homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Retete beauty.... naturale..-4


#58 2008-07-15 22:47:38

pitzipoank
Insomniac member
De la: ...casuta cu vise
Inregistrat: 2008-06-17
Mesaje: 7988

Re: Retete beauty.... naturale..

mydy,am adus asta in fata pt masca de par... e ff bunuta. daca nu ai ulei de masline fol d ricin

Ultima oara a fost editat de pitzipoank (2008-07-15 22:48:14)


"Nu inţeleg cum o femeie poate ieşi din casă nearanjată - e o lipsă de politeţe. Şi nu poţi şti niciodată, poate chiar aceea este ziua in care-ţi intalneşti destinul. Iar in faţa destinului trebuie să apari cit poţi tu de frumoasă." Coco Chanel
roccolino big_smile http://www.youtube.com/watch?v=uyLU3qQw … re=related

Offline

 



#59 2008-07-15 23:34:21

pitzipoank
Insomniac member
De la: ...casuta cu vise
Inregistrat: 2008-06-17
Mesaje: 7988

Re: Retete beauty.... naturale..

Par sanatos prin retete naturale
Impotriva caderii parului
Impotriva caderii parului foarte eficienta este tinctura de lavanda. Se realizeaza frectionarea la radacina parului cu tinctura de lavanda din abundenta, dupa care capul se acopera. Frictionarea cu tinctura, conform prospectului, se face o data pe zi, seara, se tine apoi acoperit 1-2 ore, dupa care se spala bine, de preferat cu sampoane naturale.


Alifie cu rostopasca
Amestecati 6 g suc de rostopasca planta, sapun alb si unguent camforat, pana obtineti o alifie omogena. Se spala parul, clatindu-se foarte bine, apoi se realizeaza o infuzie din frunze de rostopasca (1/2 lingurita planta maruntita, peste care turnati 200 ml apa clocotita, acoperiti vasul pentru 8 ore, apoi strecurati). Dupa realizarea infuziei se aplica alifia la radacina firelor de par si se frictioneaza energic.

Recomandari naturiste si eficiente pentru cresterea parului

Tinctura de mesteacan
Se recomanda frectionarea usoara a radacinii parului, cu un amestec de tinctura de mesteacan si tinctura de ardei iute, in proportii egale.

Tinctura de urzica
Se frectioneaza radacina parului cu o combinatie in proportii egale de tincturi de urzica si tinctura de ardei iute.

Tinctura de usturoi
Se foloseste de 1-2 ori/saptamana, prin frectionarea radacinii firului de par.

De asemenea, se recomanda folosirea unui sampon natural obtinut din combinarea a doua galbenusuri de ou cu doua linguri din combinatia de tincturi pentru cresterea parului, prezentate anterior (urzica, brusture, ardei iute, mesteacan, in proportii egale) si 4 linguri de apa, urmata de o amestecare energica.
Samponarile cu ou si tincturi, se fac in mod obisnuit, inlocuind samponul sintetic, 1, 2, 3 ori pe saptamana, in functie de necesitati (lungimea parului, poluarea aerului, etc)

Ceai de pedicuta
Spalarea capului cu decoct de pedicuta, ajuta la cresterea parului.

Intarirea firului de par
Pentru intarirea firului de par, la finalul spalarii, se clateste parul cu o lingurita de tinctura de pedicuta diluata intr-o cana cu apa calda.

Impachetari cu ulei pentru parul uscat si tocit
Spalatul cu sampon, uscatul cu feonul, vantul,soarele si praful afecteaza parul, pierzandu-si din stralucire. Impachetarile cu ulei confera parului stralucire. Se aplica uleiul fie cu cateva ore inaintea spalarii, fie il lasam pe intreaga durata a noptii, spalandu-l apoi dimineata.

Stralucire deosebita
Este foarte important sa va clatiti foarte bine parul, pentru a elimina toate resturile de sampon sau balsam, caci altfel acestea vor "imbacsi" parul. Daca puteti, ultima clatire trebuie facuta cu apa rece, caci va conferi o stralucire deosebita parului.

Uscare delicata
Dupa ce v-ati spalat, nu incepeti sa va frecati puternic parul cu prosopul. Apa elimina orice urma de grasime de pe par, ceea ce il face extrem de friabil. Cel mai bine este sa il tamponati usor si apoi sa il infasurati intr-un prosop moale.


"Nu inţeleg cum o femeie poate ieşi din casă nearanjată - e o lipsă de politeţe. Şi nu poţi şti niciodată, poate chiar aceea este ziua in care-ţi intalneşti destinul. Iar in faţa destinului trebuie să apari cit poţi tu de frumoasă." Coco Chanel
roccolino big_smile http://www.youtube.com/watch?v=uyLU3qQw … re=related

Offline

 

#60 2008-07-16 13:06:44

Alina Delia
Addicted member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2007-12-16
Mesaje: 12952

Re: Retete beauty.... naturale..

umm..si eu pot sa va recomnad pt exfoliere la dus aplicarea gelului/sapunului si apoi frecare cu faina de malai. awesome results. hjarta


Cine rade la urma....gandeste mai incet dumbom

Offline

 

#61 2008-07-16 13:41:11

ada2910
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-07-13
Mesaje: 299

Re: Retete beauty.... naturale..

