homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Viata dupa cezariana-12


#210 2010-10-25 11:44:10

fleurette
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-09-29
Mesaje: 3111

Re: viata dupa cezariana

si eu la fel, ramaneam sg ac si ma descurcam cu amandoi, poate ma durea si pe mine, nu-mi aduc aminte, nici nu aveam timp sa-mi dau seama  wink ...daca crezi ca e ceva ciudat mai bine cere o parere la gineco si incearca sa te menajezi macar 1 sapt, vezi cum te simti dupa aia  par


mamica de gemeni: Darius si Clarisa al9leacer

Offline

 



#211 2010-10-25 12:58:31

anabella_n
Hero member
Inregistrat: 2009-04-17
Mesaje: 4555

Re: viata dupa cezariana

GeoGeo a scris:

buna fetelor !

o'hara, am citit acum primul post de la topicul asta si e acolo o chestie care ma pune pe ganduri , tu zici ca nu e voie sa sprijini coplu pe mijlocul operatiei ... adica taman cum am facut eu !  supa ca nu mi-a zis nimeni ... si asa mi-a fost usor sa o tin .. sprijinita de burta ... iar acum o mai tin pe picioare si burta (adica eu stau sprijinita de perete cu picioarele usor indoite si ea e acolo in scaunel ) ... ce se poate intampla ? ca ce-i drept ma doare pe colturi, e ca un fl de usturime, asa, dar nu tot timpul  .. uf ..

cand am voie sa fac sport ? am ramas cu burtica asta ma enerveaza ..

cam așa și la mine, că nu o puteam ține altfel, așa mi-e mai comod. și de c?teva zile experimentez aceeași senzație de usturime pe la colțuri, dar e destul de ușoară

Offline

 

#212 2010-12-07 04:56:48

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: viata dupa cezariana

Mamici cu cezariene - cum sunt durerile dupa ce trece efectul anesteziei?  cesafac  Si ce ai voie sa faci la ATI in ziua aia cat te tine acolo? Doar stai pe spate, sau ai puterea sa te si intorci?

Iti dau calmante daca nu rezisti la durere?  disperat


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#213 2010-12-07 08:41:15

aliy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-11-11
Mesaje: 4617

Re: viata dupa cezariana

Blue, sunt dureri, maricele, dar nu de nesuportat. smile dar tu faci ceza pana la urma?
Eu m-am intors si pe parti la TI, n-am stat numai pe spate. oricum mai mult pe spate o sa stai pt ca ai aparatele alea de monitorizare si o sa te tot incurci in fire. plus ca ai un tampon de vata (fara chiloti) pe care trebuie sa-l ti intre picioare si daca te tot sucesti o sa se tot mute de la locul lui  chicot eu una asa am patit. m-au schimbat de vreo 5 ori, ca ma tot suceam si patam tot.

Dupa parerea mea, e important sa tragi de tine sa te ridici. mie mi-a luat vreo 2 ore jumate sa ma ridic in fund. incercam un pic si ameteam, ma stateam si tot asa.
(le intrebasem pe asistente cand ma muta in rezerva si mi-au zis ca pe la 8, asa ca pe la 5 am inceput sa ma ridic).
Incearca sa dormi cat esti la TI. eu nu am facut asta pt ca nu-mi vazusem puiul si a doua zi la 9 mi l-au pus in brate. eram extrem de obosita.

Calmante mie mi-au dat la cerere.... in prima zi am cerut vreo 4, a doua zi 1 si apoi deloc sad a fost singurul lucru pe care mi l-au dat cand am cerut.


