homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2-55


#1027 2009-01-15 13:59:56

lauraura
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-10
Mesaje: 823

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

SoareleMeu a scris:

Juli a scris:

Multumespt sfat,
Incerc, dimineata sunt cu painea prajita, putin iaurt apoi mai iau cate ceva pe la servici: sticsuri, covrigei...offff, abia astept sa treaca saptamanile.....

Eu am avut tensiunea foarte mica in sarcina .. de regula este ea mica dar in sarcina era exagerat de mica si asta pentru ca vomitam tot ce mancam si imi era rau .. nu mancam oricum pentru ca imi era rau iar singurul lucru care mi-a facut bine a fost apa, lichidele in general si orice mancare imi venea in minte. Doctorul mi-a spus ...chiar daca vomit sa mananc. M-a ajutat putin si coca-cola .. m-a mai adus la viata smile dar din cate am inteles nu e buna in sarcina .. eu am baut-o non stop smile pentru ca pofteam.Nu mai spun ca am lesinat de cateva ori ...

Multumesc lui Dumnezeu ca nu am avut probleme cu varsatul , tot ce am avut pe parcursul sarcinii a fost un gust metalic in gura .Orice mancam era bun doar cat il mestecam , odata imi era asa de foame si parca nu imi placea nimik incat am inceput sa plang, dar mi-am spus tb sa mananc pentru bebe.Toate astea pana cand a miscat si dupa aceea gata .Stiu ca nu e buan nici coca nici pepsi dar eu sunt o mare bautoare de pepsi mai ales , si am rezistat un timp dupa care la greu.Nu ma mai mir de ce Andrei al meu e sasa agitat.Si acum beau la greu si il alaptez inac dar mama lui de suc nu il pot lasa , cafeau nu imi palce .asta e  tongue  lol

Offline

 



#1028 2009-01-15 14:42:31

SoareleMeu
Hero member
Inregistrat: 2007-11-16
Mesaje: 2284

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

lauraura a scris:

Multumesc lui Dumnezeu ca nu am avut probleme cu varsatul , tot ce am avut pe parcursul sarcinii a fost un gust metalic in gura .Orice mancam era bun doar cat il mestecam , odata imi era asa de foame si parca nu imi placea nimik incat am inceput sa plang, dar mi-am spus tb sa mananc pentru bebe.Toate astea pana cand a miscat si dupa aceea gata .Stiu ca nu e buan nici coca nici pepsi dar eu sunt o mare bautoare de pepsi mai ales , si am rezistat un timp dupa care la greu.Nu ma mai mir de ce Andrei al meu e sasa agitat.Si acum beau la greu si il alaptez inac dar mama lui de suc nu il pot lasa , cafeau nu imi palce .asta e  tongue  lol

Nu vreau sa ma plang( multumesc lui Dumnezeu am un baiat sanatos, frumos si fericit) dar nu mai pot sa trec peste o sarcina ca aia. Mai bine  nu mai fac copii. lol
Nu m-am ingrasat.. mi-am revenit la formele initiale dar imi inchipuiam ca in sarcina poti sa mananci de toate .. sa te ingrasi si te faci cat casa .. etc .. si eu mai mult slabeam.

Ultima oara a fost editat de SoareleMeu (2009-01-15 14:43:11)

Offline

 

#1029 2009-01-15 14:47:22

lauraura
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-10
Mesaje: 823

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

SoareleMeu a scris:

lauraura a scris:

Multumesc lui Dumnezeu ca nu am avut probleme cu varsatul , tot ce am avut pe parcursul sarcinii a fost un gust metalic in gura .Orice mancam era bun doar cat il mestecam , odata imi era asa de foame si parca nu imi placea nimik incat am inceput sa plang, dar mi-am spus tb sa mananc pentru bebe.Toate astea pana cand a miscat si dupa aceea gata .Stiu ca nu e buan nici coca nici pepsi dar eu sunt o mare bautoare de pepsi mai ales , si am rezistat un timp dupa care la greu.Nu ma mai mir de ce Andrei al meu e sasa agitat.Si acum beau la greu si il alaptez inac dar mama lui de suc nu il pot lasa , cafeau nu imi palce .asta e  tongue  lol

Nu vreau sa ma plang( multumesc lui Dumnezeu am un baiat sanatos, frumos si fericit) dar nu mai pot sa trec peste o sarcina ca aia. Mai bine  nu mai fac copii. lol
Nu m-am ingrasat.. mi-am revenit la formele initiale dar imi inchipuiam ca in sarcina poti sa mananci de toate .. sa te ingrasi si te faci cat casa .. etc .. si eu mai mult slabeam.

sincer nu stiu prin ce ai trecut doar ce am dedus un pic din discutiile cu daliana , ca ai nascut greu si cu cezariana , imi pare rau caai o amintire asa urata  wink

Offline

 

#1030 2009-01-15 14:50:40

maria_82
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-11-12
Mesaje: 120

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

Are ceva daca ma lau cu ulei de ricin pe par in timpul sarcinii? sau cu gaz? :-)) Imi cade parul intr-o veselie....

