homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Infectie urinara-6


#96 2008-11-21 20:46:42

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: infectie urinara

nu are nimic...si mariyna ai warn pt ca nu ai editat....citeste te rog regulile...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 



#97 2008-11-28 09:19:58

aysshe
Membru
Inregistrat: 2008-11-28
Mesaje: 1

Re: infectie urinara

buna fetele. am si eu o problema cu multe semne de intrebare (deocamdata). in urma cu doua seri am inceput sa simt o durere surda in partea dreapta a mijlocului, undeva sub coaste, in lateral. Cum sunt operata de apendice de cativa ani buni, nu mi-am facut probleme, si m-am gandit ca o sa treaca de la sine. insa a doua zi cand m-am trezit am constatat ca durerea s-a mutat la rinichiul drept (sau cel putin asa presupun eu), apoi in timpul zilei s-a extins la ambii. Acum a mai coborat putin, s-a fixat in zona lombara. Abia luni dimineata o sa ajung la doctor, dar pana atunci or sa apara tot felul de ganduri sad specific ca stau foarte mult pe scaun, in fata computerului si ca in urma cu doua luni am avut o raceala puternica (alta presupunere): timp de o saptamana nu am putut sa ma ridic din pat, faceam febra frecvent, eram balonata, nu puteam sa mananc nimic si singurul lichid pe care il puteam bea era ceai cu lamaie. orice altceva varsam in nici mai putin de 1 min (inclusiv apa). Cand m-am simtit mai bine am mers la medicul de familie (care se afla in alt oras, m-am mutat de cateva luni), mi-a dat sa fac analize, insa mi-a spus ca rezultatele nu sunt relevante si ca sigur a fost gripa. Insa de atunci am frecvent probleme cu balonarea si, chiar daca nu zilnic (uneori doar o data pe sapt - iau uricol pt asta) simt nevoia sa merg des la baie si am o jena cand urinez (nu e chiar o usturime).
deci, ce ar putea fi? mi-e teama ca analizele vor fi din nou "irelevante", si chiar daca mie mi-e teama ca ar fi rinichii, prietenul meu spune ca e raceala sau din cauza ca de 2 ani de zile stau cam 10 ore pe zi in fata computerului. am mai avut dureri de spate din cauza asta, insa nu atat de mari. nu e vorba de crize, ci de o durere constanta (ce se atenueaza destul de putin daca iau calmante). nu am avut niciodata probleme de sanatate importante, si tare mi-e teama ca mi-a cedat organismul.

Offline

 

#98 2008-11-28 09:59:59

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: infectie urinara

primul lucru pe care poti s-al faci e sa mergi la medicul sa familie sa-ti dea trimitere pentru sumar de urina si urocultura, asa o sa te lamuresti despre ce e vorba... n-are sens sa stai asa de atata timp

Offline

 

#99 2008-12-03 11:32:40

oana_alexandra
New member
Inregistrat: 2008-10-23
Mesaje: 42

Re: infectie urinara

buna fetelor..va scriu in speranta ca ma poate ajuta cineva..am mancarimi in zona inghinala foarte mari cam de 3 luni. atunci am fost la doctor si analizele mi-au iesit bine,mi-a spus doar ca sunt inflamata in interior si pe fisa mi-a scris ca am vaginita,ceva de genul.mi-a dat ovule si o crema si mi-a trecut asa cum a zis dansa.tot atunci am inceput si prima data sa i-au anticonceptionale si deci,am renuntat la prezervativ. dupa actul sexual simt chiar si acum nevoia foarte mare de a merge la toaleta pentru treaba mica....este primul lucru pe care trebuie sa il fac dupa...vreau sa va spun ca aceasta mancarime de care vb inainte a reaparut...mi-am mai dat cu crema si disparea.in ultima vreme am simtit-o din nou iar zilele trecute dupa contactul sexual am avut usturimi,arsupri mai bine zis si ne-am oprit...am mers la toaleta ca de obicei si ma ustura f tare in timp ce faceam...este o infectie?va intreb pt ca eu abia peste 2 sapt pot ajunge la doctor...sper sa nu fie ceva mai grav. problema este ca de acnd am inceput anticonceptionalele aceasta mancarime nu mai trece, problema pe care nu am avut-o cu prezervativul...


luv u my sweetheart preety:*

Offline

 

#100 2008-12-03 11:37:55

Khristall
Insomniac member
De la: Casuta noastra
Inregistrat: 2007-10-08
Mesaje: 9783

Re: infectie urinara

eu zic sa mergi cat mai repede la un medic pt o analiza de secretie, sa nu ai altceva, o candida ceva.


