homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Pentru cine are pisica... Putin ajutor!-5


#77 2008-08-15 17:00:28

cristinaV
Sr. member
Inregistrat: 2008-03-26
Mesaje: 1138

Re: Pentru cine are pisica... Putin ajutor!

si eu am pisica de 7 ani si tot zahar ii dau si eu pana acum nu am avut probleme cu ea numai ca inainte cu o saptamana sa intre in calduri sta numai pe langa mine tot asa ma linge si pe maini si pe fata,doarme cu mine si plange intr-una si zic asta pt ca in restul timpului o asculta si sta numai cu mamadar oricum o    hjarta

Offline

 



#78 2008-08-15 17:05:20

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Pentru cine are pisica... Putin ajutor!

eu nu i-am dat zahar de cel putin 3 luni... iar apucaturile astea sunt recente


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#79 2008-08-15 17:18:16

cristinaV
Sr. member
Inregistrat: 2008-03-26
Mesaje: 1138

Re: Pentru cine are pisica... Putin ajutor!

cine stie a mea nu a mai intrat de vreo 2 luni si nu a mai facut asa,se poate sa fie de la pastile,la mine reactioneaza asa cand ii dau si la tine cand nu-i dai

Offline

 

#80 2008-08-15 19:41:55

Andreea86
Hero member
De la: Focsani
Inregistrat: 2006-10-20
Mesaje: 4428

Re: Pentru cine are pisica... Putin ajutor!

da....pisica ne vede ca pe o pisica mai mare...si se joaca cu noi ca cu o alta pisica. si cum intre ele isi manifesta afetiunea spalandu-se...asa face si cu stapanii. big_smile
cat despre harul ala pt a iesi din calduri....nu e bun deloc. la pisic poate sa provoace piometru (infectie, puroi in uter...si daca nu e scos la timp uterul poate muri...stiu 2 pisici care au facut piometru de la o singura doza de zahar...deci nici e nevoie sa-i dai mai mult....una din pisici a murit sad ), iar la motani cu timpul poate provoca cancel. deci da...sterilizarea e cea mai buna solutie (la un veterinar de incredere totul va fi ok). si faptul ca trebuie sa faca un rand de pui e un mit...poti sa o sterilizezi fara probleme atunci cand trece de varsta de 10-11 luni...cam asa...mai devreme nu, pt ca e prea mica.


If you feel my love, can hear my thoughts? Can you feel everything? And if you hear my thoughts, can you feed my soul? Can you save it too?
hjarta Eu si puiu hjarta

Offline

 

#81 2008-08-16 01:16:03

Chiara.M
Hero member
De la: Wingsland
Inregistrat: 2007-06-04
Mesaje: 4116

Re: Pentru cine are pisica... Putin ajutor!

si eu am o pisica, care mananca...... frisca! de aia la tub, cu putin zahar, da tata o gramada de bani pe ea doar pt ca ii place matzei. si plus ca aia cu zahar "vrei sa faca pisica diabet?" lol


Have you ever thrown a fist full of glitter in the air?...

Offline

 

 Publicitate


loading...

#82 2008-08-16 01:23:44

Andreea86
Hero member
De la: Focsani
Inregistrat: 2006-10-20
Mesaje: 4428

Re: Pentru cine are pisica... Putin ajutor!

rotfl stii ce e ciudat? cica pisicile nu simt gustul dulce.... deci nu am idee de ce ii place frisca... rotfl
al meu vrea smantana...pf....ce mai miauna cand simte miros de smantana... rotfl


If you feel my love, can hear my thoughts? Can you feel everything? And if you hear my thoughts, can you feed my soul? Can you save it too?
hjarta Eu si puiu hjarta

Offline

 

#83 2008-09-22 11:50:58

dulcik21
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-06-29
Mesaje: 218

Re: Pentru cine are pisica... Putin ajutor!

