homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intreruperea anticonceptionalelor poate avea efecte negative-8


#134 2011-01-04 10:55:03

daenarys
Vizitator

Re: intreruperea anticonceptionalelor poate avea efecte negative

gena,se intampla ca dupa intreruperea ac sa se deregleze menstra...
nici eu nu cred ca esti insarcinata smile

 



#135 2011-01-04 10:58:00

Geana
New member
Inregistrat: 2010-09-16
Mesaje: 13

Re: intreruperea anticonceptionalelor poate avea efecte negative

Merci frumos pentru raspunsul prompt..ciudat totusi mi se pare ca dereglarea a aparut a treia luna si nu in primele doua...nici nu stiu ce sa fac..sa mai astept? sa ma duc la doctor? sa imi iau totusi test de sarcina desi l-as lua probabil degeaba?

Offline

 

#136 2011-01-13 22:58:40

Dedeya
Membru
Inregistrat: 2010-09-07
Mesaje: 4

Re: intreruperea anticonceptionalelor poate avea efecte negative

Buna, am si eu o intrebare.Am luat anticonceptionale marvelon 21 timp de 5 luni,perioada in care s-a int sa uit o pastila dar sa ma protejez suplimentar doar 3-4 zile doar.In cele 7 zile de pauza menstra mi-a venit mereu regulat(in a 3 respectiv a 4'a zi de pauza) iar din ce am citit aici daca menstra vine regulat in pauza de 7 zile sansele unei sarcini ar fi nule.Le-am intrerup acum 3 saptamani,timp in care nu am avut contact sexual neprotejat.Am avut sap trecuta o sangerare ciudata,pe care am pus'o in seama pauzei dupa anticonceptionale.
Prietenul meu ma considera un pic nebuna dar sunt o persoana f panicata.
Intr-o dimineata in nu mancasem nimic precizez,dupa cafea si 10 tigari m-a luat cu ameteli si am vomat
Mereu am fost f slaba iar acum pofta mea de mancare creste pe zi ce trece,si din cate vad si kg
Sap viitoare am programare la ginecolog dar dupa parerea voastra
CARE SUNT SANSELE UNEI SARCINI? big_smile
multumesc anticipat

Offline

 

#137 2011-01-14 10:20:26

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: intreruperea anticonceptionalelor poate avea efecte negative

daca nu ai avut contact neprotejat sansele sunt 0, sangerarea e probabil din cauza intreruperii pastilelor

Offline

 

#138 2011-01-15 01:15:30

Amdra
New member
Inregistrat: 2011-01-15
Mesaje: 78

Re: intreruperea anticonceptionalelor poate avea efecte negative

heimdall a scris:

si sa stii ca nu e nevoie de pauze daca-ti faci macar o data pe an analizele si ele ies ok

si mie mi-a zis medicul la fel.
plus ca nu am avut efecte secundare de la inel, fata de pilule, care-mi facusera o groaza de probleme desi incercasem nenumarate tipuri.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#139 2011-01-18 11:47:37

dedeea89
New member
Inregistrat: 2009-01-25
Mesaje: 26

Re: intreruperea anticonceptionalelor poate avea efecte negative

buna fetelor. nu vreau sa supar pe nimeni , doar as vrea sa-mi spun si eu pararea despre ac...am inceput cand aveam aprox 17 18 ani...o perioada a fost ok, dupa cateva luni observam ca ma ingras desi nu mancam mai mult decat de obicei...le am intrerupt cateva luni apoi am fost la medic (luasem logest dupa capul meu si i am pov doctorului ce am patit ), iar el mi-a prescris harmonete(sa citesc apoi ca sunt identice in compozitie cu logest).pe acestea le am luat pt ca mi se dereglase menstruatia fff rau...imi venea cm la 2 luni uneori..le-am luat si iar am inceput sa ma ingras...imi venea menstruatia la timp dar ff redusa cantitativ, ma tinea o zi, era un fel de spotting,un libidou extrem de scazut, nici nu ma  mai simteam normala. Dupa un an de zile, desi am un partener stabil si o viata sexuala regulata am luat decizia de a nu mai bag hormoni in mine, vazand ca imi face rau. Singurul beneficiu pe care mi l au adus e ca am evitat o sarcina nedorita la vremea aceea....dezavantaje..o lista intreaga.

nici macar acum nu am cm regulat si normal cantitativ, insa am rez pb cu libidoul si am inceput sa scad in greutate fara sa tin dieta. Ac au fost una din cele mai proaste decizii pe care am luat o vreodata.
Evitarea unei sarcini e raspunderea a doua persoane si nu se merita sa te indopi de hormoni pt a scuti partenerul de griji. Nu au cum sa faca bine nimanui pe termen lung, pt ca nu e ceva natural