Mamica de strumfulet... bebe 19 iulie 2013 hjarta

Offline

 

 Publicitate


loading...

#101 2008-12-03 11:39:45

oana_alexandra
New member
Inregistrat: 2008-10-23
Mesaje: 42

Re: infectie urinara

ceva este pentru ca nu e normal sa ma usture atat de tare...mersi, o sa merg la medic


luv u my sweetheart preety:*

Offline

 

#102 2008-12-03 11:40:42

Khristall
Insomniac member
De la: Casuta noastra
Inregistrat: 2007-10-08
Mesaje: 9783

Re: infectie urinara

mergi la medic. dar vaginita aia cum ti`a depistat`o? ai facut analiza de secretie?


Mamica de strumfulet... bebe 19 iulie 2013 hjarta

Offline

 

#103 2008-12-03 20:20:02

mariyna
New member
Inregistrat: 2008-07-10
Mesaje: 58

Re: infectie urinara

am facut o ecografie si mia spus doar k am piatra la rinichi ,am luat tratament si de ceva timp knd urinez ma doare rau p sub burta si ma zgarie,ma gandesc k sa nu fie d la piatra,poate sa macinat si sa facut nisip si poate il elimin.poate o fi si o raceala. mersi mult pt raspuns.

Ultima oara a fost editat de mariyna (2008-12-03 20:31:30)

Offline

 

#104 2008-12-03 20:27:55

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: infectie urinara

e posibil sa se elimine piatra...eu zic sa mergi sa faci o eco...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#105 2008-12-19 15:13:37

isabella v
Membru
Inregistrat: 2008-12-19
Mesaje: 2

Re: infectie urinara

de cateva saptamani ma confrunt cu o infectie urinara..adik urinez destul de des,intrerupt,am vezica inflamata si simt o presiune a abdomenului inferior..practic simteam ca mor de nervi sa ma duc mereu la toaleta ...am facut gentamicina injectabil prima oara de 40 -5 zile si apoi de 80(la sfatul doctorului)inca 5 zile(cate 2 injectii p zi,1 la 12 ore).dupa ce am terminat tratamentul nu prea am observat vreo schimbare dar se zike ca se observa abia dupa 5 zile sau 6.urinand destul de des ca la inceput m-am dus la doctorul urolog,unde nici saracul d el nu stia ce sa-mi dea si mi- facut un ecofrag si mi-a prescris ns banalitati(tador si zanocin nu st destul de puternice pt o infecite urinara)dar am avut bafta pt ca o prietena de a mea care invata in cluj a avut aceeasi problema si i-a prescris doctorul cifran sau ciprolen500 mg pt adulti(e aceelasi medicament-2 cutii),piafen sau algifen(tot acelasi lucru-1 cutie) si indometacina(supozitoare-1 cutie);i-a trecut in cateva zile deci se pare ca e un tratament destul de bun.eu sunt abia la prima zi de tratament dar st sigura ca o sa aiba efect pt ca in cluj doctorii sunt mult mai buni si aceste medicamente chiar dau roade.sper sa va ajute si pe voi .precizez faptul ca pe mn doctorul nu m-a trimis la ginecolog dar prietena mea  a facut o criza de rinichi unde a ajuns atunci la  spital si a trimis-o la toate sectiile posibile inclusiv ginecologie si i-a facut toate analizele posibile in urma carora au detectat o infectie urinara prescriindu-i acest tratament.urmati-l ca e destul de bun.oricum am citit peste tot despre inf urinara,doctorii dandu-ti tot felul de pastile fff slabe cu care nu o sa ti treaca niciodata deoare nu st niki  pasatori si interesati .

Offline

 

#106 2008-12-20 11:15:59

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: infectie urinara

pana acum vreo 2 luni nu am avut niciodata infectie urinara.
acum 3 luni m-am mutat cu serviciul intr-o locatie unde nu am toaleta asa ca trebuie sa apelez la o firma vecina cu angajati deloc draguti pentru a merge la toaleta.  pe parcursul unei zile de lucru ma pot duce o singura data ca sa deranjez cat mai putin, asa ca am inceput sa consum cat mai putine lichide.
acum 2 luni am avut prima data infectie urinara, cu e. coli pe care am tratat-o cu augumentin.
acum din nou, simptome urate, nu la fel de urate ca data trecuta dar pe aproape.
am facut urocultura si am primit urmatorul rezultat:
bacil Proteus mirabilis intre 10.000 si 100.000 UFC/ml
numarul UFC/ ml semnificativ pentru infectia urinara depinde de metoda de recoltare si statusul clinic ( si se enumera diverse tipuri de recoltare si valorile cu semnificatie pentru o infectie)
in cazul meu:
-recoltare din jetul mijlociu, timpul de la ultima mictiune >4h , pacient simptomatic:>=10.000.
Si acum surpriza ( pentru mine)
Daca medicul considera necesar se va solicita antibiograma dupa o noua recoltare a probei.

