homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Retete beauty.... naturale..-2


#20 2008-07-04 00:04:17

pitzipoank
Insomniac member
De la: ...casuta cu vise
Inregistrat: 2008-06-17
Mesaje: 7988

Re: Retete beauty.... naturale..

Tratament naturist cu CASTRAVETE pt ten gras
a) lotionari pe fata cu suc obtinut din 2 castraveti, ajunsi la maturitatea fiziologica ; se curata de coaja ; se taie in fel introduc in storcator sau in masina de tocat; sucul se stoarce prin tifon se adauga 500 ml alcool de 70? ; se lasa la macerat 2-3 zile ; se strecoara si se pastreaza la racoare in sticla inchisa la culoare ; se foloseste dupa caz de 2-3 ori pe saptamana ;

b) lotionari pe fata cu sucul obtinut din 3 castraveti ajunsi maturitatea fiziologica, albus de ou, apa de roze si alcool de 70? ; castravetii se curata de coaja ; se taie longitudinal in doua jumatati; se curata de seminte cu o lingurita ; se taie in felii; se dau prin masina de tocat carne ; se bat albusurile de la doua oua proaspete ; se adauga un pahar cu apa si continutul se agita bine ; se adauga sucul de catraveti, se agita iarasi bine cu lingura ; continutul se introduce intr-o sticla si se adauga 125 ml alcool; se macerat 3 zile, apoi se strecoara prin tifon ; se pastreaza in sticla, la racoare; se foloseste dupa dorinta ;

c) masaj usor cu rondele de castraveti bine copti, adica ajunsi la maturitate fiziologica ; plimbarea rondelelor pe fata se face pana se imbiba bine pielea cu sucul lor ; dupa o ora se spala cu apa, sau se sterge cu un tampon.

Pentru iarna se prepara suc de castraveti. Produsul este la fel de activ cazurile precedente. Se folosesc mai multi castraveti ajunsi la maturitate fiziologica; se curata de coaja ; se dau prin masina de obtinere a sucului sau prin masina de tocat carne. Produsul obtinut se stoarce de doua ori prin tifon. La un litru de suc obtinut se aduga 200-400 ml alcool de 70-90?. Cantitatea de alcool se dozeaza in functie de gradul de grasime a tenului. Produsul obtinut se pastreaza la loc racoros, in sticle inchise la culoare si astupate cu dop.


"Nu inţeleg cum o femeie poate ieşi din casă nearanjată - e o lipsă de politeţe. Şi nu poţi şti niciodată, poate chiar aceea este ziua in care-ţi intalneşti destinul. Iar in faţa destinului trebuie să apari cit poţi tu de frumoasă." Coco Chanel
roccolino big_smile http://www.youtube.com/watch?v=uyLU3qQw … re=related

Offline

 



#21 2008-07-04 00:05:13

skumpi
Vizitator

Re: Retete beauty.... naturale..

carmen_21 a scris:

pt fatza..ceva cu castraveti stiti big_smile ?
sau orice altceva...
imi place topicu hjarta

eu i`am pus azi la iubi simplu...felii d castraveti...in special pe ochi mai multe felii si apoi pe fata big_smile

 

#22 2008-07-04 00:06:16

pitzipoank
Insomniac member
De la: ...casuta cu vise
Inregistrat: 2008-06-17
Mesaje: 7988

Re: Retete beauty.... naturale..

carmen_21 a scris:

pt fatza..ceva cu castraveti stiti big_smile ?
sau orice altceva...
imi place topicu hjarta

ai prea multi castraveti in casa? lol


"Nu inţeleg cum o femeie poate ieşi din casă nearanjată - e o lipsă de politeţe. Şi nu poţi şti niciodată, poate chiar aceea este ziua in care-ţi intalneşti destinul. Iar in faţa destinului trebuie să apari cit poţi tu de frumoasă." Coco Chanel
roccolino big_smile http://www.youtube.com/watch?v=uyLU3qQw … re=related

Offline

 

#23 2008-07-04 00:08:02

GreenBubbles
Insomniac member
Inregistrat: 2008-03-08
Mesaje: 8211

Re: Retete beauty.... naturale..

supeeer applause ce eficienta e pitzi noastra big_smile
deci astea sunt retete de lotiuni tonice? adik le putem folosi mai mult timp sau doar o data?
si de unde cumparam alcool din ala?


i love my King!! the most beautiful leonberger ever hjarta

Offline

 

#24 2008-07-04 00:10:37

carmen_21
Insomniac member
De la: ei
Inregistrat: 2008-03-19
Mesaje: 7980

Re: Retete beauty.... naturale..

pitzipoank a scris:

carmen_21 a scris:

pt fatza..ceva cu castraveti stiti big_smile ?
sau orice altceva...
imi place topicu hjarta

ai prea multi castraveti in casa? lol

da, am  rotfl
sh mie mereu mi a placut sa mi pun felii de castraveti pe fata...sh ma gandeam sa o fac sh eu intr un mod util

Ultima oara a fost editat de carmen_21 (2008-07-04 00:11:03)


Everything will be ok in the end.
If it's not ok, it's not the end.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#25 2008-07-04 00:14:01

pitzipoank
Insomniac member
De la: ...casuta cu vise
Inregistrat: 2008-06-17
Mesaje: 7988

Re: Retete beauty.... naturale..