Offline

 

#1031 2009-01-15 14:54:13

SoareleMeu
Hero member
Inregistrat: 2007-11-16
Mesaje: 2284

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

maria_82 a scris:

Are ceva daca ma lau cu ulei de ricin pe par in timpul sarcinii? sau cu gaz? :-)) Imi cade parul intr-o veselie....

eu te sfatuiesc nici ricin si nici gaz. Asteapta si schimba samponul mai bine.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1032 2009-01-15 14:54:36

lauraura
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-10
Mesaje: 823

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

maria_82 a scris:

Are ceva daca ma lau cu ulei de ricin pe par in timpul sarcinii? sau cu gaz? :-)) Imi cade parul intr-o veselie....

e l de la sarcina de reguala asa se intampla  , iei ceva vitamine?


nu nici gaz, felicitari pentru sarcina

Ultima oara a fost editat de lauraura (2009-01-15 14:57:59)

Offline

 

#1033 2009-01-15 14:56:26

maria_82
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-11-12
Mesaje: 120

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

Nu de la sarcina.....imi cadea si inainte......... Si acum o sa fie si mai rau.
O sa raman cheala......
Nu iau inca vitamine....abia am aflat luni.
Gazul inteleg ca nu e ok.....
Dar uleiul de ricin?

Offline

 

#1034 2009-01-15 15:13:41

ttenzika
Sr. member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2008-05-21
Mesaje: 1084

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

maria_82 a scris:

Ce au baile fierbinti in sarcina?
Eu am o luna si cand am aflat am intrat in panica.... Eu si fumez.....
E cineva care a fumat in timpul sarcinii?

eu inca fumez sad , e adevarat ca nu mai bag un pachet dar la 4-5 tigari tot ajung pe zi sad


mamica de bebe Alecsandra  al9leacer

poze:bebe alecsandra
http://picasaweb.google.com/ttenzika/Po … 33rsae2QE#

Offline

 

#1035 2009-01-15 15:46:24

maria_82
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-11-12
Mesaje: 120

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

Mda, nasoala faza cu fumatul....ca-l privezi pe bebe de aer.....si cum creierasul lui are nevoie de oxigen ca sa se dezvolte......
Eu fumez cam 2-3 tigari pe zi....cam asa....
O sa le reduc de tot....

Offline

 

#1036 2009-01-15 15:50:05

ttenzika
Sr. member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2008-05-21
Mesaje: 1084

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

sa dea  rugaciune sa ai ambitie si sa reusesti rugaciune , si cred ca suntem si oftopic offtopic , ar trebui sa postam la topicul despre fumat wink


mamica de bebe Alecsandra  al9leacer

poze:bebe alecsandra
http://picasaweb.google.com/ttenzika/Po … 33rsae2QE#

Offline

 

