homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Cu semnul ? la 15 ani-2


#20 2008-09-24 17:53:18

calypso
Full member
Inregistrat: 2008-05-12
Mesaje: 558

Re: cu semnul ? la 15 ani

iulica tu ai auzit de lichidul preejaculator? care contine si el spermatzoizi? care pot duce la aparitia unei sarcini. care se elimina fara ca el sa si dea seama si inainte de ejacularea propriu-zisa. uite ai deja un exemplu ca metoda coitului intrerput poate foarte bine sa esueze si sa te trezesti cu surprize.
ce zici esti in stare sa cresti un copil sau sa faci un avort la 15 ani?
zici ca ti-e frica cu prezervativ ca se pote rupe. da exista posibilitatea. dar daca se rupe, macar vezi si poti apele la contraceptia de urgenta. si oricum sunt sanse mult, mult mai mici sa ramai insarcinata folosind prezervarivul decat prin metoda coitului intrerupt.
si in plus eu zic sa lasi rusinea deoparte si sa mergi la medic. daca ti-ai inceput viata sexuala atunci asuma-ti si responsabilitatile care deriva din asta. sau rusinea e mai importanta decat santatea ta????


Drumul spre iad e pavat cu bune intentii!

Offline

 

#21 2008-09-24 17:57:47

Iulica 15 ani
New member
Inregistrat: 2008-09-24
Mesaje: 76

Re: cu semnul ? la 15 ani

uouf....
sunt din sibiu am scris si la inceput
ce sa zic am sa ma gandesc mai bine pe viitor ...va multumesc...mai spuneti'mi din experientele dumneavoastra

Offline

 

#22 2008-09-24 17:58:58

Stef
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-09-12
Mesaje: 681

Re: cu semnul ? la 15 ani

metoda cu numele ciudat reprezinta ce faceti voi daca tin eu minte bine smile Scosul pana sa isi dea drumul.

Desi nu e chiar scaunul mortii atunci cand te duci la un avort categoric nu e o experienta placuta si te poate lasa cu traume psihologice. Pe de alta parte nu este sfarsitul lumii daca ajungi insarcinata cand nu esti pregatita. Fetelor inteleg ca e bine sa o speriati ca sa ii vina mintea la cap dar nici sa prezentati avortul ca un lucru care n-ar trebui sa il faca nici la portile iadului nu cred ca e o idee foarte buna.

1. In primul rand sansele sa ramai insarcinata de la, "scos inainte sa isi dea drumul" din cate stiu eu, sunt reduse comparativ cu ejacularea in interiorul vaginului tau dar exista datorita pre-ejacularii. Cand are joc pre-ejacularea este eliminat un lichid din penisul lui care poate contine si spermatozoizi si daca e vre-unul din el suficient de puternic sa ajunga pana la ovul atunci exista sanse sa ramai insarcinata. Pentru unii este un risc acceptabil, pentru tine nu.

2. Pe langa posibilitatea unei sarcini nedorite, nefolosirea prezervativului mai aduce si alte riscuri pe masa si anume BTS'urie ( BTS = Boala/Boli cu Transmitere Sexuala ). Printre ele se numara HIV, Sifilis, HPV si altele. Unele sunt mortale si altele pot sa iti creeze foarte multe probleme de la negi la dureri ajungand chiar pana la cancer. Desi NU EXISTA metoda care sa te protejeze 100% de sarcina si de BTS-uri in afara de abstinenta, prezervativul reduce sansele DRASTIC de a contracta BTS-uri sau de a ramane insarcinata.

3. Sansele ca un prezervativ sa se rupa in conditiile in care respecta normele de siguranta si a fost pus cum trebuie sunt foarte mici. Este stupid sa alegi sa nu folosesti prezervativul pentru ca este mai sigur sa ejaculeze afara. ESTE FALS! Orice discomfort cauzat de prezervativ trebuie depasit pentru a evita o sarcina nedorita sau un BTS. Sa iei decat AC ( AC = AntiConceptionale ) este iar riscant daca tu si partenerul tau nu v-ati testat impotriva BTS-urilor deoarece AC-urile NU protejeaza impotriva BTS-urilor ci doar reduc drastic sansa unei sarcini. Concluzia ar fi sa folosesti cu incredere prezervativul si sa CITITI INSTRUCTIUNILE SI SA LE RESPECTATI LA PERFECTIE atunci cand le folositi sau o sa va treziti ca "s-a spart" si o sa injurati compania de prezervative cand de fapt e vina voastra. AC decat atunci cand o sa va testati amandoi si cand o sa ai incredere foarte mare in el ca nu te va insela cu cineva care ar putea sa aibe BTS-uri in timp ce e cu tine. Increderea de acest gen la varsta ta nu ar trebui sa existe sincer sa fiu.

