homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Mostenirea..-2


#20 2008-09-25 14:46:38

cocoleta
Hero member
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 3208

Re: mostenirea..

alexia a scris:

cezady a scris:

dar de ce nu se duce mama ta si tatal tu sa treaca imobilul pe numele amandorura??????e mult mai usor

pai cica nu se poate  :f?rv?nad:  Asa i-a zis notarul..

nu poate tatal tau sub forma de vanzare sa ii dea mamei tale???

Offline

 



#21 2008-09-25 14:50:02

sarah_ath
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-06-17
Mesaje: 921

Re: mostenirea..

alexia a scris:

cezady a scris:

dar de ce nu se duce mama ta si tatal tu sa treaca imobilul pe numele amandorura??????e mult mai usor

pai cica nu se poate  :f?rv?nad:  Asa i-a zis notarul..

e adevarat ...ca nu poate sa il "treaca pe numele amandurora"...
poate sa faca o vanzare (1/2 din imobil) si atunci vor fi coproprietari......e oricum destul de scumpa toata procedura, notar si cartea funciara...dar nu are nici un rost, pentru ca in caz de deces va trebuie sa se imparta jumatatea de imobil a tatalui intre mostenitori (sotie si copii)
daca nu sunt probleme in familie si nici nu se pune problema de divort sau altceva, nu are nici un rost ca tatal sa vanda jumatate mamei


ceea ce nu ma distruge ma face mai puternica
nu incerca adancimea apei cu ambele picioare

Offline

 

#22 2008-09-25 14:50:31

giullia19
Full member
Inregistrat: 2007-04-26
Mesaje: 507

Re: mostenirea..

si chiar daca mama ta nu ar fi lucrat in perioada aia, si munca depusa in gospodarie in timpul casatoriei se va lua in calcul, dar asta in cazul unui divort. asta apropo de cine da banii pt cumpararea apartamentului...

Offline

 

#23 2008-09-25 14:53:29

alexia
Addicted member
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-01-14
Mesaje: 14580

Re: mostenirea..

sarah_ath a scris:

alexia a scris:

cezady a scris:

dar de ce nu se duce mama ta si tatal tu sa treaca imobilul pe numele amandorura??????e mult mai usor

pai cica nu se poate  :f?rv?nad:  Asa i-a zis notarul..

e adevarat ...ca nu poate sa il "treaca pe numele amandurora"...
poate sa faca o vanzare (1/2 din imobil) si atunci vor fi coproprietari......e oricum destul de scumpa toata procedura, notar si cartea funciara...dar nu are nici un rost, pentru ca in caz de deces va trebuie sa se imparta jumatatea de imobil a tatalui intre mostenitori (sotie si copii)
daca nu sunt probleme in familie si nici nu se pune problema de divort sau altceva, nu are nici un rost ca tatal sa vanda jumatate mamei

aham... e buna asta cu vanzarea 1/2 din imobil . Pt ca jumatate din casa ar fi a mamei si deci ar ramane numai mostenitorilor mamei mele, nu se imparte si cu mostenitorii lui tata big_smile

La treaba cu testamentul.. am inteles ca poate fi atacat.. deci degeaba il face, nu?

Offline

 

#24 2008-09-25 14:57:12

sarah_ath
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-06-17
Mesaje: 921

Re: mostenirea..

alexia a scris:

sarah_ath a scris:

alexia a scris:


pai cica nu se poate  :f?rv?nad:  Asa i-a zis notarul..

e adevarat ...ca nu poate sa il "treaca pe numele amandurora"...
poate sa faca o vanzare (1/2 din imobil) si atunci vor fi coproprietari......e oricum destul de scumpa toata procedura, notar si cartea funciara...dar nu are nici un rost, pentru ca in caz de deces va trebuie sa se imparta jumatatea de imobil a tatalui intre mostenitori (sotie si copii)
daca nu sunt probleme in familie si nici nu se pune problema de divort sau altceva, nu are nici un rost ca tatal sa vanda jumatate mamei

aham... e buna asta cu vanzarea 1/2 din imobil . Pt ca jumatate din casa ar fi a mamei si deci ar ramane numai mostenitorilor mamei mele, nu se imparte si cu mostenitorii lui tata big_smile

La treaba cu testamentul.. am inteles ca poate fi atacat.. deci degeaba il face, nu?

tatal tau mai are si alti copii in afara de tine?
daca vrei da-mi id de mess si vorbim acolo


ceea ce nu ma distruge ma face mai puternica
nu incerca adancimea apei cu ambele picioare

Offline

 

 Publicitate


loading...