Eu folosesc pentru par o data pe saptamana o masca din 2 linguri ulei de masline, 2 linguri miere si sucul de la o lamaie stoarsa.
Se sta cu acesta masca aprox 30 min (eu niciodata nu am stat atat) si se clateste...
sa nu va speriati, mierea se ia foarte usor...lamaia....
Dupa cateva saptamani (folosind masca o data pe sapt, cum am mai spus) se va vedea diferenta. Parul miroase suuuuper, e mult mai stralucitor si nici nu mai imi cade...
iar daca imi mai ramane compozitie, in timp ce fac baie ma dau si pe fata...si dupa parca am un ten de bebe...just try...e super

pupici


Infrange-ti deci durerea
Fii vesel de se poate
Caci tot la zi ajunge
Si cea mai lunga noapte!

Offline

 

#62 2008-07-16 14:49:11

mihaela2289
Hero member
Inregistrat: 2006-09-18
Mesaje: 2945

Re: Retete beauty.... naturale..

dar de la uleiul de masline nu ramane gras?eu si asa am parul gras, mi-e ca daca o folosesc o sa-l spal de 2 ori/zi


www.specialitaticulinare.blogspot.com - Super chec marmorat, neinecacios si simplu de facut!!

Offline

 

 Publicitate


loading...

#63 2008-07-16 15:23:16

Lelaina
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-02-02
Mesaje: 4397

Re: Retete beauty.... naturale..

Uite si aici cate ceva...http://www.stilfeminin.ro/moda-si-frumusete/Mastile-naturale-un-remediu-la-indemana-oricui-3.html


Poor is the man whose pleasure depends on another

Offline

 

#64 2008-07-16 16:23:36

pitzipoank
Insomniac member
De la: ...casuta cu vise
Inregistrat: 2008-06-17
Mesaje: 7988

Re: Retete beauty.... naturale..

mihaela2289 a scris:

dar de la uleiul de masline nu ramane gras?eu si asa am parul gras, mi-e ca daca o folosesc o sa-l spal de 2 ori/zi

are si lamaie in compozitie.... si mai taie...


"Nu inţeleg cum o femeie poate ieşi din casă nearanjată - e o lipsă de politeţe. Şi nu poţi şti niciodată, poate chiar aceea este ziua in care-ţi intalneşti destinul. Iar in faţa destinului trebuie să apari cit poţi tu de frumoasă." Coco Chanel
roccolino big_smile http://www.youtube.com/watch?v=uyLU3qQw … re=related

Offline

 

#65 2008-07-18 13:48:46

ada2910
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-07-13
Mesaje: 299

Re: Retete beauty.... naturale..

mihaela2289 si eu am parul gras (de aceea pun o lamaie babana)...si crede-ma nu ramane deloc gras, chiar am impresia ca mi se ingrasa mai greut...

Oricum eu sunt super multumita, mai am cteva retete naturale, dar nu le mai stiu, acum sunt la birou si nu le am la mine, dar le postez eu...

poop u all


Infrange-ti deci durerea
Fii vesel de se poate
Caci tot la zi ajunge
Si cea mai lunga noapte!

Offline

 

#66 2008-09-01 13:16:53

mire_la
Full member
Inregistrat: 2008-08-12
Mesaje: 126

Re: Retete beauty.... naturale..

spunetimi si mie o masca naturala pt tenul mixt in compozitia careia sa intre zatul de cafea

Offline

 

#67 2008-09-01 13:18:29

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Retete beauty.... naturale..

e ok sa pui zat de cafea pe fata ? eu stiam doar pentru corp, ca exfoliant si anticelulita... parca nu mi-as pune pe fata, ca acolo nu am celulita inca big_smile

Offline

 

#68 2008-09-01 13:20:49

mire_la
Full member
Inregistrat: 2008-08-12
Mesaje: 126

Re: Retete beauty.... naturale..

cica e bun ca indeparteaza celulele moarte...fata nu are si ea nevoie de exfoliere?

