homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Mostenirea..-3


#39 2008-09-25 17:02:09

sarah_ath
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-06-17
Mesaje: 921

Re: mostenirea..

maria_82 a scris:

Acelasi lucru l-am zis si eu la inceput....dar....   :-)))

stiu stiu...am observat  smile am si mentionat asta


ceea ce nu ma distruge ma face mai puternica
nu incerca adancimea apei cu ambele picioare

Offline

 



#40 2008-09-25 17:05:19

You_and_Me
Diamond member
Inregistrat: 2008-03-13
Mesaje: 26341

Re: mostenirea..

mamaaaaaa......ce incurcatura de idei.....eu stiam ceva de genul k indif de cum si ce a avut fiec inainte de a se casatori....dupa 5 ani de zile devine bun comun......nuj sigur s-ar putea sa gresesc.....dar in orice caz tu si mama ta aveti dr la avere


..be the best ...fuck the rest smile))

Offline

 

#41 2008-09-25 17:25:22

sarah_ath
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-06-17
Mesaje: 921

Re: mostenirea..

valy_creata2000 a scris:

mamaaaaaa......ce incurcatura de idei.....eu stiam ceva de genul k indif de cum si ce a avut fiec inainte de a se casatori....dupa 5 ani de zile devine bun comun......nuj sigur s-ar putea sa gresesc.....dar in orice caz tu si mama ta aveti dr la avere

eu personal nu am auzit niciodata de faza cu 5 ani, cel putin nu in romania


ceea ce nu ma distruge ma face mai puternica
nu incerca adancimea apei cu ambele picioare

Offline

 

#42 2008-09-25 17:59:57

You_and_Me
Diamond member
Inregistrat: 2008-03-13
Mesaje: 26341

Re: mostenirea..

eu asa stiam .....o fi doar in cazul de divort .....nuj


..be the best ...fuck the rest smile))

Offline

 

#43 2008-09-25 22:57:15

giullia19
Full member
Inregistrat: 2007-04-26
Mesaje: 507

Re: mostenirea..

cert este ca mama Alexiei ar trebui sa isi faca cat de cat probleme in cazul unui divort.
ca la mostenire oricum vine de drept, si chiar daca e inlaturata prin testament, va avea oricum rezerva.
la fel si copilul mosteneste de drept, si chiar daca este exeredat are dreptul la rezerva.
copii inlatura celelalte clase de mostenitori.
prima data se stabileste cota mamei din toata masa succesorala, apoi ce ramane i se atribuie copilului, (sau copiilor in mod egal dupa caz) : 1/4 mama si 3/4 copiii.
Iar Alexia daca este foarte darnica, desi nu ii recomand, poate renunta la mostenire sau poate renunta in favoarea mamei (asta pt cei care stiu)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#44 2008-10-04 09:59:36

asim
Full member
Inregistrat: 2008-06-23
Mesaje: 307

Re: mostenirea..

buna fetelor
lamuriti-ma si pe mine cu o problema
cu prietenul meu suntem impreuna de peste cinci ani.
eu in timpul acesta am vandut un apartament si din banii respectivi am cumparat o casa.
contractul de vanzare-cumparare este pe numele meu si printre altele se specifica in el ca nu sunt casatorita.
in cazul in care ne casatorim si dupa o vreme apar probleme si se pune in discutie un divort el are dreptul la casa?
s-au numai lucrurile dobandite in timpul casatoriei?
ca am citit mai sus la ce povesteati cum ca dupa 5 ani de convietuire (concubinaj ) posibil sa aiba si el dreptul
s-au nu am inteles eu bine?

Offline

 

#45 2008-10-04 10:00:19

persifona
Vizitator

Re: mostenirea..

Nu, din cate stiu eu, e bun dobandit inaintea casatoriei.

Dar nu am notiuni de drept in domeniul asta, e pur si simplu o parere, deci s-ar putea sa nu fie asa.

 

#46 2008-10-04 10:03:27

persifona
Vizitator

Re: mostenirea..

Am intrebat-o acum si pe mama si mi-a zis la fel. Si ca si daca ai fi cumparat casa doar pe numele tau cand erai casatorita, tot se impartea.
Exceptie fac lucrurile la care poti sa dovedesti ca-s primite cumva gen cadou.

 

#47 2008-10-04 10:27:01

asim
Full member
Inregistrat: 2008-06-23
Mesaje: 307

Re: mostenirea..

nu stiu ce sa mai zic
mi se pare destul de nedrept treaba asta
sa zicem ca prin absurd dau un exemplu: castig foarte bine si reusesc in doi ani de zile s-mi cumpar o casa sa mi-o aranjez frumos. intre timp apare fat frumos cu vrajeli si ma las coplesita de sentimentele lui si ma casatoresc cu el. dupa 1 an se plictiseste de mine si ma trezesc in strada? nu mi se pare corect deloc.
adica vine la mine in chiloti si pleaca cu o casa la care nu a contribuit nici macar cu un bat de chibrit?
nu mai inteleg nimic, pe bune

Offline

 

#48 2008-10-04 12:29:27

pitzipoank
Insomniac member
De la: ...casuta cu vise
Inregistrat: 2008-06-17
Mesaje: 7988

Re: mostenirea..

daca e bun dobandit in afara casatoriei, el nu are nici un fel d drept, atata timp cat e doar numele tau pe contract si specifica faptul k esti necasatorita.


"Nu inţeleg cum o femeie poate ieşi din casă nearanjată - e o lipsă de politeţe. Şi nu poţi şti niciodată, poate chiar aceea este ziua in care-ţi intalneşti destinul. Iar in faţa destinului trebuie să apari cit poţi tu de frumoasă." Coco Chanel
roccolino big_smile http://www.youtube.com/watch?v=uyLU3qQw … re=related

Offline

 

#49 2008-10-04 13:08:11

asim
Full member
Inregistrat: 2008-06-23
Mesaje: 307

Re: mostenirea..

multumesc de sfaturi
incep sa ma mai linistesc
acum va tot bombardez cu fel si fel de intrebari
am o prietena care acum s-a casatorit
ei bine el a mai fost insurat si din prima casatorie a rezultat o fata care la randul ei este casatorita si are un copil. sotia lui nu mai traieste.
ea tot asa ca si in cazul meu casa este pe numele ei - imobil dobandit inainte de casatorie
intrebarea este: fata din prima casatorie s-au nepotul va avea  ceva drepturi la casa in cazul in care ei divorteaza s-au moare el inaintea ei?
scz ca va tot sacai

Offline

 

#50 2008-10-04 13:10:56

pitzipoank
Insomniac member
De la: ...casuta cu vise
Inregistrat: 2008-06-17
Mesaje: 7988

Re: mostenirea..

pai daca e tot k in cazul tau....  wink


"Nu inţeleg cum o femeie poate ieşi din casă nearanjată - e o lipsă de politeţe. Şi nu poţi şti niciodată, poate chiar aceea este ziua in care-ţi intalneşti destinul. Iar in faţa destinului trebuie să apari cit poţi tu de frumoasă." Coco Chanel
roccolino big_smile http://www.youtube.com/watch?v=uyLU3qQw … re=related

Offline

 

#51 2008-10-04 13:31:52

asim
Full member
Inregistrat: 2008-06-23
Mesaje: 307

Re: mostenirea..

multumesc pitzipoanka pentru raspunsuri
deci pot sa-i spun sa stea si ea linistita din punctul asta de vedere  puss

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.