homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Microgynon-7


#115 2010-05-28 12:00:20

Eyrene
Membru
Inregistrat: 2010-05-28
Mesaje: 2

Re: microgynon

Prima ecografie am facut-o la sectia de endogastroenterologie, iar cea de-a doua in cadrul cabinetului ginecologic.. explicatiile care mi s-au dat au fost in privinta in care imediat dupa ce am facut prima ecografie a doua zi a inceput menstruatia, drept pentru care organele sexuale interne puteau fi inflamate. Nu stiu daca sunt importante sau nu dozarile de estrogen, an intrebat numai pentru ca medicul meu ginecolog s-a intrebat de ce nu mi-a fost data si aceasta de catre medicul endocrinolog care mi-a prescris analizele. Iar in ceea ce priveste ingrasarea, am inteles, tine numai de mine.
Va multumesc mult pentru raspunsuri.

Offline

 



#116 2010-07-21 13:31:45

paulinne
Full member
Inregistrat: 2008-07-22
Mesaje: 387

Re: microgynon

Buna.
Am si eu o mica nelamurire. M-am molipsit cu o sinuzita acuta si rinita pentru care medicul mi-a prescris pe langa altele si antibiotice. Luni seara am avut un contact sexual (iau Microgynon) iar marti seara am inceput sa iau antibioticul. Mentionez ca era penultima pastiluta din folie (azi am luat-o pe ultima) . Ar trebui sa-mi fac probleme?  hmm
Mersi mult.

Ultima oara a fost editat de paulinne (2010-07-22 21:23:22)


"I may not have gone where I intented to go, but I think I have ended up where I needed to be." Douglas Adams

Offline

 

#117 2010-07-26 21:55:32

blonda28
New member
Inregistrat: 2010-01-12
Mesaje: 36

Re: microgynon

Buna seara,
am terminat de curand prima folie de microgynon, pastile pe care le luam la ora 22. A urmat pauza de 7 zile in care a aparut menstra. De 3 zile am inceput cea de-a doua folie, dar de data aceasta am luat prima pastila la ora 16, la fel ca si urmatoarele. Este vreo problema ca nu am luat tot la ora 22? Pentru ca de acum inainte as vrea sa le iau la ora 16. Este ne voie de protectie suplimentara?
Multumesc

Offline

 

#118 2010-07-26 22:05:24

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: microgynon

nu e nevoie de protectie suplimentara si e ok sa le iei la ora 16(care fie vorba intre noi e inainte de 22 deci nu vad nici un semn de intrebare)


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#119 2010-08-16 22:06:00

petonela
New member
De la: iasi
Inregistrat: 2009-07-01
Mesaje: 24

Re: microgynon

buna
am si eu o intrebare...luna aceasta mia intarziat 4 zile menstruatia,am luat 6 luni anticonceptionale microgynon si luna iulie leam intrerupt,am avut contacte sexuale am facut un test si mia iesit negativ,e posibil ca intarzierea sa fie de la pastile..si daca a mai patit cineva asa ceva nu stiti dupa cat timp apare inapoi menstruatia?
va rog astept un rasp
multumesc


p3tronica

Offline

 

 Publicitate


loading...

#120 2011-03-17 20:44:41

roxana_me
New member
Inregistrat: 2010-08-10
Mesaje: 22

Re: microgynon

am si eu o intrebare: luam anticonceptionale femoden de care eram foarte multumita,dar azi am observat ca nu mai exista in  farmacii asa ca am sunat doctorul ginecolog si mi-a spus sa iau microgynon.exista vreun risc daca schimb anticonceptionalele??imi pot face rau?daca au altceva in ele,o concentratie mai slaba sau ceva?imi mai pot da stari de nervozitate?sunt cam speriata...

Offline

 

#121 2011-03-17 21:01:29

roxana_me
New member
Inregistrat: 2010-08-10
Mesaje: 22

Re: microgynon

am si eu o intrebare: luam anticonceptionale femoden de care eram foarte multumita,dar azi am observat ca nu mai exista in  farmacii asa ca am sunat doctorul ginecolog si mi-a spus sa iau microgynon.exista vreun risc daca schimb anticonceptionalele??imi pot face rau?daca au altceva in ele,o concentratie mai slaba sau ceva?imi mai pot da stari de nervozitate?sunt cam speriata...

Offline

 

#122 2011-03-18 09:40:49

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: microgynon

ambele au aceeasi cantitate de estrogen, difera doar tipul si cantitatea de progesteron. mai bine intreaba un medic de planning cu ce poti inlocui femoden-ul.

Offline

 

#123 2011-03-18 09:58:24

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: microgynon

alte AC cu compozitie identica nu o sa gasesti, o alta varianta ar fi sa iei niste AC care au acelasi progestativ, dar mai putin estrogen (Logest / Karissa ) - dar cel mai bine intreaba medicul

Offline

 

#124 2011-05-12 18:01:31

dana_v
Membru
Inregistrat: 2011-05-12
Mesaje: 1

Re: microgynon

am si eu cateva nelamuriri cu privire la microgynon
am folosit cativa ani buni marvelon, anul trecut am descoperit un chist ovarian, un teratom matur pe care l-am operat in noiembrie (intrerupsesem marvelon cu o luna inainte de operatie), iar dupa operatie doctorul mi-a schimbat marvelon-ul cu microgynon
ideea este ca din decembrie si pana acum am observat niste schimbari: 3 kg in plus, cosuri mai multe decat inainte, niste scoame in cap (nu am avut matreata in viata mea), iar ultimele 2 menstruatii mai mici (cantitate mica de sange) si mai maronii decat rosii ca de obicei
nu mi-am schimbat modul de viata, alimentatia este aceasi, nu mananc mai mult sau mai putin
este posibil ca acest contraceptiv sa aiba legatura cu toate acestea?

