homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Infectie urinara-3


#39 2008-08-06 12:35:42

floare de iris
Full member
Inregistrat: 2008-02-16
Mesaje: 501

Re: infectie urinara

urinal se ia de la farmacie sau de la cele naturiste?

Offline

 



#40 2008-08-06 12:43:11

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: infectie urinara

se gaseste si la farmacii, si la plafar

Offline

 

#41 2008-08-06 18:42:30

floare de iris
Full member
Inregistrat: 2008-02-16
Mesaje: 501

Re: infectie urinara

am fost la medic, dar nu l-am gasit la cabinet si mai are program maine dupa amiaza. nu puteam sa stau asa pana atunci si am fost la farmacie si mi-a recomandat Urinex (de 3 ori pe zi) si H-Norfloxacin(cate 1 la 12 ore).
Ce parere aveti este ok?
Norfloxacina este antibiotic?

Offline

 

#42 2008-08-06 18:46:01

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: infectie urinara

da, e antibiotic
ce sa zic, ar putea fi ok, adica majoritatea germenilor care provoaca infectii urinare sunt sensibili la el
daca functioneaza, o sa te simti destul de repede mai bine

Offline

 

#43 2008-08-06 19:37:38

floare de iris
Full member
Inregistrat: 2008-02-16
Mesaje: 501

Re: infectie urinara

cum as putea sa ma protejez de candida, daca este antibiotic?
nu as vrea sa reapara cumva

Offline

 

 Publicitate


loading...

#44 2008-08-06 23:32:15

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: infectie urinara

iei un flucovim 150 smile


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#45 2008-08-12 15:15:43

ashada
New member
De la: Constanta
Inregistrat: 2008-06-18
Mesaje: 52

Re: infectie urinara

am revenit... am facut analiza de urina...si mi s'a zis k nu am infectie urinara si ca poate sa fie o cistita...mi'au zis sa imi fac un control gineco...puteti sa imi spuneti cam cum se depisteaza la un control de genu` cistita?k nu am idee lol


Face your fears and watch the shadows fade...tummenupp

Offline

 

#46 2008-08-12 15:24:21

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: infectie urinara

adica urocultura ti-a iesit sterila ? ce simptome aveai ?
cistita = infectie urinara de obicei si nu la ginecolog trebuie sa mergi pentu ea

Ultima oara a fost editat de heimdall (2008-08-12 15:24:35)

Offline

 