4. Abdomenul incepe sa creasca datorita sarcinii de abia in al doilea trimestru adica dupa 3-4 luni. Burta daca ti-a crescut categoric nu ti-a crescut datorita unei posibile sarcini.

5. Nu voi repeta ce au zis fetele legat de testul de sarcina dar doresc sa mai aduc inca un aspect in ecuatie. Exista pentru uzul larg o pastila numita "pastila de a doua zi" care poate fi luata doar de doua ori pe an. Aceasta metoda nu trebuie utilizata ca metoda de contraceptie ci doar in cazul in care ai avut sex neprotejat si si-a dat drumul, s-a spart prezervativul sau in cazul in care coitul intrerupt a fost ratat.

Offline

 

#23 2008-09-24 18:01:42

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: cu semnul ? la 15 ani

Iulica 15 ani ce sa-ti spunem din experientele noastre?... noi toate ne protejam eficient... de aia am sarit pe tine, sa-ti deschidem ochii.

Ultima oara a fost editat de camysh (2008-09-24 18:08:14)

Offline

 

#24 2008-09-24 18:02:02

my_aa
Insomniac member
Inregistrat: 2007-10-29
Mesaje: 5438

Re: cu semnul ? la 15 ani

daca ai fii insarcinata sarcina ar avea dimensiuni microscopice, deci exclus sa se vada burta, in al doilea rand au fost cazuri pe forum de fete care au ramas insarcinate folosind metoda asta, deci exista sanse mari sa ramaii insarcinata pentru ca o cantitate suficienta de sperma pentru a ramane se elibereaza din penis inainte de momentul ejacularii, deci folositi obligatoriu prezervativ, sau mergi la medic pentru anticonceptionale, daca nu vrea sa foloseasca prezervativ inseamna ca se gandeste la placerea lui mai mult decat la tine, ori asta nu e o dovada de iubire, ci de nepasare si inconstienta!


„Dă tot ce ai mai bun în tine, întrucât totul din viaţa ta îţi aparţine numai ţie.”

Offline

 

 Publicitate


loading...

#25 2008-09-24 18:15:57

princesss
Banat
De la: plaja
Inregistrat: 2008-08-11
Mesaje: 1037

Re: cu semnul ? la 15 ani

iulica,gandeste'te ca daca te protejezi scapi atat de posibilitatea de a ramane insarcinata cat si de stresu'ala de la o luna la alta...vine sau nu mai vine ? : la varsta asta,cand tu esti ink un copil,cum ar fi sa afli ca urmeaza sa ai un copil?
nu zice nimeni ca e gresit sa'ti incepi viata sexuala la varsta asta sau kiar mai devreme,dar daca tot o faci,fa'o cu cap!doar e vorba de viitorul tau

Offline

 

#26 2008-09-24 18:29:57

hanan
Full member
Inregistrat: 2008-09-19
Mesaje: 124

Re: cu semnul ? la 15 ani

eu zic sa lasi la o parte rusinea si ideile cu "daca se sparge"!

Cumpara tu de la farmacie o cutie de durex extra safe - sunt unele mai groase si lubrifiate suplimentar! sau fa o vizita la un cabinet particular de planning si vezi ce iti recomanda sa iei, cum au zis si fetele - anticonceptionalele insa nu te protejeaza de bolile cu transmitere sexuala.

Trebuie sa te gandesti mai intai la tine si la sanatatea ta! Eu te intreb - cum de ai avut curajul sa te culci cu el - tinand cont ca este cu 5 ani mai mare ca tine, ca are o experienta sexuala in urma - fara prezervativ!

nu aveti decat sa imi sariti in cap - insa 15 ani mi se pare o varsta mult prea mica la care sa ai o asemenea responsabilitate, si se pare ca nu esti inca suficient de responsabila cand stai cu frica la gura daca ai ramas insarcinata sau nu!

Daca el nu e in stare, vorbeste tu cu el, spune-i ca nu vrei sa ramai insarcinata si ca vrei o metoda de protectie suplimentara, coitus interruptus nu este o metoda sigura!

Ultima oara a fost editat de hanan (2008-09-24 18:32:12)

Offline

 

#27 2008-09-24 18:43:10

albinuta_vesela
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-23
Mesaje: 6279

Re: cu semnul ? la 15 ani

hanan, nu avem de ce sa iti sarim in cap. eu una, sunt total de acord cu tine. ai mare dreptate. din pacate, asta fac tinerii...  vor sa fie adulti...