Fiind toata ziua la servici am decis sa mai iau o pisica... A mea era trista pt k petrecea prea mult timp singura. I-am mai adus o surioara mai mica (are 2 luni), dar nu se inteleg deloc. Stiu ca e normal la inceput, dar cea mica nu o accepta deloc pe Tessie. Chiraie, plange...se umfla toata. Se alearga toata ziua si cea mare o necajeste mereu pe cea mica. Ce as putea sa le fac sa se obisnuiasca? Ati trecut prin asa ceva? Mentionez ca ambele sunt birmaneze....


Cand altii te cred fericit si tu crezi ca nu esti, ia-te dupa ei!  smile

Offline

 

#84 2008-09-22 15:11:23

taisha
Hero member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2008-01-17
Mesaje: 2199

Re: Pentru cine are pisica... Putin ajutor!

dulcik21 a scris:

Fiind toata ziua la servici am decis sa mai iau o pisica... A mea era trista pt k petrecea prea mult timp singura. I-am mai adus o surioara mai mica (are 2 luni), dar nu se inteleg deloc. Stiu ca e normal la inceput, dar cea mica nu o accepta deloc pe Tessie. Chiraie, plange...se umfla toata. Se alearga toata ziua si cea mare o necajeste mereu pe cea mica. Ce as putea sa le fac sa se obisnuiasca? Ati trecut prin asa ceva? Mentionez ca ambele sunt birmaneze....

dulcika, era mai bine sa nu iei o alta pisica. pisicile nu sunt precum caini, lor le place sa-si petreaca timpul singure. ca sa nu se plictiseasca ai fi putut sa ii iei o jucarie noua, sau sa o scoti putin la aer, sa exploreze.
nu stiu ce poti sa le faci ca sa se inteleaga mai bine, poate o sa se obisnuiasca cu timpul (dar greu). ele acum rivalizeaza una cu cealalta

Offline

 

#85 2008-09-22 15:15:09

skumpi
Vizitator

Re: Pentru cine are pisica... Putin ajutor!

pff cu linsu imi amintiti d tzupyyyyyyyyyyy big_smile bunny meu iubit hjarta asa ma lingea si el...eu stateam in pat la epi si venea el din bucatarie in 'fuga" lol si hop la mine pe perna si ma lingea pe fata` sover vai ce dulce era big_smile sau dupa ce`i dadeam d papa ma lingea si pe maini big_smile da pe fata cel mai mult hjarta hjarta hjarta

 

#86 2008-09-22 15:52:06

pink_butterfly
Insomniac member
Inregistrat: 2006-08-10
Mesaje: 8371

Re: Pentru cine are pisica... Putin ajutor!

mi s-a facut dor de motanelul meu frumos si drag...nu l-am mai vazut de o luna cred grater...mi-a zis buni ca s-a invatat sa iasa pe-afara...nu mai scapa de el...mi-e frica sa nu-l atace cainele sad...il visez aproape mereu...piscotelul meu grater


http://www.youtube.com/watch?v=mwMdO3HK_ws our song hjarta
em todas as ruas do amor seras meu e eu serei tua hjarta
http://www.youtube.com/watch?v=DDuLPHsIuTg

Offline

 

#87 2008-09-22 20:13:32

Andreea86
Hero member
De la: Focsani
Inregistrat: 2006-10-20
Mesaje: 4428

Re: Pentru cine are pisica... Putin ajutor!

la inceput trebuie sa o alinti la fel de mult (daca nu si mai mult) pe pisica "veterana"...ca sa nu simta ca noua pisicuta ii fura cumva din atentia si iubirea ta. apoi...ar fi bine sa le tii separate daca nu se impaca si se bat (adica in camere diferite) si doar cand esti tu acasa sa le lasi sa se intalneasca...la inceput mai putin, si apoi din ce in ce mai des. Asta ca sa nu se bata si cahaie. smile
cam asta e teoria...oricum cu multa perseverenta o sa se obisnuiasca. sa stii ca sunt super fericite pisicile cand mai au o "surioara" sau un "fratior". mi-e asa drag sa vad cum stau cate 2-3 pisici si dorm impreuna...sau se spala reciproc (asta insemnand ca s-au acceptat complet). hjarta
aaa...si daca sunt 2 motani e bine macar unul din ei sa fie acstrati...ca s-ar putea sa se bata pe pisici (posibile pisici). la 2 femele nu stiu daca ar fi vreo rivalitate....iar daca e un motan si cu o pisica ar trebui sa se accepte si mai repede dar neaparat macar unul sa fie castrat ca sa nu te umple de pui.