Medicamentele se folosesc pt a trata ceva ce nu functioneaza bine, dar daca tu functionezi asa cum ar trebui ,cum iti pot face bine niste pastile al caror scop e sa ti faca corpul sa nu mai lucreze normal???????
asta e parerea mea...mi-am dorit sa o exprim pt alte fete care au astfel de dubii si sper sa nu supar pe nimeni

Offline

 

#140 2011-01-21 20:44:52

tanciu
New member
Inregistrat: 2008-09-08
Mesaje: 9

Re: intreruperea anticonceptionalelor poate avea efecte negative

Buna seara tuturor. Am si eu o problema, daca cineva sa confruntat cu o astfel de situatie si poate sa imi dea un raspuns as fi foarte recunoascatoare.  Am luat timp de 6 luni Logesc  ,ultima mentrsuatie am avut-o in  15-18 decembrie  pe 19 tb sa incep sa iau pastile, insa am renuntat pt o luna sa fac o pauza, dupa zilele calculate ar cf pastilelor ar fi tb sa imi vina cilclul pe 13 ianuarie , insa nu mi-a venit ciclul desi suntem in data de 21 ian, am avut relatii dar protejata (prezervativ). Poate sa fie din cauza pastilelor (dereglare ceva) sau varianta cea mai rea la care nici nu vreau sa ma gandeasc.

Offline

 

#141 2011-01-22 13:09:50

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: intreruperea anticonceptionalelor poate avea efecte negative

daca ai avut contacte protejate inseamna ca e o dereglare pt ca ai renuntat la anticonceptionale.

Offline

 

#142 2011-01-22 23:41:29

Amdra
New member
Inregistrat: 2011-01-15
Mesaje: 78

Re: intreruperea anticonceptionalelor poate avea efecte negative

dedeea89 a scris:

buna fetelor. nu vreau sa supar pe nimeni , doar as vrea sa-mi spun si eu pararea despre ac...am inceput cand aveam aprox 17 18 ani...o perioada a fost ok, dupa cateva luni observam ca ma ingras desi nu mancam mai mult decat de obicei...le am intrerupt cateva luni apoi am fost la medic (luasem logest dupa capul meu si i am pov doctorului ce am patit ), iar el mi-a prescris harmonete(sa citesc apoi ca sunt identice in compozitie cu logest).pe acestea le am luat pt ca mi se dereglase menstruatia fff rau...imi venea cm la 2 luni uneori..le-am luat si iar am inceput sa ma ingras...imi venea menstruatia la timp dar ff redusa cantitativ, ma tinea o zi, era un fel de spotting,un libidou extrem de scazut, nici nu ma  mai simteam normala. Dupa un an de zile, desi am un partener stabil si o viata sexuala regulata am luat decizia de a nu mai bag hormoni in mine, vazand ca imi face rau. Singurul beneficiu pe care mi l au adus e ca am evitat o sarcina nedorita la vremea aceea....dezavantaje..o lista intreaga.

nici macar acum nu am cm regulat si normal cantitativ, insa am rez pb cu libidoul si am inceput sa scad in greutate fara sa tin dieta. Ac au fost una din cele mai proaste decizii pe care am luat o vreodata.
Evitarea unei sarcini e raspunderea a doua persoane si nu se merita sa te indopi de hormoni pt a scuti partenerul de griji. Nu au cum sa faca bine nimanui pe termen lung, pt ca nu e ceva natural

Medicamentele se folosesc pt a trata ceva ce nu functioneaza bine, dar daca tu functionezi asa cum ar trebui ,cum iti pot face bine niste pastile al caror scop e sa ti faca corpul sa nu mai lucreze normal???????
asta e parerea mea...mi-am dorit sa o exprim pt alte fete care au astfel de dubii si sper sa nu supar pe nimeni

e alegerea fiecaruia ce metoda contraceptiva alege.
si poate pentru unele persoane e esential sa foloseasca, mai ales pentru reglarea menstrei de ex nu numai pt protectia impotriva unei sarcini nedorite.
iar hormonii nu sunt daunatori daca sunt luati cu cap, gandeste-te ca si corpul nostru produce asa ceva.

