homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Viata dupa cezariana-10


#172 2010-02-14 13:10:11

SoareleMeu
Hero member
Inregistrat: 2007-11-16
Mesaje: 2284

Re: viata dupa cezariana

Eu am  avut copci si tot asa arata, visinie urata. Cred ca am avut 7 copci deci nu multe....poate depinde de materialul genetic.

Ultima oara a fost editat de SoareleMeu (2010-02-14 13:11:45)

Offline

 



#173 2010-02-14 16:21:33

cocoleta
Hero member
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 3208

Re: viata dupa cezariana

samy a scris:

eu sunt un caz foarte fericit, pentru ca nu m-a durut niciodata taietura, taietura este f fina, s-a albit de tot si parca usor usor nici nu se mai vad capetele operatiei. cocoleta, cred ca e materialul de "vina", dar cu siguranta si "mana" dr si materialele folosite. taietura la mine este destul de scurta, ca de multe ori ma gandesc cum a avut loc sa iasa bebitza mea si  e cam la 2.5 cm sub linia chilotului, deci clar nu se vede nici cu cel mai sexy chilotel.

da m-am mai gandit ca e vina si mana ca de cusut m-a cusut o rezidenta care cred ca eram prima ei pacienta dar data vii toate ma eu grija sa se mi intample.
la mine nu e f lata si este la fel e f jos facuta afica imi mai crste par de 2 degete deasupra ei.

sincer nu ma deranjeaza asa tare dar ma oftica ca nu e si a mea ca a celorlalte prietene si ca mi se vede un pic prin slip ca o adancitura acolo

Offline

 

#174 2010-02-14 21:40:15

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: viata dupa cezariana

a mea e ok, nu m-a durut niciodata, am inteles ca e vindecata complet si inside, e de culoarea pielii si ff fina. conteaza mana dr clar. la noi se face si a doua, a treia, etc, pe aceeasi taietura. intr-un fel mi se pare logic ce fac englezii ca nu insista pe un loc deja subrezit dar in acelasi timp ma gandesc ca uterul ala nu e subred doar intr-un loc ci in mai multe dupa niste taieturi in x de astea...no, fiecare cu tehnica lui.


mami de minuni hjarta

Offline

 

#175 2010-02-14 22:09:35

_alexa_
Hero member
De la: ghinioane mi se trage!!
Inregistrat: 2008-03-20
Mesaje: 4172

Re: viata dupa cezariana

Mda, am vorbit cu o asistenta si cica e clar mana proasta care m-a cusut. Alta alternativa nu am decat operatie estetica. Ceea ce am sa si fac. La mine e foarte scoasa in afara si arata oribil. Juri ca sunt Frankenstein. In cazul unei operatii va zic si voua ce si cum m-a costat.


Too often we lose sight of life's simple pleasures. Remember, when someone annoys you it takes 42 muscles to make your face frown, BUT, it only takes 4 muscles to extend your arm and bitch-slap that mother @#?*&! upside the head...

Offline

 

#176 2010-02-14 22:18:12

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: viata dupa cezariana

se numesc cicatrici cheloide si conteaza si cate zile te lasa cu firele - cu cat mai multe cu atat mai bine. mie mi le-a scos la vreo 10 zile, daca nu chiar 14, nu mai tin minte exact. oricum, vb cu un chirurg bun estetician, o farmacista buna ceva, si intreaba daca nu iti pot recomanda vreo crema pt ca exista si au rezultate f bune.


mami de minuni hjarta

Offline

 

 Publicitate


loading...

#177 2010-02-15 11:03:06

_alexa_
Hero member
De la: ghinioane mi se trage!!
Inregistrat: 2008-03-20
Mesaje: 4172

Re: viata dupa cezariana

Asa... uitasem. Mersi ca mi-ai adus aminte.
Fire nu am avut, m-au cusut cu resorbabile. Sa fie si asta motivul?
Ma duc azi la farmacie si intreb. Sper sa o pot rezolva si fara cutit... Si eu care asteptam ca proasta sa se vindece, si nu se mai vindeca. Arata asa de la doua luni...
Imediat dupa operatie arata super bine. Un fir subtire. Eram foarte incantata. Si acum... Dar tot am sa-i dau telefon tipei de m-a cusut. Poate o sa ma duc sa-i si arat ce minunatie mi-a facut pe burta si cum mi-a mai bagat un complex pe lista


Too often we lose sight of life's simple pleasures. Remember, when someone annoys you it takes 42 muscles to make your face frown, BUT, it only takes 4 muscles to extend your arm and bitch-slap that mother @#?*&! upside the head...