#25 2008-09-25 15:41:19

hanan
Full member
Inregistrat: 2008-09-19
Mesaje: 124

Re: mostenirea..

Rezerva sotului supravietuitor
Cuantumul rezervei. Din dispozitiile art. 2 din Legea nr. 319/1944, rezulta ca, in cazul in care defunctul lasa un sot
supravietuitor, liberalitatile facute de sotul predecedat nu pot depasi jumatate din cotele de mostenire legala prevazute la
art.1 din aceeasi lege in favoarea sotului supravietuitor, cote care, asa cum am vazut (supra nr.104) difera in functie de
clasa de mostenitori legali cu care vine in concurs. Se deduce deci ca rezerva sotului supravietuitor va fi de:
-1/8 din mostenire in concurs cu descendentii (jumatate din cota legala de 1/4);
-1/6 din mostenire in concurs cu ascendentii si colateralii privilegiati, daca acestia vin impreuna la mostenire (jumatate
din cota legala de 1/3);
-1/4 din mostenire in concurs fie cu ascendentii privilegiati, fie cu colateralii privilegiati (jumatate din cota legala de 1/2);
-3/8 din mostenire in concurs cu ascendentii ordinari (clasa a treia de mostenitori) sau cu colateralii ordinari (clasa a
patra de mostenitori) (jumatate din cota legala de 3/4);
-1/2 din mostenire cand exista donatii care se imputa asupra cotitatii disponibile a mostenirii si liberalitati testamentare
(legate) (jumatate din intreaga mostenire, care ar fi revenit sotului supravietuitor in lipsa de mostenitori legali).

mai multe poti citi aici: http://www.mostenire.ro/

revin cu ideea ca: daca nume mamei tale NU este trecut nicaieri in contractul de vanzare cumparare, si mai mult, este cumparat inaintea casatoriei, eu stiu ca nu are drept la casa.

o sa caut legea exacta sa ti-o arat

Offline

 

#26 2008-09-25 15:54:07

alexia
Addicted member
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-01-14
Mesaje: 14580

Re: mostenirea..

hanan a scris:

revin cu ideea ca: daca nume mamei tale NU este trecut nicaieri in contractul de vanzare cumparare, si mai mult, este cumparat inaintea casatoriei, eu stiu ca nu are drept la casa.

o sa caut legea exacta sa ti-o arat

chiar daca au platit-o impreuna ? tata nu a dat niciun ban pe casa inainte sa se casatoreasca cu mama, doar a facut contractul neutral

Offline

 

#27 2008-09-25 15:55:59

hanan
Full member
Inregistrat: 2008-09-19
Mesaje: 124

Re: mostenirea..

Potrivit art. 30 din Codul Familiei, bunurile dob?ndite ?n timpul căsătoriei de oricare dintre soţi s?nt, de la data dob?ndirii lor, bunuri comune ale soţilor (aceasta este regula).
Prin excepţie, art 31 din Codul Familiei prevede că nu s?nt bunuri comune, ci bunuri proprii ale fiecărui soţ:
a) bunurile dob?ndite ?nainte de căsătorie;
b) bunurile dob?ndite prin moştenire, legat sau donaţie (cu excepţia cazului ?n care dispunătorul a prevăzut expres că ele vor fi comune);
c) bunurile de uz personal şi cele destinate exercitării profesiei unuia dintre soţi
d) premiile sau recompensele, manuscrisele ştiinţifice sau literare, schiţele şi proiectele artistice, proiectele de invenţii şi inovaţii;
e) indemnizaţia de asigurare sau despăgubirea pentru pagubele pricinuite persoanei;
f) valoarea care reprezintă şi ?nlocuieşte un bun propriu sau unul ?n care a trecut această valoare (dacă, de exemplu, maşina s-a cumpărat cu bani avuţi de soţie dinainte de căsătorie, sau cu bani rezultaţi din v?nzarea unui bun propriu al acesteia).

Ca si mama ta sa aiba drept la casa, si sa aveti numai voi 2 drept la casa, nu si parintii, fratii tatalui tau, etc trebuie neaparat ca tatal tau sa ii cedeze mamei casa, sau TIE! Nu cred ca are cum sa faca contract de vanzare - cump nou cu numele amandurora, e prea tarziu acum, insa daca tatal ii va ceda 50% mamei, cei 50% ai tatalui se vor imparti cu fratii etc. o sa ai alte probleme.

