homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intreruperea anticonceptionalelor poate avea efecte negative-7


#115 2010-09-24 09:30:12

fluturascrys
Hero member
De la: Stuttgart
Inregistrat: 2010-09-24
Mesaje: 3486

Re: intreruperea anticonceptionalelor poate avea efecte negative

Buna dimineata, sunt noua pe aici, dar citind mai tot timpul forumul m-am decis sa va cer cateva sfaturi.
Am luat 5 ani anticonceptionale novynette, m-am simtit foarte bine, nu m-am ingrasat a fost totul perfect.
Aceasta este prima luna de pauza (mentionez ca nu am facut pauza pana acum) pentru ca am avut in ultimele 2 luni menstruatie cel mult 2 zile si maronie, nici decum aveam in mod normal, asa ca m-am decis sa fac o pauza de cateva luni. Acum, ca nu mai iau anitibebe am unele intepaturi la ovarul drept (si pe durata antibebe aveam unele usoare dureri de ovarul drept) si din cand in cand unele secretii vascoase si lipicioase alb-galbui.
Am facut tratament cu pimafucin pentru candida si pastile nizoral, ar putea influenta secretia (tratamentul l-am terminat acum 2 saptamani).
As vrea sa stiu ce sa fac, doctorul nu este prietenul meu cel mai bun, am inceput sa iau tinctura de soc si ceai de coada soricelului si intepaturile dispar dar nu stiu daca sa stau linistita sau nu..plus ca nu stiu daca este normal sa am asa ceva dupa intreruperea antibebe.
Astept cu interes un raspuns din partea voastra..va multumesc frumos smile


Iarta-ti dusmanii, dar niciodata nu uita numele lor !

Offline

 



#116 2010-09-28 12:11:24

rocsana89
Membru
Inregistrat: 2010-09-28
Mesaje: 3

Re: intreruperea anticonceptionalelor poate avea efecte negative

Buna. Am si eu o problema...pentru ca ma pregateam sa plec la mare am decis sa-mi intarzii menstruatia si am luat ac fara sa fac acea pauza de 7 zile intre folii, apoi am facut o pauza de o luna. Teoretic, dupa calculele mele, sangerarea ar fi trebuit sa inceapa pe data de 22 sept. Pe 23 si 24 sept am avut un fel de scurgere maronie, in cantitate destul de mica. Crezand ca mi-a venit am inceput sa iau ac din nou. Problema este ca de atunci nu a mai existat nici un fel de scurgere...deci nu este menstruatie. Nu stiu ce sa fac...continui sa iau pastilele sau le intrerup? M-am gandit ca este posibil, din cauza faptului ca le-am inceput inainte de prima zi de sangerare, menstruatia sa-mi fie intrerupta pana la terminarea pastilelor. Am nevoie de un sfat. Multumesc

Offline

 

#117 2010-09-28 12:12:54

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: intreruperea anticonceptionalelor poate avea efecte negative

ia-le in continuare daca le-ai inceput
nu inteleg de ce ai facut pauza o luna

Offline

 

#118 2010-09-28 12:19:07

rocsana89
Membru
Inregistrat: 2010-09-28
Mesaje: 3

Re: intreruperea anticonceptionalelor poate avea efecte negative

Pentru ca nu mai facusem pauza de mult timp si doctorul imi recomandase sa fac cel putin 2pauze de cate o luna pe an. Pentru ca am luat 2luni fara nici o pauza m-am gandit ca ar fi momentul potrivit. Imi e teama ca aceasta intarziere sa nu fie provocata tocmai de faptul ca le-am inceput inainte de sangerarea propriu-zisa...tocmai de asta am si intrebat...oare e posibil?

Offline

 

#119 2010-09-28 12:21:04

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: intreruperea anticonceptionalelor poate avea efecte negative

poate aia a fost menstruatia, las-o asa deocamdata

Offline

 

 Publicitate


loading...

#120 2010-09-28 12:54:03

rocsana89
Membru
Inregistrat: 2010-09-28
Mesaje: 3

Re: intreruperea anticonceptionalelor poate avea efecte negative

Multumesc pentru raspunsuri. Sper sa fie ok...

Offline

 

#121 2010-09-28 12:55:54

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: intreruperea anticonceptionalelor poate avea efecte negative

si sa stii ca nu e nevoie de pauze daca-ti faci macar o data pe an analizele si ele ies ok

Offline

 

#122 2010-10-11 22:00:36

L_Eu
New member
Inregistrat: 2008-03-31
Mesaje: 32

Re: intreruperea anticonceptionalelor poate avea efecte negative

eu nu mai inteleg nmk, cum este bine? sa faci pauza sau sa nu faci??
unii medici sustin sus si tare k sa faci, altii spun k nu e nevoie, si uite asa ne zapacim noi  grater
k si eu am facut pauza si akm mi-a intarziat 5 zile, sunt speriata, am mai citit si k dak nu-ti vine treb sa mergi la medic sa=ti dea niste pastile sa-ti vina, si eu peste 2 sapt jumate plec din tara grater
si totusi n-as vrea sa plec speriata...offfff


Life is a movie and we are in the same movie! True Love Forever

Offline

 