Offline

 

#178 2010-02-15 11:58:25

tomina
Hero member
De la: Cluj
Inregistrat: 2007-01-19
Mesaje: 3647

Re: viata dupa cezariana

_alexa_ poate totusi faci o poza. e clar ca e si de la dr cicatricea. dar poate esti si mai sensibila. sigur trece ea, cu timpul.

o'hara, spui ca se pot face si 3 taieturi, 3 copii, 3 cezariene? nu stiam... stiam faza cu cezariana la un an si cateva luni dupa prima cezariana...


iubesc+Camelia+Matei

Offline

 

#179 2010-02-15 13:34:04

ionela
Insomniac member
Inregistrat: 2006-03-24
Mesaje: 9792

Re: viata dupa cezariana

la 2 ani dupa prima cezariana se face a doua, iar a treia pe propria raspundere

Offline

 

#180 2010-02-15 20:18:59

tomina
Hero member
De la: Cluj
Inregistrat: 2007-01-19
Mesaje: 3647

Re: viata dupa cezariana

multumesc ionela smile . cum adica pe propria raspundere? adica la a treia ramane urata cicatricea? ce se poate intampla?


iubesc+Camelia+Matei

Offline

 

#181 2010-02-15 20:27:36

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: viata dupa cezariana

adica ori ramai fara uter ori etc. a doua ceza e teoretic la 2 ani de la prima si iar 2 ani pana la a 3-a, etc. insa au fost cazuri cu ceza dupa 1 an de la prima si a fost ok. nu exista o metoda care sa stabileasca cat de bine s-a vindecat si atunci au zis si ei ca la 2 ani ar trebui sa fie ok...exista si cazuri cu 5 cezariene si femeile sunt ok. mama mea are 3 ceza si ultima a fost facuta la 40 de ani si e ok.

alexa cheloidul nu tine numai de cat de bine te-a cusut ci si de materialul tau genetic. daca ai mai necesita operatii probabil si alea s-ar face cheloide. f probabil sa fie si de la resorbabile.

Ultima oara a fost editat de o'hara (2010-02-15 20:28:01)


mami de minuni hjarta

Offline

 

#182 2010-02-15 20:34:13

SoareleMeu
Hero member
Inregistrat: 2007-11-16
Mesaje: 2284

Re: viata dupa cezariana

eu o sa incerc o nastere naturala....iara lol ...dar mai rau ma ingrozeste gandul ca am sa am iara greturi de cat cezariana, nastere normala....e sau nu vindecat uterul lol etc...

Offline

 

#183 2010-02-15 20:45:34

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: viata dupa cezariana

soare si eu as fi incercat dar la mine se pare ca e bazinul mic si nu ar fi iesit oricum. deci is abonata la ceza si la urmatorul dar nu ma mai agit. sanatosi sa fim! tu te-ai cautat sa vezi ce nu a mers atunci? ca nu are sens sa chiunui cupilu pt o toana de-a ta


mami de minuni hjarta

Offline

 

#184 2010-02-15 21:39:59

SoareleMeu
Hero member
Inregistrat: 2007-11-16
Mesaje: 2284

Re: viata dupa cezariana

Am avut  pietre la fiere aproape toata sarcina si m-au indus la 40 de saptamani dupa o alta criza. ..nu m-am dilatat si mi-au facut cezariana presupun din cauza streptococ-ului b ....pt ca apa mi se rupsese de o zi deja si contractiile erau mari si una dupa alta. Mie imi e frica sa nu fac iara pietre la fiere in sarcina ca nu as mai rezista..si rau mi-a fost toata sarcina..

Offline

 

#185 2010-02-15 23:06:09

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: viata dupa cezariana

sa inteleg ca bebe a fost si pe antibiotic dupa nastere? era tricky de nascut si fara nicio alta complicatie daca te stiai cu streptococ...


mami de minuni hjarta

Offline

 

#186 2010-02-15 23:35:06

SoareleMeu
Hero member
Inregistrat: 2007-11-16
Mesaje: 2284

Re: viata dupa cezariana

nu a stat pe antibiotic .. doar eu am stat in timpul travaliului si cred al cezarienei..