Offline

 

#69 2008-09-01 13:32:30

allysa
Full member
Inregistrat: 2008-07-05
Mesaje: 328

Re: Retete beauty.... naturale..

frunzele de nuc fierte sunt bune pentru a inchide usor nuanta parului, pentru stralucire sau tratament pentru caderea parului? fiecare are o alta varianta lol

Offline

 

#70 2008-09-01 13:34:34

mire_la
Full member
Inregistrat: 2008-08-12
Mesaje: 126

Re: Retete beauty.... naturale..

stie cineva vreo crema sau vreo "reteta" naturala pt pielea uscata a calcaielor sau a coatelor

Offline

 

#71 2008-09-03 20:05:47

pitzipoank
Insomniac member
De la: ...casuta cu vise
Inregistrat: 2008-06-17
Mesaje: 7988

Re: Retete beauty.... naturale..

mire_la a scris:

stie cineva vreo crema sau vreo "reteta" naturala pt pielea uscata a calcaielor sau a coatelor

ulei de masline


"Nu inţeleg cum o femeie poate ieşi din casă nearanjată - e o lipsă de politeţe. Şi nu poţi şti niciodată, poate chiar aceea este ziua in care-ţi intalneşti destinul. Iar in faţa destinului trebuie să apari cit poţi tu de frumoasă." Coco Chanel
roccolino big_smile http://www.youtube.com/watch?v=uyLU3qQw … re=related

Offline

 

#72 2008-09-03 21:14:22

GreenBubbles
Insomniac member
Inregistrat: 2008-03-08
Mesaje: 8211

Re: Retete beauty.... naturale..

heimdall a scris:

e ok sa pui zat de cafea pe fata ? eu stiam doar pentru corp, ca exfoliant si anticelulita... parca nu mi-as pune pe fata, ca acolo nu am celulita inca big_smile

inca? rotfl
si nici n-o sa ai
ar fi culmea
asta n-am mai auzit-o
rotfl


i love my King!! the most beautiful leonberger ever hjarta

Offline

 

#73 2008-09-04 21:44:23

pitzipoank
Insomniac member
De la: ...casuta cu vise
Inregistrat: 2008-06-17
Mesaje: 7988

Re: Retete beauty.... naturale..

heimdall a scris:

e ok sa pui zat de cafea pe fata ? eu stiam doar pentru corp, ca exfoliant si anticelulita... parca nu mi-as pune pe fata, ca acolo nu am celulita inca big_smile

e ok si pt fata. am o prietena care isi face masca cu cafea. e bun exfoliant.
o sa o intreb


am gasit ceva:
Scrub pt fata din cafea
Pentru o curatare totala a tenului de impuritati folosesti un scrub facut din urmatoarele

Ingrediente:

1 lingurita de cafea proaspata macinata f fin, lapte, faci un amestec sa fie mai lichid, 1/4 lingurita bicarbonat, intinzi amestecul pe fata si cu degetele freci cu miscari circulare pe portiuni intreaga fata. Limpezesti bine fata. Acest scrub este folosit pentru indepartarea celulelor moarte  si impuritatilor ,dar nu se exagereaza cu spalarea fetei ,pt a nu o irita. Se poate folosii si impotriva celulitei mai ales pe coapse, dar atunci cafeaua nu se macina f marunt.

Ultima oara a fost editat de pitzipoank (2008-09-04 21:46:27)


"Nu inţeleg cum o femeie poate ieşi din casă nearanjată - e o lipsă de politeţe. Şi nu poţi şti niciodată, poate chiar aceea este ziua in care-ţi intalneşti destinul. Iar in faţa destinului trebuie să apari cit poţi tu de frumoasă." Coco Chanel
roccolino big_smile http://www.youtube.com/watch?v=uyLU3qQw … re=related

Offline

 

#74 2008-09-04 22:07:48

control_freak
Hero member
De la: A la Z
Inregistrat: 2008-03-05
Mesaje: 2437

Re: Retete beauty.... naturale..

si-a facut cineva clisma cu cafea de pe aici ? ca tot se vorbeste la tv ..


Better to remain silent and be thought a fool than to speak and remove all doubt...

Offline

 

#75 2008-09-04 22:09:10

pitzipoank
Insomniac member
De la: ...casuta cu vise
Inregistrat: 2008-06-17
Mesaje: 7988

Re: Retete beauty.... naturale..

Gugulik a scris:

si-a facut cineva clisma cu cafea de pe aici ? ca tot se vorbeste la tv ..

eu nu.dar am inteles k e tare healthy........


"Nu inţeleg cum o femeie poate ieşi din casă nearanjată - e o lipsă de politeţe. Şi nu poţi şti niciodată, poate chiar aceea este ziua in care-ţi intalneşti destinul. Iar in faţa destinului trebuie să apari cit poţi tu de frumoasă." Coco Chanel
roccolino big_smile http://www.youtube.com/watch?v=uyLU3qQw … re=related

Offline

 

#76 2008-09-08 21:06:43

bliss
Full member
Inregistrat: 2007-01-23
Mesaje: 366
Site

Re: Retete beauty.... naturale..

am facut si eu astazi scrub cu cafea pe tot corful (inclusiv fata) si e GENIAL. A lasat pielea atat de moale si catifelata cum nu mi-a lasat-o niciun scrub scump cumparat de prin farmacii sau body shop-uri. De acum o sa folosesc doar cafeaua. F f f mult mi-a placut. Iti lasa pielea fina si hidratata, dar fara sa fie uleioasa. tummenupp

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.