#123 2010-10-11 22:45:11

kat_utza
Sr. member
Inregistrat: 2008-08-13
Mesaje: 1038

Re: intreruperea anticonceptionalelor poate avea efecte negative

eu am facut o pauza de o luna pentru ca luam si antibiotice si am zis ca nu are sens sa mai iau AC dar nu am avut probleme. chiar m-am mirat ca mi-a venit normal ca si atunci cand luam pastilele.
nici inainte de a lua AC nu-mi venea regulat.

cred ca intarzierea  depinde de organism si probabil si de vreo raceala sau altceva

Offline

 

#124 2010-10-12 03:12:45

persifona
Vizitator

Re: intreruperea anticonceptionalelor poate avea efecte negative

L_Eu, nu face pauza decat daca nu mai ai de ce sa le iei, nu mai ai contacte sexuale, iti doresti un copil sau ai niste probleme de sanatate care necesita investigatii suplimentare fara anticonceptionale, altfel nu ai de ce.. mai tare te dai peste cap.

 

#125 2010-10-12 19:16:06

L_Eu
New member
Inregistrat: 2008-03-31
Mesaje: 32

Re: intreruperea anticonceptionalelor poate avea efecte negative

si eu am luat antibiotice luna trecuta + ovule 12 zile pt ca nu mi-a iesit bine PAP. inainte sa iau pastilele nu aveam ciclul dereglat, imi venea la timp, ar putea sa influenteze antibioticele intarzirea? nu cred...nu?


Life is a movie and we are in the same movie! True Love Forever

Offline

 

#126 2010-10-18 23:36:25

lolita22
Membru
Inregistrat: 2010-10-18
Mesaje: 1

Re: intreruperea anticonceptionalelor poate avea efecte negative

buna am luat si eu ac timp de 2 ani si ceva si am renuntat acum 2 luni
i prima luna ma tinut doar 2 zile si era de culoare maronie si acum a durat doar 1 zi si era tot de culoare maronie si nu stiu din ce cauza

Offline

 

#127 2010-10-19 08:53:09

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: intreruperea anticonceptionalelor poate avea efecte negative

Dupa intreruperea anticonceptionalelor e posibil sa apara astfel de dereglari. Daca si lune urmatoare se repeta situatia, mergi la medic si discuta cu el problema.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#128 2010-10-24 17:38:10

one_girl
Membru
Inregistrat: 2010-10-24
Mesaje: 3

Re: intreruperea anticonceptionalelor poate avea efecte negative

heimdall a scris:

asteapta pana duci folia la capat, altfel o sa-ti vina menstruatia si risti sa te trezesti cu o hemoragie

asta asa e  neutral am trecut si eu prin experienta asta , dar bine ca a fost ok pana la urma #cesafac

Offline

 

#129 2010-12-20 20:34:54

crismar
New member
Inregistrat: 2008-07-01
Mesaje: 13

Re: intreruperea anticonceptionalelor poate avea efecte negative

salut
am luat anticonceptionale Novynette 3 ani fara pauza,,,,iar acum m-am hotarat sa nu le mai iau o perioada mai lunga...dupa 25 de zile de la ultima menstra mi-a venit de culoare maronie putin in fiecare zi,,dar tine de 2 saptamani,,,as vrea sa intreb dc trebuie sa imi fac probleme sau nu?
oricum o sa merg la un control dupa sarbatori.
multumesc

Offline

 

#130 2010-12-27 08:36:20

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: intreruperea anticonceptionalelor poate avea efecte negative

normal nu e ce ti se intampla crismar... eu zic sa mergi la ginecolog.
poate fi o dereglare hormonala din cauza intreruperii anticonceptionalelor.

Offline

 

#131 2010-12-27 23:13:32

reeamika
Membru
Inregistrat: 2010-12-27
Mesaje: 1

Re: intreruperea anticonceptionalelor poate avea efecte negative

Buna.Am si eu cateva nelamuriri...Acum o luna am decis sa intrerup anticonceptionalele dupa o perioada de 4 ani in care le-am luat neintrerupt.As vrea sa raman insarcinata dar intai as vrea stiu daca trebuie sa astept putin sau nu...Am citit pe aici ca nu au un efect negativ asupra sarcini dar as vrea sa fiu sigura.pot sa raman insarcinata fara sa ma ingrijorez ca ar putea avea efecte negative sau ar trebui sa mai astept o perioada?

Offline

 

#132 2010-12-28 09:03:45

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: intreruperea anticonceptionalelor poate avea efecte negative

da, poti ramane insarcinata imediat

Offline

 

#133 2011-01-04 10:49:56

Geana
New member
Inregistrat: 2010-09-16
Mesaje: 13

Re: intreruperea anticonceptionalelor poate avea efecte negative

Buna..am parcurs pe sarite discutia de la acest topic. sper sa nu repet chestii deja spuse...Am si eu  o intrebare: am intrerupt acum trei luni administrarea de Karissa, in primele doua luni dupa intrerupere mi-a venit , cu intarzieri de cateva zile..dar in a treia luni mi-a intarziat mai mult de doua saptamani. Mentionez ca am avut contact sexual dar mereu protejat cu prezervativ si nu s-a intamplat niciun "Accident" cum ar fi ruperea lui e.t.c.

E normala dereglarea asta? Vi s-a mai intamplat? Ma gandesc ca ar trebui totusi sa fac un test de sarcina desi sansese sa fiu insarcinate mi se par nule.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.