Offline

 

#28 2008-09-24 18:58:28

Stef
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-09-12
Mesaje: 681

Re: cu semnul ? la 15 ani

Asa fac tinerii...of.. toate ati vrut sa fiti mari prin ceva cand ati fost mici. Sa fii pregatita nu inseamna sa fii majora ci inseamna sa fii capabila sa constientizezi ceea ce faci si sa iei masuri in directia asta. Aici nu e vorba de responsabilitate si lipsa ei ci de lipsa de informare. Daca era iresponsabila o durea undeva si nu statea sa caute pe net, sa faca conturi pe forumuri si sa intrebe. Da, a gresit in prima instanta dar pe urma s-a interesat si acum sunt convins ca va proceda cum trebuie. Asta denota responsabilitate si faptul ca a intrebat ar trebui sa fie laudat.

Cine sunteti voi sa spuneti ca 15 ani e o varsta mult prea frageda sa isi inceapa viata sexuala? Lasati-o asa daca ea e fericita cu alegerea ei si daca de acum isi va lua precautiile necesare. Atat din punct psihologic cat si din punct fizic e in masura sa o faca. Restul sunt doar preconceptii si norme sociale care si-au pierdut valoarea in ultima suta de ani. Criticati babele care va barfesc atunci cand va sarutati cu un tip pe strada sau parintii ca nu va inteleg cand sunteti cu un tip dar nu va dati seama ca faceti acelasi lucru.

Ma scuzati de reactie. Sper ca nu am jignit pe nimeni. Preconceptiile si etichetarea nu ajuta pe nimeni. Singurul lucru care o ajuta in momentul asta este informarea asupra subiectului.

Offline

 

#29 2008-09-24 18:58:29

Iulica 15 ani
New member
Inregistrat: 2008-09-24
Mesaje: 76

Re: cu semnul ? la 15 ani

fetele dupa prima data ...care a fo de 3 partide lol am luat "pastila de a 2a zi" cum i se zice ...adik postinor 2 ...dar de atunci au mai fo ink si multe alte dati...de asta mi'e frik...
oricum am sa tin cont de sfaturile dv...
astept sa imi vina stopu' si apoi imi faq un test ...iar apoi fortza prezervativul;wink

Offline

 

#30 2008-09-24 19:36:50

princesss
Banat
De la: plaja
Inregistrat: 2008-08-11
Mesaje: 1037

Re: cu semnul ? la 15 ani

Iulica 15 ani a scris:

fetele dupa prima data ...care a fo de 3 partide lol am luat "pastila de a 2a zi" cum i se zice ...adik postinor 2 ...dar de atunci au mai fo ink si multe alte dati...de asta mi'e frik...
oricum am sa tin cont de sfaturile dv...
astept sa imi vina stopu' si apoi imi faq un test ...iar apoi fortza prezervativul;wink

bv,iulica eu sper sa fie bine si pe viitor sa fi cat se poate  atenta  puss

Offline

 

#31 2008-09-24 20:25:19

hanan
Full member
Inregistrat: 2008-09-19
Mesaje: 124

Re: cu semnul ? la 15 ani

Hugsy a scris:

Asa fac tinerii...of.. toate ati vrut sa fiti mari prin ceva cand ati fost mici. Sa fii pregatita nu inseamna sa fii majora ci inseamna sa fii capabila sa constientizezi ceea ce faci si sa iei masuri in directia asta. Aici nu e vorba de responsabilitate si lipsa ei ci de lipsa de informare. Daca era iresponsabila o durea undeva si nu statea sa caute pe net, sa faca conturi pe forumuri si sa intrebe. Da, a gresit in prima instanta dar pe urma s-a interesat si acum sunt convins ca va proceda cum trebuie. Asta denota responsabilitate si faptul ca a intrebat ar trebui sa fie laudat.

Cine sunteti voi sa spuneti ca 15 ani e o varsta mult prea frageda sa isi inceapa viata sexuala? Lasati-o asa daca ea e fericita cu alegerea ei si daca de acum isi va lua precautiile necesare. Atat din punct psihologic cat si din punct fizic e in masura sa o faca. Restul sunt doar preconceptii si norme sociale care si-au pierdut valoarea in ultima suta de ani. Criticati babele care va barfesc atunci cand va sarutati cu un tip pe strada sau parintii ca nu va inteleg cand sunteti cu un tip dar nu va dati seama ca faceti acelasi lucru.