Offline

 

#125 2011-05-14 16:22:00

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: microgynon

da, se poate
cel mai bine e sa mergi sa vorbesti cu medicul tau

Offline

 

#126 2011-09-02 16:11:41

deeatheia
Membru
Inregistrat: 2011-07-11
Mesaje: 4

Re: microgynon

buna!se poate inlocui novynette cu desorelle?multumesc?

Offline

 

#127 2011-09-02 17:22:30

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: microgynon


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#128 2011-09-30 15:01:15

Andreea Dumitru
New member
Inregistrat: 2011-07-20
Mesaje: 17

Re: microgynon

Buna fetelor!
Am si eu o nelamurire. Am fost azi la planning sa imi recomande anticonceptionale si mi-a recomandat Microgynon. Pana acum am luat 3 luni Diane 35 pt ovare polichistice si acum m-am gandit sa fac o pauza de o luna sa vad cum imi este fara AC si abia la urmatorul ciclu sa incep microgynonul.
Dar am citit pe forum ca sunt mai multe feluri de microgynon,21,28 sau 30. As vrea sa stiu care este diferenta intre ele pentru ca doctorul inca nu mi-a dat reteta,ci doar mi-a spus ca acestea sunt bune pt mine..nu as vrea sa ma intorc si peste o luna la el sa il intreb daca sa iau 21,28 sau 30.
O zi frumoasa!

Offline

 

#129 2011-09-30 21:33:51

Andreea Dumitru
New member
Inregistrat: 2011-07-20
Mesaje: 17

Re: microgynon

Heey cesafac
Pana acum mi se raspunde si la cateva minute de la postarea mesajului si acum nimic nimic sad
Noapte buna,fetelor!

Offline

 

#130 2011-10-01 11:13:03

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: microgynon

da, ne scuzi ca avem vieti personale si ca nu raspundem tuturor instant.

micro 21 sunt pe principiul diane 35: 21 de pastile pe folie, 7 zile pauza, folie noua.
la micro 28 nu exista perioada de pauza, incepi o noua folie in ziua urmatoare celei in care ai terminat folia anterioara.
de micro 30 n-am auzit.

si micro 21 si micro 28 au aceeasi concentratie de hormoni; il poti suna pe doctor sa il intrebi de care sa iei, dar daca tu te-ai obisnuit cu schema 21+7, cred ca ti s-ar recomanda micro 21.


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#131 2011-11-29 10:52:19

x.raluca
Membru
Inregistrat: 2011-11-29
Mesaje: 1

Re: microgynon

buna ziua. sunt mai pustoaica si nu prea le am cu chestiile astea big_smile am si eu o intrebare smile anul acesta, in martie, am ramas insarcinata. am decis sa pastrez bebeul, dar la 2 luni si jumatate am fost nevoita sa fac avort deoarece am uter bicorn iar bebeul nu se putea dezvolta. grater dupa avort doctorita mi`a recomandat sa iau microgynon pana ma voi decide sa fac din nou un bebe. din iunie am inceput sa iau si totul a fost normal. insa, luna asta au aparut mici probleme. inainte de ultima pastila, atunci cand am avut contact sexual cu sotul meu, am inceput sa sangerez exact ca la mentrustie. asta avand loc seara. a doua zi a fost totul normal, fara sangerari. seara a am luat ultima pastila, iar din nou la contact sexual am inceput sa sangerez.. iar a doua zi la fel...totul a fost normal fara sangerari..

intrebarea mea este: de la ce ar putea fi? ar trebui sa ma ingrijorez?

va multumesc anticipat...smile


I payed for the murder before they determined the sex, choosing our life over your life, meant your death.. And you never got'a chance to even open your eyes, sometimes I wonder, as a foetus if you faught for your life?

Offline

 

#132 2012-07-21 13:06:25

inaaa
Membru
Inregistrat: 2012-07-21
Mesaje: 2

Re: microgynon

daca iau microgynon pot sa il las pe partener sa faca ce vrea fara sa mai folosesc alte metode contraceptive cum ar fi prezervativele?

Offline

 

#133 2012-09-10 09:53:15

eleni25
Membru
Inregistrat: 2012-09-10
Mesaje: 3

Re: microgynon

Buna fetelor , eu sunt noua pe site. eu iau microgynon de 4 ani recomandat de doctorul ginecolog care mi-a intrerupt o sarcina !! sincer am fost foarte multumita de ele, ba chiar am facut si donare de ovule la care doctorul mi-a spus ca sunt bune!!
   Am fost la ginecolog in urma cu un an de zile pt o interventie cu laserul jos si am repetat intrebarea daca continui sa iau pastile fara pauza si mi-a spus ca e ok !!!
   Problema mea este ca din martie 2012 sanii mei au inceput sa produca  secretiie de culoare alb-gabuie . am fost la doctor se pare ca am niste chisturi mici la ambii sani! Doctorul spune ca este o derglare hormonala dar nu se stie exact ce hormon este !! credeti ca este de la pastile?? mai ales ca in ultimul timp nu ma simnt bine deloc !! am simntome de o femeie insarcinata in afara ca nu ma dor  sanii!!
Eu continui sa iau pastilele asa cu mi-a spus doctorul ginecolog!!! Dar oare fac bine sau ar trebui sa le opresc?? Mi-e frica sa nu fiu insarcinata si sa nu imi dau seama!!! va multumesc mult!!!!

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.