#1037 2009-01-15 15:53:16

daliana
Hero member
Inregistrat: 2007-07-02
Mesaje: 2186

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

buna fetele! abia am intrat, nu voi sta mult si nici nu voi putea sa citesc acum ce ati postat voi, nu ma simt prea bine, voi spune doar starea de acum ca si nasterea cu tot tacamul a fost o telenovela.....
mi-au dat drumul dupa 48 de ore, politica spitalului, desi fata a facut icter.....si are bubite si pete rosii pe corp, cica trec in 7-10 zile........ Acasa suntem depasiti de situatie pt ca eu sunt inapta fizic de ceva si sotul trebuie sa se confrunte cu o familie formata din 2 copii si o nevasta.......De cand am nascut-o experienta extrem de dureroasa, deoarece nu mai aveau anestezie....., am dormit numai 2-3 ore in 24 de ore si tremur toata, ma doare burta de mor, ca la ciclu, uneori ca in travaliu fals, jos sunt coapta toata, nu pot sta in fund sau in picioare, sunt toata o durere, sanii ma dor si nu scot strop de lapte, ieri am plans de am rupt.....nu stiu cand o sa imi revin si cum....., din controale reiese ca totul e ok, dar eu ma simt groaznic!
decisesem intr-un fel sau altul ca luni sa iau leg. cu alti medici sa fac orice..... si la  4 dim. mi s-a rupt apa, curgea intr-una si contractii de turbare din 5 in 5 min, la 5 am plecat la spital flescaita toata, la fiecare contractie curgea siroaie, am uitat actele acasa, m-am intors dupa ele, credeam ca nasc in masina..., la 5.25 eram la spital, am trecut numai pe rosu...., cu contractii la 2 min, ma tineam de peretii spitalului, m-au bagat direct in sala de travaliu, se nastea pe banda, eu urlam de se auzea pana la iesirea din spital, m-a controlat moasa-noroc ca am nimerit aceeasi tura de joi...., dilatatie 4..., am zis cuvantul magic: epidurala!, cica am cateter? poftim??????pai s-a terminat anestezia, nu mai avem..... aoleu doamne, sa trimit sotul sa cumpere, cica nu mai e timp.......-dr. spunea sa nu cumpar ca fiecare anestezist are anumite pretentii.....,mi-a umblat acolo si mi-a facut ceva, cica mi-a scurtat travaliul cu 2 ore, dupa 10 min vine medicul de garda, dilatatie 6, sunam dr., se duce sotul dupa ea, tot cu semafoarele pe rosu...., la 6.15 cand a ajuns la spital, la nici o ora dupa ce am ajuns eu, capul era in vagin, dilatatie opt, eu urlam pana in Pantelimon..., dr. era bulversata, urla la asistente, totul se petrecea prea repede....., cu mine a fost f calma si ea si asistentele m-au ghidat sa se termine mai repede, desi eu nu mai puteam, imi ieseau ochii din cap, cam la 5-6 contractii am impins de 3-4 ori la fiecare, inima simteam ca ma lasa, inima fetitei tiuia pt ca eu nu ma puteam relaxa intre contractii, gafaiam, ele incercau sa ma calmeze, imi venea sa plang, sotul ma auzea urland pana la camera de garda..., cand a iesit fata am crezut ca mor acolo, si la placenta m-a durut, ma conversam cu doctora de am omorat-o cu intrebarile, dar f. calma si mamoasa cosea de zor, eu muream cate putin....., ca multe mai vreau sa stiu, zic cat m-ati taiat, atat cat trebuie, la 4.300 grame si 54 cm......., scor 9, paroasa, am mai stat 2 ore in sala de travaliu urland, nu ma baga nimeni in seama, urlam de durere, se nastea pe banda si asistentele si infirmierele erau depasite de situatie, ma conversam cu sotul care a luat leg. cu dr si a venit si s-a rastit la ele pe acolo, mi-au facut calmante, mi-au golit vezica, eu asa cum eram cu mainile prin buzunare sa dau in stanga si in dreapta, mi-au luat si tensiunea, nu erau locuri in salon sa ma duca, am stat pana la 12 acolo, nascusem la 6.50 si m-au dus la un salon de infertilitate unde erai ca la hotel............ superb! mai venisera 2 fete in salon, una saraca nu venise medicul noaptea si era in travaliu si a transmis mesaj dr. de garda sa ii prelungeasca travaliul, sa ii dea calmante pana se face dimineata si nici atunci nu a venit si statea vizavi de spital si a venit numai dupa rap. de dim......, la mine dr. a venit sa ma vada constant, s-a purtat exemplar, la colege nici nu venisera nici a doua zi..... si la multe dupa acolo, si medici cunoscuti......, m-au mutat a doua zi in salonul de lauze, acolo cam nasol, sufocant, wc. pe hol....., curat dar nu se compara, mic...., 2 paturi in saloane dar mici.......
Ce sa va mai spun, fiecare pansat 5 ron, moasele 100 ron, asistente pt diverse 10 ron, dr. am vrut eu de la 600 ron cat hot. sa ii dau 800 de ron, nu am avut ce sa ii reprosez vizavi de nastere......., eu stiu ca ma refac mai greu si turbez pana atunci, apropo cum ne refacem dupa epiziotomie mai bine, dupa nastere mai repede? vreau sa ajut in casa si nu pot....... ma simt o povara desi sunt inconjurata de dragoste........
Fata mananca si doarme....... mi se pare mica rau si mi-e frica sa o tin in brate, noroc cu sotul care se ocupa de ea.............desi parca nu am mai avut copii, suntem stangaci si neindemanatici.......
Doamne, simt ca mor de dureri, va las si revin cand ma simt mai bine si multumesc pt incurajari si tot sprijinul acordat..........