Offline

 

#143 2011-02-20 21:52:43

gotika
Membru
Inregistrat: 2011-02-20
Mesaje: 1

Re: intreruperea anticonceptionalelor poate avea efecte negative

buna seara,ma confrunt cu o mica problema shi nu mi-ar strica un mic ajutor.am luat ac timp de 15 ani fara intrerupere(in primi 5 ani triregol apoi triquilar apoi melcilon pana anul trecut in decembrie inclusiv),menstra in ianuarie sa manifestat de 2 ori la intervale de 2 spatamani,in februarie se pare ca treaba sta mai urat shi anume
am avut menstra pe 7 februarie shi pana pe 11 , apoi din nou acum 18 februarie shi inca mai este in momentul in care va scriu, am citit ca intradevari pot exista dereglri dar nu sint prea dese aceste menstre?
am fost la o vizita la ginecolog, nu mi-a placut nu a fost in stare sa ma poata ajuta cu nishte raspunsuri,am facut o serie de analize ashtept doar sa merg sa le citeasca,intentzionez sa merg la un al doilea medic pentru o alta opinie dar nu mi-ar srtica un mic ajutor de la voi, va multzumesc , o seara buna

Offline

 

#144 2011-02-21 09:37:47

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: intreruperea anticonceptionalelor poate avea efecte negative

da, trebuie rezolvata problema pt ca nu e normal ce se intampla. iti mai aduci aminte cum era ciclul in urma cu 15 ani? bafta sa gasesti un medic competent! poti incerca si la un endocrinolog, in fond e o problema hormonala.


dedeea89 a scris:

Evitarea unei sarcini e raspunderea a doua persoane si nu se merita sa te indopi de hormoni pt a scuti partenerul de griji. Nu au cum sa faca bine nimanui pe termen lung, pt ca nu e ceva natural


Medicamentele se folosesc pt a trata ceva ce nu functioneaza bine, dar daca tu functionezi asa cum ar trebui ,cum iti pot face bine niste pastile al caror scop e sa ti faca corpul sa nu mai lucreze normal???????
asta e parerea mea...

tummenupp si a mea wink


Amdra a scris:

si poate pentru unele persoane e esential sa foloseasca, mai ales pentru reglarea menstrei de ex nu numai pt protectia impotriva unei sarcini nedorite.

asta intra in categoria "pt a trata ceva ce nu functioneaza bine", iar dedeea89 a spus ca pt asta se folosesc AC ca medicamente.

Amdra a scris:

iar hormonii nu sunt daunatori daca sunt luati cu cap, gandeste-te ca si corpul nostru produce asa ceva.

da, dar nu in aceeasi cantitate si nu in combinatia din pilule; ii produce "cu cap" wink.

Ultima oara a fost editat de anca90 (2011-02-21 09:38:26)

Offline

 

#145 2011-02-22 10:19:31

krisstymaria
Membru
Inregistrat: 2011-02-22
Mesaje: 1

Re: intreruperea anticonceptionalelor poate avea efecte negative

buna,iau anticonceptionale de 4 ani deoarece ciclul nu imi era regulat. in primul an luam Yasmine dar dupa un tratament cu antibiotice am avut o hemoragie puternica iar doctorul ginecolog mia schimbat pilulele in Diane35,in acesti ani nu am facut niciodata pauza de o luna-doua,iar acum am facut deoarece vroiam sa vad daca mi s-a reglat menstruatia,dar trebuia sa-mi vina pe data de 17-18 dar pana astazi nu mi-a venit. In timpul acestei pauze am avut contact sexual dar protejat si nu am nici un fel de simptom de o posibila sarcina.va rog un sfat multumesc

Offline

 

#146 2011-02-22 10:22:30

simone11
Full member
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 520

Re: intreruperea anticonceptionalelor poate avea efecte negative

Cand intrerupi ac de regula, trebuie sa astepti cateva luni pentru a se regla menstruatia. Deci nu o sa iti dai seama in prima luna daca s-a reglat sau nu. Mai asteapta cateva zile ca trebuie sa iti vina, si apoi mergi la medic.

Offline

 

#147 2011-02-22 10:36:23

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: intreruperea anticonceptionalelor poate avea efecte negative

krisstymaria a scris:

acum am facut deoarece vroiam sa vad daca mi s-a reglat menstruatia,

anticonceptionalele nu trateaza dereglarea menstruala. ele controleaza ciclul cat timp sunt luate, apoi organimsul isi reia activitatea asa cum stie el. deci ori le iei toata viata, ori speri sa se regleze de la sine.

in prima luna de la intrerupere, ciclul intarzie cam o saptamana.

Offline

 

#148 2011-02-22 15:47:13

andyka
New member
Inregistrat: 2010-01-07
Mesaje: 50

Re: intreruperea anticonceptionalelor poate avea efecte negative

Buna am si eu o intrebare am nevoie urgent de ceva sfat ...am intrerupt anticonceptionalele de aproape 2 luni,mi-ai fost recomandat de giencolog sa fac o pauza de 3 luni...de atunci am mai avut acte sexuale,doar ca nu ne-am protejat,fara prezervativ fara anticonceptionale...dar niciodata nu a ejaculat in interioru vaginului..tot tmpu pe purta sau pe un prosop ceva...doar ca de 2 saptamani mi greata,am varsaturi ma doare capu ,ametesc si  ma doare burta de numa,doar ca acuma de 1-2 saptamani am fost pe ciclu...oare pot sa fiu insarcinata?si testul de sarcina oare cand il pot face?tin sa mentionez ca duminca am mai avut un contact sexual...va rog frumos sa ma ajutati,oare is insarcinata in ciuda faptului k a ejaculat pe burta,sau prosop? va rog sa ma ajutati.