Offline

 

#187 2010-02-19 00:57:39

_alexa_
Hero member
De la: ghinioane mi se trage!!
Inregistrat: 2008-03-20
Mesaje: 4172

Re: viata dupa cezariana

o'hara a scris:

se numesc cicatrici cheloide si conteaza si cate zile te lasa cu firele - cu cat mai multe cu atat mai bine. mie mi le-a scos la vreo 10 zile, daca nu chiar 14, nu mai tin minte exact. oricum, vb cu un chirurg bun estetician, o farmacista buna ceva, si intreaba daca nu iti pot recomanda vreo crema pt ca exista si au rezultate f bune.

Am intrebat la doua farmacii si la ambele mi s-a spus ca nu exista o astfel de crema sad


Too often we lose sight of life's simple pleasures. Remember, when someone annoys you it takes 42 muscles to make your face frown, BUT, it only takes 4 muscles to extend your arm and bitch-slap that mother @#?*&! upside the head...

Offline

 

#188 2010-02-19 11:44:08

SoareleMeu
Hero member
Inregistrat: 2007-11-16
Mesaje: 2284

Re: viata dupa cezariana

si eu am intrebat si mi-au dat asta http://www.chemistdirect.co.uk/bio-oil_v_649.html

Offline

 

#189 2010-05-18 18:00:05

krisgeorgi
New member
Inregistrat: 2008-08-29
Mesaje: 48

Re: viata dupa cezariana

buna.si eu am nascut prin cezariana desi nu asta mi-am dorit dar n-a vrut bebe sa iasa cum trebe.oricum am facut cez dupa trav deci a fost la "cald" cum s-ar spune nu inainte.m-am refacut destul de repede dupa,adik are fata 3 sapt si aproape nu ma mai doare nimik.acum astept sa merg la control la 40 de zile sa vedem care-i treaba pe acolo si sa vad ce-mi prescrie doct pt pazit.asta e temerea mea cea mai mare,sa nu raman insarcinata mai devreme de min 2 ani pt ca e periculos pt mine.eu vreau sterilet,acuma sa vedem ce zice doct.o sa citesc si ce spune lumea pe aici,n-am avut timp inca.poop fetele si multa santate.ne ducem ca tre sa facem baitza.

Offline

 

#190 2010-05-18 19:24:30

krisgeorgi
New member
Inregistrat: 2008-08-29
Mesaje: 48

Re: viata dupa cezariana

revin cu niste amanunte.la mine fiind operatie de urgenta,mi-au facut rahie,pt mine a fost ca o mana cereasca dupa durerile pe care le avusesem in travaliu,aveam dureri si-n timpul injectiei ca ma tinea una sa nu ma misc.intr-adevar am simtit o piscatura cand m-au taiat cred apoi am simtit cand ma borfoleau aia pe acolo sa scoata bebele,ma apasau,din astea,am auzit fata tipand  dar nu mi-au aratat-o ci au luat-o imediat probabil pt ca trebuia pusa la oxigen si pe ampicilina(avusese suferinta fetala in timpul travaliului).cand m-am dezmortit m-a durut un pic dar nu se compara cu contractiile si cu cate un algocalmin treceau.de dat jos din pat cand m-au mutat de la terapie intensiva a fost mai greu si apoi vreo doua zile cand ma dadeam jos din pat.oricum daca stiam ca va fi periculos pt bebul meu sa nasc natural as fi optat de la inceput pt cezariana.problema este ca la maternitatea din galati nu se fac cez la cerere decat la urgenta cuma fost cazul meu.acum ce sa zic am avut noroc de doct mea care mi-a urmarit sarcina care a lasat vba celui care ramasese de garda si cand a fost cazul au sunat-o si a venit de aksa sa ma opereze.plus ca am avut monitor cardiac pe burta sa vada ce face bebeul in timpul trav si asa au desc ca avea 200 batai pe minut.asta a fost motivul cez.acum suntem bine,sanatate tuturor mamicilor si viitoarelor mamici.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.