Ma scuzati de reactie. Sper ca nu am jignit pe nimeni. Preconceptiile si etichetarea nu ajuta pe nimeni. Singurul lucru care o ajuta in momentul asta este informarea asupra subiectului.

eu m-am raportat la mine si la experienta mea de viata - eu la 15 ani nici nu ma gandeam sa am un prieten - traiam un moment f neplacut in familie....poate si din cauza aceea.... oricum, eu mi-am inceput viata sexuala la 18 ani fara un pic, nu pentru ca aveam cine stie ce conceptie, ci pentru ca asa am ales. Nu vorbesc in numele altora, dar daca se informeaza pe un forum asta nu inseamna ca va fi informata maine(in sensul ca va intelege ce incercam sa ii spunem) si ca va face aleagerea corecta.

Din punctul meu de vedere o dovada de maturitate si responsabilitate inseamna: sa nu mai faca sex fara prezervativ si sa se duca la un medic.

Ultima oara a fost editat de hanan (2008-09-24 20:27:13)

Offline

 

#32 2008-09-24 20:51:01

albinuta_vesela
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-23
Mesaje: 6279

Re: cu semnul ? la 15 ani

hanan a scris:

Hugsy a scris:

Asa fac tinerii...of.. toate ati vrut sa fiti mari prin ceva cand ati fost mici. Sa fii pregatita nu inseamna sa fii majora ci inseamna sa fii capabila sa constientizezi ceea ce faci si sa iei masuri in directia asta. Aici nu e vorba de responsabilitate si lipsa ei ci de lipsa de informare. Daca era iresponsabila o durea undeva si nu statea sa caute pe net, sa faca conturi pe forumuri si sa intrebe. Da, a gresit in prima instanta dar pe urma s-a interesat si acum sunt convins ca va proceda cum trebuie. Asta denota responsabilitate si faptul ca a intrebat ar trebui sa fie laudat.

Cine sunteti voi sa spuneti ca 15 ani e o varsta mult prea frageda sa isi inceapa viata sexuala? Lasati-o asa daca ea e fericita cu alegerea ei si daca de acum isi va lua precautiile necesare. Atat din punct psihologic cat si din punct fizic e in masura sa o faca. Restul sunt doar preconceptii si norme sociale care si-au pierdut valoarea in ultima suta de ani. Criticati babele care va barfesc atunci cand va sarutati cu un tip pe strada sau parintii ca nu va inteleg cand sunteti cu un tip dar nu va dati seama ca faceti acelasi lucru.

Ma scuzati de reactie. Sper ca nu am jignit pe nimeni. Preconceptiile si etichetarea nu ajuta pe nimeni. Singurul lucru care o ajuta in momentul asta este informarea asupra subiectului.

eu m-am raportat la mine si la experienta mea de viata - eu la 15 ani nici nu ma gandeam sa am un prieten - traiam un moment f neplacut in familie....poate si din cauza aceea.... oricum, eu mi-am inceput viata sexuala la 18 ani fara un pic, nu pentru ca aveam cine stie ce conceptie, ci pentru ca asa am ales. Nu vorbesc in numele altora, dar daca se informeaza pe un forum asta nu inseamna ca va fi informata maine(in sensul ca va intelege ce incercam sa ii spunem) si ca va face aleagerea corecta.

Din punctul meu de vedere o dovada de maturitate si responsabilitate inseamna: sa nu mai faca sex fara prezervativ si sa se duca la un medic.

la 15 ani nu intelegi actul sexual si implicatiile lui ca la 20 (de exemplu, nu ca as stabili standarde !!!!) fiecare este pregatit la o anumita varsta, dar un luru e clar, la 15 nu esti destul de matur si constient de deciziile pe care le iei.
iresponsabila este pt ca mai intai s-a apucat de "sport" si abia cand au aparut problemele a cautat informatii. e ca si cum ai lua medicamente (fie ele si vitamine) fara sa citesti prospectul.