Offline

 

#149 2011-02-22 16:40:52

andyka
New member
Inregistrat: 2010-01-07
Mesaje: 50

Re: intreruperea anticonceptionalelor poate avea efecte negative

lalky a scris:

grecu_elena a scris:

idcorynne a scris:

si eu cred ca am avut efecte negative dupa intreruperea anticonceptionalelor, sper ca asta este...
am luat 4-5 luni nonynette si am avut efecte adverse cam pana in ultima luna dar mult mai estompate decat in primele luni, in sensul ca mai simteam tensiune in sani dar nu la fel de rau ca in prima sau a doua luna. de luna aceasta am decis sa nu le mai iau pt un timp pt ca vreau sa imi fac niste analize. ma asteptam sa nu ma mai doara sanii dar nu a fost deloc asa, in primele zile de dupa mesntruatie m-au durut f rau, ca in prima luna de novynette. acum s-a mai estompat durerea dar ieri am avut un fel  de sangerare, azi nu mai am nimic da m-a pus pe ganduri. si parca am libidoul mai crescut decat in mod normal. am mai luat si inainte anticonceptionale si efecte adverse am avut pe toata durata administrarii lor in sensul ca ma dureau sanii dar in momentul in care le-am intrerupt nu am mai avut nici o problema. stiti cumva de ce reactioneaza organismul meu asa?eu am o mica obsesie cu sarcina, sper din tot sufletul sa nu fie asa...stiu ca mai sunt situatii cand e posibil sa ramai gravida chiar daca iei anticonceptionale.adevarul e ca in ultima luna am inversat pastila din ziua 17 cu cea din ziua 20 sau ceva de genul asta dar nu cred ca are prea mare importanta

Si eu am luat novinette 6 luni,am facut 2 luni pauza si acum le-am reinceput.Nu am avut niciun efect advres (nici acel spotting) de la ele nici in pauza,nici in timpul administrarii.Depinde de organism.Poate nu ti se potrivesc astea...
Nu-s probleme dak ai inversat zilele,pentru ca pastiltle au aceeasi concentratie.Daca le-ai luat corect nu ai de ce sa-ti faci giji pt sarcina.Luate corect te protejeaza 100%.
corect=fara grefe/suc de grefe,fara ceai de sunatoare,fara antibiotice,fara sa intarzii 12 ore cu luarea pastilei,fara scaune moi sau voma in 4 ore de la administrare...

si fara sfecla, nu?
ca io am mancat aseara o sfecla intrega si azi cand am fost la toaleta am avut scaunu visiniu inchis..no cum e si sfecla...m-am cam speriat darr mi-am amintit ce am mancat..sper ca n-are nimic cu ac de a face

Buna am si eu o intrebare am nevoie urgent de ceva sfat ...am intrerupt anticonceptionalele de aproape 2 luni,mi-ai fost recomandat de giencolog sa fac o pauza de 3 luni...de atunci am mai avut acte sexuale,doar ca nu ne-am protejat,fara prezervativ fara anticonceptionale...dar niciodata nu a ejaculat in interioru vaginului..tot tmpu pe purta sau pe un prosop ceva...doar ca de 2 saptamani mi greata,am varsaturi ma doare capu ,ametesc si  ma doare burta de numa,doar ca acuma de 1-2 saptamani am fost pe ciclu...oare pot sa fiu insarcinata?si testul de sarcina oare cand il pot face?tin sa mentionez ca duminca am mai avut un contact sexual...va rog frumos sa ma ajutati,oare is insarcinata in ciuda faptului k a ejaculat pe burta,sau prosop? va rog sa ma ajutati.........

Offline

 

#150 2011-02-23 00:46:16

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: intreruperea anticonceptionalelor poate avea efecte negative

andyka, ai warn pentru postare multipla
te rog sa citesti regulamentul

Offline

 

#151 2011-02-23 01:17:20

lidia123
New member
Inregistrat: 2010-04-06
Mesaje: 28

Re: intreruperea anticonceptionalelor poate avea efecte negative

Buna tuturor! iau yasmin de aproape un an si ma gandeam sa le intrerup pentru ca apetitul meu sexual este cam scazut si am stari de somnolenta. cum se procedeaza? termin folia si gata nu mai iau? chiar daca am avut contact sexual in ultima zi de pastile? numai bine!

Offline

 

#152 2011-02-23 23:20:34

lidia123
New member
Inregistrat: 2010-04-06
Mesaje: 28

Re: intreruperea anticonceptionalelor poate avea efecte negative

nobody?((

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.