GreenBubbles a scris:

supeeer applause ce eficienta e pitzi noastra big_smile
deci astea sunt retete de lotiuni tonice? adik le putem folosi mai mult timp sau doar o data?
si de unde cumparam alcool din ala?

ms big_smile doar v-am zis ca-mi place. in general km d 2 ori pe sapt, in functie d cat d gras e tenul. alcool gasesti la magazin.e alcoolul cu care facea bunica visinata smile


"Nu inţeleg cum o femeie poate ieşi din casă nearanjată - e o lipsă de politeţe. Şi nu poţi şti niciodată, poate chiar aceea este ziua in care-ţi intalneşti destinul. Iar in faţa destinului trebuie să apari cit poţi tu de frumoasă." Coco Chanel
roccolino big_smile http://www.youtube.com/watch?v=uyLU3qQw … re=related

Offline

 

#26 2008-07-04 00:15:40

GreenBubbles
Insomniac member
Inregistrat: 2008-03-08
Mesaje: 8211

Re: Retete beauty.... naturale..

aoleo lol alcool din ala am si eu in casa k mai faceau ai mei nush ce...credeam k trebe unu special.
deci de 2 ori/saptamana...nu zilnic
e bine de stiut
e super reteta
ma gandesc ca se refera la castravetii normali,nu aia murati,nu? dumbom
a si de unde luam apa de roze? hmm

Ultima oara a fost editat de GreenBubbles (2008-07-04 00:17:09)


i love my King!! the most beautiful leonberger ever hjarta

Offline

 

#27 2008-07-04 00:15:54

Chocolate22
Insomniac member
De la: cer pana la pamant
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 9137

Re: Retete beauty.... naturale..

GreenBubbles a scris:

si de unde cumparam alcool din ala?

tu gasesti in iosefin. ii 10 lei sticla de 1 litru tongue


Daca esti fata, citeste!!!
postez aici de bligdizeala ... sau ca sa ma bag in seama dumbom
copil botos sad cate stele verzi vezi atatia pupici iti trimit, daca nu le vezi spune si rezolvam prin 2 palme

Offline

 

#28 2008-07-04 00:17:50

pitzipoank
Insomniac member
De la: ...casuta cu vise
Inregistrat: 2008-06-17
Mesaje: 7988

Re: Retete beauty.... naturale..

GreenBubbles a scris:

ma gandesc ca se refera la castravetii normali,nu aia murati,nu? dumbom

dap. castraveti in stare cruda, asa cum ii pui in salata


"Nu inţeleg cum o femeie poate ieşi din casă nearanjată - e o lipsă de politeţe. Şi nu poţi şti niciodată, poate chiar aceea este ziua in care-ţi intalneşti destinul. Iar in faţa destinului trebuie să apari cit poţi tu de frumoasă." Coco Chanel
roccolino big_smile http://www.youtube.com/watch?v=uyLU3qQw … re=related

Offline

 

#29 2008-07-04 00:22:00

carmen_21
Insomniac member
De la: ei
Inregistrat: 2008-03-19
Mesaje: 7980

Re: Retete beauty.... naturale..

alcool...tzuica ? big_smile


Everything will be ok in the end.
If it's not ok, it's not the end.

Offline

 

#30 2008-07-04 00:23:10

pitzipoank
Insomniac member
De la: ...casuta cu vise
Inregistrat: 2008-06-17
Mesaje: 7988

Re: Retete beauty.... naturale..

carmen_21 a scris:

alcool...tzuica ? big_smile

rotfl alcool (termenul de alcool se referă aproape ?ntotdeauna la etanol, cunoscut şi ca alcool de cereale) nu tzuica(băutură alcoolică tradiţională rom?nească obţinută prin fermentarea şi distilarea ?n special a prunelor, dar uneori şi a altor fructe ?nrudite )!

Ultima oara a fost editat de pitzipoank (2008-07-04 00:31:34)


"Nu inţeleg cum o femeie poate ieşi din casă nearanjată - e o lipsă de politeţe. Şi nu poţi şti niciodată, poate chiar aceea este ziua in care-ţi intalneşti destinul. Iar in faţa destinului trebuie să apari cit poţi tu de frumoasă." Coco Chanel
roccolino big_smile http://www.youtube.com/watch?v=uyLU3qQw … re=related

Offline

 

#31 2008-07-04 00:24:52

carmen_21
Insomniac member
De la: ei
Inregistrat: 2008-03-19
Mesaje: 7980

Re: Retete beauty.... naturale..

rodnar ma gandeam io


Everything will be ok in the end.
If it's not ok, it's not the end.