Mamica de Eric Andrei hjarta

Offline

 

#214 2010-12-07 09:15:13

rruxxy
Platinum member
Inregistrat: 2008-11-17
Mesaje: 15354

Re: viata dupa cezariana

Blue, sunt dureri suportabile si cu cat de misti mai repede cu atat mai bine. Incearca sa te intorci cat mai repede dupa o parte pe alta si cand te simti pregatita sa te ridici sa le spui asistentelor.
Calmante iti dau la cerere, eu am cerut decat unul dar as fi putut sa rezist si fara el smile
Cum a zis si Ali, fa tot posibilul sa dormi cat mai mult la TI ca dupa o sa fi tare obosita.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#215 2010-12-07 09:47:17

Andreed
Addicted member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2009-07-06
Mesaje: 13483
Site

Re: viata dupa cezariana

Blue, cum spun si fetele s aincerci s ate intorci si pe parti chiar daca este foarte greu si te va durea..de fapt nu durere vei simti ci o usturime puternica. Eu am nascut la 8.50 si toata ziua dupa ce a trecut efectul anesteziei am incercat sa ma intorc, dar nu am reusit, parca eram legata de pat si nu aveam putere. A fost horror.
La mine prima noapte a fost mai grea, am simtit ca ma taie cineva in bucati grater  grater , intr0-un final a venit o asistenta si mi-a facut un calmant si uite asa am reusit sa adorm si eu 2-3 ore.
Cu cat te vei ridica din pat mai repede cu atat va fi mai bine


Mami de 2 minuni: Maria & Matei

Offline

 

#216 2010-12-07 10:13:02

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: viata dupa cezariana

Am inteles, multumesc mult de sfaturi, fetele  puss

Da aliy, fac ceza, am niste probleme acuma pe ultima suta de metri si doc nu ma lasa sa duc sarcina mai mult de 37+ pentru ca apare risc de moarte intra-uterina  supa

Eu daca o sa am fiole de algocalmin oare am voie sa iau, daca nu o sa fie nimeni de la care sa cer?  nustiu

Si banuiesc ca la ATI nu are voie nimeni sa fie cu tine - nici mama, nici sotul, nu-i asa?  hmm


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#217 2010-12-07 10:38:05

aliy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-11-11
Mesaje: 4617

Re: viata dupa cezariana

blue, doamne ajuta!
nu stiu daca te lasa cu algocamin. cred c-or sa fie asistente mereu acolo, nu stau, dar vin din cand in cand, verifica pulsul, te schimba, te intreaba daca ti-e rau, etc. la mine asa a fost.
la mine a intrat sotul si cumnata, au stat vreo ora.

aaaa sa ai o sticluta de apa in geanta... la un moment dat o sa-ti zica asistentele ca ai voie sa bei cate o gura.


Mamica de Eric Andrei hjarta

Offline

 

#218 2010-12-07 11:03:31

anabella_n
Hero member
Inregistrat: 2009-04-17
Mesaje: 4555

Re: viata dupa cezariana

blue, cum au zis și fetele, sunt dureri suportabile, la mine au fost aproape spre deloc, ?ncă de la ?nceput. c?t despre ce ai voie să bei și să măn?nci (și c?nd), am văzut că depinde mult de fiecare spital ?n parte sau de fiecare doctor.
cel mai rău a fost c?nd m-am ridicat prima dată, după care nici n-am știut că am o operație

ia și partea bună a lucrurilor, cu cezariana. poți face sex la f scurt timp după big_smile
nașa mea a făcut la 11 zile, iar eu la o lună  rodnar

Offline

 

#219 2010-12-07 11:20:58

czuky
Hero member
De la: timisoara, mosnita noua
Inregistrat: 2010-03-11
Mesaje: 2363
Site

Re: viata dupa cezariana

blue...sa stii ca la mine durerile au fost suportabile dar enrvante...eu tot le comparam cu durerile mele de tavaliu..intro parte nu am reusit sa ma intorc...tare greu a fost prima zi cand au scos sonda si trebuia sa ma duc la vc pe picioarele mele...am fost ajutata de asistente...dar sincer la o sapt nu imi vine sa cred cat e de bine....eu am avut anestezic cu epidurala..nu stiu cum o fii cea cu rahie.....numai bine...