If you feel my love, can hear my thoughts? Can you feel everything? And if you hear my thoughts, can you feed my soul? Can you save it too?
hjarta Eu si puiu hjarta

Offline

 

#88 2008-09-23 13:28:39

fallen_angel
Insomniac member
De la: MM
Inregistrat: 2007-05-07
Mesaje: 9742

Re: Pentru cine are pisica... Putin ajutor!

dulcik21 a scris:

Fiind toata ziua la servici am decis sa mai iau o pisica... A mea era trista pt k petrecea prea mult timp singura. I-am mai adus o surioara mai mica (are 2 luni), dar nu se inteleg deloc. Stiu ca e normal la inceput, dar cea mica nu o accepta deloc pe Tessie. Chiraie, plange...se umfla toata. Se alearga toata ziua si cea mare o necajeste mereu pe cea mica. Ce as putea sa le fac sa se obisnuiasca? Ati trecut prin asa ceva? Mentionez ca ambele sunt birmaneze....

este o idee f buna ca i-ai luat o tovarasa de joaca.Si eu cand am adus alt pisic in casa al meu facea atat de urat ca m-am speriat.Nici macar pe noi nu ne mai accepta.Asa gelos era.Dar in cateva zile s-a obisnuit.Sa nu o mangai pe cealalta in prezenta ei,sa ii dai mereu impresia ca ea este nr 1.Sa fie ea cea favorizata.Eu asa am facut si a functionat.


★★★ Candle light, moon light, star light,
The brightest glow is from love light ★★★   

                happydance  happydance  happydance

Offline

 

#89 2008-09-23 15:15:42

dulcik21
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-06-29
Mesaje: 218

Re: Pentru cine are pisica... Putin ajutor!

Andra123 a scris:

dulcik21 a scris:

Fiind toata ziua la servici am decis sa mai iau o pisica... A mea era trista pt k petrecea prea mult timp singura. I-am mai adus o surioara mai mica (are 2 luni), dar nu se inteleg deloc. Stiu ca e normal la inceput, dar cea mica nu o accepta deloc pe Tessie. Chiraie, plange...se umfla toata. Se alearga toata ziua si cea mare o necajeste mereu pe cea mica. Ce as putea sa le fac sa se obisnuiasca? Ati trecut prin asa ceva? Mentionez ca ambele sunt birmaneze....

este o idee f buna ca i-ai luat o tovarasa de joaca.Si eu cand am adus alt pisic in casa al meu facea atat de urat ca m-am speriat.Nici macar pe noi nu ne mai accepta.Asa gelos era.Dar in cateva zile s-a obisnuit.Sa nu o mangai pe cealalta in prezenta ei,sa ii dai mereu impresia ca ea este nr 1.Sa fie ea cea favorizata.Eu asa am facut si a functionat.

Asa face si a mea...nu ne mai baga in seama...nu se mai alinta...pufaie chiar si la noi. nu ne mai lasa sa ne apropiem de ea... Sper sa se obisnuiasca...


Cand altii te cred fericit si tu crezi ca nu esti, ia-te dupa ei!  smile

Offline

 

#90 2008-09-23 19:55:44

Andreea86
Hero member
De la: Focsani
Inregistrat: 2006-10-20
Mesaje: 4428

Re: Pentru cine are pisica... Putin ajutor!

dulcik21, am vazut la poze ca s-au intels bine tare azi...si au si dormit impreuna. hjarta ce-mi palce cum tine pisu mare labuta pe pisu mic... hjarta ce grija are de el... hjarta sa-ti traiasca pisoii, ca de inteles observ ca sunteti pe drumul cel bun. big_smile


If you feel my love, can hear my thoughts? Can you feel everything? And if you hear my thoughts, can you feed my soul? Can you save it too?
hjarta Eu si puiu hjarta

Offline

 

#91 2009-12-10 11:17:37

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Pentru cine are pisica... Putin ajutor!

