homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Infectie urinara-7


#115 2008-12-22 18:01:43

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: infectie urinara

macar uita-te la prospecte pe net, gargarita, si vezi sa fie si pentru proteus...
norfloxacinul si ciprofloxacinul cica ar fi... dar trebuie sa iei vreo 10 zile (de ex nolicin 1 la 12 ore)

Ultima oara a fost editat de heimdall (2008-12-22 18:03:26)

Offline

 



#116 2008-12-23 11:49:00

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: infectie urinara

da, am luat ciprofloxacina, am cautat un antibiotic la care e sensibil Proteus. Acum mai ramane sa sper ca am o tulpina care intradevar e sensibila la ciprofloxacina.
problema e ca ieri seara deja ma dureau rinichii rau si ii simteam umflati, nu stiu cum sa descriu exact. Oare asa repede sa fi urcat infectia pana la rinichi? Am inceput de aseara sa iau si agocalmin si nospa. Parca ma simt ceva mai bine.
multam pt raspuns , heim  puss

Offline

 

#117 2009-01-04 15:26:09

davala
Banat
Inregistrat: 2009-01-03
Mesaje: 23

Re: infectie urinara

Albu Elena a scris:

Buna ,de 2 luni tot incerc sa aflu mai multe despre infectiile urinare.Am aceasta problema de trei luni si vad ca tot continua sa apara .Marea problema este ca am fost la doi medici si nici unul nu mi-a recomandat o analiza a urinei ,ci doar o ecografie pelviana si abdominala la care a iesit  infecie urinara si nisip la ambii rinichi (din cauza apei minerale a zis doctorul)Am luat rowatinex,nospa si cuminol dupa care infectia a reparut,am fost la alt doctor si mi-a recomandat ecografia si ca tratament doar urinex cu nospa ,acum problema urinarii dese a aparut iar si chiar nu stiu cum sa scap de ea ,ar trebui sa consult un al treilea doctor ,sa incerc o cura cu argila ???este insuportabila aceasta infectie ....multumesc anticipat

Uita-te pe www.despreboli.ro la capitolul de boli de rinichi si te lamuresti
Pa

Offline

 

#118 2009-01-04 15:29:41

davala
Banat
Inregistrat: 2009-01-03
Mesaje: 23

Re: infectie urinara

aysshe a scris:

buna fetele. am si eu o problema cu multe semne de intrebare (deocamdata). in urma cu doua seri am inceput sa simt o durere surda in partea dreapta a mijlocului, undeva sub coaste, in lateral. Cum sunt operata de apendice de cativa ani buni, nu mi-am facut probleme, si m-am gandit ca o sa treaca de la sine. insa a doua zi cand m-am trezit am constatat ca durerea s-a mutat la rinichiul drept (sau cel putin asa presupun eu), apoi in timpul zilei s-a extins la ambii. Acum a mai coborat putin, s-a fixat in zona lombara. Abia luni dimineata o sa ajung la doctor, dar pana atunci or sa apara tot felul de ganduri sad specific ca stau foarte mult pe scaun, in fata computerului si ca in urma cu doua luni am avut o raceala puternica (alta presupunere): timp de o saptamana nu am putut sa ma ridic din pat, faceam febra frecvent, eram balonata, nu puteam sa mananc nimic si singurul lichid pe care il puteam bea era ceai cu lamaie. orice altceva varsam in nici mai putin de 1 min (inclusiv apa). Cand m-am simtit mai bine am mers la medicul de familie (care se afla in alt oras, m-am mutat de cateva luni), mi-a dat sa fac analize, insa mi-a spus ca rezultatele nu sunt relevante si ca sigur a fost gripa. Insa de atunci am frecvent probleme cu balonarea si, chiar daca nu zilnic (uneori doar o data pe sapt - iau uricol pt asta) simt nevoia sa merg des la baie si am o jena cand urinez (nu e chiar o usturime).
deci, ce ar putea fi? mi-e teama ca analizele vor fi din nou "irelevante", si chiar daca mie mi-e teama ca ar fi rinichii, prietenul meu spune ca e raceala sau din cauza ca de 2 ani de zile stau cam 10 ore pe zi in fata computerului. am mai avut dureri de spate din cauza asta, insa nu atat de mari. nu e vorba de crize, ci de o durere constanta (ce se atenueaza destul de putin daca iau calmante). nu am avut niciodata probleme de sanatate importante, si tare mi-e teama ca mi-a cedat organismul.

Uita-te pe www.despreboli.ro la usturimile la urinat si durerile de burta, si te lamuresti rapis. E un site nou al unora de la Fundeni, scris foarte pe inteles si cu articole mai scutute( scrie esentialul nu bat campii)
Sper sa-ti fie de folos.
Pa

Offline

 

#119 2009-01-04 15:30:03

lucia05
Insomniac member
De la: tara lui Papura Voda
Inregistrat: 2008-09-13
Mesaje: 7708

Re: infectie urinara

offtopic davala, medic nu cred ca esti....insa reclame la alte site-uri faci...te-ai gandit ca poate faci rau oamenilor recomandand sa citeasca chestii despre afectiuni nediagnosticate de un doctor? citeste omul, si se gandeste ca are cine stie ce boala si se sperie si in loc sa stea linistit si sa se duca la un doctor, intra in panica si doar isi agraveaza starea. plus ca sunt multe boli cu simptomatologie aproximativ asemanatoare.


I am who I am and I choose to be me!

He is your friend, your partner, your defender, your dog / You are his life, his love, his leader
He will be yours, faithful and true, to the last beat of his heart / You owe it to him to be worthy of such devotion!

Offline

 

 Publicitate


loading...

#120 2009-02-05 11:21:38

tttttt
Hero member
Inregistrat: 2008-01-22
Mesaje: 4110

Re: infectie urinara

scriu la  acest topic , caci ma gandesc poate mai sunt fete care se confrunta cu e coli , si ma pot ajuta
mie mi-a iesit in secretie e coli, si ma gandeam sa iau urovaxom , ce ziceti m-ar ajuta ? sau se da numai pt infectii urinare cu e coli?
si inca ceva, sotul aveti idee , ar trebui sa ia tratament?

Ultima oara a fost editat de tttttt (2009-02-05 11:22:06)

Offline

 

#121 2009-02-06 09:03:24

tttttt
Hero member
Inregistrat: 2008-01-22
Mesaje: 4110

Re: infectie urinara

ridic topicul

Offline

 

#122 2010-10-12 17:20:40

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: infectie urinara

daca e doar infectie urinara nu se transmite prin contact sexual
ai facut urocultura ?
iar chestia cu Ac din prima zi de menstruatie nu e chiar atat de stupida (desi tu ai dreptate in ce spui), are o explicatie simpla : daca iti vine menstruatia stii sigur ca nu esti insarcinata si nu risti sa le iei peste sarcina

Offline

 

#123 2010-10-12 18:55:36

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: infectie urinara

pai ce simptome aveai ? mi se pare ciudat ca ti-a dat analizele astea, sumar de urina si urocultura sunt suficiente
stai linistita, cum ziceam, daca e infectie urinara nu se transmite nici de la tine la el, nici invers

Offline

 

#124 2010-10-12 19:36:44

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: infectie urinara

e infectie urinara clar, nu stiu la ce ii folosesc analizele la sange, ca se vede din urocultura care e treaba
ciudat medicul asta al tau  nustiu

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.