moale, maricel 4-5 cm latime si un 1,5 cm inaltime. Aveti idee ce ar putea fi, pana ajung cu el la vet ? sad

Cum pe abdomen aproape de coloana?
Cam ce consistenta are mai exact? Daca e lichid, poate s-a lovit si s-a format un hematom (deci e plin cu sange)
E fix sub piele? Il poti "misca" pe o arie mai mare?
Uita-te bine si sufla-i asa blanita sa vezi daca are vreun punct deschis si daca i se scurge ceva


*Even the biggest failure, even the worst, beats the hell out of never trying.
*Sa fii veterinar este unul din cele mai speciale lucruri din lume hjarta
*16.04.13 - cea mai frumoasa zi

Offline

 

#163 2012-02-05 22:24:15

QueenOfRoses
Moderator
De la: Where the wild roses grow.
Inregistrat: 2009-08-21
Mesaje: 17999

Re: Pentru cine are pisica... Putin ajutor!

e fix sub piele, si acum am am observat ca e pe coaste. Nu se are nici un punct deschis, dar e rosu la suprafata.... Si e moale ca o punguta cu lichid, nu stiu cum sa explic...


"Yesterday is not ours to recover, but tomorrow is ours to win or lose." Lyndon B. Johnson

Offline

 

#164 2012-02-05 22:44:34

deea_si
Full member
Inregistrat: 2008-10-15
Mesaje: 607

Re: Pentru cine are pisica... Putin ajutor!

Daca e pe coaste pare a fi hematom (acumulare de sange sub piele, formata de regula in urma unui traumatism) poate l-a lovit cineva pe afara. Nu e nimic grav, in conditiile in care nu are si vreo coasta rupta, dar trebuie sa-l vada un vet. Tine-l in casa in noaptea asta si maine mergi sa-l vada medicul


*Even the biggest failure, even the worst, beats the hell out of never trying.
*Sa fii veterinar este unul din cele mai speciale lucruri din lume hjarta
*16.04.13 - cea mai frumoasa zi

Offline

 

#165 2012-02-05 22:49:08

QueenOfRoses
Moderator
De la: Where the wild roses grow.
Inregistrat: 2009-08-21
Mesaje: 17999

Re: Pentru cine are pisica... Putin ajutor!

nu cred ca are vreo coasta rupta.. ca ma lasa sa-l ating, nu miorlaie, si doarme pe partea cu hematomul.. Multumesc mult puss.. O sa ma duc maine cu el.


"Yesterday is not ours to recover, but tomorrow is ours to win or lose." Lyndon B. Johnson

Offline

 

#166 2012-02-06 07:59:55

buburuzza90
Full member
De la: Din burtica
Inregistrat: 2011-05-13
Mesaje: 200

Re: Pentru cine are pisica... Putin ajutor!

Of, mi-e mila de ea, eu nu lucrez, si am vb cu mami si nu o duce la veterinar ca cica nu are bani. Eu n-am venit ca nu mai lucrez. Vrea sa o lase afara in curte... Oof. Stiu unde se fac pe gratis, voluntari doar medicamentele se platesc. Dar ai mei cand au avut animalele probleme de sanatate le abandona. Plang alaturi de ea, ca nu am ce sa-i fac.


I love you with all my butt, I would say heart, but my butt is bigger.

Offline

 

#167 2012-02-06 08:48:18

alexia
Addicted member
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-01-14
Mesaje: 14580

Re: Pentru cine are pisica... Putin ajutor!

cum adica nu ai ce sa-i faci daca stii un cabinet unde se fac sterilizari gratis??? Du-o acolo si gata.

Offline

 

#168 2012-02-06 09:15:43

emmerich
Sr. member
Inregistrat: 2008-08-27
Mesaje: 1587

Re: Pentru cine are pisica... Putin ajutor!

buburuzza90 a scris:

Of, mi-e mila de ea, eu nu lucrez, si am vb cu mami si nu o duce la veterinar ca cica nu are bani. Eu n-am venit ca nu mai lucrez. Vrea sa o lase afara in curte... Oof. Stiu unde se fac pe gratis, voluntari doar medicamentele se platesc. Dar ai mei cand au avut animalele probleme de sanatate le abandona. Plang alaturi de ea, ca nu am ce sa-i fac.

Daca stii undeva unde e gratuit mergi acolo. Nu cred ca medicamentele costa foarte mult. Eu am dat pentru motanelul meu 50 lei cu tot cu anestezie si cu un unguent ce i-a mai dat dupa operatie. Merita sa incerci, pentru ca dupa nu mai ai nici o grija. goodluck

Offline

 

#169 2012-02-06 09:20:12

buburuzza90
Full member
De la: Din burtica
Inregistrat: 2011-05-13
Mesaje: 200

Re: Pentru cine are pisica... Putin ajutor!

Da mai fetelor, dar nu exagerez cand zic ca nu primesc pe luna 10 lei... Jur. Si de unde pt medicamente...

Cat ar costa (aproximativ) o injectie/pastila?

Ultima oara a fost editat de buburuzza90 (2012-02-06 12:07:45)


I love you with all my butt, I would say heart, but my butt is bigger.

Offline

 

#170 2012-02-06 12:53:37

deea_si
Full member
Inregistrat: 2008-10-15
Mesaje: 607

Re: Pentru cine are pisica... Putin ajutor!

Oh Doamne.. vrei un sfat? Nu mai luati animalute daca nu le puteti ingriji mereu..sad Acum e doar in calduri, dar ce faceati daca isi rupea o labuta?


*Even the biggest failure, even the worst, beats the hell out of never trying.
*Sa fii veterinar este unul din cele mai speciale lucruri din lume hjarta
*16.04.13 - cea mai frumoasa zi

Offline

 

#171 2012-02-06 13:04:49

buburuzza90
Full member
De la: Din burtica
Inregistrat: 2011-05-13
Mesaje: 200

Re: Pentru cine are pisica... Putin ajutor!

Nu eu am luat-o, ci mami. Eu i-am zis ca nu o va duce la veterinar. Am mai avut pisici, una tin minte ca sa imbolnavit de raie, si a dus-o departe de casa, si undeva pe strada i-a dat drumul. O pisica a avut hernie, si i-a ,,puscat'' i-au iesit matele, si saraca tot asa a lasat-o in strada. Ce pot sa fac, i-am explicat, dar intelege? Vad ca nu, eu nu pot sa ordon la nimeni.


I love you with all my butt, I would say heart, but my butt is bigger.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.