Asta ce inseamna, ca trebuie sa ma duc alta proba, sa platesc iar si sa astept iar 1 saptamana?
Plus ca dr. mea nu e de gasit pana pe 5 ianuarie.
Ce pot sa iau ca sa ameliorez simptomele? Am luat urinal akut de la primele simptome si continui sa iau, dar nu vad nici o ameliorare.
Va rog, spuneti-mi si mie ce sa iau sau ce sa fac.

Offline

 

#107 2008-12-22 13:19:50

JBGirl
New member
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 21

Re: infectie urinara

Ma ustura si simt si o durere in timp ce intretin relatii sexuale si ma ustura si dupa....ce poate sa fie????cu ce ma pot trata???(se poate sa am o infectie urinara...iau Urinal)sau(sa nu`mi fi trecut vaginita????dar inainte nu ma ustura)ce sa fac ajutati`ma...

Offline

 

#108 2008-12-22 13:21:47

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: infectie urinara

gargarita, antibiograma n-ai facut ? pe baza ei ti se recomanda antibiotic
JB, mergi la ginecolog..

Offline

 

#109 2008-12-22 13:34:02

JBGirl
New member
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 21

Re: infectie urinara

am fost la ginecolog si am facut tratament pt vaginita...deabia in ianuarie ma duc iar la ginecolog...alceva nu poti sa`mi sugerezi pana ma duc???(am facut tratament cu ovule Flagyl500 si atrican 250)

Ultima oara a fost editat de JBGirl (2008-12-22 13:38:55)

Offline

 

#110 2008-12-22 13:34:08

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: infectie urinara

heim, asta spuneam, ca in rezultat scria "Daca medicul considera necesar se va solicita antibiograma dupa o noua recoltare a probei." desi urocultura pozitiva trebuia sa fie insotita automat de antibiograma. eu asta am cerut si pe factura mea asta scrie : Urocultura ( cu antbiograma dupa caz). Eu inteleg ca " dupa caz" se refera urocultura pozitiva sau nu. Cel putin pana acum , cand mi-a iesit pozitiva, au facut si antibiograma, in aceeasi bani.
Nu stiu ce sa fac. La laborator nu mai raspunde nimeni si tare cred ca pana in ianuarie nu mai dau de ei.
Si azi mi-am dat seama ca e mai bine sa nu iau antibiotic pentru ca vreau sa repet analiza la streptococ grup B saptamana viitoare. Trebuie sa iau altceva. Ce sa mai incerc inafara de urinal ( pe care il iau in continuare)?

Ultima oara a fost editat de gargarita (2008-12-22 13:35:20)

Offline

 

#111 2008-12-22 14:57:44

tttttt
Hero member
Inregistrat: 2008-01-22
Mesaje: 4110

Re: infectie urinara

JB pna te duci la doctor incearca cu bioclean gel , amelioreaza
Gargarita , zic si eu daca bei multa multa apa sau ceaiuri pt infectii urinale , nu te-ar ajuta , provizoriu asa.

Ultima oara a fost editat de tttttt (2008-12-22 14:58:11)

Offline

 

#112 2008-12-22 15:03:48

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: infectie urinara

stiu ca trebuie sa beau multa apa dar fara toaleta, e mai greu
am fost de 2 ori azi la vecini si deja se uita stramb. si mai am de stat pana la 6 la serv
ce sa fac , sa ma duc la un wc dinala ecologic?  acklad 
mama lui de serviciu  :f?rbannad:

Offline

 

#113 2008-12-22 15:20:26

tttttt
Hero member
Inregistrat: 2008-01-22
Mesaje: 4110

Re: infectie urinara

si eu lucram la un serviciu criminal , un program ...era cariera sa zicem ,,dar sanatatea mea e mai imporatnta. Mi-am dat demisia acum 3 saptamani  smoke2
Acum am pana la ora 4

Offline

 

#114 2008-12-22 17:59:01

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: infectie urinara

offtopic  bravo tie, eu nu prea am curaj sa-mi schimb serviciul
am sunat la laborator si abia dupa 5 ianuarie pot sa-mi faca antibiograma
asa ca, n-am de ales si o sa iau antibiotic de capul meu. daca o merge bine, daca nu asta e, asa nu mai rezist sa stau

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.