Sfatul meu - vorbeste cu un avocat, stabileste o intalnire cu un avocat bun sau un notar si cere-i sfatul ce sa faceti. Normal, tatal tau trebuie sa fie de acord!

Ultima oara a fost editat de hanan (2008-09-25 16:04:06)

Offline

 

#28 2008-09-25 15:59:39

cocoleta
Hero member
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 3208

Re: mostenirea..

alexia a scris:

hanan a scris:

revin cu ideea ca: daca nume mamei tale NU este trecut nicaieri in contractul de vanzare cumparare, si mai mult, este cumparat inaintea casatoriei, eu stiu ca nu are drept la casa.

o sa caut legea exacta sa ti-o arat

chiar daca au platit-o impreuna ? tata nu a dat niciun ban pe casa inainte sa se casatoreasca cu mama, doar a facut contractul neutral

eu tot la 25% raman dar decat sa te zapacim mai bine intra si intreaba un notar el va stii sigur sa iti raspunda.

Offline

 

#29 2008-09-25 16:00:47

floare de iris
Full member
Inregistrat: 2008-02-16
Mesaje: 501

Re: mostenirea..

sarah_ath a scris:

alexia a scris:

cezady a scris:

dar de ce nu se duce mama ta si tatal tu sa treaca imobilul pe numele amandorura??????e mult mai usor

pai cica nu se poate  :f?rv?nad:  Asa i-a zis notarul..

e adevarat ...ca nu poate sa il "treaca pe numele amandurora"...
poate sa faca o vanzare (1/2 din imobil) si atunci vor fi coproprietari......e oricum destul de scumpa toata procedura, notar si cartea funciara...dar nu are nici un rost, pentru ca in caz de deces va trebuie sa se imparta jumatatea de imobil a tatalui intre mostenitori (sotie si copii)
daca nu sunt probleme in familie si nici nu se pune problema de divort sau altceva, nu are nici un rost ca tatal sa vanda jumatate mamei

vanzarea intre soti nu este cumva lovita de nulitate? eu parca asa stiam ca nu se face vanzare intre soti  hmm

Offline

 

#30 2008-09-25 16:04:41

sarah_ath
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-06-17
Mesaje: 921

Re: mostenirea..

hanan a scris:

revin cu ideea ca: daca nume mamei tale NU este trecut nicaieri in contractul de vanzare cumparare, si mai mult, este cumparat inaintea casatoriei, eu stiu ca nu are drept la casa.

o sa caut legea exacta sa ti-o arat

imi pare rau dar gresesti. in caz de deces, sotia supravietuitoare si copii au drept la intreaga mostenire a sotului (care mostenire este compusa din (i) bunurile proprii ale defunctului dobandite in timpul vietii in timpul casatoriei si in afara ei si (ii) cotele din bunurile comune dobandite in timpul casatoriei casatoriei)

si da...pentru floare de iris...vanzarea intre soti este lovita de nulitate....greseala mea.

Ultima oara a fost editat de sarah_ath (2008-09-25 16:05:57)


ceea ce nu ma distruge ma face mai puternica
nu incerca adancimea apei cu ambele picioare

Offline

 

#31 2008-09-25 16:05:33

hanan
Full member
Inregistrat: 2008-09-19
Mesaje: 124

Re: mostenirea..

floare de iris a scris:

sarah_ath a scris:

alexia a scris:


pai cica nu se poate  :f?rv?nad:  Asa i-a zis notarul..

e adevarat ...ca nu poate sa il "treaca pe numele amandurora"...
poate sa faca o vanzare (1/2 din imobil) si atunci vor fi coproprietari......e oricum destul de scumpa toata procedura, notar si cartea funciara...dar nu are nici un rost, pentru ca in caz de deces va trebuie sa se imparta jumatatea de imobil a tatalui intre mostenitori (sotie si copii)
daca nu sunt probleme in familie si nici nu se pune problema de divort sau altceva, nu are nici un rost ca tatal sa vanda jumatate mamei

vanzarea intre soti nu este cumva lovita de nulitate? eu parca asa stiam ca nu se face vanzare intre soti  hmm

se poate ocoli vanzarea prin cedare, donatie, etc

Offline

 

#32 2008-09-25 16:08:07

hanan
Full member
Inregistrat: 2008-09-19
Mesaje: 124

Re: mostenirea..

