homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Pt cine are sau a avut pisica-11


#191 2010-05-26 19:05:47

wild_wind
Platinum member
De la: tara nimanui
Inregistrat: 2008-08-14
Mesaje: 23906

Re: pt cine are sau a avut pisica

ok,am prins ideea...mersi mult garga


VA ROG NU MA CITATI CAND SPUN TAMPENII!!!

Offline

 



#192 2010-05-26 19:11:52

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: pt cine are sau a avut pisica

cu placere

Offline

 

#193 2010-05-26 19:16:50

kathrynn
Hero member
Inregistrat: 2009-08-24
Mesaje: 2680

Re: pt cine are sau a avut pisica

Noi cand stateam la bloc, eram la parter si i-am facut pisicii o scandurica de jos pana la pervaz, inclinata, pe care venea si pleca, dupa cum voia ea.
Acuma, la etajul 1 e cam greu de facut asa ceva.
Parerea mea e ca daca vrei sa ai pisica aia cat mai mult timp, sa nu o lasi afara pentru ca risti sa o gasesti in strada calcata de masina, omorata de diversi idioti din jurul blocului sau chiar sa nu o mai gasesti deloc intr-o zi.
A mea are 14 ani dar nu cred ca ar fi apucat atatia daca nu i-am fi restrictionat accesul afara la un moment dat.

Dar asta depinde de firea pisicii: sunt unele care te innebunesc de cap sa le lasi afara, iar altele care n-ar iesi pentur nimic in lume. Am avut mai demult un motan care facea foarte urat chiar si cand ii puneam pe la bot un fir de iarba adus de afara. Cand chiar l-am scos si l-am lasat jos in iarba, cred ca mai avea un pic si ne manca pe mine si pe mama.  lol


Acuma, am si eu o dilema: as vrea pisica aici unde stau cu prietenul meu, dar el nu prea vrea. Nu pt ca nu-i plac, chiar a zis ca i-ar placea sa avem pisica. Dar nu-i bine ca lasa par (dooh, normal ca lasa par, ca doar nu ne luam pisica cheala), cica sa o tin in cutie (   skitarg   ) sau pe balcon (  mad  mad  ) sau alte scuze aiurea. Mie mi se pare ca beneficiile pe care le ai de la pisica, torsul ei si modul in care te iubeste neconditionat, nici nu se compara cu dezavantajul ca lasa par.


Shorty, we can switch positions
From the couch to the counters in my kitchen

Offline

 

#194 2010-05-26 19:18:59

wild_wind
Platinum member
De la: tara nimanui
Inregistrat: 2008-08-14
Mesaje: 23906

Re: pt cine are sau a avut pisica

uite ca de par nu am intrebat..lasa mult? mereu?


VA ROG NU MA CITATI CAND SPUN TAMPENII!!!

Offline

 

#195 2010-05-26 19:20:19

alexia
Addicted member
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-01-14
Mesaje: 14580

Re: pt cine are sau a avut pisica

wild, subscriu si eu la tot ce a spus garga.

Fostului meu pisic ii taiam gherutzele cand dormea si nu prea isi dadea seama ce se intampla lol Sa i le taie cu o unghera, nu cu forfecutza ca e mai riscant.

Actuala pisica am scos-o afara in parc, ieseam cu patura la iarba verde si o luam si pe ea in cusca si ii dadeam drumu sa zburde. Nu fugea departe, ii era frica sa se indeparteze de noi smile . Dar dupa ce a trecut iarna (timp in care nu am iesit delc cu ea) si am iesit iar i-a fost frica sa mai iasa din cusca ei.. numai acolo statea. De atunci n-am mai iesit si e mai bine asa...
Cine stie ce rahat gaseste prin iarba si mai face si vreo boala sau iti da tie vreo boala.. Mai ia si purici.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#196 2010-05-26 19:20:51

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: pt cine are sau a avut pisica

luati o pisica cu parul scurtut. la una blanoasa si pufoasa e teroare  cesafac
nu stiu ce o sa fac eu cand o sa vina bebe  cesafac

Offline

 

#197 2010-05-26 19:23:55

alexia
Addicted member
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-01-14
Mesaje: 14580

Re: pt cine are sau a avut pisica

Depinde cat de flocoasa e pisica.. A mea are parul lung si lasa o gramada de par, mereu lol Dar sincer, nu ma intereseaza.
Musafirii mai stramba din nas cand vad un fir de par care pluteste prin aer pe langa ochii lor lol

Dar intr-adevar, nu se compara fericirea pe care ti-o aduce o pisica, cu supararea ca lasa par..

kathryn, promite-i iubitului tau ca o vei peria zilnic pe balcon si in felul asta o sa reduci parul lasat in casa la minim big_smile

Offline

 

#198 2010-05-26 19:24:34

wild_wind
Platinum member
De la: tara nimanui
Inregistrat: 2008-08-14
Mesaje: 23906

Re: pt cine are sau a avut pisica

vaiiii,lasa par...offf asta e acum..