Offline

 

#33 2008-09-24 20:56:57

hanan
Full member
Inregistrat: 2008-09-19
Mesaje: 124

Re: cu semnul ? la 15 ani

Iulica 15 ani a scris:

fetele dupa prima data ...care a fo de 3 partide lol am luat "pastila de a 2a zi" cum i se zice ...adik postinor 2 ...dar de atunci au mai fo ink si multe alte dati...de asta mi'e frik...
oricum am sa tin cont de sfaturile dv...
astept sa imi vina stopu' si apoi imi faq un test ...iar apoi fortza prezervativul;wink

din cate stiu eu pastila de a 2-a zi (care de fapt sunt 2) iti poate da dereglari, va rog sa ma contraziceti daca nu e asa! si ai grija cu pastilele astea ca nu e bine sa iei de f multe ori, iti dai peste cap organismul!

daca nu iti vine fix pe 25 nu te speria, fa testul dupa data de 26 daca nu ti-a venit, intr-o dimineata.

daca iti vine, nu prea mai are sens sa iti faci testul smile, dar da este o idee f buna sa folositi prezervativ de acum incolo!
applause

Offline

 

#34 2008-09-24 20:57:12

anda23
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-09-12
Mesaje: 556

Re: cu semnul ? la 15 ani

iulica, parerea mea este ca ai inceput ff prost viata sexuala:
1. fara prez, desi nu ilcunosti asa bine pe prieten (si-a facut analizele? esti sigura ca nu are vreo boala cu transmitere sexuala? stii ceinseamna BTS? stii care sunt urmarile lor? )
2. deja ai luat postinor... sad ...nu este un fapt de lauda..e bine ca ai stiut ce sa iei ca sa nu ramai gravida...dar de ce nu eviti aceste situatii? stii cat e de sanatos acest postinor?

sfatul meu (si al majoritatii, bag seama) este sa iei ori anticonceptionale, ori sa folosesti prezul..si inainte de toate fa-ti un control pentru ca lumea asta e plina de boli...

multa bafta!

Offline

 

#35 2008-09-24 21:19:24

kdeea
Platinum member
Inregistrat: 2008-06-13
Mesaje: 20306

Re: cu semnul ? la 15 ani

Iulica, citeste ce a scris Hugsy pe prima pagina wink
Foarte clar, foarte concis, foarte obiectiv smile


Just a puppet on a lonely string, oh who would ever wanna be king ?

Offline

 

#36 2008-09-24 21:57:19

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: cu semnul ? la 15 ani

oricum, daca ai luat postinor, e foarte posibil sa ti se deregleze menstruatia... asa ca nu dispara daca nu vine in momentul in care te astepti!


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#37 2008-09-24 22:09:14

Chick
Sr. member
Inregistrat: 2008-08-03
Mesaje: 1336

Re: cu semnul ? la 15 ani

Iulica eu zic sa incerci sa te linistesti...
Daca vrei sa stii,si eu am inceput tot pe la 15 ani.Am fost cu baiatul ala aprope 2 ani timp in care nu foloseam nicio metoda contraceptiva(dar nu-si dadea drumul in mine)DIN FERICIRE,eu nu am ramas insarcinata.Aveam menstruatia foarte neregulata,imi venea o data la 5-6 luni,prin urmare nici nu ovulam prea des.Insa imi aduc aminte si acum cu ce stres asteptam urmatoarea menstra.Imi imaginez in ce fel m-ar fii afectat un avort la varsta aia.Daca as putea sa dau timpul inapoi,m-as proteja.
Daca te intelegi cu prezervativul(nu se rupe,nu ramane in vagin),sfatul meu e sa-l folosesti.Te-ar scuti de o gramada de griji.Nu te gandi ca tie nu ti se poate intampla,imagineaza-ti cum ai reactiona daca ai fii insarcinata?
Acum,sansele sa fii ramas consider ca sunt mici.Nu ai nici ciclu regulat,el poate are si mai multa experienta si s-a ferit cum trebuie.
Sfatul meu e sa folosesti prezervativul!Gandeste-te la urmarile unei sarcini,imagineaza-ti!!si dupa,compara acele efecte cu disconfortul folosirii unui prezervativ.
P.S:fata a venit aici ca sa o ajutam,nu sa o criticam.E alegerea fiecaruia cand si cu cine isi incepe viata sexuala,noi nu putem judeca.Oricum,deja a facut-o!

Ultima oara a fost editat de Chick (2008-09-24 22:11:51)

Offline

 

#38 2008-09-24 23:10:02

deadrose
Banat
De la: craiova
Inregistrat: 2006-07-21
Mesaje: 9956

Re: cu semnul ? la 15 ani

prezervativul folosit corect nu se va sparge. sau exista o sansa f mica sa se sparga. Dar trebuie sa fie folosit corect. adica sa tine de umflatura aia din cap cand il pune k sa nu intre aer acolo
in rest totul e ok si cu prez wink


http://d3adros3.myminicity.com/
La intrebarea "Ai facut sex vreodata cu un coleg de serviciu?" exista un raspuns sincer: "Am intretinut relatii sexuale zilnice cu seful meu direct...El ma !! la cap si pe mine ma durea in cur!"

Offline

 

 Acum


   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.