Offline

 

#32 2008-07-04 00:26:12

theSame_ElaElis
Hero member
De la: Winnie the Pooh
Inregistrat: 2007-10-12
Mesaje: 3707

Re: Retete beauty.... naturale..

eu ador mastile simple, de vara; mastile din fructe si legume strivite direct pe fata! au efecte uimitoare!!! am incercat cu castravete, rosie, capsune, caise! pofta buna! adica ... Masca buna!

Offline

 

#33 2008-07-04 00:27:25

GreenBubbles
Insomniac member
Inregistrat: 2008-03-08
Mesaje: 8211

Re: Retete beauty.... naturale..

deci cu apa de roze cum e?de unde facem rost de ea?
pitzi,imi cauti o reteta pt tratam de fatza cu lamaie?ceva d genu ca ala de castraveti tongue sau cva pt tenu gras...eu auzisem ca lamaia e f buna,in general citricele


i love my King!! the most beautiful leonberger ever hjarta

Offline

 

#34 2008-07-04 00:27:40

carmen_21
Insomniac member
De la: ei
Inregistrat: 2008-03-19
Mesaje: 7980

Re: Retete beauty.... naturale..

theSame_ElaElis a scris:

eu ador mastile simple, de vara; mastile din fructe si legume strivite direct pe fata! au efecte uimitoare!!! am incercat cu castravete, rosie, capsune, caise! pofta buna! adica ... Masca buna!

asa..in stare "pura"...sau ai combinat si cu altele?


Everything will be ok in the end.
If it's not ok, it's not the end.

Offline

 

#35 2008-07-04 00:32:01

theSame_ElaElis
Hero member
De la: Winnie the Pooh
Inregistrat: 2007-10-12
Mesaje: 3707

Re: Retete beauty.... naturale..

carmen_21 a scris:

theSame_ElaElis a scris:

eu ador mastile simple, de vara; mastile din fructe si legume strivite direct pe fata! au efecte uimitoare!!! am incercat cu castravete, rosie, capsune, caise! pofta buna! adica ... Masca buna!

asa..in stare "pura"...sau ai combinat si cu altele?

in starea lor cea mai pura! cand eram prin liceu am citit in Formula As cred; sunt minuni ale naturii! scria clar ca pur si simplu stalcesti caisa pe fata , iar tenul tau iti este recunoscator! e o senzatie placuta! si normal astepti 20-30 minute , relaxata pe pat sa isi intre caisa in rol!

Ultima oara a fost editat de theSame_ElaElis (2008-07-04 00:32:52)

Offline

 

#36 2008-07-04 00:37:58

GreenBubbles
Insomniac member
Inregistrat: 2008-03-08
Mesaje: 8211

Re: Retete beauty.... naturale..

cica pofta buna lol chiar k pofta buna lol mi-ai facut pofta ela tongue eu as mai amesteca si cu argila smile


i love my King!! the most beautiful leonberger ever hjarta

Offline

 

#37 2008-07-04 00:38:46

theSame_ElaElis
Hero member
De la: Winnie the Pooh
Inregistrat: 2007-10-12
Mesaje: 3707

Re: Retete beauty.... naturale..

GreenBubbles a scris:

cica pofta buna lol chiar k pofta buna lol mi-ai facut pofta ela tongue eu as mai amesteca si cu argila smile

atentie! argila poate ramane intre dinti!

Offline

 

#38 2008-07-04 00:39:10

pitzipoank
Insomniac member
De la: ...casuta cu vise
Inregistrat: 2008-06-17
Mesaje: 7988

Re: Retete beauty.... naturale..

here u go green: Tratament naturist cu LAMAI:
a) masca din o lingurita de suc de lamaie la care se adauga un albus de ou ; albusul se bate energic pana se obtine o spuma bogata ; se adauga zeama de lamaie si se bate din nou ; compozitia obtinuta se intinde pe fata pentru 20-30 de minute, dupa care se curata cu putina apa ;

b) lotiune obtinuta prin amestecul sucului de lamaie si a apei de ploaie in parti egale ; se unge fata ;

c) masca cu pasta fluida obtinuta din suc de lamaie, drojdie de bere si miere de albine ; se distribuie omogen pe fata ; hraneste epiderma si inchide porii.
in general mastile cu citrice fac minuni. (vit c)
ah si ca sa nu uit, lamaia e buna si pt pete si pistrui. le reduce pigmentatia tongue

Ultima oara a fost editat de pitzipoank (2008-07-04 00:40:30)


"Nu inţeleg cum o femeie poate ieşi din casă nearanjată - e o lipsă de politeţe. Şi nu poţi şti niciodată, poate chiar aceea este ziua in care-ţi intalneşti destinul. Iar in faţa destinului trebuie să apari cit poţi tu de frumoasă." Coco Chanel
roccolino big_smile http://www.youtube.com/watch?v=uyLU3qQw … re=related

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.