sarah_ath a scris:

hanan a scris:

revin cu ideea ca: daca nume mamei tale NU este trecut nicaieri in contractul de vanzare cumparare, si mai mult, este cumparat inaintea casatoriei, eu stiu ca nu are drept la casa.

o sa caut legea exacta sa ti-o arat

imi pare rau dar gresesti. in caz de deces, sotia supravietuitoare si copii au drept la intreaga mostenire a sotului (care mostenire este compusa din (i) bunurile proprii ale defunctului dobandite in timpul vietii in timpul casatoriei si in afara ei si (ii) cotele din bunurile comune dobandite in timpul casatoriei casatoriei)

si da...pentru floare de iris...vanzarea intre soti este lovita de nulitate

nu gresesc, in cazul in care nu s-au schimbat legile in ultimii 11 ani de zile.... Cunosc destul de bine situatia asta! Din fericire pentru mine si mama mea, contractul casei a fost pe numele ambilor soti, altfel aveau drept de mostenire si parintii si fratete tatalui meu!

Offline

 

#33 2008-09-25 16:18:12

sarah_ath
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-06-17
Mesaje: 921

Re: mostenirea..

nu cunosc situatia prin care ai trecut tu...
stiu doar ca in cazul in care defunctul are copii, nici parintii defunctului, nici fratii si surorile defunctului si nici o alta ruda nu are drept la mostenire. existenta copiilor elimina toate celelalte clase de mostenitori


ceea ce nu ma distruge ma face mai puternica
nu incerca adancimea apei cu ambele picioare

Offline

 

#34 2008-09-25 16:28:47

Ralu_White
Full member
Inregistrat: 2008-02-06
Mesaje: 143

Re: mostenirea..

Sunt trecuta prin situatia asta destul de bine.. si sarah a explicat cel mai bine ce si cum..
Daca exista copii mostenitori, parintii , fratii..sau orice ruda a persoanei decedate nu poate avea nici o pretentie..nici macar nu pot ataca un testament in caz ca exista.

Offline

 

#35 2008-09-25 16:38:08

hanan
Full member
Inregistrat: 2008-09-19
Mesaje: 124

Re: mostenirea..

Ralu_White a scris:

Sunt trecuta prin situatia asta destul de bine.. si sarah a explicat cel mai bine ce si cum..
Daca exista copii mostenitori, parintii , fratii..sau orice ruda a persoanei decedate nu poate avea nici o pretentie..nici macar nu pot ataca un testament in caz ca exista.

pai nu cred ca cineva contesta dreptul copilului, problema era cat la % are drept mama. Eu din experienta mea asa stiam, ca daca este bun achizitionat inainte de casnicie si daca pe contact nu este specificat numele sotilor, au dreptul si rudele sotului care detinea bunul resp.

Offline

 

#36 2008-09-25 16:52:06

maria_82
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-11-12
Mesaje: 120

Re: mostenirea..

Hanan, nu ai dreptate.
Bunicul meu cand a murit, acum 6 luni, a lasat in urma casa in care a stat cu bunica, si inca o casa cu terenul aferent care au fost achizitionate inainte de casatorie. Bunicul meu mai are inca 3 frati care traiesc. Tot ce-a avut bunicul a fost mostenit de bunica si de tata. Fratii sau nepotii lui n-au avut nici un drept.
Fratii mostenesc doar in cazul in care decedatul nu are urmasi.
Oricum poti sa intrebi la orice notar....

Sotia nu are drept la un bun achizitionat inaintea casatoriei in cazul unui divort, confunzi situatiile

Ultima oara a fost editat de maria_82 (2008-09-25 16:54:20)

Offline

 

#37 2008-09-25 16:54:27

sarah_ath
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-06-17
Mesaje: 921

Re: mostenirea..

cum spuneam si mai sus...sotia supravietuitoare are dreptul al 1/4 din mostenire...daca mama copilului nu mai era sotia defunctului la momentul decesului nu are nici un drept la mostenirea defunctului
referitor la rudele defunctului (parinti, frati, surori, unchi si altele)...acestea nu au nici un drept la mostenirea lui (fie ca a fost dobandita inainte sau dupa casatorie) daca defunctul a avut copii deoarece acestia sunt mostenitorii lui alaturi de sotie (daca este cazul)


ceea ce nu ma distruge ma face mai puternica
nu incerca adancimea apei cu ambele picioare

Offline

 

#38 2008-09-25 16:58:00

maria_82
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-11-12
Mesaje: 120

Re: mostenirea..

Acelasi lucru l-am zis si eu la inceput....dar....   :-)))

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.