#47 2008-08-12 16:04:39

hop_shio
New member
Inregistrat: 2008-06-04
Mesaje: 19

Re: infectie urinara

va impartasesc din experieta pe  care o am cu infectiile urinare (din copilarie) cu escherichia coli. Cand eram copil si mi s-a depistat infectia am fost tratata cu un antibiotic, la vremea aceea printre cele mai bune NEGRAM insa infectia a reaparut(dupa cativa ani buni s-a manifestat), faceam cistite, pe care le tratam cu sulfamide si treceau. Mi-am inceput apoi viata sexuala pe la 20 si partenerul cu care am fost 8 ani de zile, nu stiu cum  se intampla ca la fiecare contact, a doua zi faceam iar cistita. Am tot fost pe la ginecologi, care ma tratau pt infectie urinara cu alte antibiotice considerate cele mai bune la vremea respectiva. Intr-un final am ajuns si la un  urolog, caruia i-am spus simptomele. M-a controlat urologul, m-a palpat desupra pubisului si mi-a zis ca fac un fel de cistita hormonala (si mi-a recomandat sa iau biseptol inainte sau dupa fiecare coontact sexual).
Au trecut cei 8 ani, am schimbat parenerul si nu am mai avut probleme legate de cistite pina la un moment dat cand am observat ca in sezonul rece ma mai atingea o data pe sezon cate-o cistita pe care o tratam repede cu antibiotic si ceda senzatia de usturime.
Au trecut anii in ritmul asta si anul trecut am fost la mare cand, intr-o zi cu mai putin soare, stant la plaja, am simtit ca ma ia cu o usoara durere de spate, in zona rinichiului.
A doua zi deja durerea trecuse si in partea ealalta , ma strangea ca o menghina si cand am fost sa fac pipi era de culoare f inchisa. Pina seara am reusit sa fac febra 39 si a doua zi am ajuns la spital. Am facut hidronefroza la rinichiul stang iar dreptul se pare ca este doar putin obosit pt ca am creatinina serica crescuta peste limitele normale. Mi s-a facut o investigatie la spital - ureteroscopie-  (am stat cu o sonda cook o perioada ) s-a crezut ca am pietre -care nu puteau pleca. Dupa investigatie - ureteroscopie- care s-a facut sub anestezie- a rezultat ca nu erau pietre ci pungi de infectie - adica aveam o infectie urina superioara.
Dea lungul timpului am incercat mai multe scheme de tratament 10 zile antibiotic pe luna timp de 3 luni consecutiv prin schimbarea antibioticului la fiecare cura de 10 zile cu antibitocele la care iesea e-coli sensibil, dupa spitalizarea asta ultima am luat o luna si jumate antibiotic intr-una si infectia tot a reaparut. Anul asta am fost la un urolog care mi-a dat sa iau un vaccin-pastile UROVAXOM timp 3 luni zilnic si sa fac urocultura la fiecare luna. Dupa prima luna am facut iar infectie desi plecasem la tratament cu urina sterila, am fost iar la medic mi-a dat sa iau antibiotic si sa nu intrerup  vaccinul, la sfarsiti tratamentului am facut imunitate si acum am urina sterila. Dupa terminarea tratatmentului cu vaccinul am inceput sa fac o cura  cu SEPTILIN si se pare ca este bun.
In concoluzie , din ceea ce mi s-a intamplat, cred ca este bine sa se mearga si la ginecolog si sa se inlature orice suspiciune ginecologica atunci can apar si complicatii urinare si neaparat tratata infectia, depistata intai ce este prin urocultura si apoi tratata, pt ca altfel exista riscul sa infecteze tractul urinar superior ceea e duce, asa cum am patit eu la insufiecienta renala. Si inca ceva:
- cat timp am facut tratamentul cu vaccinul, am luat imunostimulente naturale si merisor
- nu este bine sa purtam chiloti tip tanga
- cantitatea de apa pe care trebuie sa o bem zilnic este destul de discutabila, eu merg pe 2l pe zi apa plata sau/si ceai si in rest ce mai pica din  fructe si ciorba

Ultima oara a fost editat de hop_shio (2008-08-12 17:32:26)


Prietenii, pe care nu ii am, ma considera ca fiind un om normal

Offline

 

#48 2008-08-12 18:17:08

ashada
New member
De la: Constanta
Inregistrat: 2008-06-18
Mesaje: 52

Re: infectie urinara

dap...urina sterila...am luat cuminol acum 1 saptamana si ceva...vreo 2 zile... si imi trecuse...dar acum revine...simptome?urinari dese...si fffff scurte;iar dupa urinare senzatie de usturime (insuportabila vreo 5 6 secunde) iar apoi senzatia de a merge din nou la baie pt a urina desi nu se intampla nimic...in restul timpului cand nu sunt la baie simt practic ca ma arde jos...offff...si programarea la ginecolg e vineri...ultima data cand mi s'a intamplat o astfel de criza nu ma mai puteam ridica din pat:(...ce imi recomandati sa fac?


Face your fears and watch the shadows fade...tummenupp

Offline

 

#49 2008-08-12 18:18:40

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: infectie urinara

la cate zile dupa antibiotic ai facut urocultura ? poate din cauza lui ti-a iesit sterila
da, astea sunt simptome de cistita sad ... ginecologul nu are ce sa-ti faca, tot la analizele de urina daca e trebuie sa iasa ceva

Offline

 

#50 2008-08-12 18:21:56

ashada
New member
De la: Constanta
Inregistrat: 2008-06-18
Mesaje: 52

Re: infectie urinara

paih cred ca mi'am facut in ziua cand am luat si ultimul antibiotic...trebuie sa o repet?chiar nu m'am gandit ca poate influenta...adica m'am gandit ...dar mai mult in sensul ca daca analiza iese bine mi'a si trecut...wrong:(


Face your fears and watch the shadows fade...tummenupp

Offline

 

#51 2008-08-12 18:23:51

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: infectie urinara

trebuie sa treaca ceva timp dupa antibiotic, mie medicul de familie mi-a zis vreo saptamana cred... deci asta e cauza
fa-o din nou si o sa iasa acum ce ai si in functie de asta primesti antibioticul potrivit

Offline

 

#52 2008-08-12 18:26:05

ashada
New member
De la: Constanta
Inregistrat: 2008-06-18
Mesaje: 52

Re: infectie urinara

o sa o fac chiar maine ca e foarte suparatoare senzatia....o solutie de moment care sa mai amelioreze starea aveti idee?? ca simt ca in curand o sa ma urc pe pereti...