Mamica de Natalia Stefania..multumim Doamne 29.11.2010
Nimic nu doare mai tare,decat lucrul pe care l-ai inteles prea tarziu.

bebe    26+ <3

Offline

 

#220 2010-12-07 11:27:06

rruxxy
Platinum member
Inregistrat: 2008-11-17
Mesaje: 15354

Re: viata dupa cezariana

La mine a fost foarte bine cu rahi.

Offline

 

#221 2010-12-07 11:58:37

anabella_n
Hero member
Inregistrat: 2009-04-17
Mesaje: 4555

Re: viata dupa cezariana

și la mine. m-a durut, ?nsă, capul ?n a 4a zi. rău de tot. dar a trecut repede

Offline

 

#222 2010-12-07 16:22:32

lucky777
Insomniac member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2007-11-22
Mesaje: 6420

Re: viata dupa cezariana

Blue, eu nu am avut nici un fel de durere dupa operatie. Singurele dureri pe care le-am simtit au fost contractiile uterine dupa ce primeam injectiile cu ergomet pentru eliminarea lohiilor. Atat. smile
Eu am avut rahianestezie si de aceea am stat cumintica pe spate cateva ore bune ca sa nu am dureri de cap dupa. Si a fost fff ok. wink
Cum spuneau si fetele, cand va fi vremea sa te ridici din pat, cu acordul cadrelor medicale evident, sa te mobilizezi cat vei putea tu. Nu va fi simplu...Organismul isi adapteaza tensiunea arteriala la momentul anesteziei, adica e o TA fff mica si de aceea cand incerci sa te ridici...se cam invarte casa cu tine. smile


17.08.2010 Tudor Andrei smile
Doamne, iti multumesc pentru minune!

Offline

 

#223 2010-12-07 18:43:33

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: viata dupa cezariana

Am inteles, multumesc pentru sfaturi  puss

Sper sa ma descurc, eu am mai trecut doar printr-o singura operatie in viata mea, si nu stiu cum reactionez la durere  disperat

Am emotii  cesafac


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#224 2010-12-07 19:40:35

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: viata dupa cezariana

blue, algocalminul ala nu face deloc bine la alaptat, ai grija... cauta alt calmant wink


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#225 2010-12-07 19:41:53

sunshine16
Banat
Inregistrat: 2008-09-01
Mesaje: 8121
Site

Re: viata dupa cezariana

Blue, la fel ca si lucky, eu nu am avut dureri. Deloc! A fost o experienta incredibil de frumoasa, am iesit razand din operatie. Jur ca daca ar fi sa aleg din nou, tot cezariana as alege. Nu stiu ce sunt alea contractii, am avut fire care s-au absorbit... deci si de durerea asta am scapat... ce sa-ti mai zic? Super!
E normal sa ai emotii, dar iti spun... nu ai de ce. Totul o sa mearga foarte bine.

Aaaa si eu nu am avut stare.. m-am miscat tot timpul dupa operatie... si nu m-a durut capul... deloc.


True sophistication lies in simplicity!

www.bubulinagospodina.com

Offline

 

#226 2010-12-07 19:43:33

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: viata dupa cezariana

katami, stii vreun analgezic/ antiinflamator compatibil cu alaptarea? ca eu am cautat prospectele la cele comune si nici unul nu e permis  cesafac

Offline

 

#227 2010-12-07 19:45:44

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: viata dupa cezariana

ma informez si iti zic zilele astea... acu nu stiu sa-ti rasp


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#228 2010-12-08 15:19:29

aliy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-11-11
Mesaje: 4617

Re: viata dupa cezariana

blueeyes a scris:

Am inteles, multumesc pentru sfaturi  puss

Sper sa ma descurc, eu am mai trecut doar printr-o singura operatie in viata mea, si nu stiu cum reactionez la durere  disperat

Am emotii  cesafac

Blue, curaj! va fi bine!
eu nu avusesem nici o operatie tongue si totula fost ok smile


Mamica de Eric Andrei hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.