Am un prieten care are o pisica in varsta de aproximativ 3 ani (zic eu nu stiu sigur, oricum cert e ca nu e batrana). Problema e ca de la un timp a inceput sa il atace foarte violent, din senin. Si culmea e ca numai pe el, cu celelalte persoane nu are nimic. Ati mai intalnit asa ceva? Ca un amanunt, mama prietenului meu a decedat in urma cu aproximativ un an si pisica era foarte atasata de ea...dar aceste manifestari au inceput abia acum.


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#92 2009-12-10 12:02:37

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Pentru cine are pisica... Putin ajutor!

Wild, imi dau doar cu parerea... cumva a pedepsit-o sau a speriat-o cu ceva ? pisicile sunt foarte razbunatoare si tin minte mult timp lucrurile de genul asta...

Offline

 

#93 2009-12-10 12:15:03

anabella_n
Hero member
Inregistrat: 2009-04-17
Mesaje: 4555

Re: Pentru cine are pisica... Putin ajutor!

si eu cred acelasi lucru. a mea, cand era pedepsita facea in casa, drept razbunare!
manifestarile sunt diferite, dar de cele mai multe ori au aceeasi cauza

Offline

 

#94 2009-12-10 12:20:34

whitneyfree
Full member
Inregistrat: 2009-04-09
Mesaje: 445

Re: Pentru cine are pisica... Putin ajutor!

vai de mine , daca ati sti ce razbunator este al meu ... nu la modul violent , dar e razbunator foc ;

Wildhoney , sa stii ca poate e bolnava ... am avut o prietena care avea o pisica destul de violenta , dar care de fapt avea epilepsie si din cauza asta , la fiecare criza care o facea i se mai facea un mic "scurtcircuit" pe creier , si la un moment dat a innebunit ( daca se poate spune asta despre pisici ; cert este ca nu era o pisica normala , si din acest motiv era foarte imprevizibila si violenta ... si nu cu toata lumea, ii casuna ei pe cineva ...


To see the world in a grain of sand,
And heaven in a wild flower,
Hold infinity in the palm of your hand,
And eternity in an hour

Offline

 

#95 2009-12-10 12:29:30

taisha
Hero member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2008-01-17
Mesaje: 2199

Re: Pentru cine are pisica... Putin ajutor!

Wildhoney a scris:

Am un prieten care are o pisica in varsta de aproximativ 3 ani (zic eu nu stiu sigur, oricum cert e ca nu e batrana). Problema e ca de la un timp a inceput sa il atace foarte violent, din senin. Si culmea e ca numai pe el, cu celelalte persoane nu are nimic. Ati mai intalnit asa ceva? Ca un amanunt, mama prietenului meu a decedat in urma cu aproximativ un an si pisica era foarte atasata de ea...dar aceste manifestari au inceput abia acum.

eu am avut un motan timp de cinci ani.. era foarte linistit si foarte atasat de noi. Si din senin, dupa 5 ani, a inceout sa ne atace. Mai intai pe maica-mea, apoi pe mine. Pufaia asa la noi, de parca era salbatic. Am fost la veterinar si a zis ca trebuie castrat. Dupa vreo trei luni de la operatie iar l-a apucat. A sarit pe tati si praf l-a facut, numai sange, i-a sfasiat camasa si pantalonii. Nu stiu nici acum de ce a innebunit asa. Dup-aia l-a dus tati la tara, dar dupa o saptamana l-a calcat o masina  grater Am plans de-am crezut ca mor. Si acum mi-e un dor de el...

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.