Face your fears and watch the shadows fade...tummenupp

Offline

 

#53 2008-08-12 18:27:31

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: infectie urinara

multe lichide, caldura la picioare, ceaiuri diuretice (cozi de cirese, matase de porumb...), no-spa, urinal -  ca e din plante...

Offline

 

#54 2008-08-12 18:30:00

ashada
New member
De la: Constanta
Inregistrat: 2008-06-18
Mesaje: 52

Re: infectie urinara

multumesc mult...aveam nevoie de niste sfaturi smile


Face your fears and watch the shadows fade...tummenupp

Offline

 

#55 2008-08-12 18:31:06

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: infectie urinara

cu placere smile stiu cum e...

Offline

 

#56 2008-08-12 23:01:46

hop_shio
New member
Inregistrat: 2008-06-04
Mesaje: 19

Re: infectie urinara

ashada a scris:

paih cred ca mi'am facut in ziua cand am luat si ultimul antibiotic...trebuie sa o repet?chiar nu m'am gandit ca poate influenta...adica m'am gandit ...dar mai mult in sensul ca daca analiza iese bine mi'a si trecut...wrong:(

repeta urocultura, daer mergi si la ginecolog, am citit ca si clamidia da senzatii de astea, sa nu fie ceva combinat la mijloc, ca daca e asa te vei invarti intr-un cerc vicios permanent. si neaparat lichide multe si daca ai apucat sa faci infectie urinara tre sa ai grija mereu, ca exista risc mare de recidiva. Si inca ceva important dupa e faci sex , mergi si fa si pipi ca sa nu lasi sa urce microbii pe tractul urinar (in cazul in care exista si tu nu stii) iar daca ai apucat sa ii antibiotic intreaba un medic cat trebuie sa treaca pina repeti urocultura si ginecologul intreaba-l cat sa stai pina iti faci investigatiile de secretie


Prietenii, pe care nu ii am, ma considera ca fiind un om normal

Offline

 

#57 2008-08-18 10:54:15

allix
New member
Inregistrat: 2008-05-30
Mesaje: 11

Re: infectie urinara

Am o problema care se inscrie la topicul asta. Aveam in mod repetat un fel de usturime/durere in timpul comtactului sexual care persista pana la 2 zile dupa. M-am dus la ginecolog, mi-a facut o analiza a secretiei si n-a iesit nimic, mi-a zis ca-s ok trebuie sa lungim preludiul si sa nu ma mai stresez (ca am inceput de putin timp asa ca e totusi inca un stres atunci lol.
Apoi am inceput sa am durerri de rinichi si atunci m-am dus la medicul generalist; am facut urocultura si mi-a iesit infectie urinara cu Proteus. Acum sunt deja la a treia serie de antibiotice, e mult mai bine dar nu a trecut inca deloc. Sper sa treaca in cele din urma ca e oribil sa nu poti sa te simti bine tocmai atunci.
Am niste intrebari:
1. se poate transmite in vre-un fel de la mine la partener? am folosit intotdeauna prezervativ si, zic eu, l-am folosit corect, dar inainte sa stiu ca am infectie am mai facut baie impreuna; se poate transmite asa?
2. dupa ce trece (sper ca repede!) ce pot sa fac sa intaresc sistemul imunitar? toata iarna am luat vitamina C da vad ca tot degeaba.
3. stiu ca orice infectie e periculoasa mai ales pt rinichi/aparatul urinar dar cum e pt ovare? trebuie sa-mi fac griji dpdv ginecologic?

Daca aveti timp si imi puteti raspunde va multumesc mult. Vreau sa scap de toate problemele astea si sa am si eu o viata fara griji.

Merci fetelor

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.