Ultima oara a fost editat de daliana (2009-01-15 15:56:44)


There are two things in life: you have to die and you have to live until you die.
mamica de doua fete cucuiete

Offline

 

#1038 2009-01-15 16:00:55

ttenzika
Sr. member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2008-05-21
Mesaje: 1084

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

:k?ra:  :k?ra: bine ai revenit acasa Daliana :k?ra:  :k?ra: , doamne ce mai poveste ca am stat cu gura cascata cand am citit-o big_smile , bine ca s-a terminat...acum urmeaza refacerea smile , o sa fie bine ai sa vezi :k?ra:  :k?ra:  :k?ra: ....si acum cred ca eu sunt urmatoarea la nascut bebe ..poate patesc ca si tine  ca  stau asa cu dureri de duminica seara sad


mamica de bebe Alecsandra  al9leacer

poze:bebe alecsandra
http://picasaweb.google.com/ttenzika/Po … 33rsae2QE#

Offline

 

#1039 2009-01-15 16:03:14

daliana
Hero member
Inregistrat: 2007-07-02
Mesaje: 2186

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

fata cu care am fost joia trecuta in salon, de v-am zis ca are bebeul 5 kg......, e cea care a aparut la tv cu bebeul de 6 kg de fapt!
ma duc sa ma intind, tremur toata de oboseala si dureri


There are two things in life: you have to die and you have to live until you die.
mamica de doua fete cucuiete

Offline

 

#1040 2009-01-15 16:04:40

ttenzika
Sr. member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2008-05-21
Mesaje: 1084

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

somnic usor Daliana kram...aaa... si..... schimba si tu semnatura cand mai ai timp big_smile


mamica de bebe Alecsandra  al9leacer

poze:bebe alecsandra
http://picasaweb.google.com/ttenzika/Po … 33rsae2QE#

Offline

 

#1041 2009-01-15 16:37:36

SoareleMeu
Hero member
Inregistrat: 2007-11-16
Mesaje: 2284

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

Daliana felicitari. Este normal sa fi obosita .. verifica sa nu ai febra si poate ai si ceva la sani .. ar trebui goliti daca te gandesti sa alptezi ... O Doamne!!! .. te-ai descurcat de minune ... In rest .. m-ai lasat fara cuvinte..
Am avut si eu dureri menstraule oribile dupa cezariana .. si curgea sangele shuroaie ..
Eu spun ca o sa te refaci normal .. nu ai nici o saptamana de cand ai nascut.
Refacere cat mai rapida si clipe minunate alaturi de fetitele tale !

Offline

 

#1042 2009-01-15 16:46:57

Juli
Hero member
Inregistrat: 2008-07-03
Mesaje: 2472

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

Doamne Daliana, bine ca ai scapat si esti acasa, te refaci mult mai bine in familie.
Dar din ce citesc, ma ingrozeste nasterea naturala....coapta jos....  yikes


Are mama un baiat tare frumusel - Razvan Andrei

Offline

 

#1043 2009-01-15 17:07:28

ttenzika
Sr. member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2008-05-21
Mesaje: 1084

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

da si pe mine m-a speriat ''coapta jos''..dar pentru bebe merita orice al9leacer  al9leacer


mamica de bebe Alecsandra  al9leacer

poze:bebe alecsandra
http://picasaweb.google.com/ttenzika/Po … 33rsae2QE#

Offline

 

#1044 2009-01-15 17:47:34

SoareleMeu
Hero member
Inregistrat: 2007-11-16
Mesaje: 2284

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

ttenzika a scris:

da si pe mine m-a speriat ''coapta jos''..dar pentru bebe merita orice al9leacer  al9leacer

O sa reusesti sa nasti natural daca iti doresti asta  kram Mi-am mosit mai toate prietenele care au nascut natural si totul se termina cu bine. Abia astept sa se aproprie si la tine timpul ca  bebic sa isi faca aparitia. Inca putina rabdare  hjarta

Offline

 

#1045 2009-01-15 21:05:21

ttenzika
Sr. member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2008-05-21
Mesaje: 1084

Re: discutii de tot felul intre viitoarele mamici 2

Eu as vrea sa nasc oricum numai sa nu doara big_smile  big_smile , acuma medicul meu zice ca este pentru nastere normala  punk


mamica de bebe Alecsandra  al9leacer

poze:bebe alecsandra
http://picasaweb.google.com/ttenzika/Po … 33rsae2QE#

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.