VA ROG NU MA CITATI CAND SPUN TAMPENII!!!

Offline

 

#199 2010-05-26 19:29:53

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: pt cine are sau a avut pisica

da, trebuie periata cat mai des, aspirat cat mai des prin casa...
dar cand se freaca de picioarele tale tot iti schimba culoarea pantalonilor  roll

Offline

 

#200 2010-05-26 19:37:43

kathrynn
Hero member
Inregistrat: 2009-08-24
Mesaje: 2680

Re: pt cine are sau a avut pisica

Wild,  nu toate lasa par, depinde la caz la caz. A mea aia de 14 ani lasa destul de putin fata de cum lasa motanul care a murit. Pt ca ea are blana rara si destul de scurta iar Motanu' o avea foarte deasa desi nu prea lunga. Dadeam cu peria pe el de cateva ori si se umplea de blana. Pana il terminam, scoteam cateva ghemotoace de par de pe el. Si era si alb, se vedea peste tot. Dar asa de mult l-as vrea inapoi, cu tot cu blana lui prin casa sad

kathryn, promite-i iubitului tau ca o vei peria zilnic pe balcon si in felul asta o sa reduci parul lasat in casa la minim

Da ar fi o idee, mai ales ca inca nici nu stiu ce pisica o sa fie, ca nu avem niciuna in vizor. Mi-ar placea un motan portocaliu, sa fie gras ca si garfield sau un pis negru misterios.
Stai sa vezi cand o sa afle maica-sa ca vreau pisica in casa. "Valeu canapele! valeu covoarele"  disperat Oare ar trebui sa-i cerem voie? Ea nu sta cu noi, dar mobilele ea le-a luat...

Apropo, wild, nu stiu daca stii, exista niste chestii pe care pisica isi poate ascuti ghearele, poate ai vazut in petshop-uri si daca e mica, o poti invata cu asa ceva de pe acuma, ca sa nu-ti zgarie canapelele.

Ultima oara a fost editat de kathrynn (2010-05-26 19:39:23)


Shorty, we can switch positions
From the couch to the counters in my kitchen

Offline

 

#201 2010-05-26 20:19:57

wild_wind
Platinum member
De la: tara nimanui
Inregistrat: 2008-08-14
Mesaje: 23906

Re: pt cine are sau a avut pisica

aoleu,canapelele mele..
o sa ma uit aici si o sa ii trimit un pachet lui fimiu...mersi kathrynn


VA ROG NU MA CITATI CAND SPUN TAMPENII!!!

Offline

 

#202 2010-05-26 20:40:06

alexia
Addicted member
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-01-14
Mesaje: 14580

Re: pt cine are sau a avut pisica

pisa mea are 2 locuri in care isi ascute ghearele: canapeaua mea si o scandura speciala pt asa ceva lol
Deci chiar daca o inveti la ceva special, nu e sigur ca o sa-ti lase mobila in pace.

Offline

 

#203 2010-05-26 21:31:09

kathrynn
Hero member
Inregistrat: 2009-08-24
Mesaje: 2680

Re: pt cine are sau a avut pisica

alexia a scris:

pisa mea are 2 locuri in care isi ascute ghearele: canapeaua mea si o scandura speciala pt asa ceva lol
Deci chiar daca o inveti la ceva special, nu e sigur ca o sa-ti lase mobila in pace.

Da, clar, nici a mea nu a uitat de prima ei iubire, canapeaua. S-a invatat cu canapeaua pt ca atunci cand era mica, nu se gaseau la noi atatea dracovenii pt pets ca acuma, mai ales la mine in oras, i-a luat tata din Ungaria o ditamai casuta cu stalpi din aia din sisal pt ascutit si i-a placut f mult. Dar nu a distrus canapeaua cea noua si faina, ci tot pe cea veche a atatcat-o, pentru ca era mai aspra.

Wild, uite la ce ma refeream:

http://www.profipet.ro/detprod.php?cate … pet=Pisici

ceva de genul asta, vezi tu in petshop ce modele gasesti.

Ultima oara a fost editat de kathrynn (2010-05-26 21:33:58)


Shorty, we can switch positions
From the couch to the counters in my kitchen

Offline

 

#204 2010-05-26 23:31:40

deea_si
Full member
Inregistrat: 2008-10-15
Mesaje: 607

Re: pt cine are sau a avut pisica

Nu va mai speriati ca ii cade parul pisicii.. Adica e de speriat daca, unde se asaza ea, raman ghemotoace de par sau, in fine, raman multe fire.. In primul rand aveti grija cu alimentatia, si daca tot persista problema, atunci are o problema hormonala sau anumite carente. In mod normal, parul de pisica nu ar trebui sa fie "sesizat" in casa, chiar si fara sa fie periata (bine, nu vorbim de rasele cu par lung, gen Persan)
Nu e nici o problema daca pisica nu iese din casa toata viata wink Sta foarte bine inauntru, fara sa-si dea seama ca exista si "afara"
Unghiutele ar trebui taiate la veterinar, cu clestele special


*Even the biggest failure, even the worst, beats the hell out of never trying.
*Sa fii veterinar este unul din cele mai speciale lucruri din lume hjarta
*16.04.13 - cea mai frumoasa zi

Offline

 

#205 2010-05-27 00:51:50

QueenOfRoses
Moderator
De la: Where the wild roses grow.
Inregistrat: 2009-08-21
Mesaje: 17999

Re: pt cine are sau a avut pisica

wild, si pisoiul meu era mai agresiv cand era mic. Ma ataca cand intram in camera, ma musca de picioare. De exemplu cum miscam putin piciorul sau degetul sarea. Dupa vreo 3 luni s-a cumintit. Dar eu l-am ignorat cand il apucau "nervii", adica cand sarea sa ma atace, il luam , il puneam in pat, ii spuneam "pisic rau, nu!" si nu il bagam in seama cateva minute.. Acum are 11 luni, si s-a cumintit.
Cu facutul il casa am avut mari probleme. Facea afara, si apoi se simtea dator sa faca si sub biroul meu. Am sters, am spalat, am frecat cu tot ce se putea, numai acolo facea. Si a facut asta vreo luna, pana cand mi-a pus bunica-mea intr-un pulverizator apa cu otet, si cum se ducea in locul ala il stropeam cu apa cu otet din pulverizator, si imediat il puneam in litiera..


"Yesterday is not ours to recover, but tomorrow is ours to win or lose." Lyndon B. Johnson

Offline

 

#206 2010-05-27 07:53:00

suzanaj
Sr. member
Inregistrat: 2010-04-22
Mesaje: 1281

Re: pt cine are sau a avut pisica

asa sunt toate pisicutele mai agresive cand sunt mici, cu timpul le mai trec nebuneliile,am o babuta acasa la mama are 17 ani.. vai cat par ii pica, si ea era nebuna si musca cand era mica, dar dupa cativa ani a devenit ff iubitoare. la mine acasa am o nebuna mica de 8 luni, asta e joaca ei sa muste, ma cangeam la un moment dat ca o sa imceapa sa latre .. lol s-a mai potolit(o am de la 2 luni) sper sa-i treaca prostiile, oricum avem des momente de tandrete, pupaturi, imi toarce la ureche,uneori am impresia ca direct ma mangaie cu labut, mai ales cand vin de la lucru , daca nu o giugiulesc 5 minute, plange pana o bag in seama.sunt tare dragute pisicile iar cu bebelusii in general sunt iubitoare, imi aduc aminte cand era fratele beu bebe , si cea care e acum babuta de 17 ani, nu se dezlipea de langa el, daca plangea , plangea si ea si devenea agitata de parca nu stia ce sa faca.


Exista doua moduri de a-ti trai viata:ca si cum nu ar exista miracole sau ca si cum totul ar fi un miracol.(albert einstein)

Offline

 

#207 2010-05-27 13:51:34

wild_wind
Platinum member
De la: tara nimanui
Inregistrat: 2008-08-14
Mesaje: 23906

Re: pt cine are sau a avut pisica

multumesc fetelor ptr sfaturi...


VA ROG NU MA CITATI CAND SPUN TAMPENII!!!

Offline

 

#208 2010-05-27 13:54:28

alinda
Diamond member
Inregistrat: 2008-01-07
Mesaje: 55441

Re: pt cine are sau a avut pisica

wild_wind a scris:

aoleu,canapelele mele..
o sa ma uit aici si o sa ii trimit un pachet lui fimiu...mersi kathrynn

sisal se cheama, wild smile


"I am the Lizard King, I can do anything."- Jim Morrison

Offline

 

#209 2010-05-27 13:57:59

wild_wind
Platinum member
De la: tara nimanui
Inregistrat: 2008-08-14
Mesaje: 23906

Re: pt cine are sau a avut pisica

mersi alinda
app,a reusit aseara si cand dormea pisicu,i-a taiat unghiutele,a reusit..


VA ROG NU MA CITATI CAND SPUN TAMPENII!!!

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.